„De Zeeuwsche Koerier" D Eer en Liefde Kerk n ieuws No. 4272 Vrijdag 3 November 1939. 54e Jaargang Van onze adverteerders. LITTOOIJ's Boekhandel, Nieuwe „PEMA"-winkel te Hulst Nieuwe Uitgaven nieuwe Boeken TERNEUZEN. Een zware verkoudheid FEUILLETON TWEEDE BLAD. Heden, Vrijdag, wordt te Hulst aan het C. de Vosplein nr 88 een filiaal ge opend van het bekende „Pema"-bedrijf, eigenaar de heer P. MAAS te Terneuzen, omvattende het Kruideniersbedrijf, een groothandel in kaas (de bekende „Kaas van Maas") en een chocolaterie. Dat het hier een feit van meer dan alledaagsche beteekenis geldt, bleek overduidelijk uit de groote belangstel-; ling, zelfs -van semi-officieele zijde, welke gisteren voor de receptie, in ver band met deze nieuwe vestiging ge houden, is getoond. Naast vertegen woordigers uit de industriëele en han delskringen, welke met het bedrijf iri betrekking staan en tal van particu lieren, kwamen ook uit ambtelijke kringen verschillenden (o.a. de secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer Harte) den heer Maas met deze belangrijke uitbreiding van zijn bedrijf gelukwenschen, terwijl voorts een schat van bloemen en schriftelijke en tele grafische gelukwenschen van de groote belangstelling getuigden, welke aller- wege voor deze onder de huidige om standigheden zeker merkwaardige ge beurtenis bestaat. Alle bezoekers waren over de in richting van de ultra-moderne zaak vol lof. Onzerzijds wenschen wij den heer Maas met zijn kloeken, van durf en energie getuigenden opzet eveneens van harte geluk en een eclatant succes. Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" „BEATRIJS" Het eenig Katholiek Damesweekblad Abonn.prijs ll/z ct. p. week; f 1,- p. kwartaal. Losse nummers 10 cent. Inhoud nr 44: ONZE KINDEREN, door Johanna M. S. Bosch; MODE: Voor school en huis; de grootste keuze (Romans, Wetenschappelijke werken, Jongens- en Meisjes boeken) vindt U in Vloos wijkstraat. boeken voor élken leeftijd, over élk onderwerp. verzending franco in heel Zeeuwsch-Vlaanderen. 20 Voor onze kleine heeren; HANDWER KEN: Een altaarkussen; Een eenvoudig kinderjurkje; Een warme trui; Een warme mouwsjaal; KEUKEN: Hoe kook ik zuinig? Wie houdt er niet van drui ven? DIEREN IN HUIS EN HOF: Voed selvoorziening in oorlogstijd; VER HALEN: De oude viool, door Sparla; VERVOLGVERHAAL: De vrouw die of ferde, naar den Franschen roman van Henri Ardel; KATHOLIEKE NEDER- LANDSCHE VROUWEN: Lijstbeth Hen- dricx van Gorkum-de Goede; ARTIKE LEN: Een vlijtige leerlinge; Moeders op gepast; Een aardig prullenmand je; Foto's die ons interesseeren; Nuttige voorwerpen uit de keuken; KIJK EENS IN DEN SPIEGEL: Sint Willibrord; "WENKEN VAN DE WIJKVER PLEEGSTER: Elk kind braakt op zijn tijd „DE VROUW EN HAAR HUIS" Geïllustr. maandschrift onder re dactie van Dra. M. G. Schenk Abonnementsprijs f 5,- per halfjaar Uitg. van Holkema Warendorf NV. Nr 7 Nov. 1939 Inhoud: Ietske Richters, door Dra M. L. Hun- ningher-Korthals van Schooten; Herfst, door A. Potasse-Kummel; Een dorado, door Kate de Ridder; Zevenvoudig vorstenhuwelijk, door M. W. Reyers; Mevrouw J. Visser-Hooft, door J. Blom- de Wit; Onze prinsesjes; Evacuatie, door M. Willemstyn; Filomeentje, door W. J. Eelssema; Handwerken; Heerschen en dienen, door Maria Brand; Voorkeur voor meisjes; Van dichtbij bekeken, door Ina Ruys; Modes, massage; Hoofd schotel