HttATIEK Opplakvellen voor Distributiebons eet) „ZO N N E W IJ ZE R"Het feestelijke boek voor ouders en ouderen. PAS OP! Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", Crisis-maatregelen Croote Nationale boeken- ophaaldag voor 0. G. op 18 November. Arbeid in bakkerijen Installatie burgemeester van Hontenisse b No 4274 Vrijdag 17 November 1239 34ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Voordo Vrouwen Verkeersdagen. Verslagen Er is een\5i in de maand de van DE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. - TELEF. 15 (doorverb.) - POSTREKENING 52419 De jeugd verzamelt lectuur voor de gemobiliseerden. Tienduizenden Katholieke militairen vragen dringend om goede lectuur. Ge legerd dikwijls in plaatsen, waar zij geen vrienden of bekenden hebben, vaak in de onmogelijkste gehuchten, waar iedere gelegenheid tot ontspanning ont breekt, waar geen militaire tehuizen zijn, waar zelfs geen gezellige straten zijn om er te wandelen, weten zij ge woonlijk geen raad met de overvloed aan vrije tijd, die de dienst geeft. Nu en dan worden ontspannings avonden, filmvertooningen en cursussen gegeven, doch verreweg de meeste lange winteravonden en de eindelooze Zon dagen moeten zij zelf voor bezigheid zorgen. Is het te verwonderen, dat hét Comité dagelijks brieven ontvangt van militairen, die klagen over gapende ver veling, en dringend vragen om goede lectuur. Om in deze geweldige behoefte aan goede lectuur bij zooveel duizenden katholieke militairen te voorzien, heeft het Comité V.O.G. besloten op ZATER DAG 18 NOVEMBER a.s. EEN NATIONA- LEN BOEKEN-OPHAALDAG te organi- seeren. Reeds werd in sommige plaatsen lectuurinzameling gehouden; het Comité is daarvoor zeer dankbaar. In deze plaatsen zal niet opnieuw om lectuur gevraagd worden. Maar er zijn nog tientallen plaatsen waar nog geen lec tuur is ingezameld. Daar zal men a.s. Zaterdag boeken ophalen. De georgani seerde Katholieke Jeugd heeft zich spontaan bereid verklaard om in de steden en dorpen van geheel Nederland rond te gaan om lees-materiaal op te halen voor de gemobiliseerden. Kijkt allen Uw boekenkasten na, U zult er zeker iets vinden, dat voor U zelf van weinig waarde meer is, maar dat de militairen dankbaar zullen ontvan gen. Légt alles, wat U missen kunt, ge reed. De jeugd zal het bij U komen af halen. Bedenkt, dat duizenden landge- nooten in kazernes, barakken en schuren liggen, waar de gezelligheid minimaal is. Zij zoeken lectuur, om de verveling te verdrijven, om hun vrije tijd nuttig en aangenaam te besteden. Helpt de Gemobiliseerden aan goede lectuur! Daar het vooral in de grootere plaat sen vrijwel onmogelijk is, huis aan huis boeken op te halen, zullen de leden der Katholieke Jeugdorganisaties zich op de eerste plaats wenden tot hun vrienden en bekenden. Mocht men a.s. Zaterdag geen boeken of ander lees materiaal bij U hebben afgehaald, ter wijl U lectuur hebt gereed liggen, dan verzoekt het Comité V.O.G. U vriende lijk een briefkaartje te zenden aan het Secretariaat van V.O.G. Postbus 2, Heemstede. Het Comité zal dan zorgen, dat Uw boeken zoo spoedig mogelijk worden op gehaald. De Katholieke Leeszalen zullen zorgen, dat het ongeschikte materiaal verwijderd wordt. Geeft goede lectuur aan de Katholieke Gemobiliseerden. ZATERDAG a.s. NATIONALE BOEKEN- OPHAALDAG VOOR V.O.G. Teneinde de weggebruikers op de noodzakelijkheid te wijzen de regelen var t verkeer in acht te nemen, zul len door het Verb' ^an Vereenigingen voor Veilig Ver^p pi-Jin samenwerking et de Vereer^ CI Ij voor Veilig keer, drie Verkeersdagen worden gehouden en wel op Donderdag 23, Vrij dag 24 en Zaterdag 25 November a.s. Op deze dagen zal door allerlei pro pagandamiddelen getracht worden de weggebruikers ervan te overtuigen, dat het in eigen en anderer belang is om de verkeersregelen stipt na te komen In een groot aantal gemeenten zal door Vereenigingen voor Veilig Verkeer met medewerking van de plaatselijke politie een rijwielcontröle worden uit geoefend. Nagegaan zal worden, of het rijwiel aan alle wettelijke eischen vol doet. ver- 7 Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, kip, aardappelpurée, appelmoes, bitterkoekjesvla MAANDAG Witte ragoutsoep, lamsvleesch, ge stoofde prei, aardappelen DINSDAG. Zuurkoolschoteltje met worst, ge stoofde peertjes. WOENSDAG Rollade, koolsla, aardappelen, beschui ten met bessensap. DONDERDAG Jachtschotel, andijvie, drie in de pan VRIJDAG Rijstschotel met tomatensoep, ge kookte visch, aardappelen met boter saus, worteltjes. SATERDAG Stamppot van aardappelen, spek en appelen, custardvla. Witte ragoutsoep 