De Internationale toestand mm koop een „ZONNEWIJZER"! Het feestelijke boek voor ouders en ouderen. PM OP Van dag tot dag Crisis-iiiaptregeien No 4275 Vrijdag 24 November 1939 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeouwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Even luisteren naar den zender uit het Vijfde. Van onze adverteerders. Tooneel en Zang Uit het binnenland Uit de Provincie Er is een\^ in de maand de van Allerlei DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. - TELEF. 15 (doorverb.) - POSTREKENING 52419 Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: 17 NOVEMBER Z.H. Paus Pius XII zal op den feestdag van Maria Onbe vlekt Ontvangen (8 December) van de buiten-loggia van de Santa Maria Mag- giore den zegen „Urbi et Orbi" geven. De Stockholmsche correspondent van „Politiken" meldt uit Tallinn, dat Ul- manis, de president van de republiek van Letland, bij de sovjetregeering „in ongenade" is gevallen, daar hij geen af gevaardigden naar de viering van den verjaardag der revolutie heeft gezonden 18 NOVEMBER De eerste ministers van Engeland en Frankrijk hebben een gemeenschappelijke verklaring doen pu- biiceeren, waarin gezegd wordt, dat de regelingen, welke reeds door beide re geeringen in toepassing zijn gebracht, thans zijn versterkt en voltooid ter ver zekering van het gemeenschappelijke be leid op het gebied van luchtmacht, mu nitie, grondstoffen, petroleum, voedsel voorziening, scheepvaart en econo- mischen oorlog In Bohemen en Moravië hebben protestbetoogingen tegen Duitschland plaats gevonden. In verband hiermede zijn 9 Tsjechen gefusilleerd. Twaalf honderd studenten zijn gearresteerd en de Tsjechische hoogescholen werden voor den duur van 3 jaar gesloten 19 NOVEMBER Naar verluidt, zou den de regeeringen van Italië en Spanje dezer dagen te Berlijn te kennen hebben gegeven, dat zij groot belang hechten aan de handhaving der onschendbaar heid van België en Nederland Het standrecht is in een deel van het protectoraat Tsjechië afgekondigd. De Duitschers melden, dat zij weer drie Tsjechen hebben gefusilleerd 20 NOVEMBER Van Italiaansche zijde wordt tegengesproken, dat Italië aan Duitschland zou hebben meegedeeld, dat het bij de neutraliteit van Neder land en België bijzonder belang had In de Noordzee, bij de kust van En geland, zijn weer tal van schepen op mijnen geloopen en gezonken 21 NOVEMBER De Britsche re geering zou de mogelijkheid overwegen van een uitbreiding der contrabande commissie tot den Duitschen uitvoer 22 NOVEMBER De Britsche maat regelen ten aanzien van Duitschland's export hebben in Nederlandsche reeders kringen groote bezorgdheid gewekt Nu de Britsche regeering besloten heeft, de controle op de contrabande te verscherpen, verwacht men, dat Hitier een tegenactie tegen Engeland zal onder nemen. Gemeld wordt, dat de Fransche re geering dezelfde maatregelen tegen den Duitschen export heeft getroffen als de Engelsche Van Duitsche zijde worden uitvoerige bijzonderheden gemeld over de ophel dering van dten bomaanslag te München. De verdachte 36-jarige Duitscher Georg Eiser heeft een volledige bekentenis af gelegd. Zoowel in het diocees Versailles (Frankrijk) als in het aartsbisdom West minster (Engeland) zullen met Kerstmis geen nachtmissen worden opgedragen in verband met het luchtgeva'ar. In het lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat Engeland niet lijdelijk sal toezien bij de Duitsche strijdmetho- len ter zee. Exporten van Duitschen oorsprong zullen op zee in beslag worden genomen. De aankondiging van Britsche con trole, ook op den Duitschen export, doet .ïog grootere moeilijkheden voor Ant werpen en Rotterdam vreezen. Officieel is te Berlijn medegedeeld, dat de dader van den aanslag op Hitier te Muenchen, is gearresteerd 23 NOVEMBER In Anatolië heefi een hevige aardbeving talrijke slacht offers geëischt Het Deensche s/s „Elizabeth", dat te Zelzate met de spoorwegbrug in aan raking is geweest, is, zwaar beschadigd, naar Gent gevaren om te dokken Door het aanbrengen van een nood stuk hoopt men de brug binnen enkele weken weer voor het verkeer te kunnen openen 24 NOVEMBER Gemeld wordt, dat Duitsche vliegtuigen mijnen leggen in de Engelslhe rivieren 18 NOVEMBER De Tweede Kamer neeft z.h.st. de begrooting van Econo mische zaken en het Landbouwcrisis- i'onds goedgekeurd en begon daarna met Je behandeling der begrooting van Jinnenlandsche Zaken 19 NOVEMBER Het Nederlandsche s./s. „Simon Boleoor", op weg van Amsterdam naar West-Indië, is gisteren .