Opplakvellen voor Distributiebons REUMATIEK "«no een „ZONNEWIJZER"! Het feestelijke boek voor ouders en ouderen Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", PAS OP No 4272 Vrijdag 3 November Ï93S Blad 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Het rijverbod op Zondag Voorde Vrouwen Nuttige wenken voor de zninige huisvrouw Er is een^ji in de maand de van De Staat van Beleg voor een gedeelte des lands afgekondigd. Grooter bevoegdheden van het militair gezag. Afgifte vangrensdocumenten voor motorrijtuigen Losse distributiebons niet geldig. cJUTt7< C rr. KOERIER Bevat.het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Woensdag, den lsten November 1939, is uitgegeven Staatsblad 189, bevattende het Kon. Besluit van 1 November 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Hieronder zijn begrepen eenige ge meenten in de provincie Noordbrabant, Gelderland, Zuidholland, Noordholland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg Dit besluit treedt in werking met in gang van 1 November 1939. De regeeringspersdienst meldt nog: Op grond van militaire overwegingen is de noodzakelijkheid gebleken een ge deelte van het rijk, waarin militaire ver dedigingswerken zijn of worden aange legd, onderwater-zettingen zijn of worden gesteld, dan wel militaire be wakingsdiensten moeten worden ver richt, in staat van beleg te verklaren De bepalingen van den staat van oorlog, welke bij Kon. besluit van 1 September voor het geheele grondgebied des rijks werd afgekondigd, gelden ook voor den staat van beleg. De staat van beleg geeft bovendien aan de militaire autoriteiten verder gaande bevoegd heden. Art. 21 der desbetreffende wet bepaalt, dat de burgerlijke besturen en de daarbij in dienst zijnde ambtenaren verplicht zijn te gehoorzamen aan de bevelen van het militair gezag, gegeven overeenkomstig de door de Kroon vast gestelde instructies Het militair gezag kan, zoo noodig, nieuwe politieverordeningen alsmede verordeningen en keuren van water schappen, veenschappen en veenpolders vaststellen, wijzigen of schorsen; het is bevoegd het verkeer binnen en het ver laten van het in staat van beleg ver klaarde grondgebied te regelen, ver gaderingen en optochten te verbieden, schouwburgen, sociëteiten, koffiehuizen en andere lokalen tot gezellig verkeer, alsmede fabrieken en werkplaatsen in het belang der openbare orde of veilig heid voor korter of langer tijd te sluiten; aan personen, wier aanwezigheid voor de wet en de algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaar de grondgebied te ontzeggen en deze daaruit te verwijderen; aan niet- militairen, die voor de vèrdediging nüttig werkzaam kunnen zijn, het ver laten van het in staat van beleg ver klaarde grondgebied te verbieden; be perkende bepalingen vast te stellen om trent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbieden; het in beslag ne men en openen van alle poststukken. Het militair gezag is voorts bevoegd elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende, te betreden In de gedeelten van het grondgebied, welke in staat van beleg zijn verklaard, kunnen een of meer temperoraire krijgs raden worden ingesteld In Zeeuwsch-Vlaanderen geldt boven genoemd besluit voor de volgende ge meenten: Biervliet, Breskens, Cadzand, Clinge, Driewegen, Graauw en Langendam, Groede, Hoek, Hoofdplaat, Hontenisse, Terneuzen, Nieuwvliet, Schoondijke, Vogelwaarde en Zaamslag verkrijgbaar bij Telefoon 15 Sas van Gent. 10 vel voor 5 cent, franco per post 10 cent. Ministerieele mededeeling aan den A.N.W.B., dat naar soepeler toepassing wordt gestreefd. Het verbod om op Zondag gebruik te maken van motorrijtuigen geldt, zooals bekend is, alleen voor personenauto's Het blijkt in de practijk echter niet zoo eenvoudig om nauwkeurig uit te maken wat onder een personenauto moet worden verstaan. Wagens, die er uit zien als luxe-auto's worden wel degelijk in veel gevallen voor vrachtvervoer ge bruikt. Is de lading echter ter bestem der plaatse afgeleverd en rijdt de wagen leeg terug, dan blijkt uit niets meer, dat de rit gemaakt is voor vrachtvervoer en komt de bestuurder dus in aanmerking voor een bekeuring. Omgekeerd is het voorgekomen, dat menschen, die louter voor hun pleizier reden, wat goederen achter in hun auto legden om te trach ten op die manier de controleerende ambtenaren wijs te maken, dat zij „in vrachtvervoer" reden. Zoo doen zich tal van gevallen voor, die aanleiding geven tot min of meer ernstige moeilijkheden De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. ^.heeft de aandacht van den Minister van Économische Zaken op deze moeilijk- héd ^vestigd, onder meer naar aan- van het ook in de couranten 1de geval van iemand, die in zijn dj^m van agent voor verschillende dagbladen, op Zondagochtend couran ten moet vervoeren en