Opplakvellen voor Distributiebons UMATIEK oop een „Z 0 N N E W IJ Z E R"Het feestelijke boek voor ouders en ouderen Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", PAS OP Jaarbeurzen in Oorlogstijd. Slagboomen bij grenskan- toren, die 's nachts niet meer geopend worden „MIJHHARDTJES" Wintergroenten voor den Zondag Mo 4273 Vrijdag tO November 1939 Eerste Blad 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag F. SCHAUWAERT Voorde Vrouwen De prijspolitiek der Regeering. van allerlei aard Er is een^ in de maand de van DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. - TELEF. 15 (doorverb.) - POSTREKENING 52419 Wij vernemen van bevoegde zijde: In de eerste week na het uitbreken van den oorlog verklaarde de Minister van Economische Zaken een verhooging der prijzen boven het peil van Augustus 1.1. ongeoorloofd, tenzij een dergelijke verhooging op grond van stijging van den kostprijs gerechtvaardigd was. Tevens werd het standpunt ingeno men, dat een prijsberekening, waarbij van de vervangingswaarde werd uitge gaan in beginsel niet kon worden aan vaard. Intusschen is het vraagstuk der ver vangingswaarde in beteekenis vermin derd doordat de voorraden, welke bij het uitbreken van den oorlog aanwezig waren, geleidelijk worden geruimd. De tot nu toe genomen maatregelen droegen vooral een incidenteel karakter. De Minister acht thans het oogenblik ge komen, om tot een meer systematische behandeling van het prijsprobleem over te gaan. Daarbij zal ervan worden uitgegaan, dat de prijsontwikkeling het beste kan worden gevolgd, door in de eerste plaats de prijzen der grondstoffen bij den invoer of bij de productie dus bij de bron te controleeren en ook ertegen te waken, dat onredelijke prijsverhoo- ging plaatsvindt. Door deze controle aan de bron zal de basis voor de prijs politiek worden gelegd en zal het ge makkelijker vallen prijsopdrijving tegen te gaan, dan wanneer het product zijn volgende stadia bij den groothandel en bij den kleinhandel doorloopt. De con trole in deze stadia kan dan beperkt blijven tot het nagaan of niet meer dan de normale marge in rekening wordt gebracht. De kosten van het levens onderhoud zullen aldus niet meer stij gen, dan strikt noodzakelijk is. De regeering, die immers de prijzen der voeding door haar landbouw-crisis- politiek beïnvloedt, kan op deze wijze ook de prijzen van andere levensbehoef ten als kleeding, schoenen en dergelijke die voor het levensonderhoud der minder draagkrachtigen van veel beteekenis zijn, meer in de hand houden. Bij de controle aan de bron staat niet de bedoeling voor om starre prijzen vast te stellen, maar prijzen, die met de groote beweeglijkheid van de huidige economische ontwikkeling rekening houden. Ook thans zal weder een scherp onderscheid worden gemaakt tusschen een geoorloofde prijsverhooging en een strafbare prijsopdrijving. Alleen dit laatste zal met kracht worden tegen gegaan. Geen bezwaar zal kunnen worden gemaakt tegen een prijsver hooging, die voortspruit uit hoogere productiekosten, tegen een prijsverhoo ging, die een gevolg is van een prijs stijging van het product op de wereld markt, van gestegen vrachten, hoogere verzekeringspremies enz. De regeering vertrouwt, op deze wijze een geleidelijke prijsontwikkeling te kunnen bevorderen, waarin het produc tieproces zich aanpast bij de gewijzigde economische verhoudingen, terwijl te gelijk de bevolking van Nederland tegen prijsopdrijving wordt beschermd. Het spreekt vanzelf, dat aan deze materie voortdurend groote aandacht wordt geschonken door de overheid. Het is uiteraard niet mogelijk om thans reeds, waar de practijk nog gering is, principieele