ïabij de Engelsche kust op een mijn ge lopen en gezonken. Aan boord bevonden zich ongeveer ;60 passagiers. De bemanning telt' omstreeks 140 man, zoodat zich een /ierhonderdtal personen aan boord be- /ond. Volgens de eerste berichten zijn liervan een 260-tal personen gered, ■vaaronder circa 100 gewonden. Onge veer 140 opvarendenden worden nog vermist De Mij. „Zeeland" zet geregelden dienst op Engeland voorloopig stop Dr W. Mengelberg is benoemd tot srootofficier in de Orde van den H. Gregorius den Groote 20 NOVEMBER De regeeringspers- lienst meldt: Hedenochtend is bij Roermond een Duitsch militair vliegtuig gesignaleerd. Jet is door een patrouille Nederlandsche vliegtuigen onder vuur genomen. Het Duitsche toestel is neergestort, waarbij ie bestuurder om het leven is gekomen In den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondagmorgen heeft een vrij korte maar hevige Noord-Westerstorm over ons land gewoed, welke verschillende ongelukken heeft veroorzaakt, waarbij menschenlevens te betreuren vielen. In tal van plaatsen werd ernstige materieele schade aangericht. Nader wordt bericht, dat nog 126 op varenden van de „Simon Bolivar" ver mist worden Andermaal heeft een Duitsch vliegtuig boven ons gebied op een achtervolgende Nederlandsche machine geschoten Met ingang van morgen worden bij de Nederlandsche weermacht weer perio dieke verloven verleend. Bij een ongeluk met een sportvliegtuig in Ned.-Indië kwamen twee personen om het leven Door den storm is een Belgisch Rijn- schip bij Wemeldinge vergaan; de vijf opvarenden verdrnoken SUIKER OP BON NO. 7. 21 NOVEMBER De minister van economische zaken deelt mede, dat ge- lurende het tijdvak van Dinsdag 21 Nov. :ot en met Zondag 10 December a.s. de net „7" genummerde bon der Rijks- listributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker 22 NOVEMBER Hedenmiddag is ten Noorden van Rotterdam een militair vliegtuig neergestort Gemeld wordt, dat thans nog 86 op varenden van de „Simon Bolivar" ver mist worden De Nederlandsche regeering heeft ge protesteerd tegen de door Engeland voorgenomen maatregelen inzake con trabande-controle De regeeringspersdienst meldt: De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft giste ren in zijn kabinet een onderhoud ge had met den Belgischen minister van Economische Zaken, den heer G. Sap De besprekingen hadden ten doel de mogelijkheden van een meer intensief economisch verkeer tusschen beide landen onder het oog te zien Te Amsterdam is de 18-jarige dochter van den winkelier De Nigtere, die aan een haar door het Bureau van Arbeids bemiddeling opgegeven adres was gaan solliciteeren, spoorloos verdwenen. Het bewuste adres bleek niet te bestaan 24 NOVEMBER De K. L. M, zal in het begin van 1940 te Paramaribo een groot vliegveld aanleggen Binnenkort zullen de maatregelen der regeering inzake krotopruiming bekend gemaakt worden De Tweede Kamer heeft de begrooting van Binnenlandsche Zaken aangeno men De wijziging van de pensioenen voor de spoorwegambtenaren is door de Tweede Kamer goedgekeurd Te Zwolle heeft een felle brand ge woed, waarbij 3 perceelen zijn verwoest ïk'.1- Onder de tegenwoordige omstandighe den hebben Gedeputeerde Staten het nogmaals noodig geoordeeld, zich er van te vergewissen dat de Provinciale Stoom bootdiensten op de Wester- enOoster- Schelde op den bestaanden voet gehand haafd kunnen blijven. Wie geplaagd worden door Rheumatische pijnen, behoeven niet op de kalender te kijken. Die voelen wel aan hun on dragelijke pijnen en scheuten in lijf en leden, dat de tijd van onafgebroken martelingen weer is aangebroken. „Slapelooze nachten van Rheumatische pijnen vier, vijf maal mijn bed in en uit en niet in staat een been te ver zetten. Dat heeft zoo jaren geduurd totdat ik met Kruschen ben begonnen, op aanraden van een vriendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen Salts regelmatig blijven gebruiken en ik ben nu vrij van pijnen. Toch blijf ik het nemen, iederen morgenzoo verklaart een dank baar gebruikster van in de 70. De aan sporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en in gewanden geeft deze organen nieuw, kracht. Ze komen tot krachtiger actie en het bloed wordt gezuiverd van overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in de spierweefsels en dat oorzaak is van Uw lijden en die tergende pijn. Néém toch Kruschen Salts Tienduizenden deden het envonden er baat bij. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (45) i n mi ii ii ■irmrj Blijkens van militair-deskundige zijde verkregen inlichtingen, levert het uit oefenen van de verschillende diensten op de wijze als tot dusverre geschiedt, noch voor de passagiers, noch voor het personeel vooralsnog eenig gevaar op. R.K. STATENFRACTIE ZEELAND. De heer J. A. van Rompu, oud-Jid van Ged. Staten van Zeeland, was tevens voorzitter der R.K. Zeeuwsche Staten- fratie en de heer G. J. L. Goossens, thans lid van Gedep. Staten, secretaris-pen ningmeester. De nieuwe R.K. Staten fractie heeft sinds Juli jl. die functies aldus gewijzigd: voorzitter de heer J. W. Vienings te Clinge, secretaris-penning meester de heer Mr. Dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crlsis- oublicatïën: 15 Nov. Uitvaren visschersvloot Bevordering van het kunstmatig drogen van gras Uitvoer van vlas 20 Nov. Overnemingsprijs lijnzaad verhoogd Aardappelvlokkenfabriek Uitvoer van eieren en pluimvee (uit voerverbod slechts administratieve maatregel) 23 Nov. Aflevering suikerbieten De boterheffing KOOPT EEN „ZONNEWIJZER" VOOR UW HUISGEZIN! KOOPT „DE WINDROOS" VOOR UW KINDEREN! VRIJDAG A.S. BEGINT ONS NIEUW FEUILLETON. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de tooneel- en zanguitvoering, welke Zondagavond a.s. in het R.K. Vereni gingsgebouw te Sas van Gent zal worden gehouden Het op te voeren tooneelstuk, „Het meisje in de Schaduw" behandelt een pakkende geschiedenis, die de aanwezi gen stellig van het begin tot het eind zal boeien en voor het debuut van de dames-zangvereeniging „Irene", onder de bekwame en toegewijde leiding van den heer G. J. Harmsen, mag levendige belangstelling worden verwacht. Gaarne sporen wij tot bijwoning van deze veelbelovende uitvoering aan. Men zie de advertentie in dit blad Hiermede vestigen wij nog eens spe ciaal de aandacht op het in de adver- óentiën voorkomende „Bericht" waarbij alle postzegelverzamelaars te Sas van Gent, worden uitgenoodigd ter vergade ring op Woensdag 29 Nov. ede. Daar deze bijeenkomst van bizonder belang is voor iedere philatelist, verwacht net betreffende bestuur zeker iedere verzamelaar. Een verrassing wordt voorbehouden aan iedere bezoeker OPNIEUW ARRESTATIES IN HET GRENSGEBIED Bij den grenspost Rammelbeek bij Denekamp, op dezelfde plaats, waar eenige weken geleden A. Jz. met zijn auto werd aangehouden, toen hij uni formen over de grens wilde brengen, is thans een derde verdachte in deze zaak gearresteerd. Het is de ongeveer 30- jarige Amsterdamsche koopman L. die reeds eenigen tijd werd gezocht, doch tot dusver onvindbaar was. Het was de justitie echter ter oore gekomen, dat de man zich met een auto in Duitschland oevond. Daarop was aan alle grens posten zijn signalement doorgegeven en üoen hij nu bij de grens te Denekamp arriveerde werd hij door de grenswacht onmiddellijk herkend en in hechtenis genomen. Nadat L. door de maréchaussée een voorloopig verhoor was afgenomen werd nij in het huis van bewaring in Almelo ingesloten, waar ook de beide andere verdachten in deze zaak zich bevinden, .vier gevangenhouding juist Zaterdag door de rechtbank voorloopig voor den 4jd van 30 dagen is verlengd. De thans aangehoudene werd door A., oij diens verhoor genoemd als de derde .nan, die met hem en Van O. bij den aankoop en de bestelling van uniformen oij den Amsterdamschen opkooper B. aanwezig zou zijn geweest. Zijn we goed ingelicht, -Üan moet L. -lebben ontkend iets met deze affaire ,e hebben uit te staan Intusschen duurt het onderzoek nog steeds voort en is de rechter-commissa- -is bij de rechtbank te Almelo, mr. Plug, dezer dagen o.a. ook naar Kerkrade ge feest om na te gaan of de twee aldaar aangehouden personen ook bij de Dene- iamper-affaire zijn betrokken geweest Een vreemde buspassagier. Vrijdagmiddag hebben twee recher cheurs uit een autobus van de Gelder- sche tram nabij Doesburg iemand uit Doetinchem gelast de bus te verlaten. Bij onderzoek bleek, dat de aangehoudene onder zijn burgercostuum een soldaten pak aanhad. De man is gearresteerd. Ook naar deze zaak heeft de Alme- losche rechter-commissaris bereids ge ïnformeerd

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1