1 L. water, 1 Maggi's Bouillonblokje, stukje foelie, 1 ei, 1 d.L. melk, restjes kip, 4U G. bloem, 40 G. boter, 1 thee lepeltje Maggi's Aroma. Los het Maggi's Bouillonblokje in het water op, voeg er de foelie en de restjes kip bij, die zoo fijn mogelijk gesneden zijn. Verwarm roerende de boter en Dloem, voeg er langzaam steeds roe rende de soep bij. Laat de soep dan even doorkoken. Klop intusschen in de soepterrine het ei met de melk en de Maggi's Aroma. Voeg de soep langzaam, onder flink roeren erbij, proef of het ge heel op smaak is en voeg zoo noodig nog wat zout en peper er aan toe. Koolsla 1 klein rood kooltje, 1 zure appel, 1 uitje, 1 afgestreken theelepeltje zout, 1 theelepel Maggi's Aroma, 2 eetlepels citroensap, 4 eetlepels slaolie, 1 afgestre ken theelepel suiker Klop de olie met het citroensap, het zout, de suiker, de Maggi's Aroma en het zeer fijn gesnipperde uitje. Schaaf de roode kool in fijne draden en werk er het sausje goed door. Het verdient' aanbeveling dit gerecht minstens 1 uur ^vóór het gebruik klaar te maken. In verband met de Kerst- en St. Nicolaas-drukte. De minister van Sociale Zaken heeft vergunning verleend, dat in banket bakkerijen niet tevens zijnde brood bakkerijen 1. in het tijdvak van 20 tot en met 28 November 1939 door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat: a. met uitzondering van den Zater dag, de arbeidstijd in zijn geheel ge legen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags; b. op Zaterdag de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags;; 2. dat in het tijdvak van 20 Novem ber tot en met 5 December 1939, be nevens op 22, 23, 29 en 30 December 1939, door jongens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uur per dag en ten hoogste 55 uur per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de ar beidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags In broodbakkerijen mag met den bakkersarbeid worden begonnen op Dinsdag 5 December 1939 om 1 uur des voormiddags. In den nacht van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 December 1939 te 12 uur middernacht. Op Dinsdag 26 De cember 1939 om 4 uur des voormiddags. In den nacht van Vrijdag 29 op Zater dag 30 December 1939 te 12 uur midder nacht. Op Dinsdag 2 Januari 1940 om 3 uur des voormiddags, een en ander met dien verstande, dat telkens gedurende 2 uren voor het tijdstip, waarop op ge noemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht. In den nacht van Maandag 25 op Dinsdag 26 December 1939 en in den nacht van Maandag 1 op Dinsdag 2 Januari 1940, mag telkens te middernacht, doch alleen voor het stoken van ovens door een persoon, worden begonnen Voorts mag door bakkersgezellen, die op Vrijdag 22 December 1939 en]of Vrijdag 29 December 1939 om 10 uur des namiddags of later met den voor- arbeid aanvangen, op die(n) dag (en) 10 uren arbeid worden verricht en door bakkersgezellen, die niet aan dezen voorarbeid deelnemen, op de Zaterdagen 23 en 30 December 1939 gedurende ten hoogste 13 uren arbeid worden verricht. Ten aanzien van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, choco lade- en suikerwerken worden ver vaardigd, is vergunning verleend, dat in het tijdvak van 20 November tot en met 4 December 1939 op werkdagen en bovendien op Donderdag 21, Vrijdag 22, Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrij dag 29 December 1939: de werktijd van de in deze ondernemingen werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd, en dat door jongens van 16 en 17 jaar ge durende ten hoogste 10 uur per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht onder voorwaarde, dat: a. de arbeids tijd dezer jongens in zijn geheel ge legen is tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags; b. de betrokken jongens, indien zij op Zaterdag 1 uur des namiddags arbeid verrichten, in dezelfde week, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 12.30 uur des namiddags geen arbeid verrichten. Op in verband met de tijdsom standigheden sobere, doch niettemin indrukwekkende wijze vond Woensdag namiddag ten 5 uur ten Gemeentehuize van Hontenisse de officieele installatie plaats van den nieuwen burgemeester, Mr. Dr. C. J. M. A. van Rooy, als op volger van Mr R. J. J. Lambooy, die on langs benoemd is tot burgemeester te Deurne. De installatie geschiedde door den heer P. Stallaert, eersten wethouder der gemeente, in tegenwoordigheid van den Raad, geestelijke en wereldlijke autori teiten, familie van den burgemeester en verdere genoodigden. Van de zijde der bevolking bestond groote belangstelling. De nieuwbenoemde