De Zeeuwsche Koerier" Eer en Liefde fame Jio- 4270 Vrijdag 20 October 1939. 54e Jaargang ürisis-inadirtigeiön Distributie van Gasmaskers. Verslagen Gouden jubileum. Het 40-jarig jubileum der Éerste Hederl. Coöp. Beet- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. f-LUlLLtlON De distributie van levens middelen in Z.-Vlaanderen. Nieuwe Uitgaven fTri ei TWEEDE BLAD. us Naar de Msb. verneemt, heeft de Regeering thans den dienst der poste- .rijen ingeschakeld voor de distributie van gasmaskers onder de bevolking. Van a.s. Maandag af zal men aan alle postkantoren, bij- en hulppostkantoren in den lande gasmaskers kunnen be stellen. Men moet daarbij overleggen een formulier, waarop de vereischte maat van het gasmasker staat aange geven. Dit formulier kan men bekomen :óp de gemeente-secretarie, waar van den aanvrager de maat wordt genomen en deze op het formulier wordt inge vuld. Men kan kiezen tusschen gas maskers van f 3,50 en van f 5,50. Die van f 5,50 kost met draagzak bovendien nog 75 cent meer. De koopsom moet te gelijk bij het doen van de bestelling worden voldaan. Men krijgt dan later het bestelde gasmasker over de post gratis thuis bezorgd Woensdag jl. herdacht Ververs' „„Drukkerij te Terneuzen haar 50-jarig bestaan. In 1889 opgericht door wijlen den heer M. de Jonge, een bekend Ter- neuzenaar en bekwaam vakman, werd het bedrijf in 1931 door den heer Ch. :i Ververs, die eveneens op grafisch ge bied zijn sporen had verdiend, overge nomen. De degelijke reputatie, welke de firma zich in den loop der jaren wist te ver- werven, mag den tegenwoordigen eige naar bij dit jubileum stellig tot vol doening strekken, evenals de van waar deering getuigende felicitaties en de bloemenhulde, welke van de zijde van zakenrelaties en vrienden op dezen jubeldag ontvangen werden. Wij wenschen hem gaarne bij voort during veel succes. Als aandenken aan het heuglijk feit werd door den heer Ververs een vloei- blad uitgegeven, waaraan gehecht een —-telefoongidsje voor Terneuzen in gouden omslag, een en ander getuigend Van goeden smaak en technisch kunnen Gisterenmiddag i§ in een bijeenkomst van het voltallig bestuur het 40-jarig ,rbestaan der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in intiemen kring her dacht. Zooals reeds gemeld, was van een officieele feestviering in verband met 4e tijdsomstandigheden afgezien. Een aangename verrassing was het voor het bestuur, dat de Hoogedelgestr. Heer Jhr. Mr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland als hoofd van de provincie en de Edel- achtb. Heer Mr. G. de Kerf, burge meester van Sas van Gent, persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden Eerstgenoemde kon daarbij de heug lijke mededeeling doen, dat het H.M. de Koningin behaagd had, den heer B. Plasschaert, technisch directeur der fabriek, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. 28) Stel u gerust, ik weet zeker, dat hij niets geen wrok zal koesteren tegen zijn grootsten weldoeners, zijn vader als 't ware .God geve het, mijn kind, anders zou ik geen enkelen zoon meer hebben, vvant deze verloochen ik, zeide hij, met zijn arm vol afschuw wijzend op Kees. Piëta weerhield de hand, die als het ware een vervloeking beduidde. Hij h*» zwaar beleedigd, pa, Maz u hem vergeeft, is dat een onrr ,nd, dat ook ons de vergiffenis ^schonken worden, die we zoo noo- hebben. Is de zachtmoedigheid niet n der schoonste eigenschappen van iet gezag? zeide zij zacht. Mijnheer De Verbrugge antwoordde tiet. Misschien hoorde hij in zijn ge- ten een geheime stem, die hem her- Op uitnoodiging van de Contact commissie van de Hanze in Z.