en nagerecht; Vrouwen jaar beurs; Boeken en tijdschriften; Bijlage: patroonblad „VOEDING" Maandblad van de Stichting tot wetenschappelijke voorlichting op voedingsgebied Inhoud nummer 4: Dr A. Charlotte Ruys, M. Lerner en Ir. J. Straub: Eenige proeven omtrent de deugdelijkheid van toestellen voor melk- pasteurisatie; Dr. J. Groen: De betee kenis van het vitamine K voor de menschelijke pathologie; Dr B. Brahn: Over de voeding in Japan; Dr M. van Eekelen: Het vitamine A in onze voe ding; Dr M. van Eekelen, Dr E. G. van 't Hoog en Prof. Dr B. C. P. Jansen: Voorloopige normen voor eenige onmis kenbare voedingsbestanddeelen Martine Wittop Koning en Dr E. G. van 't Hoog: Berekende voorbeelden van volledige gezinsmaaltijden, aangepast aan de mo gelijkheden van het oogenblik. Ze bleef in 't vak een Een bioscoop-ouvreuse sat bij tandarts in den stoel Welke tand, vroeg de tandarts, doet er nu pijn? De tweede links in het balcon, was het prompte antwoord. KOOPT EEN „ZONNEWIJZER" VOOR UW HUISGEZIN! KOOPT „DE WINDROOS" VOOR UW KINDEREN! geneest men spoedig door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SHIP© daar lucht Ja van ogl (5) R.-K. KERKDIENSTEN GROENENDIJK. H.H. Missen op Zondag om 7 uur, half 9 en half 11. Op werkdagen om 7, 7.30 en 8 uur. HULST Zondag 5 Nov. 6Vfe Fredericus Prenen en echtg.; 7% mej. Fidelia Mannaert; 9 dhr Victor Maas en overleden ouders; 10 H. Mis ter eere van den H Geest bij opening van St Willibrordus-jubilé Maandag 6 Nov. 6l/2 ter eere O. L. Vrouw; 7 dhr Carolus Joannes Burm; 8 mej. Eulalie Coene en fam. Dinsdag 7 Nov. Feestdag van den H. Willibrordus; 6y2 overleden ouders van dhr Biesbroeck- de Bruijn; 7 jaarg. dhr Petrus Bernardus Leonardus de Boij; 8 dhr Emile Cattoir en zoon; 9y2 Plechtige H Mis met assistentie ter eere H Willi brordus Woensdag 8 Nov. 6V2 overleden familie Woital-Peuneman; 7 dhr Theodoor van Wesemael; 8y2 Huwelijksmis Joseph Woital-Peuneman Donderdag 9 Nov. 6y2 dhr Petrus de Bruijn en echtg.; 7 Joannes de Cauwer en overl. dochter; 8 mej. Leona Ver dunnen. Vrijdag 10 Nov. 6% dhr August Ver- willigen, echtg. en dochter; 7 Zeereerw. Heer Laurentius van den Berg; 8 Wel edelgeboren Heer Joseph Seijdlitz Zaterdag 11 Nov. 6y2 overleden familie Janssens-Verwilghen; 7 tot zekere in tentie; 8 dhr August Pateer, echtg. en dochter. Vandaag na de HH Missen vereering der relikwie van den H. Willibrordus; Lof om half drie met predikatie Zaterdagavond is het Triduum ge opend voor de plechtige feestviering ter eere St. Willibrord. Dinsdag 7 November is het Aller heiligste geheel den dag ter aanbidding -o- 30) Die mannen, zoo jong, zoo krachtig bij hun uittrekken ten strijde, nu bijna onkenbaar, gelijkend op levende ge raamten! Hoeveel van hen zullen de haven van Marseille bereiken? Dat is het geheim van God! Maar welk een angst voor hen, die in het vaderland een echtgenoot, een zoon of een broeder verwachten! Walter lag in zijn nauwe hut, die hij dagen lang niet verlaten had, strijdend met den dood. De ondragelijke hitte maakte, dat hij bijna voortdurend in een toestand van halve verdooving en P* mateloosheid verkeerde. Reeds had c Nijtho de Indische oceaan en de Roode Zee achter zich gelaten en was het kanaal van Suez binnengestoomd. 