„De Zeeuwsche Koerier" De Internationale toestand Eer en Liefde No. 4269 Vrijdag 13 October 1939. 54e Jaargang Van dag tot dag Crisis~maatreseiBn Even luisteren naar den zonder uit het Vijfde 1 FFUILLFTON Uit het binnenland go): Uit de Provincie TWEEDE BLAD. Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: 6 OCTOBER. De rede van Hitier, heden in den Rijksdag gehouden, wordt in de avondbladen in extenso gepubli ceerd. Van voornaam belang is, dat Hitier verklaart, dat de regeling der kwesties in Oost-Europa met name, wat Polen betreft volkomen aan Duitschland en Rusland moet voorbe houden blijven. Dit alleen reeds lijkt voldoende om besprekingen met Enge land en Frankrijk voor laatstgenoemde landen onaanvaardbaar te maken. Op merking verdient voorts, dat de Duitsche Rijkskanselier bij zijn vermelding van de succesvolle operaties der Duitsche troepen en zijn opmerkingen over de minderwaardigheid van de Poolsche ver dediging geen melding heeft gemaakt van den aanval in de rug door de Russen, waardoor Polen's tegenstand gebroken werd. Deze voorstelling van zaken kap op z'n zachtst uitge drukt niet objectief genoemd worden. Zonder Rusland's „hulp" zou Duitsch land stellig niet zoo'n gemakkelijke taak gehad hebben en zouden gezien de ongustiger wordende weersgesteldheid, die voor de Polen slechts voordeel kon brengen verrassingen niet uitge sloten geweest zijn De Fransche regeering gaat voort, krachtig tegen het communisme op te treden. In 300 gemeenten zijn de com munistische leden uit den raad verwij derd. 7 October. De berichten uit Londen en Parijs wijzen erop, dat de voor stellen van Hitier „als geheel" onaan vaardbaar worden geacht. Ook Amerika reageerde afwijzend. Gemeld wordt, dat een Litausche delegatie naar Moskou is vertrokken. Ook dit land zal z'n lot weldra bezegeld zien 8 OCTOBER. Moskou heeft, zooals wel reeds verwacht mocht worden, thans ook Finland uitgenoodigd om on derhandelaars naar de Russische hoofd stad te zenden „teneinde een aantal kwesties te regelen". Finland zou hier toe bereid zijn, doch heeft meteen een aantal reservisten onder de wapenen geroepen. Of Rusland met Finland even gemakkelijk spel zal hebben als met Estland, Letland en Litauen, schijnt derhalve betwijfeld te mogen worden. Havas verneemt uit Zurich, dat een aanslag zou zijn gepleegd op het propa- gandaministerie te Berlijn 9 OCTOBER. Te Berlijn heeft een spoorwegongeluk ruim 20 dooden ge- eischt. 10 OCTOBER. Het ligt in de be doeling, de in Estland en Letland wo nende Duitschers te doen verhuizen naar het door Duitschland op Polen ver overde gebied Blijkens in Vaticaansche kringen ont- 27) Zij dankt God vurig dat hij haar broe der in het leven gehouden heeft en smeekt Hem ook Kees dat andere leven te schenken, het leven der heiligmaken- de genade, zonder welke de mensch niets ls. Zij heeft de stille hoop, dat Kees, bij het herstel zijner krachten, zal begrij- Jk ,aan, dat hij verdoold is geweest, aet geluk niet daar lag, waar hij het ocht, maar in een streng leven arbeid jn plicht, In groote droefheid en toch maar stille- trots dwalen daarna haar gedachten af van haar broeder naar haar verloofde Deze heeft de talenten die de voorzie nigheid hem geschonken heeft, naar best vermogen doen gedijen. Met welk vangen inlichtingen hebben in het door de sovjets bezette deel van Polen reeds massa-executies plaats gehad, o.a. van geestelijken 11 OCTOBER. Minister-president Daladier heeft gisterenavond in een radiorede de door Hitler in den Duitschen Rijksdag afgelegde verklaring beantwoord. Frankrijk strijdt en zal blijven strijden tot een definitieve ga rantie voor de veiligheid is bereikt. De Oslo-staten hebben te Berlijn ge protesteerd tegen het torpedeeren van neutrale schepen. De betrekkingen tusschen Rusland en Japan zouden weer meer gespannen zijn. Finland geeft door het treffen van militaire voorzorgsmaatregelen duidelijk <,e kennen, dat het niet voornemens is, zich op dezelfde manier door Rusland ,e laten annexeeren als Estland, Letland jn Litauen. De Scandinavische Staten /olgen het verloop der gebeurtenissen met de grootste belangstelling. De mo gelijkheid van een ernstig conflict lijkt geenszins uitgesloten. Tusschen Rusland en Litauen is een „bijstandspact" afgesloten. Wilna wordt aan Litauen teruggegeven. 