-Vlaan- deren hebben gisterenmiddag in hotel „La Bourse" te Sas van Gent de be sturen der Hanze-afdeelingen in Z. Vlaanderen en der Winkeliersvereni gingen uit Axel, Oostburg, Terneuzen en IJzendijke vergaderd, teneinde te over leggen, op welke wijze de middenstand zou kunnen bewerken, dat bij het vast stellen van distributiemaatregelen zoo veel mogelijk met de belangen van den middenstand rekening zal worden ge houden Medegedeeld werd, dat er in Zeeuwsch Vlaanderen 3 distributiekringen zijn ge vormd, waarvan de zetels resp. zijn ge vestigd te Terneuzen, Hontenisse en Oostburg. Na ampele discussies werd besloten voor eiken distributiekring een Com missie van Advies te benoemen, die, in samenwerking met de eveneens te be noemen plaatselijke Commissies, de distributieleiders van de wenschen en bezwaren der middenstanders op de hoogte zal brengen en het daarheen zal trachten te leiden, dat haar gelegen heid zal worden gegeven, in het belang van den middenstarfd 'te adviseerep, zulks volkomen in overeenstemming met de opvatting van het Departement van Economische Zaken, afd. Handel. Ter vergadering werden voor de ge meenten Hulst, Kloosterzande, Zaam- slag, Axel, Sas van Gent, Westdorpe en Vogelwaarde afgevaardigden voor de Commissie van Advies aangewezen, ter wijl tot voorzitter werd benoemd de heer M. van Goethem, voorzitter van de Contactcommissie en van het bestuur der Hanze, afd. Sas van Gent en lid van het Centraal Bestuur der Hanze in het bisdom Breda, tevens lid van de Kamer van Koophandel voor Z.-Vlaan- deren. In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door hel Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore vooi abonne's ter inzage. Verschenen ztfn de volgende crlsis- oublicauén: 13 October. De Roggeprijs (Toeslag voor de landbouwers van f 1,- per 100 Kg.) Voedernormen voor de periode van 16 October t./m. 12 November 1939 14 October. Aankoop verbruiksaard- appelen Vervaardiging gemengde veevoeders Biggenmerken 16 Oct. Vervoer van suikerbieten 17 Oct. Verhooging Boterprijs heffing Margarine Steuntoeslag Kaas 18 October. Handel in en drogen van kalvermagen en bereiding van stremsel. Betaling van overgenomen landbouw producten 19 Oct. De Boterheffing Prijzen Akkerbouwproducten innerde, dat de rechtvaardigheid soms juist goedertierenheid ten plicht stelt. Had hij er ook g^en schuld aan door de slappe opvoeding, die hij zijn zoon ge geven had? Als hij in plaats van altijd toe te geven, en zijn oogen te sluiten voor de gebreken van zijn zoon, om toch maar den vrede te bewaren, zijn wil had doorgezet, dan zou Kees niet zoo diep zijn gezonken, en dan zou Kees z'n val niet zoo'n straf voor hem ge weest zijn. Het zou niet passend zijn streng op te treden tegen dezen armen ifgedwaalde, vooral op dit oogenblik niet, nu de ziekte hem terneer gewor pen had. Beter was het te trachten ;oede gevoelens in hem wakker te •oepen door het betoonen van zacht- ïeid en liefde Het dringendste was op dit oogen- )lik Walter mede te deelen, dat hij de waarheid kende en dat hij hem dee- noedig om vergiffenis vroeg. Hij be greep nu het stilzwijgen van den jon den man, en vol bewondering voor liens heldenmoed, brandde hij van ver- angen hem daarvoor dank te brengen. Doch hij stond besluiteloos, hoe" te handelen. Telegrafeeren? Maar een al HEBT U AL EEN „ZONNEWIJZER" BESTELD? HET BOEK VOOR ELK KATHOLIEK GEZIN. Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" „DE DIETSCHE GEDACHTE" Inhoud van het September-October nummer: Neutraal, ook geestelijk! Wat staat te wachten?; Vlaanderen in de branding; Het Vlaamsche activisme (slot) door dr. P. L. Tack; Uit de geschiedenis van ons verleden (Russenmonument) door Mr. J. J. Wijnstroom; Boekbesprekingen; Dietsche Kroniek; Uit Boek en Blad BIDPRENTJES Bij de firma Wed. J. R. van Rossum, Utrecht, verscheen een serie van zes nieuwe bidprentjes, geteekend door het Arbo-atelier. Zoowel symbollen als teksten wijzen op de groote waïirde van het leven na den dood. Zwarte rouwranden zijn weggelaten „BEATRIJS" Het eenig Katholiek Damesweekblad Abonn.prijs 7y2 ct. p. week; f 1,- p. kwartaal. Losse nummers 10 cent. Inhoud nr 42: Onze Kinderen, door Johanna M. S. Bosch; Mode: De Parisienne draagt zwart; Feestjurkjes voor onze meisjes; HANDWERKEN: Een fleurig dekservet; Een leuke gebreide jurk; Warm onder goed; Een aardig plankenrandje; We breien een heerlijk warme sjaal; KEU KEN: Hoe kook ik zuinig; Kool en nog eens kool; Dieren in huis en hof: Spaniels; VERHALEN: Het meisje uit de krant, door Edith Faulkner; Zijn cadeau, door Hans van Egmond; VER VOLGVERHAAL: Bevrijding, de roman van een tooneelspeler, door Molly Veness; De vrouw die offerde, naar den Franschen roman van Henri Ardel; ARTIKELEN: Katholieke Nederland sche Vrouiwen, Moeder Maria Ban- Claesloo van Haarlem; In het rijk van den kleuter; Oorlog in Europa; Het emaille krijgt een beurt; KIJK EENS IN DEN SPIEGEL: De barmhartigheid neemt het op tegen het oordeel; WEN KEN VAN DE VERPLEEGSTER: Werk niet te hard, als moeder; VERS: Het gebed, door Lidwina Diepenbrock. ZONNEWIJZER. Almanak voor het Katholiek gezin Uitg. „Het Spectrum" Utrecht Prijs in prachtband 95 cent. Wat valt er nog van deze tweede Zonnewijzer te vertellen? Is het niet overbodig nogmaals de lof te zingen van dit wonderlijke boek? Wéér werkten de redactie en de ver zorgers op de vruchtbaarste wijze samen, wéér werd een schatkamer opgepropt en volgestouwd met het beste van wat door Katholieke auteurs in Nederland wordt geschreven, met het schoonste van wat de kundige tekenaars schiepen. Vierhonderd en zestien bladzijden lang worden opnieuw de goedheid en de innigheid van het leven aan U ge openbaard. Verhalen, gedichten, arti kelen en prenten, alles ademt de geest die de Zonnewijzer reeds de eerste maal tot een zo waardevol boek maakte, tot het boek, dat tienduizenden wist te begeesteren, het boek, dat tot in de uithoeken van ons taalgebied en ver daarbuiten doordrongen en overal op zijn weg slechts bewonering, dank en zege-wensen mocht ontmoeten. te groote vreugde kan iemand eerder dooden dan een al te groote smart. Sinds het eerste telegraphisch bericht: van het informatiebureau had hij niets meer van Walter vernomen. Hij dacht er aan, dit bureau weder om inlichtin gen te vragen en maakte zich reeds klaar om er heen te gaan, toen Piëta verscheen, aangekleed om uit ta gaan. Zij had de zorg voor haar broeder tijde lijk aan de liefdezuster afgegeven. Mevrouw Lenooy is in Parijs terug gekeerd, zeide zij, willen we er heen gaan? We zullen misschien door haar nieuws van Walter hooren. Ja, mijn kind, laat ik mij voor de moeder vernederen gaan en Walter's onschuld haar bekend maken. Arme moeder, ook zij heeft mij veel te ver geven. XXII. Fleurusstraat 10! riep de bankier tot den pal f réinier, die het portier sloot van het met licht-gele zijde bekleed coupétje, waarin de bankier en zijn dochter had den plaats genomen. De koetsier gaf den glanzenden vos FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen (17) Is deze Zonnewijzer mooier, beter, be langrijker dan die van het vorig jaar? Weest gij zelf de beoordelaar. Wanneer ons oordeel voor U enige waarde heeft, welnu: wij menen, dat de uitgave van dit jaar de vorige nog over treft in schoonheid en in boeiende bij dragen, in de liefdevolle verzorging van ieder detail. Weer werden de grote gedenkdagen van het jaar herdacht, en de kerkelijke feesten bezongen. De kalender werd weer tot een fonkelende leidraad, de ge kleurde reproducties tot kleine feesten van schoonheid. De kopers van het vorig jaar werden enthousiaste lezers. De enthousiaste lezers van toen, zullen nu niet alleen allen het boek willen bezitten, neen, zij zullen ook vanzelf sprekend tot propagandisten worden van dit enige en unieke jaarboek voor het katholieke gezin. Henri de Greeve Pr. schreef in 1939 over deze uitgave: Eigenlijk is, wat hier voor me op tafel ligt, een ongelooflijke prestatie. „Het Spectrum" heeft een almanak uitgegeven, die, nog afgezien van den inhoud, alleen al als uitvoering een zeldzaam staaltje van uitgevers- en drukkerskunst is. Ik zou bijna zeggen, dat het belachelijk is om voor vijf en negentig cent zoo'n boek, dat normaal vijf gulden zou kosten, aan de menschen cadeau te doen. De band alleen is meer dan 95 cent waard, uitgevoerd in veelkleurendruk, met een allergeestigst geschilderd tooneel Het boek is af vanaf de grootere ver halen tot het kleinste sierlijke ulevellen- rijmpje, waarmee het besluit. Men vindt er verhalen, verzen, rijmpjes, anecdotes, heiligenlevens, natuur, missie, legendes, een rebus, in één woord van alles en nog wat in, en allemaal goed en mooi. Ik verzeker u, dat ik nooit 'n prijzende boekbespreking voor mijn rekening zou nemen, als het boek het niet verdient. Dergelijke boekbesprekingen beschouw ik als oplichterij en bedrog van het publiek. En ik meen het in alle oprecht heid als ik zeg, dat ik met een groot enthousiasme dezen heerlijken almanak heb doorgebladerd en gelezen. Ik hoop, dat allen dit boek koopen en dat allen hiervan echt zullen genieten in de wintermaanden. DE WINDROOS. Het lievelingsboek voor jongens en meisjes. Uitg. Het Spectrum - Utrecht. Prijs in prachtband f 0,95. Dit heerlijke boek voor flinke jongens en meisjes, gedrukt op prachtig, kost baar papier, is 416 bladzijden dik, waarvan verschillende bladzijden in zwart en blauw zijn gedrukt. Voor de tweede maal verscheen de Zonnewijzer. En ditmaal is de intocht van dat boek nog feestelijker en nog meer vreugdevol. Want dit ene goede boek bracht een ander goed boek mee: de WINDROOS. Het vorig jaar ontving het gehele ge zin de Zonnewijzer, en ook de jeugdige de teugels en in snellen draf ging het heen, zoodat men in weinige oogen- blikken de eenvoudige woning, waar de moeder van den officier verblijf hield, bereikt had. Daar de dienstbode uit was, kwam zij zelf op het klingelen van de bel de deur openen. Zou mevrouw Lenooy zoo goed willen zijn, mijnheer De Verbrugge en zijn dochter een klein oogenblik te ontvan gen? vroeg Piëta op blijden toon, de oude dame hartelijk groetend. Deze ontstelde zoo bij het zien van den bankier, die eerbiedig een buiging voor haar maakte, dat zij het eerste oogenblik sprakeloos stond. Kom binnen, als 't u belieft, zeide zij eindelijk, terwijl zij bevend de deur open maakte van het salon en de beide bezoekers voor zich heen liet gaan. Waaraan heb ik de eer van uw be zoek te danken? vroeg zij Deze eenvoudige vraag bracht mijn heer De Verbrugge in een onuitspreke lijke verwarring. Zijn gezicht werd beurtelings