Een speciaal communiqué eit Pearl-Harbour meldt, dat zware Amerikaansche oorlogsschepen het eiland Marcus hebben beschoten en de kustbatterijen buiten gevecht gesteld. Dit eiland ligt op 1700 K.M. van Japan en is van buitengewoon groot strategisch belang. Zware Engelsche bommenwerpers hebben hedennacht een hevige aanval gedaan op het spoorweg en industrie centrum Bochem. Verder hebben gisteren Amerikaansche bommenwerpers aanvallen gedaan op Mainz, Coblenz en Schwijnfurt. Van de 1100 bommenwerpers keerden er 5 niet terug. 3 Jagers gingen verloren. De Duitschers verloren 2 toestellen. Bij hun aanvallen gebruikten de bommenwerpers de zwaarste bommen, n.I. die, van 6 ton. Deze gaan door beton van 4 M. dik heen en maken een krater van 30 M. Verder wordt er zeer veel gebruikt een bom van 2 ton deze vernielt alles over een groote oppervlakte. Bij een aanval van 200 Engelsche bommen werpers met dergelijke bommen is de schade even groot als vroeger bij een aanval van 1000 bommenwerpers. De Engelsch-Amerikaansche verklaring over de duik- bootverliezen zijn even gunstig als in de maand Mei Een Reuterbericht uit Moskou maakt bekend dat de Rus sische voorhoede bij Memel de Oostzee heeft bereikt. Ver der naar het Zuiden zijn de Russen opgerukt in de rich ting van Tilsit. Ze zijn hier nog 10 K.M. van de Pruisische grens. In Polen hebben de Duitschers hevige tegenaanvallen gedaan bij de Narew, die echter allen werden afgeslagen. De Russische opmarsch in Hongarije gaat zeer snel. Deze opmarsch gaat in twee richtingen. Een langs de hoofdspoor weg naar Budapest en een naar Debrechzen. 1944. In Italië ligt Bologna nu onder geall. geschuts- vuur. Maarschalk Kesselring heeft een groote massa troe pen in den strijd geworpen. In Griekenland rukken Britsche en Grieksche troepen in de richting van Co- rinthe. De Britten worden zeer geholpen door de Griek, sche patriotten. Gisteren hebben Engeland, Amerika, Rusland enChina een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd over de con ferentie in Dunbattenoaks betreffende de wereldorganisatie van de vrede. Deze organisatie zal bestaan uit een raad van bovengenoemde landen waaraan ook later Frankrijk zal worden toegevoegd en waarbij elke twee jaar zes niet per manente leden worden gekozen. Het doel van deze raad is te trachten alle eventueele geschillen tusschen de landen uit de weg te ruimen door diplomatieke besprekingen, eco nomische maatregelen en zoo nodig optreden van een ge wapende macht waartoe de verschillende landen troepencon tingenten zouden moeten leveren, o.a. luchtvaartcontingenten Zoolang de verschillende landen nog geen troepen beschik baar hebben zouden de legers van groote mogendheden de ze taak op zich nemen. Verder komt er een algemeene vergadering waarvan alle vereenigde volkeren en later ook andere lid zullen zijn. De alg. verg, zal jaariijks, of indien nodig, meermalen per jaar bijeenkomen. Verder zal er zijn een internationaal gerechtshof waarin alle leden-staten vertegenwoordigd zullen zijn, alsmede een eco nomische raad bestaande uit 18 leden, eveneens door de alg. verg, gekozen. Engelsche en Canadeesche troepen die in W. Zeeuwsch- Vlaanderen achter de D. stellingen zijn geland in de buurt van Hoofdplaat hebben den druk op het bruggenhoofd van het Leopoldskanaal aanmerkelijk verlicht. Zij hebben bij Hoofdplaat 2 afzonderlijke bruggenhoofden, die ech ter snel ineen zullen loopen. Andere Canadeesche troe pen hebben den Kreekkrakdam bereikt en beschieten den weg naar Z. Beveland. Het 1ste Amerikaansche leger heeft de ring rond Aken gesloten. Alle toegangswegen tot de stad worden door het Amerikaansch geschut bestreken. Het 3de Amerikaansche leger heeft bij Nancy aanmer kelijk terrein gewonnen. In de Bourgondische Poort bij Belfort hebben de Fransche troepen succes geboekt. Zij hadden daar 300 krijgsgevangenen terwijl er 1200 D. sneuvelden. In Moskou zetten Churchill en Stalin hun besprekingen voort. Gisteren onmiddellijk na aankomst van Minister Churchill en Eden heeft het eerste onderhoud plaats ge had in tegenwoordigheid van den Engelschen Ambassa deur. Eden en Churchill zijn vergezeld door 50 mede werkers, waaronder de chef van den Generale Staf Veld maarschalk Allan Brook. De besprekingen in Moskou zijn een vervolg op die van Quebec, waarbij Stalin niet te genwoordig kon zijn. Churchill zeide bij zijn aankomst te Moskou Het is 2 jaar geleden, dat ik hier was en in die twee jaar is er veel veranderd. De Russen hebben de kracht van de Duitschers gebroken en ik ben er zeker van dat de eindoverwinning door ons behaald zal worden.

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 2