'Twee mannen waren al bij 't begin van de reis gestorven, en men beschouwde het als een wonder, dat de luitenant weerstand had kunnen bieden aan die uitgesteld Deze week tot en met Donderdag iederen avond Lof om 7 uur voor de ge- loovige zielen. Deze week les 20 en 22 voor de Kate- chismus; Donderdag biechten voor de meisjes van 7-9 jaar icyn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Woital-Peuneman, 3e afk. Zij, aan wie eenig huwfciijfcsbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te gcWen aan den Pastoor-Deken PHILIPPINE. Parochie H. Maria Hemelvaart Zondags 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis. Des namiddags om 2 uur Lof. In de week om 7 uur H Mis. Iederen Zaterdagavond (en ook steeds op den eersten Vrijdag der maand) om 7 uur Lof. SAS VAN GENT Zondag 5 Nov.; 23ste Zondag na Pinksteren; 1ste Zondag van de maand; alg. H Com. voor de leden van den Bond van het H Hart; reliquie van het H. Kruis Vroegmis voor de parochie Hoogmis voor dhr Seraphien de Nocker In den namiddag om half 3 het Lof Vanaf vandaag zal voor elke losse zit plaats 3 ct gevraagd worden voor de verwarming in de kerk. Tot en met Donderdag iederen avond Lof om 7 uur Maandag 6 Nov. 7 uur de H Mis bij de Eerw. Zusters; 7,45 gez. H Mis voor dhr en mad. Ed. Geirnaerdt-Swinkels. Dinsdag 7 Nov. Feestdag van den H. Willibrord; 7 uur geen H Mis; 7,45 gez. H Mis voor mad. Pauline van de Winckel en de overl. fam. Hamerlinck; om 10 uur plechtige huwelijksmis ondragelijke hitte, die den sterkste ter neer sloeg. Nu werd de temperatuur zachter. Walter kon zich oprichten en zijn hoofd voor het kijkraam brengen. Kinderlijk plezier had hij in het spel der zonnestra len over de golven, En zijn hart sloeg sneller toen hij met een verrekijker aan den horizon een Fransch schip bemerkte, dat de golven kliefde met de vlugheid van een vogel. En op dat vaartuig be vond zich de brief, waarin zijn moeder hem de blijde tijdng meedeelde van de erkenning van zijn onschuld door den bankier. Maar die brief zou Walter niet bereiken. Gelukkige beschikking der Voorzienigheid Want als die brief hem bereikt had bij zijn uitputting, zijn dood- gevaarlij ke zwakheid, zou hij misschien gestorven zijn van blijdschap. Een kort briefje, waarin hij zijn moe der kennis gaf van zijn thuiskomst was hem reeds naar Frankrijk vooruit. De dagen gingen voorbij en de toe stand van den jongen officier bleef steeds dezelfde. Hij was niet slechter dan bij zijn ver trek uit Peking, en dat was reeds veel gewonnen, maar zijn krachten namen ook niets toe. Op zekeren morgen werd bekend ge maakt, dat de Fransöhe kust in zicht Woensdag 8 Nov. (Octaaf Allerheiligen) 7 uur gez. H Mis voor dhr Em. en Gustaaf van den Abeele; 7,45 gez. H Mis voor overl. ouders en fam. de Mul- Coene. Donderdag 9 Nov. (Octaaf Allerzielen) 7 uur gez. H Mis overl. fam. Aarssen- Huijsmans; 7,45 gez. H Mis voor dhr Adr. van Agtmaal Vrijdag 10 Nov. 7 uur gez. H Mis voor mej. Maria Cleemput; 7,45 gez. j&. voor mevr. Edmée Stubbé-Rademaekers Zaterdag 11 Nov. 7 uur.gel. H Mis voor overl. ouders van dhr en mevr. W. van Goethem-de Miliano; 7,45 gel. H Mis voor dhr Ferd. Bockstael In den namiddag van 6-8 uur biecht- hooren Zondag 12 Nov. 24ste Zondag na Pinksteren (5de Zondag na Driekonin gen); 2de Zondag van de maand; alg. H Communie voor de Kath. Actie-groep der Vrouwel. Jeugd. Reliquie O.L. Vrouw Vroegmis voor de parochie Hoogmis voor dhr Ed. Kersbulck en kind Het gebed wordt