bezorgen, waar na hij noodwendig met een leegen wagen terug moet rijden De Minister van Economische Zaken is bereid gebleken rekening te houden met de belangen van hen, die op deze wijze door het rijverbod worden gedu peerd en heeft den A.N.W.B. bericht, dat hij aan den Minister van Justitie en aan de Burgemeesters als Hoofden der Politie heeft verzocht eenige soepelheid te betrachten met betrekking tot het rijverbod op Zondag, in het bijzonder wat betreft de motorrijtuigen die niet dienen en niet zijn ingericht voor het vervoer van personën Bij den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. komen de laatste dagen tal rijke vragen binnen, of het mogelijk is op het oogenblik grensdocumenten voor motorrijtuigen te verkrijgen voor het verkeer met België. Het verkeer met België is vrij normaal Daarin heeft de A.N.W.B. aanleiding ge vonden de afgifte van grensdocumenten voor België op de gebruikelijke wijze te hervatten. Een ieder, die zulks wenscht, kan dus de grensdocumenten op geheel normale wijze verkrijgen bij het hoofd kantoor van den A.N.W.B., Parkstraat 18 te Den Haag, of een der bijkantoren te Breda, Veemarkt 8 en te Maastricht, Stationsstraat 3 en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziét alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gai vrij te doen vloeien en u zult u een gehee! ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (13) Winkelier moet knippen. Nu de distributie voor de suiker is ingegaan, blijkt bij het publiek de vraag op te komen, hoe de daarvoor aange wezen bon aan den winkelier moet worden overgelegd: mag men zelf thuis de bon afknippen of moet men de ge hele kaart aan den winkelier ter hand stellen, opdat hij er de schaar in kan zetten? Het laatste is het geval. Men moet de gehele kaart meenemen naar de winkel en de winkelier dient er de bon af te knippen bij levering van de suiker. Het is de bedoeling natuurlijk, dat dit systeem ook wordt gevolgd voor andere artikelen, mochten die in distributie komen. De winkeliers mogen dus wel hun scharen laten slijpen!! Middenstandskrant GEEN KATHOLIEK GEZIN ZONDER ZONNEWIJZER EN WINDROOS. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Champignonsoep, kalfslappen, selde- rijschotel, aardappelen, vruchtensla. MAANDAG Gebakken rolpens, appelmoes, aard- appelpurée, broodschoteltje DINSDAG. Roastbeef, andijvie, aardappelen, fruit WOENSDAG Koud vleesch in plakken met Maggi's Jus, Savoye-kool, aardappelen, zoete appeltjes DONDERDAG Gebakken worstjes, bloemkool, aard appelen met peterselie, fruit VRIJDAG Selderijsoep, stoofschotel van spruit jes, aardappelen en eieren, gemengde sla. ZATERDAG Runder rolletjes, gestoofde koolraap, aardappelen, rij stenbrij Selderijschotel 2 selderij knollen, 20 G. boter, 2 eet lepels geraspte kaas, 1 ei, ruim 1 d.L. melk, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout Snijd de knollen in 4 a 6 plakken, schil ze, en snijd ze in een paar m.m. dunne plakjes, kook deze in weinig water met zout vlug gaar, en doe ze over in een vergiet. Smeer de bodem van een vuurvast schaaltje met de helft van de boter in, leg er de plakjes sel derij met kaas bestrooid en met Aroma besprenkelt er netjes in. Klop het ei met de melk en een mespunt zout, giet dit mengsel over de selderij, verdeel de rest van de, .boter over het schoteltje en laat het schoteltje een minuut of 10 met bovenhitte in den oven bakken. Stoofschotel van spruitjes, aardappelen en eieren 1 K.G. spruitjes, y2 KG. aardappelen, 4 eieren, 1 d.L. water met 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 d.L. melk, 20 G. boter Maak de spruitjes schoon, zet ze op met het aanhangende water, wat zout en de boter, en laat ze onder nu en dan schudden zoo goed als gaar worden. In- tusschen pelt men de in de schil ge kookte aardappelen en snijd ze in blok jes. Kook de eieren hard, pel ze en snijd ze in schijven. Doe de spruitjes over in een platte pan, doe de in blokjes ge sneden aardappelen en de schijfjes eieren erbij, giet de 2 d.L. vloeistof er over, en laat het mengsel nog even aan de kook komen. Doe het gerecht daarna over in eén schaal en garneer de rand met driehoekjes gebakken brood en schijven tomaat. Presenteer de sla er afzonderlijk bij. Zo langzaamaan raken we gewoon aan de mobilisatietoestand in ons land, met alle gevolgen die ze met zich brengt Onder deze gevolgen telt voor de huis vrouw de distributie van levensmiddelen en goederen sterk mee. Onwillekeurig zullen de ouderen zich de mobilisatie van 1914-1918 weer eens voorgesteld hebben en ofschoon we die zelfde toestanden in werkelijkheid nog lang niet hebben, is het toch zeer goed ons eens rekenschap te geven en eens na te denken over de moeilijkheden die zich voordoen als men niet alles in on beperkte hoeveelheid kan krijgen. Op suiker zal menigeen nu reeds