Kerknieuws werklozen, een verloren klant. Alleen werkt Bursch, hij alleen toch draagt de verantwoording, die geen vader, geen moeder, geen leraar, geen vriend ook de biechtvader niet van zijn geweten kan nemen. Daarom wordt het een geschiedenis van overmoed en is de oplossing zoo eenvoudig niet. Daar om ook alle conflicten; en als mensen, die moesten spreken, aan Bursch belo ven te zwijgen en vader niet inlichten, wordt zijn gedrag onverklaarbaar en verdient ten volle aller afkeuring. Maar toch groeit onze sympathie en ons respect voor Bursch. Al legt hij het ook verkeerd aan en gebeuren er dingen, die verkeerd zijn, wij vergeven het zijn jonge jaren: het dragen van de verant woordelijkheid, de durf, het doorzetten en willen goedmaken, dat is hier de jongeman. Was Bursch een „voorbeel dige" katholieke jongen geweest en een „voorbeeldig" kind van zijn ouders, dan hadden wij een andere geschiedenis ge kregen van moed alleen en was de op lossing ook eenvoudiger. Maar dan had den wij ook niet gezien, hoe ver een jongenshart kan gaan en wat er achter het onevenwichtige en voor vader en moeder diep pijnlijke gedrag van een vijftienjarige aan edele geheime idealen kunnen schuilen Daarom is dit een uitstekend boek voor de hoogste klassen van Gymnasium en H.B.S., omdat het gaat over een jon gen uit hun rijen: van binnen een kerel uit één stuk, die een taak heeft te vol brengen, maar voor de buitenwereld een onoplosbaar raadsel. Het boek is uit stekend geschreven, maar van onze kant eist het eerst een aanbeveling: door de eerste hoofdstukken moeten de jongens heenbij ten, omdat ze niet on middellijk boeien. Lezen zij het boek, dan vinden zij een jongeman naar hun hart, en het boek is hun een weldaad, misschien zelfs een opbeuring. H. S. s.j. Wij kunnen deze aanbeveling volko men onderschrijven. „BEATRIJS" Het eenig Katholiek Damesweekblad Abonn.prijs 1V2 ct. p. week; f 1,- p. kwartaal. Losse nummers 10 cent. Inhoud nr 43: ONZE KINDEREN, door Johanna M. S. Bosch; MODE: Wat Holland er van denkt; Voor grootere bovenwijdte; HANDWERKEN: Een modern gestreept damesjasje; Heerlijk warme hand schoenen voor de „jongens"; Een warm truitje voor den winter; Artistieke mo dellen voor een linnen kussen; KEU KEN: Hoe kook ik zuinig? De jacht is weer geopend; PLANTEN IN HUIS EN HOF: Chrisanten; VERHALEN: De dag na de kermis, van Enid Dinnis; Van een school en de mobilisatie, door Ton- ny van Limburg; VERVOLGVERHAAL: De vrouw die offerde, naar den Fran- schen roman van Henri Ardel; KA THOLIEKE NEDERLANDSCHE VROU WEN: Hildegund Jan Willemszoon dochter; ARTIKELEN: Het schoon maken van bont; Contrasten, een Italiaansch en een Nederlandsch kerk hof; U kunt het zelf maken; Beweeg baar kinderspeelgoed; Foto's die ons interesseeren; KIJK eens in den spiegel: Antiek; WENKEN VAN DE WIJKVER PLEEGSTER: Geef den dokter cijfers; VERS: Allerzielen, door Lidwina Diepen- brock. PHILIPPINE. Parochie H. Maria Hemelvaart Zondags 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis. Des namiddags om 2 uur Lof. In de week om 7 uur H Mis. lederen Zaterdagavond (en ook steeds op den eersten Vrijdag der maand) om 7 uur Lof. SAS VAN GENT Zondag 29 Oct. 22ste Zondag na Pinsteren; Feestdag van Christus Koning; reliquie van het H Kruis Vroegmis voor de overl. familie van dhr J. B. Goossens; half negen H Mis voor de parochie, waaronder eerste H Communie voor onze kleintjes. Hoogmis voor mad. Elodie Josephine, Victo'rine Troch, echtg. van dhr J. B. v. d. Steen. Vandaag eerste H. Communie van onze kleintjes onder de H Mis van half negen. A.s. Woensdag GEEN vergadering van de H. Familie. Vandaag de Feestdag van Christus- Koning, door Z. H. Paus Pius XI inge steld als het officieele Feest van de Kath. Actie. Deze Feestdag zal op ver langen van Z. H. Excellentie den Bis schop van Breda ieder jaar gevierd