Luchtbescherming. HEUMATIEK een „ZONNEWIJZER"! Het feestelijke boek voor ouders en onderen. No 4270 Vrijdag 20 October 1939 Eer oio Blad 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeumsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Rapport XXIe Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. „Voor onze gemobiliseerden" Voorde Vrouwen Ook Zeeuwsch-Vlaanderen dient paraat te zijn. Zelfbescherming plicht van ieder burger. KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetelt SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 i. Over de kwestie der luchtbescherming, d.i. de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen, is reeds heel wat geschreven en gesproken. In couranten en tijdschriften is en wordt dit onder werp van alle mogelijke zijden belicht en tal van vergaderingen zijn alom in den lande belegd, waarin door ter zake kundige sprekers de noodzakelijkheid van een doelmatige luchtbescherming is betoogd en vele meer en ook minder practisch uitvoerbare wenken zijn gegeven om de Neder- landsche bevolking tegen luchtgevaar te beveiligen. Ook onze regeering heeft niet stilgezeten en door het uitvaardi gen op 23 April 1936 van de „Wet tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen" de rechten en plichten der gemeentelijke autoriteiten en van de bevolking bij luchtgevaar vastgelegd en voor de organisatie der luchtbe scherming aan de burgemeesters bin dende richtlijnen gegeven. Later heeft zij door een Commissie van leidende personaliteiten voor elke gemeente af zonderlijk in overeenstemming met de behoeften en mogelijkheden in de betreffende gemeente een lijst van artikelen en installaties doen vast stellen, welke moeten aangeschaft resp. aangebracht worden. Een en ander heeft uiteraard zijn ef fect niet gemist. Wel niemand in Ne- derland, die momenteel niet WEET, dat er in tijd van oorlog ernstige gevaren uit de lucht kunnen dreigen, dat er een militaire luchtafweer bestaat om die gevaren zooveel mogelijk af te wenden, dat de luchtbeschermingsdienst tot taak heeft de schadelijke gevolgen van even- tueele luchtaanvallen voor de burger bevolking zooveel mogelijk te beperken en dat ieder burger, zoo man als vrouw, MOREEL verplicht is, de noodige be schermingsmaatregelen voor zichzelf en de zijnen (z.g. zelfbescherming) te treffen. Voorts, dat het gewenscht, ja noodzakelijk is, niet te wachten, tot het gevaar voor de deur staat, doch reeds in vredestijd de noodige voorzorgs- en beveiligings-maatregelen te nemen, wijl het, als de nood eenmaal aan den man is gekomen, veelal te laat zal zijn. Ook mag verondersteld worden, dat men WEET, WAAROM al deze maat regelen getroffen moeten worden, m.a.w. wat het doel is van de luchtbe scherming. Vaak genoeg is het reeds herhaald, dat de moderne oorlog, een maal in volle hevigheid woedend, óók wellicht voornamelijk tegen de burgerbevolking gericht zal zijn, ten einde onder deze een paniekstemming te veroorzaken, die ten slotte de actie van het leger moet verlammen. Dit laatste nu moet, kost wat kost, worden voorkomen en daarom is het een lands belang van de allereerste orde, dat de burgerbevolking goed ingelicht en zooveel mogelijk beschermd zich be trekkelijk veilig weet en aan dat be wustzijn de kracht ontleent om vast beraden en kalm aan alle gebeurtenissen het hoofd te bieden. Dit alles we zeiden het reeds is en wordt bij voortduring met grooten nadruk aan de bevolking VOORGE HOUDEN, wat stellig lofwaardig is en zijn nut heeft. Of men echter op deze wijze binnen afzienbaren tijd het doel zal bereiken en er