Luchtbescherming. Opplakvellen voor Distributiebons HEUMATIEK oop een „Z 0 N N E W IJ Z E R"Het feestelijke boek voor ouders en ouderen. Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", No 4271 Vrijdag 27 October 1939 forste Blad 54ste Jaargang Niouwsblad voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Verschijnt olkon Vrijdag Voordo Vrouwen Ook Zeeuwsch-Vlaanderen dient paraat te Zelfbescherming plicht van ieder burger. zijn. Onrustige tijdenOnrustige gedachten 10 vel Hoe staat het met de stij ging der kosten van levens onderhoud sinds het intreden van de oorlogstoestand? Wat zijn we bijvoortduren van de oorlogstoestand te wachten met betrekking tot de voedselvoorziening van de mens? Luchtbescherming. BON DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. - TELEF. 15 (doorverb.) - POSTREKENING 52419 II (slot) In ons vorig artikel betoogden wij, dat door de gevoerde actie waarin de Nederlandsche vereeniging voor lucht bescherming een belangrijk aandeel heeft gehad en de door de regeering getroffen maatregelen de aandacht der Nederlandsche burgerbevolking zeer na drukkelijk op doel en beteekenis van de luchtbescherming is gevestigd en dat dientengevolge reeds uitgebreide maat regelen ter beveiliging van de non combattanten werden getroffen. Wij gaven daarbij als onze meening te ken nen, dat er desondanks speciaal ten plattelande, waar men de bedreiging vanuit de lucht het geringst acht nog veel te doen valt. Inderdaad meenen wij, dat niet gezegd kan worden, dat het doel bereikt is, vóór de GEHEELE be volking werkelijk diep doordrongen is van het luchtgevaar in oorlogstijd en krachtens dit besef naar de mate van het mogelijke maatregelen heeft getroffen om door het organiseeren van een parate luchtbeschermingsdienst en het treffen van voldoende zelfbe schermingsmaatregelen stad en huis tegen luchtgevaar te beveiligen. Of men dit doel door voorlichting en aansporing ALLEEN zal bereiken, lijkt ons intusschen hoogst twijfelachtig, zoo niet uitgesloten. Een groot deel van het publiek zal ondanks de meest drin gende vertoogen de zaak op haar be- j loop laten en eerst wakker worden, als het gevaar acuut wordt en het derhalve te laat is. Daarin schuilt o.i. een zeer ernstig gevaar, dat zonder uitstel bezworen dient te worden. Wil men niet eventueel voor fatale verrassingen komen te staan, dan zal krachtig en energiek moeten worden ingegrepen en zullen maatregelen moe ten worden getroffen, die een zoo per fect mogelijken mobilisatie ten dezen van onze. burgerbevolking metterdaad GARANDEEREN. En daarvoor bestaan o.i. slechts twee afdoende middelen nl.: BINDENDE VOORSCHRIFTEN EN SE RIEUZE CONTRöLE. Het moet niet aan de meerdere of mindere activiteit in deze of gene ge meente worden overgelaten of de lucht beschermingsdienst meer of minder goed (of in 't geheel niet) wordt ge organiseerd. Daarover dienen de hoogere instanties INTENSIEF toezicht te hou den. Bij een werkelijk serieus onderzoek zal men misschien nog voor verbluffen de feiten komen te staan. Ook lijkt het ons dringend gewenscht althans als luchtbescherming inder daad een landsbelang is, waaraan we meenen, niet te mogen twijfelen dat zelfbescherming VERPLICHTEND wordt gesteld en dat ook hierop controle wordt uitgeoefend. Deze laatste controle zou o.i. zonder onoverkomelijk bezwaar" ge meentelijk geregeld kunnen worden. Wij stellen ons voor, dat men door huis bezoek de burgers grondig op de hoogte zou dienen te brengen van wat ieder voor eigen beveiliging zou kunnen doen, rekening houdend met de moge lijkheden, welke iedere woning afzon derlijk biedt. Vanzelfsprekend zouden minimum-eischen moeten worden ge steld, die voor EENIEDER zouden gelden, b.v. het in voorraad hebben van enkele artikelen tegen brandgevaar en ongelukken. Waar aanschaffing daar van beslist onmogelijk zou blijken, zouden die van gemeentewege moeten worden verstrekt. Wij denken hierbij o.a ook aan het artikel gasmaskers. Op deze wijze zou een luchtbe scherming kunnen worden verkregen waarop in tijden van gevaar vertrouwd zou mogen worden. Wat tot dusverre geschied is op het gebied der luchtbescherming, is goed en nuttig maar in vele gevallen niet vol doende. De praktijk wijst dat uit. Slechts krachtig, voortvarend beleid kan hier uitkomst brengen. Men talme niet. De zaak, waar het om gaat leven en veiligheid