purperrood en lijkbleek. Hij dacht, dat hij de bekentenis, die hij 4 doen wilde, nooit over zijn lippen zou ledêh van het gezin vonden er heel veel in, wat van hun gading was. Thans ontvangen de ouderen, vader, moeder en de oudere broers en zusters voor de tweede maal de Zonnewijzer (die ze immers niet zouden willen mis sen!), terwijl de jeugd een apart, EEN EIGEN, EEN SPECIAAL VOOR HAAR GESCHREVEN EN SAMENGESTELD BOEK ONTVANGT Dezelfde waarde die de Zonnewijzer in zo ruime mate bezat en bezit, bezit de WINDROOS. Eenzelfde kostbare, de gelijke en schone uitvoeringeen zelfde onbegrijpelijke lage prijs! Het werd ingedeeld in vier deelen, be naamd naar de vier windstreken, en met een zeer groot aantal illustraties versierd. De verzorging van het boek maakt het tot een zeer bijzondere ver schijning: overal is het oorspronkelijk, afwisselend en boeiend. Acht prachtige, gekleurde platen, behorend bij de acht grote verhalen van het boek, werden in driekleurendruk op zwaar papier ge drukt en over het boek verdeeld. Een mooi Maria-lied met pianobege leiding, voor deze uitgave gecomponeerd, alsmede speciaal getekende initialen, alle met bloemen uit de Nederlandse flora versierd, maken mede de uitgave tot een zó kostbare, dat de prijs van f 0.95 eengrapje lijkt. Dit alles over de vorm. De inhoud is te rijk, dan dat deze binnen het bestek van een prospectus volledig kan worden weergegeven. Vier boeiende verhalen, spelend in het hoge Noorden, in Trans vaal, in Indië en in de West, vormen, met vier levendige, volkomen in de atmosfeer van het jeugdboek geschre ven korte heiligenlevens, de hoofd schotel van het boek. Daar rond heen groeperen zich verhalende gedichten, raadgevingen, boeiende artikelen, alles met een rijkdom van illustraties waar aan kosten noch moeiten werden ge spaard. Om slechts een voorbeeld te noemen, alleen reeds bij de bijdrage van pater Keulers over de patroonheiligen van onze jongens en meisjes, werden 45 afbeeldingen van patroonheiligen ge tekend door Ries Mulder en Karei Thole De Noodkist, de Hoge Veluwe, mieren en hun bestaan, het turfschip van Breda, over vliegtuigbouw, spijsver teringhet zijn enkele onderwerpen uit de bonte reeks! Geeft Uw kinderen dit blije, verruk kelijke boek. Gij steelt er hun harten mee. Waarom zoudtGe nog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijn! Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard l Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. (1) (32) krijgen. Het viel zoo zwaar voor dezen man, die zulk een eervol verleden ach ter zich had, te moeten bekennen, dat zijn naam onteerd was door zijn eigen zoon. Maar.... hij was niet gekomen om te zwijgen. Als hij echter eens alles kon herstellen, zonder Kees te beschul digen? Dan zou zijn schande geheim blijven, of althans alleen bekend aan hem, aan zijn huisgenooten en aan den edelen jongen man, die liever zich zelf had willen opofferen, dan zulk een pijnlijke smart aan zijn weldoener te veroorzaken. Het stilzwijgen werd drukkend, ook de weduwe wist niet wat te zeggen. Een geheimzinnig voorgevoel zeide haar, dat het over Walter moest gaan, maar in welken zin? De blijde uitdrukking van Pieta's gelaat verdreef onmiddellijk de gedachte, dat hem eenig ongeluk zou overkomen zijn. Zij wist niet wat er van te denken. Mevrouw, u hebt voor u op 't oogen blik een der ongelukkigste, maar tege lijk toch ook een der gelukkigste men schen, zeide eindelijk mijnheer De Ver brugge. De weduwe vestigde op haar be*

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 5