in zal slagen, de GEHEELE burgerbevolking WERKELIJK PARAAT te maken, meenen wij te mo gen betwijfelen. Wij weten, dat in de gemeenten, die in de eerste en tweede ge varenklassen zijn ingedeeld met voort varendheid aan de organisatie van den luchtbeschermingsdienst is gewerkt, en dat daardoor reeds een groote mate van veiligheid werd verkregen. Of ten platte lande het gebied, dat in de derde gevarenklas valt de bescherming eveneens VOLDOENDE mag heeten, is een andere kwestie. Behoudens zeer loffelijke uitzonderingen gelooven we. dat hier nog heel wat te verbeteren valt. Wij hebben den sterken indruk, dat op tal van plaatsen nog al te weinig wordt beseft, welke een voornamen plicht, autoriteiten en bevolking ten dezen te vervullen hebben en dat men zich nog gaarne en al te gemakkelijk in slaap sust met de gedachte, „dat er toch wel niets zal gebeuren". Dit laatste is o.i. gevaarlijk zelfbedrog. We leven nu eenmaal in een tijd van verrassingen. En overigens is er nie mand, die MET ZEKERHEID kan zeg gen, wat de toekomst brengen zal. Wij nemen gaarne aan, dat de gevaren- klasse-indeeling met groote deskundig heid is geschied, doch evenzeer gelooven we aan de mogelijkheid, dat een gebied waarvoor practisch geen luchtgevaar aanwezig wordt geacht, plotseling van de derde naar de eerste gevaren-klasse zou kunnen promoveeren. Derhalve achten wij het ook noodzakelijk, dat de burgerbevolking óók ten plattelande en dus óók in Zeeuwsch-Vlaanderen zoo goed mogelijk wordt beveiligd en dat aan iedereen man zoowel als vrouw het besef worde bijgebracht, dat men èn uit een oogpunt van zelf behoud èn als vaderlander in het belang van het land, den duren plicht heeft aan die beveiliging zooveel mogelijk mede te werken. Op welke wijze naar onze. meening dit doel op de beste wijze bereikt zou kunnen worden, hopen we in een volgend artikel uiteen te zetten. De 41e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, waarvan voor de vierde maal de agrarische jaarbeurs een onderdeel uitmaakte, werd van 12 tot en met 21 September 1939 te Utrecht gehouden. In verband met de op 28 Augustus af- 'diotfe algemeene mobilisatie van te Zeemacht en de spoe- de genaa€gde troepen.concen_ W W.urende enkele dagen *et Wsvoer had stilgelegd, ^aarsbeurs, waarvoor 'ie m termijn van 5 tot en jn piichf was vastgesteld, een In r1" trots dwil van haai Deze h nigheid t week worden uitgesteld. Na een aan vankelijk gunstig verloopen voorberei ding onderging de beurs zelve uiteraard den invloed van den inmiddels inge treden oorlogstoestand in Europa. Eenige inschrijvers hebben ter elfder ure aan hun voornemen óm deel te nemen, geen gevolg gegeven, doch de overgroote meerderheid van de expo santen heeft op normale wijze van de hun ter beschikking staande ruimten gebruik gemaakt. Onder den invloed der mobilisatie-maatregelen en onder den indruk der eerste oorlogsberichten bleef het aantal bezoekers beneden het peil der vorige najaarsbeurzen, doch was de stemming ter beurze sterk op het plaatsen van orders gericht. Het HEEL KATHOLIEK NEDERLAND IN TERESSEERT ZICH VOOR: „ZONNE WIJZER", HET PRACHT-BOEK VOOR KATHOLIEKE VOLWASSENEN EN „DE WINDROOS", HET LIEVELINGSBOEK VOOR DE KATHOLIEKE JEUGD. bezoek bleef beperkt tot de èakelijke koopers de zakenmenschen, die met de uitgesproken bedoeling om te koopen ter beurs verschenen. Van de zijde van den handel bestond dan ook, op grond van een algemeene verwachting van prijsstijgingen in de naaste toekomst, een groote animo om te koopen, tegen over welken aandrang de deelnemers als verkoopers deels om