worden als inzet van het jaarprogram van de Kath. Actie, dat door de inter diocesane jeugdcommissie is vastgesteld; het is het hoogtepunt van hun jaarlijks vereenigingsleven. Geen enkel lid van de Kath. jeugdver, mag dus vandaag bij de alg. H Communie van eerherstel ont breken. In den namiddag om half drie het Lof, waaronder plechtige toewijding aan het H. Hart met litanie van het H. Hart Na deze algemeene toewijding zal door den hoofdleider en de hoofdleidster der mannelijke en vrouwelijke Kath. ge organiseerde jeugd aan Christus- Koning worden toegewijd Al de geloovigen, maar zeer bizonder de leden van den Bond van het H Hart en van de H Familie, worden dringend uitgenoodigd hierbij tegenwoordig te zijn, zoodat het werkelijk een grootsche hulde wordt voor Christus-Koning. De parochianen worden verzocht, on der het Lof de plaatsen in het midden schip vrij te laten voor de jeugd en de eerste en tweede rij stoelen, alsmede de eerste bank voor de ouders van de kleintjes, die dien dag hun eerste H Communie doen Maandag 30 Oct. 7 uur de H Mis bij de Eerw. Zusters; 7,45 gel. H Mis voor dhr Angelus Vervaet Dinsdag 31 Oct. Vigiliedag voor Aller heiligen, geboden vasten- en ont houdingsdag; 7 uur gel. H Mis voor mad. Juliana Soetaert; 7,45 gez. H Mis voor dhr Eduardus Mussche en mad. Teresia van de Wijnckel In den namiddag van 3-8 uur biecht- hooren en om 7 uur Lof Woensdag 1 Nov. Hoogfeest van Aller heiligen; onder beide HH Missen col- lekte met open schaal voor het Semi narie; reliquie van O. L. Vrouw. Vroegmis voor de parochie Hoogmis voor dhr en mad. Bern. Jos. Pauwels In den namiddag om 2,30 Lof met preek; onmiddellijk na de preek plech tige Vespers van Allerzielen en daarna sluiten met rozenhoedje en den Zegen van het Allerheiligste. Met Allerheiligen en Allerzielen is het kerkhof den geheelen dag open, echter niet voor schoolkinderen zonder geleide Donderdag 2 Nov. Allerzielen; van af 6,30 zal om het kwartier de H Com. worden uitgereikt; om 7 uur gez. H Mis met Offer en daarna twee gelezen HH Missen voor de Geloovige Zielen; om 8,30 gez. H Mis met Offer en daarna twee gelezen HH Missen In den namiddag om 7 uur „Miserere" en Lof met rozenhoedje en onmiddellijk daarna plechtige Kruisweg- De parochianen denken er wel aan, gedurende deze dagen van bijzondere godsvrucht dikwijls de H Mis en het Lof bij te wonen; eep heilige biecht te spre ken, zeer dikwijls de H Communie te ontvangen en vele aflaten te verdienen voor de Geloovige Zielen in het Vage vuur Vanaf Woensdag (Allerheiligen) 12 uur 's middags tot Donderdag (Allerzielen) 12 uur middernacht, kan telkens een volle aflaat verdiend- worden voor de Geloovige Zielen, indien men de Sacra menten van Biecht en Communie heeft ontvangen en de kerk bezoekt en daar 6 Onze Vaders en 6 Weesgegroeten bidt met „eere aan den Vader enz" tot in tentie van Z. .H. den Paus. Eenieder denke deze dagen ook hier eens over na, of hij zich niets te ver wijten heeft omtrent zijn verplichtingen om voor de afgestorvenen te offeren en te bidden. Zeer zeker is het een tref fend gebruik op deze dagen de graven te bezoeken en deze te versieren maarvergeet daarbij niet bij het graf van uwe dierbaren voor hun ziele- rust te bidden; vergeet vooral niet het H. Sacrificie van de H Mis voor hun zielerust te laten opdragen; wie de H Mis voor de zielerust vergeet, maar wel bloemen brengt naar het graf, handelt niet wijs en verstandig en zeker niet christelijk noch minder „Katholiek". Ge moet het „eene", „het voornaamste" doen en het andere niet laten Vrijdag 3 Nov. 1ste Vrijdag van de maand; Feestdag van den H. Hubertus; om kwart vóór zeven wordt het brood gewijd; 7 uur gez. H Mis voor de overl. ouders van dhr en mevr. Ch. L. Wauters; 7,45 gez. H Mis voor de overl. ouders van dhr en mevr. Jacques Geirnaerdt- Mouton In den namiddag om 7 uur „Miserere", Lof en rozenhoedje Zaterdag 4 Nov. 7 uur gez. H Mis voor de overl. ouders Verbiest-van Leemput; 7,45 gez. H Mis voor dhr en mevr. Temmerman-van Acker In den namiddag van 6-8 uur biecht- hooren Zondag 5 Nov.; 23ste Zondag na Pinksteren; 1ste Zondag van de maand; alg. H Com. voor de leden van den Bond van het H Hart; reliquie van het H. Kruis Vroegmis voor de parochie Hoogmis voor dhr Seraphien de Nocker In den namiddag om 2,30 Lof Het gebed wordt verzocht voor die parochianen, die verzuimen hun gods dienstplichten te vervullen. Zijn voornemens een christelijk huwe lijk aan te gaan: Dhr Wilfried Thiry uit deze parochie en mej. Julma de Buck uit de parochie van Terdonk, 1ste afk. Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel ken nis te geven aan den pastoor. Verzuimt niet, bij Uw kerkbezoek steeds even in het boekenkastje te kij ken, dat in het kerkportaal hangt. U vindt daarin een verzameling van zeer nuttige, actueele lectuur voor het katholiek gezin. In het rechterlaadje (dat open is) kunt U een bestelkaart en een potlood vinden. Met de knop in 't midden kunt U een plankje uittrekken, waarop U gemakkelijk schrijven kunt. In het rechter (gesloten) laad je is een gleuf, waardoorheen U Uw bestelling in het laadje kunt deponeeren Desgewenscht kunt U boeken ter in zage ontvangen Alle opdrachten worden steeds on middellijk uitgevoerd Maak gebruik van deze gemakkelijke gelegenheid om nuttige boeken te be stellen, die U door Uwen pastoor worden aanbevolen SLUISKIL 22e Zondag na Pinksteren (29 Oct. '39) Vandaag, Feest van Christus-Koning. Onder de gezongen H Mis van 8 uur ge zamenlijke H Communie van geheel de jeugd. Om 10 uur de Plechtige Hoogmis. Vanmiddag om 2 uur Plechtig lof, preek, Litanie en toewijding aan het goddelijk Hart Hedenmiddag geen patronaat. In alle HH Missen 5 Onze Vaders en 5 Weesgegroeten voor onze overledenen. In de H Mis van 8 uur voorlezing van 't zielenboek Dinsdag, vigiliedag voor Allerheiligen, geboden vasten- en onthoudingsdag. Maandagavond om 7 uur Lof, van wege de Octobermaand Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere van den H Antonius Woensdag, feest van Allerheiligen, te vieren als Zondag. Generale absolutie voor de leden van de 3e Orde. Om 2 uur plechtig Lof. Na 't lof Aller- zielenpreek; daarna gelegenheid om te biechten tot 6 uur Donderdag, Allerzielendag. 't Eerste drietal HH Missen zal gelezen worden op 't Hoofd-altaar, en zal be ginnen om kwart vóór 6 't Tweede drietal HH Missen, gelezen op 't Hoofd-altaar, zal beginnen om kwart vóór 7, waarvan de laatste, de plechtig gezongen Requiem, zal aan vangen ongeveer 7,30 's Avonds om 7 uur Plechtige Kruisweg Gedurende 't Octaaf van Allerzielen iedere avond om 7 uur Kruisweg Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, toe gewijd aan 't H Hart. Na de H Mis van 7,30 litanie en oefening van Eerherstel Zondag a.s. Ie Zondag der maand, generale H Communie voor# de leden v. d. R.K. Werkliedenbond De HH Missen zijn deze week als volgt: Vandaag 6,30 u voor een overleden vader; 8 u ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand; 10 u voor de weldoeners Maandag 6,30 ter eere van den H Antonius, 7,30 voor vrouw Bleijenberg en zoon Dinsdag 6,30 voor overleden echtg. en ouders, 7,30 voor de weldoeners Woensdag 6,30 voor 'n overleden vader, 8 voor de overl. familie Joannes Rottier- IJsebaert, 10 voor de weldoeners Donderdag 5,45 voor overl. ouders en familie, 6,45 voor Gilbert de Caluwé Vrijdag 6,30 jaargetijde voor Elisa Justina Haak, 7,30 voor Alf. de Coninck Zaterdag 6,30 voor Alfons v. d. Bran den, 7,30 voor Pieter, Fr. Fermont en echtg. Zondag 6,30 voor overl. vader, 8 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn v. d. Fabrieksarbeidersbond „St Willibrordus" 10 voor de weldoeners Vanaf Woensdagmiddag 12 uur tot Donderdagavond 