wijzigingen aan te brengen. UW Belastingzaken Boekhouding Fachtcontracten - Koopcontracten Erfeniszaken en Verzekeringen worden voordeelig en onder stipte ge heimhouding behandeld door: Weststraat 3 AXEL Tel. 54 (10) Voor een juist inzicht is het van belang, de geschiedenis der oudste instelling van dien aard, de Leipziger Messe, na te gaan. Doet men dit, dan toont het historisch verloop aan, dat tot nu toe geen enkele oorlog, van welken omvang dan ook, voor de Leipziger Messe on overkomelijke moeilijkheden heeft op geleverd. Dit is o.a. gebleken tijdens den 30-jarigen oorlog van 1618 tot 1648 en in dien van 1914-1918. Reeds van de elfde eeuw af heeft de Messe een geheel eenige positie in het zakenleven inge nomen. Tengevolge van privileges, door keizers en vorsten verleend, konden de kooplieden niettegenstaande alle ver wikkelingen veilig en onbelemmerd in Leipzig handel drijven. In den vorigen wereldoorlog is de Messe zonder eenige onderbreking voort gezet, ja zij heeft juist toen een mis schien nog grootere beteekenis verkre gen. Zoo dateert van dien tijd de stichting van het Leipziger Messamt, welke zich heeft ontwikkeld tot een or ganisatie met vertegenwoordigingen in alle werelddeelen. Toen ontstonden ook nieuwe jaarbeurzen, t.w. die van Londen, Parijs, Lyon, enz. Tengevolge van haar ligging hebben deze echter tijdens dien oorlog niet eenzelfde inter nationale strekking kunnen verkrijgen als aan de Leipziger Messe door de eeuwenoude traditie eigen is. De spanningen, welke tot den oorlog van thans hebben geleid, overvielen de genoemde instelling, evenals die van Utrecht, kort vóór den openingsdatum van de herfstbeurs. Dat men zich des niettemin in beide gevallen (zij het in Utrecht met een kort uitstel) geheel aan den oorspronkelijken opzet heeft kun nen houden, levert een sterk bewijs van de economische kracht dezer jaarbeurs instituten. Het besluit van verschillen de staten, zooals Nederland (Utrecht), België (Brussel), Italië (Milaan), Duitschland (Leipzig) e.a., om even eens de eerstvolgende jaarbeurzen in 1940 te doen doorgaan, vormt een aan wijzing voor het groote belang van de internationale jaarbeurzen, juist in oorlogstijd. De onvermijdelijke beper king van het verkeer bemoeilijkt het doen van zakenreizen voor in- of ver koop. Hier tegenover staat het gecen traliseerde en overzichtelijke aanbod op een flinke internationale jaarbeurs, de gemakkelijke gelegenheid voor koopers en verkoopers om aldaar met elkander te onderhandelen en de ruime verschei denheid, waaruit eerstgenoemden hun keuze kunnen doen. Bovendien biedt zulk een jaarbeurs een unieke mogelijk heid tot het vinden van nieuwe leveran ciers, wanneer vroegere relaties door de omstandigheden komen te vervallen of wegens bepaalde oorzaken niet tot le vering in staat zijn. De gunstige geografische ligging maakt de Leipziger Messe vooral nu tot een bijzonder geschikt milieu voor den internationalen handel. In het verleden is het, zooals bekend, de grondslag ge weest voor haar stichting en krachti- gen opbloei. Voorzeker heeft de tegenwoordige oorlogstoestand een remmenden invloed P den wereldhandel. Hierdoor wordt de vraag actueel, hoe het in tijden als deze gesV id is met de internationale "^urzen. Kunnen zij haar taak vervullen en is dit noodzakelijk? De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobielclub hebben van het Ministerie van Financiën be richt ontvangen, dat binnenkort, tot na der order, op verschillende wegen in het grensgebied aangebrachte en nóg aan te brengen slagboomen buiten de tijden van openstelling van de aan die wegen gelegen Nederlandsche grens- kantoren niet meer geopend