burgemeester, die 28 jaar oud en onlangs gehuwd is, is een zoon van wijlen den beroemden Gynaecoloog, Professor van Rooy. Hij studeerde aan de Universiteit te Amster dam in de rechten en promoveerde, na het behalen van zijn meestertitel, al daar, tot doctor in de Staatswetenschap. Als tragische bijzonderheid vermelden wij, dat de vader van den promovendus, die destijds rector magnificus was van de Amterdamsche Universiteit, en kele maanden vóór den dag, waarop hij hoopte, zijn zoon persoonlijk den doctors bul te mogen uitreiken, op een Katho liek Congres te Nijmegen plotseling overleed. Burgemeester van Rooy is na zijn promotie, gedurende eenigen tijd als volontair ter gemeente-secretarie te Castrium werkzaam geweest. Hij vervulde tevens de functie van adjunct secretaris der Staatscommissie voor de herziening der Woningwet. Als jong afgestudeerde deed hij zijn intrede in de politiek door zich bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam op de Katholieke candidaten lijst te laten plaatsen, als zoodanig de voetstappen drukkend van zijn door geheel Katholiek Nederland diepbe- treurden vader, die jarenlang als ge meenteraadslid te Rotterdam, ook op politiek gebied een rol van beteekenis vervulde. Curiositeitshalve vermelden wij nog, dat burgemeester van Rooy zich op het oogenblik zijner benoeming als eerste luitenant bij de veldartillerie onder de wapens bevond en dat hem eerst om twaalf uur in den nacht van 14 op 15 dezer groot verlof werd verleend, zoo dat het tot het laatste oogenblik on zeker was of zijn installatie zou kun nen doorgaan. GEEN KATHOLIEK GEZIN ZONDER ZONNEWIJZER EN WINDROOS. Rheumatische pijnen kwellen Uw lichaam ze dooden Uw werklust, ze vergallen Uw leven en dat van Uw huis- genooten. Ze maken U humeurig en oud vóór Uw tijd en als ge niet tijdig Uw maatregelen neemt wordt ge voorgoed gekluisterd aan Uw stoel of bed Waarom dan dat alles? Waarom niet de kwaal in haar oorzaak bestreden? Dat kan toch! In negen van de tien gevallen zijn Rheu matische pijnen een gevolg van onzuiver bloed. Doe eens een bloedzuiverende kuur! Neem Kruschen Salts! De aan sporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en in gewanden, hergeeft deze organen weer hun jeugdige kracht. Ze doen dan hun werk weer net als vroeger en filteren al het overtollig en schadelijk zuur uit Uw bloed. Al dat pijn ver wekkend over tollig urinezuur, dat zich vroeger vast zette in Uw weefsels en gewrichten, en dat de oorzaak was van Uw pijnen, wordt nu afgevoerd langs zuiver na tuurlijken weg. Met den dag groeit Uw levenslust en bij een trouw en regel matig gebruik eiken morgen na het opstaan voelt ge U allengs een her boren mensch De Heer W. H. v. d. Z. te Rotterdam schrijft: „Met deze wil ik U mijn oprechten dank betuigen voor de heilzame werking van Kruschen Salts. Gedurende een tiental jaren had ik vreeselijke Rheu matische pijn in mijn rechterknie.... totdat een mijner kennissen mij ad viseerde om Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flaconben steeds door gegaan met innemen en heel langzaam is de pijn uit mijn knie zoo goed als ver dwenenmet loopen gaat het bij zonder Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (61) Eigenaardige uitleg. Sandy en Donald, twee Schotten, hadden elkaar in langen tijd niet ge zien en haalden herinneringen op. Sandy zag, dat de ander een prachtige diamanten dasspeld droeg. Wat 'n mooien steen heb je daar, be wonderde hij. Die heeft zeker wel een flinke duit gekost? Ja, die kostte 200 pond Allemensen! riep Sandy verbaasd uit. Hoe kwam je er toe die te koopen? Wel, toen McGregor stierf maakte hij mij tot z'n executeur en liet twee honderd pond voor een gedenksteen na. Dit is 'm! verkrijgbaar bij Telefoon 15 Sas van Gent. 10 val voor 5 cent, franco per post 10 cent. In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crlsis- oublicatiën: 11 Nov. Instelling van een bureau van ontruiming van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogtijd. Verlaging restituties bij invoer van eieren Restituties bij uitvoer van eieren en pluimvee. Teelt van warmoezerij gewassen, fruit, vroege aardappelen en tuinbouwzaden. 13 Nov. Voeder voor pluimvee Steun aarr het bloembollenbedrijf en de boomkweekerij Verlagng restituties bij uitvoer van eieren (verbetering) 16 Nov. De Boterheffing. Geen gelukkig argument Ze hadden geducht gekibbeld. Na een korte pauze begon ze opnieuw: Vroeger was je al blij als je me maar een paar minuten kon zien! Daar zou ik nu ook nóg tevreden mee zijn, bromde hij.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1