12 uur kunnen alle ge loovigen, na gebiecht en gecommuni ceerd te hebben, telkens als zij de kerk bezoeken, een volle aflaat verdienen voor de Geloovige zielen. Men bidde dan telkens, bij ieder kerkbezoek, 6 x 't Onze Vader, 6 x 't Weesgegroet en 6 x Eere aan den Vader, tot intentie van Z. H. den Paus Degene echter, die Woensdag en Donderdag verhinderd zijn de aflaten te verdienen, kunnen dat doen op Zaterdag a.s. van 12 uur 's middags, tot Zondag avond 12 uur Dit geldt heel speciaal voor vele huis moeders en onze mannen, die in de ploegen werken. Wij vertrouwen, dat R.-K. KERKDIENSTEN GROENENDIJK. H.H. Missen op Zondag om 7 uur, half 9 en half 11 Op werkdagen om 7, 7-30 en 8 uur. HULST Zondag 29 Oct. 6V2 dhr Pieter Joan, de Potter en echtg.; 7% jaarg. mej. Anna Cath. Marcus en fam.; 9 voor de parochianen; 10 Weled. Heer Norb. Franc. Verdurmen Maandag 30 Oct. 6V2 mevr. Verdurmen- Broekaert; 7 dhr Carolus Joannes Burm, 8 mej. Eulalie Coene en fam. Dinsdag 31 Oct. 6V2 mej. Apollonia Ivens; 7 dhr August Biesbroeck; 8 dhr Petrus Verschuren Woensdag 1 Nov. Hoogfeest van Aller heiligen. 6V2 jaarg. Judoca Verschuren; 7% tot zekere intentie; 9 voor de pa rochianen; 10 tot intentie van onzen Jubileerenden Bisschop. Donderdag 2 Nov. Allerzielen. 6 uur voor overleden leden van Mannenbond en Apostolaat des Gebeds; 71/fe voor overleden parochianen; 9 uur jaarg. mej. Elisa Haak en familie Vrijdag 3 Nov. 6V2 ter eere van het H. Hart van Jezus- voor den vrede en tot eerherstel; 7 tot zekere intentie; 8 mevr. Pohlman en fam. Zaterdag 4 Nov. 6V2 mej. Leonie Ver durmen; 7 jaarg. dhr Joseph Freijser; 8 jaarg. dhr Franciscus van Mervenée en fam. Heden na de HH Missen vereering der relikwie van het H. Kruis; om 2 uur Lof met plechtige toewijding aan Christus-Koning met bloemenhulde en lichtversiering Dinsdag, Vigilie voor Allerheiligen, geboden vasten- en onthoudingsdag Woensdag. Hoogfeest van Allerheiligen, verplichte feestdag, te vieren als Zondag Donderdag, Allerzielendag, gedachte nis der overledenen Van des middags 12 u op 1 November en verder geheel den dag van Aller zielen, is een volle aflaat te verdienen door elk kerkbezoek, door hen die biechten en communiceeren en bij elk bezoek bidden zesmaal Onze Vader, Wees gegroet en Eere zij den Vader enz. A.s. Vrijdag eerste Vrijdag der maand, bijzonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart van Jezus zijn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Joseph Woctak-Peuneman, 2e afk. Zij, aap wie eenig huwelijfcsbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te ge»en aan den Pastoor-Deken IJdele hoop echter te denken, dat op de ruïnen van mijn hopen en verwachtin gen de vergetelheid zal ontluiken; hoe minder ik van haar spreek, hoe meer ik aan haar denk. Ik, haar vergeten? Maar dan zou mijn hart moeten op houden te kloppen. En ik weet zeker, dat als een geneesheer later mijn lijk mocht openen, hij in mijn hart de vijf letters zal gegrift vinden, waaruit haar naam bestaat. Innig geliefde moeder! Ik hoop vurig, u hier op aarde weer te zien: maar als dat groote geluk mij geweigerd wordt, als ik moet bezwijken aan de koorts, die mij ondermijnt, troost u dan en beklaag mij niet, overtuig u, dat God door mij weer tot zich te roepen, mij barm hartig geweest is; want ik voel, dat een leven ver van haar, voor mij niet an ders kan zijn, dan een lange, ondrage lijke marteling. Ik heb gevochten met al mijn krachten, ik kan niet meer. Toch heb ik een vast vertrouwen in de eind-belooning, want ik weet, dat aan hen, die gestreden hebben, de hemel be loofd is Groet Dini van me, duizendmaal, haar man, hun lief, klein kind. En als gij gelukkiger dan ik, „haar" mocht ont moeten, dan smeek ik u, moeder, zeg haar, verberg haar toch niet het geluk wat zij mij bezorgd heeft, door mij de verzekering over te