zullen worden Tijdens deze sluiting van de slag boomen zal met afwijking van de be staande regelingen het binnenkomen en uitgaan langs die wegen met alle goede ren, gebezigde vervoermiddelen hier onder begrepen, zijn verboden, met dien verstande, dat het verkeer blijft toege laten met goederen en vervoermiddelen, die langs de gesloten boomen kunnen passeeren, voorzoover daarvoor geen douaneformaliteiten vervuld behoeven te worden. De datum van ingang van deze afsluitingen zal voor de hiervoor in aanmerking komende wegen vooraf worden bekend gemaakt. Degenen, die gewend waren na sluiting de grens te passeeren bij kantoren, waar slagboomen zijn, of komen, mogen dus met het bovenstaande wel rekening hou den De grenskantoren, welke dag en nacht geopend blijven, zijn: Eysden, Wernhout, Bakkerik, Glanerbrug, Keulsche Bar rière en Vaals verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 cL (10) melk, 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 eet lepel geraspte kaas. Borstel de aardappelen goed schoon, pit ze en kook ze in de schil gaar. Pel ze daarna. Kook de melk, voeg er de boter aan toe, los de Maggi's Bouillon blokjes er in op. Pers de aardappelen door een grove zeef, of maak ze heel fijn met 'n vork en voeg ze bij de melk, roer alles flink dooreen. Doe de massa over in een vuurvaste schotel, strooi er de kaas over, en laat het schoteltje vlug in den oven met bovenwarmte kleuren. Stamppot van knolselderij 1 flinke, of 2 kleine selderij-knollen, 1 K.G. aardappelen, 80 G. boter, lA L. melk, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout en peper naar smaak Kook de goed schoongemaakte aard appelen in de schil gaar. Zet de gewas- schen, geschilde en in blokjes gesneden selderij op met een bodempje water en zout, kook ze gaar. Pel de aardappelen, stamp ze fijn, voeg er de selderij bij met het aanhangende water, de warme melk en de boter, zoo noodig wat peper, en druppel er voor het opdoen de Maggi's Aroma door Als we 't goed bekijken, blijft er van de zoo vaak naar voren gebrachte op vatting, dat de keus in groente 's winters zoo beperkt is, niet veel over. Zeker, de kool overheerscht, maar lijkt b.v. roodekool ook maar eenigszins op boerenkool? Of doet laatstgenoemde sterk» denken aan witte of savoyekool om nog niet eens te spreken van de zuurkool, de Chineesche kool, de spruit jes en zelfs van de bloemkool, die in de eerste weken ook nog niet verdwenen zal zijn? Bovendien hebben we wortelen, bieten, koolraap, knolselderij, schorse- neeren, prei en uien tot onze beschik - HEEL KATHOLIEK NEDERLAND IN TERESSEERT ZICH VOOR: „ZONNE- WIJZER", HET PRACHT-BOEK VOOR KATHOLIEKE VOLWASSENEN EN „DE WINDROOS", HET LIEVELINGSBOEK VOOR DE KATHOLIEKE JEUGD. verkrijgbaar bij Telefoon 15 Sas van Gent. 10 vel voor 5 cent, franco per post 10 cent. Naarmate de avonden lengen, strengen de Rheumatische pijnen. Het is alsof het vocht in de lucht, dat alles klam en kil maakt, zich vastzet in Uw lede maten. Ge voelt U rillerig en onbe hagelijk en na de voorboden van stram heid hier en scheuten daar, zetten plot seling weer die ondragelijke pijnen in, die U ieder najaar en iederen winter tot een eindelooze nachtmerrie maken. Wees nu niet wéér een willoos slacht offer. Ge kunt toch die tergende pijnen bestrijden! Doe eens een bloedzuiveren de kuur met Kruschen Salts. Dit wereld beroemde middel bevat zes minerale zouten waarmede ge Uw lever, nieren en ingewanden als het ware hun jeugdige energie hergeeft. Die organen gaan dan weer krachtiger werken en filteren zoo doende al het onzuivere overtollig urinezuur uit Uw bloed. Dit zuur wordt op volkomen natuurlijke wijze afge voerd uit het lichaam en dat is eigen lijk het heele geheim van Uw verlich ting. Want juist die onzuiverheden zijn het, die zich anders vastzetten in weefsels en gewrichten; die veroor zaken de pijnen, die zijn de bron van Uw ellende en eindeloos getob. Wees er ditmaal tijdig bij, neem Kruschen Salts om Uzelf te verlossen van de kwaal die U kwelt en die Uw lichaam oud maakt vóór zijn tijd. