het 1ste Hongaarsche De Russen hebben gebombardeerd. In Italië nadert het 5e leger Bologna. Minister is op een vlaggeschip in Pireaus de Japan op het maal De Grieksche 1 ste aangekomen. Uit het hoofdkwartier meld, dat met uitzondering van twee is bevrijd. Door Joego-Slavischi werd het Gisteren heeft Churchill in Moskou wederoi houd gehad met Stalin. Tevoren had Eden gevoerd met de Poolsche Minister-President en van Buitenlandsche Zaken. >m een onder- besprekingen i de Mjnisrer Op Formosa zijn alle belangrijke installaties van ners vernietigd. Gisteren heeft er een hevige aanval eiland plaats gehad. In één wéék werd het eiland zes gebombardeerd. Verder hebben Amerikaansche bommen werpers, een hevige aanval gedaan op schepen in de haven van Honkong. De Japanners verloren in drie dagen 850 vliegtuigen. van Maarschalk Tito wordt ge- wijken, Belgrado e en Russische troepen verkeerscentrum Prokoppelje veroverd. De toestand van de Duitsche troepen in Finland wordt steeds moeilijker. Russische troepen die Petsamo hebben veroverd, hebben nu ook de weg naar de Noorsche plaats Kirkenes afgesneden. In Moskou legt men er de nadruk op, dat bij het einde van de strijd in Joego-Slavië belangrijke troepen vrijkomen voor de strijd in Hongarije, en Tsjecho-Slowakije. Het D.N. B. bericht, dat de Commandant van leger naar de Russen is overgeloopen. Imsterburg in O. Pruisen weer zwaar dige rechtspraak staan hierbij voorop. Het herstel van de productie en behoorlijke voorziening met en van levensbe hoeften. Is het bevrijde gebied meer uitgebreid, dan zullen ook centrale lichamen zoo goed mogelijk worden hersteld. Er zal een tijdelijke volksraad worden samengesteld met ten minste 15 en ten hoogste 30 leden. Deze tijdelijke volks raad heeft dezelfde bevoegdheid als voor de Japansche be zetting. De Luitenant Generaal is bevoegd met de vastge stelde begroeting te werken voor deze in Nederland is goed gekeurd. Overigens wordt de contröle van uit Nederland ge handhaafd en zal deze ten deele achteraf worden uitgevoerd. De omstandigheden maken het vestigen van een Ned.-Indische regeering in Australië noodzakelijk. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, daartoe te besluiten en mij daarmede te belasten, alsmede met de taak van Luitenant-Gouverneur- Generaal. Daar de bevrijding van Nederland nabij is en er een nieuwe regeering zal worden gevormd, ben ik niet als Minister van Koloniën afgetreden, want in de volmachten van de nieuwe ministers is geen persoon genoemd en tot de nieuwe regeering in Nederland is gevormd en besluiten kan 'nemen zal ik deze taak op mij nemen. Tot slot een persoonlijk woord. Ik aanvaard de plicht met eenig leed wezen, om mij naar Australië te begeven, daar ik niet bij de bevrijding van mijn land tegenwoordig kan zijn, maarjk aanvaard mijn taak met opgewektheid, daar bij staat mij een beeld voor den geest het is het beeld van een vrij Nederland, dat zich opricht. Het beeld van een vrij Indië en van een Gouverneur Tjarda van Starkenborg uit zijn ge vangenschap verlost en in eere hersteld, aan wie ik dan mijn taak weder hoop over te dragen, Zware Engelsche bommenwerpers hebben gisteren in de loop van de dag een hevige aanval gedaan op de zeedijk bij Westkapelle. Er werden ook tijdbommen af geworpen. Ondertusschen worden in Zeeuwsch-Vlaan deren goede vorderingen gemaakt ten Z. van Breskens. Een gebouw waar het Duitsche hoofdkwartier gevestigd was, werd door typhoon-raket-vliegtuigen aangevallen. Bij de Kreekkraksche dam wordt hevig gevochten. Bij Woensdrecht hebben de Duitschers tegenaanvallen ge daan, die werden afgeslagen. Engelsche troepen hebben weer vorderingen gemaakt in de richting van de Maas. Venray is in Engelsche handen. Venlo is gisteren zwaar gebombardeerd. In Aken hebben de Amerikanen weer terrein gewonnen. Ten N. O. van die stad hebben de Voor de derde maal in 4 dagen heeft gisteren een zwa re bomaanval op Keulen plaats gehad. De aanval had ditmaal plaats met 2100 vliegtuigen. Slechts 1 vliegtuig werd door jagers aangevallen. Het afweervuur was ech ter hevig. 13 Bommenwerpers en 3 jagers gingen verlo ren. Andere aanvallen met vliegtuigen uit Italië hadden plaats op O. Silezië, Weenen, Hongarije en Joego-Slavië. Duitschers veel artillerie en tanks geconcentreerd. Giste ren zijn in Aken weer meer burgers vrijgelaten. Dezen beschouwen de geall. als bevrijders, na al de ellende die ze hebben meegemaakt.

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 2