DE ZEEUWSCHE KOERIER de B.B.C. 8.15 en OOSTKADE 16 SAS VAN GENT van Berichten 1 1.45 uur. Woensdag 18 October 1944 land niet lang van dan over In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de Cana- •leezen goede vorderingen gemaakt. Zij zijn IJzendijke binnengetrokken. De Duitschers zijn op een nieuwe ver dedigingslijn teruggetrokken n.I. van Hoofdplaat over Oostburg en Sluis in de richting Knocke. De Duitschers verdedigen zich fel. De haven van Breskens, welke van buitengewoon groot belang is voor de Duitschers, is he vig gebombardeerd. Bij Woensdrecht wordt nog hevig gevochten, het Westelijk deel van dit dorp is nog in Duitsche handen. Engelsche troepen zijn Venray binnen getrokken en hebben de weg van Venray naar Deurne afgesneden. Vandaag zijn twee belangrijke verkeerscen- tra’s in Nederland gebombardeerd n.I. Dordrecht en Deventer. In Deventer werden voltreffers op de spoor brug geplaatst. Keulen werd hedenmiddag door 1300 Amerikaansche bommenwerpers gebombardeerd. Als in dustriestad is Keulen nu geheel uitgeschakeld. Aken blijft omsingeld niettegenstaande de Duitsche artillerie een hevig bombardement op de Amerikaansche troepen ten Z. O. van de stad is begonnen. De Finnen hebben Rovanjeni heroverd. Russische troepen hebben de Oost- Pruisische grens over een breed front bereikt. De tankslag ten Z. W. van Debreczen duurt zonder ophouden voort. Zware Amerikaansche bommenwerpers vielen vannacht Zagreb aan, in het Z. deel van Krowatie. De Ameri kaansche luchtmacht verraste een Japansch konvooi in de Z. Chineesche Zee. Het konvooi vluchtte naar de haven van Honkong. Een Japansche kruiser werd in de grond geboord in de haven van Honkong werden de haven installaties gebombardeerd en twee tankschepen en drie transportschepen werden tot zinken gebracht. Vandaag hebben super-vliegende forten opnieuw een hevige aan val op Formosa gedaan. De Gouverneur van Curasao, Dr. van Kasteel, heeft gisteren in New- York medege deeld, dat de verdediging van de installaties van het eiland thans geheel is toevertrouwd aan Nederlandsche strijdkrachten. Het Amerikaansche garnizoen heeft zich teruggetrokken. Enkele weken geleden hebben wij reeds vermeld dat Dr. van Mook, Minister van Koloniën benoemd is tot Luitenant Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië. Voor zijn reis naar Australië, waar de nieuwe Nededandsch-Indische re geering voorloopig is gevestigd, heeft Dr. van Mook via de gramofoonplaat een rede gehouden tot het Ned. volk waar in hij dit regeeringsbesluit heeft toegelicht. De uitzending van deze toespraak werd vertraagd door de luchtlanding op ons grondgebied, door de spoorwegstaking en door de ver scherpte toestand in bezet gebied. Wij meenen echter dat verdere vertraging van deze toespraak niet is verantwoord. Toen Dr. van Mook deze toespraak liet opnemen was hij van meening, dat de bevrijding van ons land niet lang meer op zich zou laten wachten. Wanneer Dr. van Mook zelf voor de microfoon zou hebben gesproken, dan zou hij zeer zeker zijn medeleven hebben uitgesproken over de toestand in ons vaderland. De loop der gebeurtenissen in Europa en het verre Oosten aldus Dr. van Mook, heeft het noodzakelijk gemaakt tot de vorming van een voorloopige Nededandsch-Indische regeering in Australië over te gaan. De verdrijving der Japanners gaat steeds verder door in het N. O. van de Archipel. Hierdoor moet in bestuursleemten worden voorzien. Het in gang zijn de proces van bevrijding vereischt een duidelijke organisatie. Deze organisatie bestaat voorloopig uit een Luitenant-Gou- verneur-Generaal en 7 Departements-hoofden, welke het Bestuur zullen vormen. De mogelijkheid is geschapen deze raad met 8 leden uit te breiden. Overigens worden zooveel mogelijk de bestaande wetten gehandhaafd. Zoolang het geallieerde opperbevel het hoogste gezag moet uitoefenen in de militaire fasen is het de taak van de regeering te voor zien in de middellen voor het herstel van het bestuur en mede te helpen voor deelneming onzerzijds aan de strijd tegen de Japanners. Zoodra echter de militaire fase voorbij is, gaat het gezag over op den gouverneur. Wanneer het Indisch Gouvernement weer op eigen bodem kan worden gevestigd, dan kan de herbouw van het bestuur met volle kracht ter hand worden genomen. Opruiming van Japansche maatregelen. Herstel van alle vrijheden. Leniging van dé nood. Locale en provinciale vertegenwoordiging en onpartij

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 1