verzocht voor die parochianen, die verzuimen hun gods dienstplichten te vervullen. Zijn voornemens een christelijk huwe lijk aan te gaan: Dhr Wilfried Thiry uit deze parochie en mej. Julma de Buck uit de parochie van Terdonk, 2de afk. Dhr Robert Charles Henri de Vleeschhouwer uit de par. van Philippine en mej. Ivonne Florida Irma Gijsel uit deze parochie, waarvan heden de 3de afk. geschiedt Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen deze huwelijken bekend is, zijn ver verplicht daarvan zonder uitstel ken nis te geven aan den pastoor. was. Een onbeschrijfelijke blijdschap en geestdrift heerschte onder de passagiers. En blijdschap drong ook in het hart van Walter, het bloed liep sneller in zijn ade ren, de koortsachtige glans zijner oogen verdween. Hij vermoedde niet welk een wonderlijken invloed dit had op zijn physiek en moreel kwijend gestel. En nu begon hij eensklaps weer .te verlangen naar het leven. Om zijn vaderland te zien, zijn moeder, Parijs, waar hij zooveel geleden, welis waar, maar ook zooveel bemind had. Parijs, waar, hij. als het hem dan ver boden zou zijn Piëta te naderen, toch zou leven in dezelfde atmosfeer als zij, waar hij haar misschien den een of an deren dag eens zou ontmoeten in gezel schap op straat Sinds dien tijd had hij nu eens troost rijke oogenblikken, dan weer oogenblik- ken van donkere wanhoop en smart. Hij zag het leven wat hem wachte, hij zag ook de moeilijkheden, de smarten die het zou bieden, en na enkele uren van vreug devolle hoop, volgden weer uren van troostelooze bloedeloosheid Eindelijk, in den avond, onder het kleppen van het Angelus, stoomde het vaartuig de haven van Toulon binnen. De klokken luidden en hun klanken, weerkaatsende wijd in het rond, wekten Verzuimt niet, bij Uw kerkbezoek steeds even in het boekenkastje te kij ken, dat in het kerkportaal hangt. U vindt daarin een verzameling van zeer nuttige, actueele lectuur voor het katholiek gezin. In het rechterlaadje (dat open is) kunt U een bestelkaart en een potlood vinden. Met de knop in 't midden kunt U een plankje uittrekken, waarop U gemakkelijk schrijven kunt. In het rechter (gesloten) laad je is een gleuf, waardoorheen U Uw bestelling in het laad je kunt deponeeren Desgewenscht kunt U boeken ter in zage ontvangen Alle opdrachten worden steeds on middellijk uitgevoerd Maak gebruik van deze gemakkelijke gelegenheid om nuttige boeken te be stellen, die U door Uwen pastoor worden aanbevolen SLUISKIL 23e Zondag na Pinksteren - 5 Nov. '39 Vandaag eerste Zondag der maand. Algemeene H Communie voor de leden van den R.K. Werkliedenbond. Om 10 uur Veni creator en plechtige Hoogmis als opening van 't Jubelfeest van den H. Willibrord Om 2 uur Lof met rozenhoedje Om half vier Kerkelijke oefening v. het kl. Patronaat Om kwart over 5 Kerkel. oefening v. gr. Patronaat Om half 6 Jongelingenvereeniging, tot 9,30 Dinsdag 7 Nov. Feest van St Willibrord Om kwart over zeven plechtige H Mis, gezongen door de schoolkinderen 's Avonds om 7y2 Plechtig Lof met Preek ter eere van St Willibrord Vrijdagavond om 7 uur Rozenhoedje en Kruisweg vreugdevollen weerklank in 't Christen hart. Die klanken, als oproepers ten ge bed, wekten vooral een onuitsprekelijk blijden weerklank in het hart van Walter. Al de poëzie van zijn vader land, van zijn godsdienst klonk voor hem op in die blijde tonen. Gisteren