zenden van haar ge trouw aandenken. Betuig haar mijn dankbaarheid, want elk ander gevoel jegens haar is mij verboden. Vaarwel, moeder, vaarwel, voor haar en voor u zend ik mijn innigste harte-groeten. Arm kind! Wat heeft hij veel geleden en wat lijdt hij nog veel, zuchtte zij. Maar Goddank, er komt licht, de be proeving raakt op het eind. Een gevoel van trots kwam in haar op: ja zeker, niettegenstaande de on gelijkheid van geboorte en fortuin was Walter degene, die hij liefhad, wel waardig. Vooral nu de bankier zijn on schuld erkend had. Dat moest hij gauw weten. En aanstonds nam zij de pen ter hand Met welk een voorzichtigheid deelde zij hem mede, dat blijde nieuws...., welk een onbegrijpelijke teederheid sprak uit al de woorden, die van haar pen vloei den Sinds langen tijd weet zij, dat zij niet de eerste plaats meer in het hart van haar zoon inneemt, en al lijdt zij er ook onder, het is niet uit een gevoel van kleine jaloerschheid; want de teeder heid van een moeder kan met geen andere vergeleken worden. Vol stille toewijding en volmaakte zelfverlooche ning trekt zij zich bescheiden terug als het uur gekomen is om aan een ander het recht af te staan het geluk van haar kind te bewerken. En die ander is haar ook zoo dierbaar, die kleine Piëta heeft haar hart reeds zoo lang veroverd. Zij droomt voor die twee kinderen een lange, gelukkige toekomst; een toe komst, waarin alle tegenslagen, die hun jeugd hebben getroffen, zullen zijn ge weken. Want het is waar, dat men hier op aarde aan het lijden zijn schatting moet betalen, maar Walter heeft dat al genoeg gedaan; nu moet het geluk voor hem komen. En terwijl in Frankrijk zijn moeder en zijn verloofde de schoonste voor spiegelingen maken omtrent zijn toe komst, ligt aan de verre Chineesche kust de jonge officier in doodstrijd. Hij is verloren! Hij kan nog hoogstens veertien dagen, misschien nog maar slechts een paar dagen levenZonder zijn sterk gestel zou hij allang bezweken zijn! had de officier van gezondheid verklaard. Hoewel Walter de vreeselijke uit spraak niet gehoord had, had hij alles begrepen. Hij bracht blijmoedig het offer van zijn leven. Maar in zijn hart bleef toch nog die stille hoop leven, die God zoo diep gegrift heeft in het hart van den mensch, die de smarten zoet maakt en het lijden licht. Als men hem naar Frankrijk terug voerde? vroeg zijn kolonel De officier antwoordde schouderop halend Ik neem de verantwoordelijkheid niet op me, kolonel. Het is te laat, de arme kerel zal niet tegen de reis bestand zijn Wat denk je er van, mijn jongen? vroeg de kolonel, zich goedig over den zieke heenbuigend. De lucht van den geboortegrond doet soms wonderen. Wil je 't probeeren? De blik van Walter hief zich vol dank baarheid op naar den hoofdofficier Ik dank u, kolonel, graag! O, ik zal zoo gelukkig zijn, als ik mijn mQeder mag terugzien! stamelde hij. En zijn hoofd viel loodzwaar in de kussens terug. Luitenant Lenooy was reeds met een jonk (Chineesch vaartuig), overgebracht naar het groote zeeschip, dat hem naar Marseille zou voeren. Beter dan men verwacht had, had hij deze eerste ver moeienis doorstaan. Nu lag hij op het dek en zijn oogen richtten zich voor de laatste maal naar de Fransche vlag, die wapperde van de hoogten van Peking's gebouwen, zijn blik omvatte den horizon van de woeste vlakten die de stad omgaven en met een bijna kinderlijke vreugde zeide hij het Hemelsche Rijk voor altijd vaarwel. Het anker wordt geheschen en nu brengt het vaartuig met elke wenteling van de schroef hem en zijn gezellen dichter bij het vaderland. (Wordt vervel. Hij had gelijk. RegisseurMaar meneer Speelmai. u moet een lijk voorstellen en u ligt da met een gezonde rooie kleur, of u e pas gekookte kreeft is Acteur Nou is een gekookte kree misschien géén lijk

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 6