DE ZEEUWSCHE KOERIER de B.B.C. 8.15 en 11.45 uur. N. Berichten van v< meer water 1 dit te worden Toespraak van A. den Doolaard. Vanmiddag bereikte ons het bericht, dat de dijken van Walcheren ten W. van Vlissingen zijn gebombardeerd. Dit is de derde breuk van de Walchersche dijken. De Duitsche posities in Vlissingen staan thans onder water. Een nieuwe teistering is aan Walcheren toegevoegd. De Duitschers hebben op Walcheren het standrecht afgekon- digd omdat de bevolking weigerde te werken. De Zeeuwen volharden in hun verzet. In de tachtigjarige oorlog waren de Zeeuwen bekend als wilde ontembare Geuzen. Bij de Schakerloodijk vochten zij voor de bevrijding van Middel burg. Bij de bevrijding van Leiden hadden eveneens de Zeeuwen een groot aandeel in het ontzet. Het zijn thans de nazaten van die Zeeuwen die zich blijven verzetten te gen de onderdrukker. In het fiere Zeeuwsche wapen staat de leeuw die tegen de golven worstelt en toch weer boven komt. Zoo is het nu ook, de Zeeuwen worstelen tegen het water en zullen weer boven komen. Het voornaamste nieuws van heden is: Churchill en Eden zijn heden in Moskou aangekomen voor een bespreking met Stalin en Molotof. Vanuit Terneuzen zijn twee vlootlandingen gedaan aan de overzijde van de Braakman bij Hoofdplaat in de rug van de Duitschers, die nog in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen stand trachten te houden. De Duitsche artillerie van Vlissingen en in Z. VI. trachtte deze landingen te verhinderen, doch ■olgens de Canadeezen is alles naar wensch verloopen. Ten van Antwerpen hebben de Duitschers bij Ossendrecht een tegenaanval gedaan, welke echter werd afgeslagen. De Canadeesche troepen naderen steeds meer Z. Beveland. De Duitschers zijn bezig Bergen op Zoom te versterken. Troe pen van het eerste Amerikaansche leger zijn ten O. van Aken opgerukt. De Amerikaansche infantrie vecht in de voorsteden. Vandaag zijn hevige luchtaanvallen uitgevoerd op Duitsche vliegvelden o.a. in het Rijnland. De Duitschers verloren 64 toestellen terwijl er 49 werden beschadigd. In Hongarije hebben de Russen de stad Solnok in een storm aanval genomen, zij staan op 90 K.M. van Budapest. In Litauen zijn de Russen nog slechts 25 K.M. van Memel verwijderd. Door het hoofdkwartier van Maarschalk Montgommery werden de volgende gegevens verstrekt over de D. strijd krachten hier te lande Aan het front in N. Br. staan 4 divisies infanterie, weinig tanks, doch veel 88 mm. ge schut. In de Betuwe staat 1 divisie infanterie en 2 bri gades tanks. Tusschen Arnhem en Nijmegen staan 2 div. inf. en 4 div. tanks, elke div. bestaat uit 150 pantsers. Tusschen het Rijkswoud en de Maas staan 2 div. inf. en 1 tankbrigade. Tusschen de Maas en de Peel 1 div. inf. en een zwakke tankbrigade in totaal zijn er in Nederl. 10 div. inf. en 5 div. tanks. Wanneer wij zien hoe deze zijn verdeeld, dan blijkt, dat het zwaartepunt bij Arnhem is gelegen, hier zijn n.l. 5 div. tanks opgesteld. Natuur lijk zal Montgommery de D. wel klein krijgen, doch het is duidelijk, dat dit nog harde en felle strijd zal kosten. Er zal echter alles op worden gezet om de strijd zoo snel mogelijk te doen verloopen. Dinsdag 10 October 1944 Rede van H.M. Koningin Wilhelmina tot het Engelsche volk. Gedurende de 4 lange jaren, dat ik en mijn landgenooten zoowel burgers als militairen van Uw gastvrijheid geniet hebt gij ons zoovele bewijzen gegeven van warme en op rechte vriendschap. Wij zullen die nimmer vergeten. Gij hebt alles gedaan, opdat wij ons bij U thuis zouden voelen. Gedurende deze jaren zijn blijvende vriendschapsbanden aangeknoopt tusschen U en mijn landgenooten. Ik ben er zeker van dat Z.M. Koning George VI, mij op dit oogen- blik de orde van de kousenband heeft verleend, om in mij het heldhaftig verzet van mijn volk te eeren. Waar ik van zoo dichtbij al de sympathie voor het lijden van mijn volk, dat gedurende nu reeds 4 jaar wreed wordt onderdrukt, heb waargenomen wil ik U nog iets van de beproevingen die mijn volk thans doormaakt vertellen. Ik veronderstel dat U hebt vernomen, hoe het land wordt verwoest, door over stroomingen en vernielingen. Bij de ondervoeding waaraan de menschen in de steden nu reeds 4 jaar zijn blootgesteld, komt nu de hongersnood. Het zal niet lang meer duren of er zal geen electriciteit, gas, brandstof en water meer zijn. Ik laat het aan Uw verbeeldingskracht over dit te rea- liseeren. God geve dat deze vreeselijke rampen worden af gewend Ook de Britten hebben een zware last te dragen en zware offers gebracht. Ik denk hier aan hen die bij Arnhem heldhaftig het leven lieten. Moogt ook gij spoedig worden verlost van al Uw zorgen en in staat zijn de wel verdiende vruchten te plukken van de offers die Gij ge bracht hebt, voor recht en vrijheid. Moge spoedig onze ge meenschappelijke zaak een beslissende overwinning behalen op onze vijanden. Dit was de vertaling van de rede, welke Zondagavond werd uitgesproken door H.M. de Koningin.

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 1