als de haven Volgens Keulen en In Duisburg hoofdstation wei groot e schade De Duitschers hebben 5 krachtige tegenaanvallen gedaan om de stad Aken te ontzetten, doch werden afgeslagen. Zij verloren hierbij 17 tanks. In drie dagen tijds verlo ren de Duitschrs bij Aken 60 tanks. Het garnizoen der stad probeerde zelf een weg naar buiten te banen, doch Canadeesche troepen in Z. VI. hebben contact met de troepen van het Leopoldkanaal en dringen de Duitschers steeds verder terug. Het Oostelijk deel is van vijanden gezuiverd. Een Britsche patrouille is 12 K.M. ten Z. van Arnhem den Rijn overgestoken. Uit verschillende gebeur tenissen valt op te maken, dat de Duitschers bezig zijn hun troepen over de Maas terug te trekken. Uit Parijs wordt gemeld, dat de naaste medewerker van Maarschalk Petain, Admiraal Platton, ter dood is veroordeeld en het vonnis reeds is voltrokken. ook deze poging mislukte. Fransche troepen die in de richting van Colmar oprukken, ondervinden hevige te genstand van de Duitschers. Sedert de landing in Nor mandie hebben de geall. 600.000 krijgsgevangenen gemaakt. In de loop van deze nacht weden op Engeland. Er werden nachtjagers cn luchtafweer. De radio in Budapest maakt op Duitsch bevel dagorder na dagorder bekend. Admiraal Horty zou zijn afgetreden en de leider der Pijlkruisen zou in zijn plaats zijn gekomen, Het verkeer in Hongarije is stil gelegd, behalve voor de D. In Belgrado nog steeds hevige straatgevechten. In de voor steden werden 1.500 Duitschers krijgsgevangen'gemaakt. De groote Amerikaansche aanval op Formosa neemt in hevigheid toe. Verder zijn Japansche vliegtuigen in de baai van Manilla gebombardeerd en heeft er weer een hevige aanval op het olie centrum Balik-Papan plaats gevonden. Een speciaal communique uit het Amerikaansche hoofdkwar tier meldt, dat een Japansch eskader in de bnurt van For mosa de steven wendde toen het zich door de Amerikanen ontdekt zag. luchtfoto s is er tijdens de laatste aanval op Duisburg, buitengewoon groote schade aangericht. werden 3 groote staalfabrieken vernietigd. Het ird vier maal getroffen. Ook in Keulen is o.a. aan het Keulen-Mulheim station. ■om vliegende bommen er verscheidene neergeschoten door troepen, van een even groote capaciteit van Gibraltar. Zij werden achter de invasievloot aan, deel voor deel naar de Fransche kust gesleept. Eerst kwamen de blokschepen, deze vormden een golbreker of liever 5 golfbrekers, en daarna een aantal pieren of kaden, welke de ligplaatsen voor de schepen afschutten. Tot de invasie-dag was deze Louw een wedloop met den tijd. Voor het overbrengen van al deze onderdcelen, waren 110 sleepvaarten noodig, door Ariierikaansche, Engelsche en Nederlandsche sleepbooten. Op 6 Juni wa ren twee havens klaar. Eerst gingen de blokschepen op eigen kracht. Zij werden door explosieve ladingen tot zinken gebracht. Toen werden de caissons gesleept en liet materiaal dat de pieren moest vormen. Na twee dagen was dit klaar. Toen brak echter de hevigste storm los, welke in 40 jaren nog niet was ineegemaakt. De Ameri kaansche haven werd zwaar beschadigd. De Britsche ha ven evenwel was aanmerkelijk minder beschadigd. Het wassende water en de scherpe wind maakten het werk niet gemakkelijk. Een van de groote blokschepen was on ze oude Kruiser ,,De Sumatra Deze dateerde reeds uit den vorigen oorlog en is gebruikt voor de overtocht van Prinses Juliana en de Prinsesjes naar Canada en was vervolgens naar Indië vertrokken en tenslotte opgelegd, wegens ouderdom. De Duitschers hadden beweerd, dat zij de Sumatra voor de Fransche kust tot zinken hadden gebracht en dat er dagenlang lijken van Nederl. matro zen in zee dreven. Alle hieruit voortvloeiende ongerust heid is thans opgeheven doordat de Sumatra als blok- schip tot zinken is gebracht. Met de Engelsche en Ne derlandsche vlag in den top heeft onze kruiser bij de landingsoperaties vele geallieerde soldaten beschermd. De Engelsche Koning is na een 5-daags bezoek aan het Westelijk front in Engeland teruggekeerd. De Koning was bij zijn tocht langs het front vergezeld van Maarschalk Montgommëry. In Nederland wapperde naast de natio nale kleuren, tijdens het bezoek, overal de Engelsche vlag. De Koning heeft Zondag een kerkdienst in een Nederl. kerk bijgewoond. Op het Canadeesche hoofdkwartier had hij een onderhoud met de Prins-Regent-Van,België. Verder heeft hij een bezoek gebracht aan Generaal Eisenliouwer.

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 2