dezelfde rede nen, deels uit hoofde van de onzeker heid van den aanvoer van de artikelen zelf of van de grondstoffen een meer gereserveerde houding aannamen. Over het algemeen was men over den om vang der afgesloten handelstransacties tevreden en zijn de verwachtingen, welke de deelnemers bij het begin der beurs van het verloop der zaken koester den, overtroffen. Eenige bedrijstakken, voor wie het succes der deelneming meer ligt in de mogelijkheid hun artikel onder de oogen van een groot aantal belangstellende bezoekers te brengen, moesten ditmaal in dat deel van het doel hunner deelneming worden teleur gesteld De buitenlandsche inschrijvers waren voor het overgroote deel verschenen en konden van de willige koopstemming van den binnenlandschen handel pro- fiteeren. Aan deze najaarsbeurs waren een Belgische, een Duitsche en een Zuid-Afrikaansche sectie verbonden, terwijl een inzending van Italiaansche producten de aandacht trok. De agrarische afdeeling had een be langrijke uitbreiding kunnen aantoonen, indien niet onder den invloed van bo venvermelde buitengewone tijds omstandigheden de inzendingen van paarden en stamboekvee hadden moeten vervallen. De groep Zuivelwerktuigen was zeer representatief vertegenwoor digd, terwijl de deelneming der agrari sche voorlichtings- en keuringsdiensten zoowel in omvang als in belangrijkheid aanzienlijk was toegenomen. Trots de bovengeschetste moeilijk heden vertoonde de deelneming aan deze najaarsbeurs een sterke bezetting der beschikbare expositieruimte. Het aantal deelnemers, dat zich voor deze beurs had laten inschrijven, bedroeg 1203 (v. j. 1211) met een verhuurde op pervlakte van 17.079 M2 tegen 17.407 M2 in het najaar 1938. Verdeeld naar de nationaliteiten was de deelneming als volgt: Nederland 849 Amerika (Noord) 30 België 31 Denemarken 9 Duitschland 193 Engeland 37 Finland 1 Frankrijk 13 Italië Noorwegen 2 Polen 1 Slowakije 3 Spanje 1 Zweden 2 Zwitserland 26 Zuid-Afrika 1 1203 De 42e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs zal worden gehouden te Utrecht van 5 tot en met 14 Maart 1940; de Najaarsbeurs 1940 met annex de vijfde agrarische jaarbeurs is vastgesteld van 3 tot en met 12 Sept. Het werkcomité V.O.G. hield Vrijdag avond jl. zijn wekelijksche bijeenkomst te Breda. Onder auspiciën van het subcomité „Amico" zal een eerste reeks van 30 ontspanningsavonden (10 tooneel- avonden en 20 filmavonden) zoo spoedig mogelijk worden ingezet. Zoodra de geldmiddelen dit zullen toelaten, zullen meer avonden worden georganiseerd. Bijzondere aandacht werd gewijd aan cursussen van allerlei aard; de Zeer- eerwaarde Heeren Aalmoezeniers zullen hierover uitgebreide inlichtingen ont vangen, zoodat zij hun militairen hier over kunnen voorlichten Besloten werd in overleg met „Amico" een keurraad in te stellen betreffende de uitgaven en de ontspanningsmoge lijkheden. Inzake de plannen voor lectuurin- zameling zal overleg worden gepleegd met de R.K. Nederlandsche Boek handelaren- en Ui^seversvereeniging „St. Jan". Dank zij de welwillende medewerking der R.K. Dagblad-directies is de actie voor het werven van blanco-kranten abonnementen, welke dan door het comité over de regimenten worden ver deeld, Vrijdagavond ingezet. Het Comité hoopt, dat het de beschik king over duizenden abonnementen zal krijgen. DiiDm Bieten rooie" wKwL tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6 Pas op Er is een R in de maand.., Wat eten we eiken dag? ZONDAG Champignonsoep, kalfslappen, wortel tjes, aardappelen, citroen vla MAANDAG Stamppot van groenten, aardappelen en