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (50) V Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossestaartsoep, roastbeef, aardappel schoteltje, lof, chocoladevla. MAANDAG Koud vleesch, gestoofde bieten, aard appelen, fruit DINSDAG. Haché, pikante rijst, andijvie, wentel teefjes WOENSDAG Gehakt, stamppot van knolselderij en aardappelen, appelmoes DONDERDAG Varkenslappen, gestoofde peertjes, aardappelen VRIJDAG Tomatensoep, eierpannekoeken met sla, zoete appeltjes ZATERDAG Rookworst, stamppot van snijboonen. Aardappelschoteltje 1 K.G. aardappelen, 50 G. boter, y2 L. king, terwijl de bladgroente nog maan denlang vertegenwoordigd wordt door andijvie (ook krulandijvie) en verder door veldsla, door witlof en door winter- spinazie. Te klagen over variatie hebben we dus niet. Maar, zoo merkt misschien de een of andere huisvrouw op, echt „fijne" groentegerechten schoteltjes, waar mee je op Zon- en feestdagen een goeden indruk kunt maken die zijn er toch 's winters eigenlijk niet, tenzij je je toevlucht neemt tot de geconser veerde soorten: de doperwtjes, de worteltjes, de snijboontjes, enz. enz. Abuis, mevrouw! Er zijn wel degelijk groente-verrassingen mogelijk, waarop we huisgenooten en gasten kunnen tracteeren, ook zonder ons in dezen tijd aan blikgroenten te buiten te gaan: het komt maar aan op wat fantasie en op wat handigheid. Schorseneeren b.v. wel eens de asperge van het winterseizoen genoemd! spruitjes, ook al zullen we dit jaar de anders graag er bij gebruikte kastan jes wel moeten missen; witlof, dat te genwoordig niet meer uit België behoeft te komen, maar dat hier te lande met succes wordt gekweekt; het zijn alle voorbeelden van versche groenten, die er naast hun dagelijksche kleed ook een kleedij op na houden, die bij den Zon- dagschen maaltijd past, zonder dat er met deze omwisseling groote kosten ge moeid zijn. Een paar voorbeelden. Spruitjes met tomatensaus (4 per sonen) iy2 K.G. spruitjes, 1 kleinste soort blikje tomatenpurée, 2y2 d-L. kook nat van de spruitjes, 20 G. (2 afge streken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, wat peper en zout, wat Maggi's Aroma. Maak de spruitjes op de bekende wijze schoon en zet ze op met niet te veel water (zooveel, dat het juist voor de saus kan worden opgebruikt) en wat zout; laat ze op een zacht vuur gaar worden (een klein half uur), breng ze over op een vergiet en vang het kook nat op. Verwarm roerende in de thans leege pan de boter met de bloem tot een ge lijk mengsel, verdun dit geleidelijk met het kooknat, dat, wanneer het noodig is, wordt aangevuld met water of melk, tot de vereischte 2V2 d.L. is verkregen. Laat het sausje even doorkoken, voeg er de tomatenpurée bij en schud er de uitge lekte spruitjes in. Laat alles samen nog even goed heet worden en maak het ge recht op smaak af met wat peper, zout en Maggi's Aroma. Als vleesch kiest men er liefst varkens- of kalfsvleesch bij, hetzij als een groot gebraden stuk, hetzij als lapjes, oesters of cotelettes. Schorseneeren met kaassaus (4 per sonen) 1 K.G. schorseneeren, 3 d.L. melk, 25 G. (2y2 afgestreken eetlepel) bloem, 30 G. (1 y2 afgestreken eet lepel) boter, 50 G (y2 ons) geraspte belegen of oude kaas, wat zout,

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1