moeten bezuinigen. Het kopje koffie en thee zonder suiker valt in het begin niet mee, maar U zult eens zien hoe gauw dat went. We kunnen suiker wel ver vangen door stroop; in gerechten zoals appelmoes gaat dat heel best. Probeert U het eens, het zal U bevallen. De smaak van de appelmoes verandert er een klein beetje door, dat is dus tevens een kleine afwisseling. Dan de zeep! Hoe zouden we daarop moeten bezuinigen als er weinig en slechte zeep is? Zeep trachten te sparen bij de was of de lichaamsverzorging is niet goed, we zouden dan de hygiëne te kort gaan doen. Waar het wel goed bij gaat is bij de afwas. Wast U eens af in sodawater in plaats van in zeepsop. U zult zien, dat U hiervoor geen zeep meer nodig zult hebben En heeft de petroleumboer U al teleur gesteld door U te vertellen, dat hij voor taan maar 10 pCt mag geven? Dat scheelt U veel! Dat wordt uitkijken om zo weinig mogelijk petroleum te ge bruiken. Gaat U eens vaker in kranten koken dan U gewend bent. U herinnert het U nog wel, dat we eens verteld heb- hen hoe we rijst in kranten moeten koken. Weet U het nog? 10 minuten op de gewone manier voorkoken en dan wegzetten in kranten. Na ruim een half uur is de rijst gaar. Behalve met rijst gaat het ook met alle andere gerechten, behalve als we er in zouden moeten roeren. U rekent y3 van de gewone kooktijd om voor te koken en zet het eten dan in kranten. Laat het wat lan ger staan dan U het anders laat koken, het duurt in kranten altijd wat langer voor het goed gaar is. Een hooikist of een kookzak zou nu ook goede diensten kunnen bewijzen. Dan hoeven we niet telkens een krantenpak klaar te maken. Een hooikist of een kookzak kunt U ge makkelijk zelf maken en is dan ook niet duur Vindt U het al niet koud worden? Als het koud is krijgen we dadelijk meer trek in een lekkere warme stamppot of een stevige erwtensoep, en we zijn maar Het koude, vochtige jaargetijde is weer aangebroken, de periode die U als lijder aan Rheumatische pijnen tot wanhoop brengt, door de onafgebroken kwellingen. Uzelf maken ze radeloos en Uw gezin lijdt mede, omdat er met alle goede zorgen van warme kruiken en dekens en kussens toch geen helpen aan is. Rheumatische pijnen moeten van bin nen uit bestreden worden 'n bloed zuiverende kuur, die kan U redding brengen. Doe eens zoo'n kuur! met Kruschen Salts. Als ge er vaste gewoon te van maakt, 's morgens na het op staan de kleine beroemde dosis Kruschen te nemen, zult gij U spoedig een ander mensch voelen. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten sporen Uw lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, Uw bloed gaat sneller stroomen en overtollig scha delijk zuur, dat zich anders vastzet in spierweefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwellende pijnen, wordt op natuurlijke wijze afgevoerd. De Heer C. S. te Noord Scharwoude schrijft: Ik heb Kruschen Salts een half jaar gebruikt en voel mij heel wat beter. Ik had het zoo vreeselijk in mijn rug, han den en voeten en kon haast niet meer van de pijn. Eerst gebruikte ik Kruschen Salts maar ben er toen te gauw mee opgehouden. Maar nu kan ik er niet meer buiten Probéér 't óók met Kruschen. Neem het geregeld en ge zult spoedig het resultaat aan den lijve ondervinden en U een ander mensch voelen, verlost van on gemak en pijn. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (57) wat blij als we thuis een lekkere warme kachel vinden. Maar wat we ondanks de kou nooit vergeten mogen is het venti leren. Vooral als er bedsteden in de kamer zijn mogen we niet overslaan om iedere morgen even het raam flink open te zetten. Het vocht kan dan het bed en de kamer uit en dat is van grote be tekenis. Als U zorgt, dat Uw beddegoed door en door droog blijft, en dat kunt U alleen bereiken door het beddegoed geregeld te luchten en af en toe eens in de zon te brengen, gaat het veel en veel langer mee. Daarom is een raampje in de bedstede zo fijn, dan komt er de hele dag frisse en droge lucht in, terwijl het in de kamer niet koud wordt. Nu meent U misschien, dat U niet zuinig bent met de brandstof als U het raam open zet, maar dat is toch niet zo. Zo gauw er veel vocht in de kamer is, wordt de lucht nooit zoo warm als wanneer het droog is. Daarom flink even luchten, dat de lucht goed droog is, dan de ramen dicht, de kachel weer eens lekker opgestookt en U heeft het in een ommezientje heerlijk warm Om alle warmte van een kachel te be nutten is het goed een lange pijp te nemen, de warme rook kan dan nog heel wat warmte afstaan aan het ver trek. Schuift U het fornuis eens een eindje naar voren! U zult eens zien hoeveel dat scheelt. Aan alle kanten kan het fornuis de warmte dan afgeven en het heeft tevens als voordeel, dat je erg goed op het fornuis kunt zien. STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1