12 OCTOBER. Kardinaal Faulhaber is ernstig ziek De Britsche Minister van Oorlog deelde mede, dat reeds 158.000 man en veel oorlogsmateriaal naar Frankrijk iijn getransporteerd. Tusschen Engeland en Rusland is een ruilovereenkomst gesloten. Gemeld wordt, dat Finland zich zal verzetten tegen iedere inbreuk op zijn neutraliteitspolitiek De vertegenwoordiger van Ierland Paasikivi, is gisteren te Moskou aange komen. Finland blijft voortgaan met het tref fen van voorzorgs- en verdedigings maatregelen. Volgens sommige berichten zou Duitschland een grooten aanval in het Westen voorbereiden 13 OCTOBER. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard dat een Europeesche veiligheid, ge baseerd op de erkenning van Hitler's veroveringen en van zijn recht om met het veroverde gebied naar eigen goed vinden te handelen, voor Engeland on aanvaardbaar is. De vrede, welke Engeland en zijn 'oondgenooten besloten zijn te vestigen moet een werkelijke vrede zijn, geen mbehaaglijke wapenstilstand, door dreigementen voortdurend verstoord Wat zulk een vrede in den weg staat sen moed, met welk een doorzetting heeft hij zonder een oogenblik af te wij ken, zich een weg gebaand door het le zen. Gelijk bij elk menschen leven heeft het ook nem niet ontbroken aan beproe ving, geenszins, maar hij is sterker machtiger geweest, dan die beproevin gen. Kon hij nog langer onder het ge- •vicht van die beschuldiging blijven, die ijn toekomst vernietigd ho* o Het schijnt haar onmogelijk toe. De oo geliefde naam stijgt uit haar hart ïaar hare lippen, en zij fluistert met eederheid Ongelukkige, lieve Walter Kees heeft de oogen geopend. Wie sprak daar van Lenooy Waar is bij, ik wil hem zien, stamelt hij met schorre stem. Piëta buigt zich over haar broeder ïeen, zij veegt het ijskoude zweet weg lat op zijn voorhoofd staat. Kalmeer je wat, Kees'weldra zul je 'ïem zien. Ik wil hem oogenblikkelijk zien.. Waarom komt hij niet Hij veracht me aldus de Britsche premier, is de DultscHe regeering en de Duitsche regeering al leen. Het Finsche leger heeft defensieve stellingen langs de Russische grens be trokken. Het optreden der Russen in het Oost zeegebied en de practische afwijzing van hetgeen Hitler in zijn rijksdagrede de basis van een duurzamen vrede had ge noemd, doen in de eerstvolgende dagen weer verrassingen verwachten. Dat Rusland zich door een eventueele af wijzing van zijn eischen zal laten weer houden, zijn plannen ten aanzien van Finland te volvoeren, lijkt zeer on waarschijnlijk, zelfs indien Zweden en Noorwegen het voor Finland zouden opnemen. Rusland zal zich militair wel sterk genoeg voelen om allen tegenstand te breken. Een andere kwestie is, dat het momenteel wellicht liever een ernstig gewapend conflict zal vermijden om zichzelf niet te verzwakken tegen het oogenblik, dat het over zijn volle kracht zal moeten beschikken om wat er dan nog van Europa over is den genadeslag te geven. Bovendien heeft het ook nog Balkanproblemen op te lossen. Hoe het zij: Er schijnen gewichtige gebeurtenissen op komst te zijn. 7 OCTOBER. De verhooging der kostwinnersvergoeding gaat in op 1 Sept. jl. Een uitbreiding wordt gemeld van het spoorwegverkeer met België. De Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging hebben oesloten, het voornemen tot samen werking onder de gewijzigde omstandig heden niet uit te voeren 8 OCTOBER. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de verhooging van het crediet voor werkverruiming zegt de regeering o.a., dat de strijd tegen de werkloosheid met kracht moet worden voortgezet. Naast het algemeen streven onj de werkloozen voorzoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren, moet onder de huidige omstandigheden van de verdere pogingen tot het ver schaffen van directe werkgelegenheid aan een aanzienlijk deel der werkloozen, de uitvoering van cultuur-technische werken en z.g. werkfondswerken de kern blijven. Maandag treedt de distributieregeling voor kunstmeststoffen in werking Ingevolge de bepaling van den Minister van Defensie, dat degenen, die, in de overtuiging, dat zij bij mobilisatie niet zouden worden opgeroepen, een vrijwil lige verbintenis bij het leger hebben aangegaan, zouden kunnen aanvragen om voorloopig naar huis te worden ge zonden, zullen binnenkort 2/3 of circa 4000 man van de bij den Vrijwilligen Landstorm Motordienst gemobiliseerden naar huis kunnen terugkeeren. Zaterdag jl. is de leegstaande vleugel van de kazerne aan de Korenmarkt te Bergen op Zoom door brand zwaar ge teisterd Het s/s „Binnendijk" van de Holland- Amerika-Lijn, bevracht met graan en veevoeder, is, op weg van New-York naar Rotterdam, Zaterdagnacht nabij de Engelsche kust op een mijn geloopen en gezonken. De 41 opvarenden konden allen worden gered. ik weet het. Een hevige onsteltenis maakte zich plotseling van het jonge meisje meester. Zou de krankzinnigheid zich meester maken van de zwakke hersenen van den zieke? Zij vreest er voor. Toch is de blik, dien Kees op haar richt zeer helder, een sarcastische lach speelt om zijn lippen, en opnieuw dringt hij aan: Ga Walter voor me halen, ik wil hem spreken! Maar onze vriend is in Peking, beste Kees, herinner je 't niet? De zieke strijkt zijn ontvleesde hand over zijn voorhoofd, alsof die beweging zijn herinneringen kon opwekken. O, ja, 't is waar, hij wil zich laten scalpeeren door de Chineezen. Wel be kome 't hem. Zorg maar, dat je gauw beter bent, Kees. Dan kun je Walter schrijven, dat zal hem een groot genoegen doen. Lenooy, geeft geen zier om mijn ge schrijf, schrijf jij 'm maar als je wilt en vergeet vooral niet te schrijven, dat hij voor mijn part In handen van de Chi- 9 OCTOBER. Henri Dekking, voöï-' zitter van den Nederlandschen Jour nalistenkring, is op 68-jarigen leeftijd te Rotterdam overleden Nabij Terschelling zou een Finsche houtboot op een mijn zijn geloopen 10 OCTOBER. Drie van de 5 uit de. Haarlemsche gevangenis ontsnapte Duitschers zijn aangehouden De Haagsche burgerij heeft den bur gemeester f 315.000 aangeboden voor de luchtverdediging der residentie 11 OCTOBER. Gemeld wordt, dat de regeling van zakenverloven spoedig van kracht zal worden. 12 OCTOBER. Gisterenmiddag is op een onbewaakten overweg nabij Dubbeldam de Parijsche trein op een vrachtauto gebotst. De locomotief ont spoorde. De bestuurder van de auto is tengevolge van zijn verwondingen over leden. Met ingang van Maandag 16 October wordt suiker enkel op distributiebons verkrijgbaar gesteld. Deze week mag geen suiker worden afgeleverd. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering waardeloos de navolgende zegeluitgiftende weldadigheidspost zegels (kinderzegels) uitgegeven in 1934; de herdenkingspostzegels 40-jarig re- geeringsjubileum H. M. de Koningin; de Willibrord-herdenkingspostzegels en de spoorwegpostzegels Bij beschikking van den minister van Economische Zaken d.d. heden is de Alg. Ned. Invoer Centrale opgericht. Een beschikking is gepubliceerd in zake den handel in spiritus Ministerieele beschikking betreffende de regeling van het klein zakenverlof zijn afgekondigd Over het vroegtijdig onderkennen van kanker is een publicatie verschenen, welke een belangrijke schrede voor waarts is op den weg der bestrijding van deze vreeselijke ziekte. 13 OCTOBER. Bij de Rotter damsche Droogdok Maatschappij liepen gisterenmiddag twee nieuwe torpedoboot jagers voor onze marine te water GEEF'M ÖEN NIEUWE JAS MfiE iMJTQLAKSPUITINRlCHTING band met het vervallen van den zomer tijd in Nederland, doch het behouden blijven daarvan in België de treinen dezer maatschappij vanaf 8 October weer 1 uur vroeger vertrekken t.a.v. den Nederlandschen tijd 11 OCTOBER. Naar aanleiding van geruchten omtrent mogelijk mijnenge vaar op de routes der Provinciale Stoom bootdiensten wordt van bevoegde zijde vernomen, dat vooralsnog noch voor de opvarenden, noch voor de passagiers gevaar aanwezig wordt geacht. 