van tal rijke burgers en het belang van onze landsverdediging is te ernstig dan dat laksheid ten dezen mag worden ge duld. Wat wij thans noodig hebben nu niemand weet wat de dag van morgen brengen kan is: DE DAAD. Wij hopen en vertrouwen, dat deze niet op zich zal doen wachten. zijn van nadeeligen invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk ze door Mijn- hardt's Zenuwtabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (10) verkrijgbaar bij Telefoon 15 voor 5 cent, Sas van Gent. franco per post 10 cent. N. schrijft in „De Middenstands krant": Blijkens mededeling van het Bureau van Statistiek voor de gemeente Amster dam stegen de gezamenlijke kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen in de maand September met 1.9 procent en voor de voeding alleen met 3.1 pro cent ages geven aan de over de hele maand Deze beide pe\ -jging, be»- id Septembr ,en intussen aannemen, dat bedoelde stijging op 't laatst van Sep tember sterker was dan in 't begin van diezelfde maand en dat October een nog grotere stijging zal te zien geven Bij de voedingsmiddelen was er stij ging over de hele lijn, met uitzondering van aardappelen, die nog lager in prijs waren dan in Augustus, en van brood, waarvan de prijs gelijk is gebleven. Voor wat de overige kosten van levens onderhoud betreft, stegen vooral de prijzen van kleding, brandstoffen, wo ninginrichting, huisraad en verkeers middelen (sterke stijging van rijwielen en onderdelen). Daarentegen bleven on veranderd in prijs: huishuur, gas, ver zekeringen, contributies, leergelden en leermiddelen, die samen met brood de helft uitmaken van de gezamenlijke kosten van levensonderhoud. De heer dr. W. H. H. Feuilleteau de Bruyn is een man, die te 's-Gravenhage °een vooraanstaande plaats inneemt bij de economische verdedigingsvoorberei ding. Deze heer heeft op het 91ste land- huishoudkundig congres een praeadvies uitgebracht over het vraagstuk: de voedselvoorziening van Nederland in oorlogstijd Het prae-advies was reeds gereed vóór de huidige oorlogstoestand intrad. De schrijver komt in zijn prae-advies 'tot verschillende conclusies, waarvan wij er nochtans slechts éne zullen ver melden, t.w. die welke betrekking heeft op de voedselrantsoenen, welke de bur gerbevolking in oorlogstijd te wachten heeft. Daaromtrent zegt de inleider aller eerst, dat een productie- en distributie plan van voedsel in oorlogstijd een vol komen mislukking kan worden, indien niet wordt uitgegaan van een bepaald voedselrantsoen, waarvan een normaal mens jarenlang kan leven. En dan zegt hij, dat in Nederland een scherpe rantsoenering van dierlijke vetten en eiwitten voor de burgerbe volking onvermijdelijk zal zijn, en dat in dit verband nodig is het vaststellen van voedselrantsoenen en het opmaken door deskundigen van menu's en re cepten voor een rationele voeding Indien derhalve de huidige oorlogs toestand aanhoudt en de deskundige prae-adviseur gelijk krijgt op het boven door ons vermelde punt, dan weet de lezer, wat hij ter zake van de voedsel rantsoenering der burgerlijke bevolking in de naaste toekomst te wachten heeft (De Middenstandskrant) peterselie, plukje tijm, snuifje peper, scheutje azijn, 4 dL. water met 2 Mag- gi's Bouillonblokjes Snijd het konijn in stukken, wrijf ze in met zout en peper en braad ze in de heete boter rondom bruin, snijd het spek in kleine dobbelsteentjes, braad het even in de pan wat uit en laat er daarna de uitjes met de bloem licht bruin in fruiten, voeg er ook de gesnip perde wortel en de kruiden bij, roer er langzamerhand de Maggi's Bouillon bij en laat de saus een minuut of 10 zacht jes doorkoken, zeef ze dan, en giet ze over de stukken konijn, voeg er een scheutje azijn bij en laat het konijn nog een klein uur zachtjes stoven. Presenteer het gerecht daarna met de rijst Finsche soep 1 Maggi's Koninginnesoeptablet, 1 klein uitje, 20 G. boter, restje spinazie, 1 eetlepel gehakte peterselie, 25 G. ver micelli, 1 L. water, 1 tomaat, 50 G. ham, 1 theelepeltje Maggi's Aroma. Fruit het gesnipperde uitje in de boter even lichtbruin, voeg er de ge hakte spinazie, peterselie en gehakte ham bij, alsmede de gewasschen en van de schil ontdane tomaat, roer alles te zamen op een zacht vuur tot een gladde brij. Maak het soeptablet fijn, vermeng het geleidelijk met wat water tot een dunne brij. Voeg