DE ZEEUWSCHE KOERIER de B.B.C. 8.15 en OOST KADE 16 SAS VAN GENT Berichten van de 1 1.45 uur. kort overzicht Canadeezen terrein door de Canadeezen veroverd, overgetrpken bij Rept van de gevechten in ons Dinsdag 17 October 1944 In Zeeuwsch-Vlaanderen blijven winnen. Woensdrècht is weer Britsche patrouilles zijn de Rijn overgetroken bij Kenkum. De ontsnappingscorridor bij Alten werd vanmiddag gesloten. De Amerikanen hebben fort Brian mpeten ontruimen. Vol gens de Duitschers is vandaag Salzburg gebombardeerd wel ke stad tot dusverre nog niet was aangevallen. De Duitschers melden dat hun troepen in N- Finland sinds het verlies van Petsamo op Noorwegen terugtrekken. De tankslag die in Hongarije woedt is nog niet beslist. Eenheden van het Russische en Joego-Slavische leger vechten in de voorsteden van Belgrado. Het Grieksche eiland Naxos in de Egeïsche zee werd bevrijd. In Italië heeft het 5e leger Liberiano ver overd. Nu nog een Vaderland. Meer dan door de gevechten in Z. VI. en de Peel wordt onze aandacht getrokken, door de patrouille die bij Renkum over den Rijn is getrokken. Het is al meer ge beurd, dat patrouilles trachten den Rijn over te steken, ook van de zijde der vijand, o.a. vorige week, toen een geallieerde- en Duitsche patrouille elkaar op het midden van den rivier ontmoetten. Er ontstond een hevig vuur gevecht, waarbij aan beide zijden slachtoffers vielen. De patrouille van deze nacht ondervond echter geen tegen stand. Hieraan mag echter geen bijzondere beteekenis worden gehecht. De Duitschers zijn op de Veluwe zeer De geall, worden voortdurend op de hoogte gehouden van de groeiende nood iri ons Vaderland. Prins Bernhard was de vorige week bij het geall. opperbevel in Parijs om volledige inlichtingen te verstrekken over de nood in Neder land. Prof. Gerbrandy heeft via de radio Amerika verzocht, niet te vergeten wat ons volk van de Duitschers te lijden heeft. Dr. van Mook, Minister van koloniën en de Ned. gezant in Washington, Jhr. Loudon, hebben een onderhoud van 40 minuten met President Roosevelt gehad, waarbij tevens de nood in Nederland werd besproken. Het Britsche ministerie heeft mededeelingen gedaan over den bouw van kunstmatige havens. In 1942 nam Churchill de zaak zelf in handen en het is aan hem te danken, dat van toen af de bouw van kunstmatige havens zulke goede vorderingen maakte. Er werden twee havens gebouwd ;een voor Amerikaansche- en een voor Britsche sterk. Zij hebben er o.a. vier tank-divisies geconcentreerd. Het was een verkenningsactie voor een offensief in grooten stijl wordt ondernomen. Tot zoover Arnhem Wij komen thans tot den Peel. De Engelschen zijn hier sedert Donderdag j.l. in den aanval. Zij hebben daarbij langzame vorderingen ge maakt op moeilijk terrein. Zij dringen den vijand naar de Maas terug. Van Overloon zijn zij Venray genaderd. Van Venray loopt dan een groote weg naar Venlo, daar is de verkeersbrug over de Maas vernietigd. De Duit schers hebben hier verdedigingswerken aangelegd. Voor het openstellen van de haven van Antwerpen wordt op 2 plaatsen hevig gevochten. Woensdrecht werd vorige week door de Canadeezen veroverd. De Duitschers trokken hier versterkingen samen, doch de Canadeezen veroverden deze nacht Woensdrecht weder. Ook hier is de strijd nog niet ten einde .want de Duitschers zullen zeker pogingen in het werk stellen hun troepen op Walcheren en Z. Beveland uit hun isolement te verlossen. In W. Z. VI. maakten de Canadeezen langzaam goede vorde ringen, van de Westerschelde tot het Leopoldskanaal. De troepen die drie bruggenhoofden aan de Wester schelde hadden, hebben thans verbinding met de troe pen aan het Leopoldkanaal, Canadeesche tanks zijn dit kanaal overgetrokken. Het terrein is echter zeer moeilijk. De vijand heeft in de dijken zijn mortieren en mitrail leursnesten ingebouwd. Soms staan de Duitschers aan de eene en de Canadeezen aan de andere zijde van den dijk. Er zijn geen teekenen dat de Duitschers Z. Vlaan deren spoedig zullen ontruimen. Antwerpen is alleen te gebruiken voor groote schepen als de vijand van Wal cheren en Beveland is verdreven. De Duitschers zul len dit tot het uiterste trachten te voorkomen.

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 1