4 6 OCTOBER. He£ faillissement van L. J. C. Geerinckx, koopman te Sas van Gent, is geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst na gedaan verzet. Curator mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat te Goes. WINTERZITTING PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten van Zeeland hebben de opening van de 2de gewone zitting der Staten van dit gewest bepaald op Dins dag 21 November a.s. des namiddags te 2 uur, terwijl het in de bedoeling ligt om de verslagen der afdeelingen betref fende de ingediende voorstellen van dit College te behandelen in een vergade ring op Dinsdag 19, en zoo noodig, op Woensdag 20 December a.s. des voor middags te 10 uur I SPOORWEGMAATSCHAPPIJ MECHELEN—TERNEUZEN. Men vestigt de aandacht der reizigers voor de Spoorwegmaatschappij Meche- len—Terneuzen op het feit, dat, in ver- neezen mag vallen. Kees? Waarom wensch je dat Walter toe? Wat heeft hij je gedaan? vroeg het meisje met schrik. Wat hij gedaan heeft? Hij heeft mij belet mij een kogel door het hoofd te jagen. Daar heeft hij heel verkeerd mee gehandeld, ik vergeef 't hem nooit. Zeg dat maar! Piëta voelde zich waggelen, het bloed verstijfde in haar aderen. Het verleden rees onheilspellend op in haar geest, zij verlangde naar hetgeen volgen moest en toch beefde zij er voor, zij hoopte aan den eenen kant eindelijk de recht vaardiging van haar verloofde te ver nemen en aan den anderen kant vrees de zij haar broeder nog schuldiger te vinden, dan zij vermoed had. Haar va der trad binnen, zij legde den vinger op haar mond om hem te beduiden zijn te genwoordigheid niet te verraden. Toen keerde zij zich weer tot Kees. Wanneer vroeg zij. Hij richte zich op en zag haar strak aan. Zoo'n domoor In een van de localiteiten van het hotel was een zeer vroolijk gezelschap aan het feestvieren. Het ging er nogal luidruchtig toe. Tenslotte kwam er een kellner en zei: De heer, die hiernaast zijn kamer heeft, vraagt of u wat min der lawaai wilt maken. Hij kan niet lezen. Waarop een van de feestgangers uit riep: Kan hij niet lezen?! Zeg hem, dat hij zich dood moest schamen. Ik kon al lezen op mijn vijfde jaar! Hij wist 't De onderwijzeres trachtte de klas het begrip aether uit te leggen en begon met te vragen: Wat is het, dat alle ruimte vult, wat door geen muur of geen deur kan worden buitengesloten? Waarop een jongetje zijn vinger op stak en zei: As me moeder kool kookt. De proef op de som Iemand sloeg per ongeluk met zijn wandelstok een winkelruit stuk. Rinke lend rolt zij aan scherven. De winke lier komt ontdaan naar buiten snellen en zegt opgewonden: Mijnheer, dat zal u geld kosten! Het is een heel dure ruit, want het is onbreekbaar glas. In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crlsls- oublicauën: 7 October. Uitvaren der visschers- vloot Intrekking beperkende bepalingen in de visscherij Verwerking van suikerbieten Distributieregeling voor kunstmest stoffen idem 11 Oct. Kastanjes en eikels als vee voeder 12 Oct. De Boterheffing HEEL KATHOLIEK NEDERLAND IN TERESSEERT ZICH VOOR: „ZONNE WIJZER", HET PRACHT-BOEK VOOR KATHOLIEKE VOLWASSENEN EN „DE WINDROOS", HET LIEVELINGSBOEK VOOR DE KATHOLIEKE JEUGD. Heeft Walter niets gezegd Neen. Hé op den avond van het bal na tuurlijk, toen ik de dertig duizend francs uit het bureau gehaald heb. Een dubbele kreet weerklonk. Ben jij dat geweest Jij O Kees riep Piëta verschrikt uit. Ongelukkige Je hebt gezwegen en je hebt een onschuldige laten veroordee- len. Hoe heb je zoo schandelijk kun nen handelen zeide de bankier, terug vallend in de sofa, alsof hij door een vuistslag getroffen was. Zijn zoon was een dief Een hartverscheurende smart greep hem aan. Hij herinnerde zich dien rampzaligen avond, waarop hij, misleid door den schijn, Walter verachtelijk van zich had gestooten, terwijl op hetzelfde oogen blik de jonge man heldhachtig zijn lief de, zijn eer opofferde, opdat hij, de va der, zich niet zou te schamen hebben over zijn zoon. Hoe zwaar was hij gestraft voor zijn

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 5