schapenvleesch, rijst met appelmoes DINSDAG. Rollade, worteltjes, aardappelen, fruit WOENSDAG Jachtschotel, andijvie, gestoofde peertjes DONDERDAG Runderrolletjes, roode kool, aardappe len, fruit VRIJDAG Linzensoep, omelette, spinazie, aard appelen ZATERDAG Koude worst, gestoofde knolselderij, aardappelen, appelmoes i Stamppot van groenten, aardappelen en schapenvleesch 600 G. (6 ons) schapenvleesch, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, 1 flinke ui, 1 kleine selderij knol, 1 groen savoye- kooltje, 1 groote wortel, 1 K.G. aard appelen, peper, zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Snijd het schapenvleesch in nette blokjes, laat er zoo weinig mogelijk vet aan. Wasch het vleesch, zet het op met zooveel kokend water, dat het even be dekt is en voeg er wat zout bij; laat het in de goed gesloten pan op een zacht vuurtje y2 uur koken. Maak intusschen de groenten schoon en schil de aardappelen; leg, nadat het de R van Rheumatiek in de luchtGevoelige menschen merken dat dadelijk. De minste wijziging in het weer meldt zich bij voorbaat door zangerige pijn, door stramheid en kramp in de ledematen. Neem Uw maatregelen. Neem Kruschen Salts! Maar bijtijds, bij vóórbaat. De aansporende werking van Kruschen Salts op Uw organen, zuivert op na tuurlijke wijze Uw bloed van alle over daad aan pijnverwekkende zuren, om dat lever, nieren en ingewanden weer worden teruggebracht op hunne vol ledige jeugdige kracht. Naarmate de overtollige zuren verwijderd worden, stroomt zuiverder bloed door Uw aderen en ge kunt weer leven, vrij van onge mak en pijn L. V. te Rotterdam schrijft; Met deze wil ik U mijn waardeering be tuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daar mee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik U langs deze weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ook gij zult bij een regelmatig gebruik de weldadige invloed onder vinden van de beroemde dagelij ksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (51) vleesch een half uurtje gekookt heeft, het in vieren gesneden kooltje erop, daarop de worteltjes, de in reepjes ge sneden selderij knol en de gesnipperde ui. Laat alles samen y4 uur zachtjes doorkoken, leg er dan de in vierdeparten gesneden aardappelen op en zie of er nog voldoende vocht op de bodem is. Leg bovenop de boter en laat alles sa men verder gaar worden (nog ongeveer V2 uur) Linzensoep 250 G. (y2 pond) linzen, 2 L. water, ongeveer 10 G. (1 afgestreken eetlepel) zout, 4 preien, bosje selderij, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, 4 thee lepels Maggi's Aroma. Wasch de linzen, laat ze een nacht in het water weken en kook ze er de vol gende dag in gaar (ongeveer V/2 uur). Giet alles door een zeef en wrijf de linzen fijn, zoodat alleen de schillen achterblijven. Laat de gezeefde soep weer aan de kook komen met de ge snipperde prei, de gehakte selderij en het zout. Laat alles samen nog y2 uur doorkoken en maak de gelijkmatig ge bonden soep dan af met de boter en de Maggi's Aroma. Onverstoorbaar Een verzekeringsagent was door een kort-aangebonden heer, waarbij hij zijn geluk beproefd had, tot driemaal toe van de trappen gegooid. Zijn hoed, zijn boordje en zijn das waren in den strijd gebleven. De heer stond als een brie- schende leeuw boven aan de trap. De verzekeringsagent klom voor de vierde maal de treden op, en zei, toen hij bijna boven was, met een stralend gezicht: Maar nou alle gekheid op een stokje, mijnheer, hóe denkt u over een ver zekering? best ven

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1