de rest van het water bij het groentemengsel en laat alles te zamen aan de kook brengen. Strooi er daarna de zeer fijn gebroken vermicelli in en voeg er de aangeroerde koningin nesoep bij. Laat de soep nu een 20 mi nuten zachtjes koken. Voeg er daarna de Maggi's Aroma bij en doe er even tueel ook nog een tikje zout bij Wat eten we eiken dag? ZONDAG Pouletsoep, gibelotte, droge rijst, sla, appelmoes MAANDAG Gekookt spek, stamppot van zuurkool met aardappelen, gekookte peertjes. DINSDAG. Osselappen, roode kool, aardappelen, fruit. WOENSDAG Röllade, spinazie, aardappelen, rijst met appelen DONDERDAG Finsche soep, vleeschkoekjes, tomaten sla, aardappelen. VRIJDAG Gekookte schelvisch, worteltjes, aard appelen met eiersaus, fruit. ZATERDAG Erwtensoep met kluif, custardvla met zoete appeltjes Gibelotte 1 konijn, 50 G. vet spek, 40 G. boter, 40 G. tarwebloem, 1 uitje, 1 laurierblad, kruidnagelen, 1 worteltje, paar takjes HEBT U AL EEN „ZONNEWIJZER BESTELD? HET BOEK VOOR ELK KATHOLIEK GEZIN. Zandzakken. De Stichting Luchtbeschermings materialen (Lubema"), de door de Ne derlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming in het leven geroepen ver koopsorganisatie, waarover wij reeds eerder uitvoerig hebben bericht, schrijft ons: Uit verschillende berichten, die dezer dagen door middel van pers en radio werden verspreid, kon men opmaken, dat de voorraad zandzakken voor lucht- bescehrmingsdoeleinden in ons land zou zijn uitgeput, en dat de verkoop van dit artikel voorloopig zou moeten worden stopgezet. Deze berichten be hoeven in zooverre verbetering, dat er geen sprake is van uitputting van den voorraad. Dat de verkoop werd stopge zet vond zijn oorzaak in het feit, dat de Regeering de distributie van zand zakken van hoogerhand wilde regelen. De voorbereidingen hiertoe zijn thans getroffen en een groot, zij het niet on beperkt, aantal zandzakken is thans ter beschikking gesteld, doch uitsluitend ten behoeve van de zelfbescherming van particulieren en van particuliere bedrijven. Zandzakken, in verschillende soorten kunnen vanaf heden, bij minimum af name van 100 stuks worden besteld bij de plaatselijke Afdeelingen van de Ne derlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming, waarbij inlichtingen be treffende prijs en kwaliteit te verkrijgen zijn. Pas op Er is een R*in de maand.... de R van Rillerig weer, nog wel geen winter, maar alles zoo klam en kil en in Uw lede maten weer dat gevreesde stramme ge voel van rheumatische pijnen-op- komstWaarom wéér willoos die pijnen te doorstaan, heel den langen winter door? Neem nu Uw maatregelen: doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Daarmee bestrijdt ge Uw rheumatiek in den oorsprong. Want de aansporende werking van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden hergeeft deze organen hun oude energie en kracht. Méér en beter dan nu, zullen ze Uw bloed zuiveren van overtollig, schadelijk zuur, dat zich anders op hoopt in weefsels en gewrichten en dat de oorzaak is van Uw kwaal. Tien duizenden bracht Kruschen uitkomst; waarom zoudt gij dan blijven lijden? Neem ook Kruschen Salts, hoe eerder, hoe beter. L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daar mee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik langs deze weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ook gij zult bij een regelmatig gebruik de weldadige invloed onder vinden van de beroemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (56) De kleine teekenaar. Jantje De onderwijzer weet niet eens hoe een paard er uit ziet. Vader dat geloof ik niet.... Jantje Toch is het zoo-! Ik had een paard geteekend, en toen vroeg hij wat voor een dier het was. Geen interesse. Vrouw Ik lees hier in de krant, dat iemand in Afrika zijn vrouw geruild heeft voor een paard. Dat zou jij toch niet doen, hé mannie Man: Nee, stellig niet, vrouwtje lief Wat zou ik aan een paard hebben De getikte cliënt Advocaat: De beklaagde heeft mij verzocht hem te willen verdedigen. Ik verzoek de rechtbank een onderzoek te doen instellen naar zijn geestvermogens Wie zich per i Januari 1940 voor een jaar op >DE ZEEUWSCHE KOERIER* abonneert, ontvangt tegen inlevering van deze bon en betaling van zijn abonnements geld (fl. 1,50) alle nummers tot 1 Januari a,s. gratis.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1