nog vroeg hij zich droef geestig af of de verandering van het hospitaal te Peking voor dat van Toulon wel zulk een lange reis waard was ge weest. Maar vandaag wenschte hij zich geluk, dat hij de reis gemaakt had, want hij voélt, ontwijfelbaar zeker, dat hij genezen zal, zoodra hij den Franschen grond zal hebben betreden. En met een gevoel van troostende verlichting, ver neemt hij de mededeeling van den dokter, dat hij te Marseille mag ont scheept worden. Het is een prachtige avond, de onder gaande zon laat purperen strepen ach ter, die een vlammenden weerglans werpen op de rustige golven. De pur peren glans verdwijnt en maakt plaats voor een goudgeel geflonker, dat heen- danst over de golven en zich veripengt met het wazige rood en blauw aan den eindeloozen horizon: het is het laatste vaarwel van het licht. De passagiers verlaten het dek en zoeken hun hutten op. Maar luitenant De HH Missen zijn deze week als volgt: Zondag 6,30 voor 'n overleden vader, 8 uur voor 't geestel. en tij del. welzijn van de leden der Fabrieksarbeidersbond „St Willibrordus", 10 uur voor de wel doeners Maandag 6,30 voor overl. echtgen. en ouders, 7,30 voor Hendrik Anjoul en echtg. Dinsdag 6,30 voor Dom. v d Berg en echtg., 7,30 voor de weldoeners Woensdag 6,30 voor overl. broer en zuster, 7,30 voor overl. vader Donderdag 6,30 voor overl. ouders en familie, 7,30 voor de overl. familie Kaas- Lafort Vrijdag 6,30 voor êlf. v. d. Bulck, 7,30 voor Alf. de Coninck Zaterdag 6,30 voor Louisa Verhelst- Begheijn, 7,30 voor Henricus Stoks Zondag 6,30 voor overl. ouders en familie, 8 voor Oscar de Witte, 10 voor de weldoeners TER NTUZEN Zondags 7 uur, 8,30 uur en 10 uur OH Missen; 2 u 30 Lof. Op werkdagen de HH Missen ten 7 uur en kwart voor 8. WESTDORPE O. L. Vr. Visitatie. Drie en twintigste Zondag na Pinksteren 5-12 November. Zondag 7 Gez. voor de overl. ouders van Hyp. van Vooren en echtgenoote, 10 Hoogmis voor de parochianen Maandag 7 Gez. voor Joanna de Ridder en overleden ouders, 7,30 Gez. voor Bazile van Waes Dinsdag 7 Wek. gez. voor een over ledene, 7,30 Gez. voor Petrus Dinnewet en Paula Dinnewet Woensdag 7 Maand. gez. voor Eduar- dus van Waes en Juliana van Acker, 7,30 gez. voor Emmanuel en Gustaaf van den Abeele. Lenooy blijft nog lang staan, genietend van den aanblik der wonderschoone na tuur. Hij ademt de frissche bries in, den verkwikkenden ademtocht van zijn ge liefden geboortegrond. XXIV. Sinds twee dagen wachten mevrouw Lenooy met mijnheer De Verbrugèe en zijn dochter te Marseille op de aan komst van Walter. Een wachten vol angst en onrust. Men bedriegt het hart eener moeder niet. Walter had in zijn laatste brief slechts in vage termen over zijn gezondheid gesproken, maar mevrouw Lenooy had zich niet vergist. Zij had tusschen de regels door gelezen en haar fijnge- voelende moederliefde begreep het ge vaar, dat haar kind bedreigde. Angstige zorgen hadden haar nachten slapeloos gemaakt en haar de afschuwelijkste schrikbeelden voor oogen getooverd. Wat Piëta betreft, zij maakte zich niet ongerust. Zij was even vast overtuigd van Walters terugkeer, als zij altijd zeker geweest was van zijn onschuld. Men had veel moeite gehad om haar te bewegen niet met haar vader en me vrouw Lenooy mede te gaan naar de haven. Zij had eindelijk toegegeven,

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 5