De totalitaire oorlog. EUMATIEK <oop een „ZONNEWIJZER"! Het feestelijke hoek voor ouders en ouderen. De Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent jubileert. Luciitüesclierming. Bieten rooien PUROL No 4269 Vrijdag 13 October 1939 Fersfe Blad 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Gemeente-veldwachters en InchthesGherming. Voorde Vrouwen DE VROUW IN HUIS LITTOOIJ's Boekhandel KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagw£tergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen jmgunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 fdoorverb.) POSTREKENING 52419 Zijn doel en gevolgen. De burgerbevolking het ergst bedreigd. IV (slot). Wij meenen in de voorafgaande ar tikelen onzen lezers een klein denkbeeld te hebben gegeven van de velerlei ver delgingsmethoden, die in den totali- tairen oorlog KUNNEN worden aange wend. Of ze allen ook ZULLEN gebruikt worden, zal ervan afhangen, in hoever .de oorlogswaanzin bij de strijdende partijen het begrip van menschelijkheid zal hebben weggevaagd. In elk geval dient met de mogelijkheid, dat ze ge bruikt zullen worden, rekening te worden gehouden. Staat de burgerbevolking nu tegen een dergelijke wijze van oorlogvoering volkomen machteloos, is een vraag, die zich na lezing van deze sinistere schetsen ongetwijfeld bij menigeen opdringt. Deze vraag dient met een beslist „neen" te worden beantwoord. MITS tegenover den luchtaanval ook een ef fectieve luchtafweer en een goed ge organiseerde luchtbescherming kunnen worden geplaatst. Een goed-uitgeruste luchtafweer (res- sorteerend onder de militaire overheid) zal met modern luchtafweergeschut, jachtvliegtuigen enz. in vele gevallen de aanvallen van vijandelijke vliegers kunnen verijdelen en door een doel matige georganiseerde luchtbescher ming (taak der burgers zelf) zal het effect van een luchtaanval sterk kun nen worden gereduceerd. Bovendien mag men er rekening mede houden, dat trefkans en uitwerking van bommen van velerlei factoren afhanke lijk zijn. Daarbij spelen o.a. de hoogte, waarop gevlogen moet worden, de be wolking tijdens den aanval, gebrek aan oriënteeringsmogelijkheid door totale verduistering bij nacht enz. een voor name rol en de uitwerking van gas- en besmettingsbommen is goeddeels van wind, temperatuur enz. afhankelijk. Wat in theorie MOGELIJK is, is daar om practisch nog niet altijd uitvoerbaar. Generaal-majoor Rest, commandant der luchtverdediging te 's Gravenhage, wijst er bovendien in zijn voorwoord van het werk van Lothar Schüttel op, dat het verbruik van vliegtuigen in oorlogstijd ontstellende groot is, zoodat het voortgezet gebruik in hooge mate afhankelijk is van aanmaakmogelijk- heden en grondstoffen. Ook de hoeveel heid en hoedanigheid der bedrijf s- stoffen spelen een voorname rol. Voorts eischt de aanvulling van het vliegend personeel, in het bijzonder van de piloten, zeer bijzondere voorzieningen, waarbij de factor „tijd" een beslissende beteekenis heeft. Al deze min of meer geruststellende factoren kunnen echter niets veran deren aan het feit, dat op de burger bevolking de PLICHT rust, om, door het intijds treffen van de aanbevolen maat regelen, en het kennisnemen en stipt opvolgen van de door den luchtbe schermingsdienst in tijd van gevaar uit te vaardigen voorschriften, zichzelf zoo gofed mogelijk tegen luchtaanvallen te beveiligen. Een bevolking, die onvoor bereid door een luchtaanval wordt ver rast, zal redeloos en derhalve ook reddeloos zijn. Wie tijdig de zeer eenvoudige voor zorgsmaatregelen treft, welke door de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming te 's-Gravenhage worden aanbevolen en die in een door deze ver eeniging uitgegeven boekje (prijs 25 ct.) of ook wel op de wandkaart van de vereeniging (prijs 10 ct.) te vinden zijn, zal met een zekere mate van gerustheid de komende dingen kunnen afwachten. De zekerheid, dat hij niet volkomen onbeschermd aan de verschrikkingen van een bombardement zal zijn overge leverd, biedt een zekeren waarborg, dat hij niet zoo gauw het hoofd zal kwijt raken en mede oorzaak zal worden van het ontstaan van een paniekstemming, welke, naast vernietiging, het doel is van een vijandelijken luchtaanval. Men doordringe zich goed van de on schatbare waarde, welke een voor angstpsychose onvatbare bevolking óók voor de landsverdediging heeft. Als de vijand erin slaagt, het moreel van de burgerbevolking ernstig te schokken, dan zal het ook spoedig met het weer standsvermogen van de troepen gedaan zijn. Dat heeft de capitulatie van het Duitsche leger in 1918 bewezen. Een moedige, zelfbeheerschte bevolking daar entegen zal voor het aan het front strijdende leger een groote moreele steun vormen en het daarenboven mo gelijk maken, dat de aanvoer van ma teriaal en reserves en de bevoorrading der troepen geregeld kunnen voortgaan. Mogen daarom in deze moeilijke dagen alle burgers, als goede vaderlanders, even kranig hun plicht vervullen als zij, die eventueel den vaderlandschen grond moeten verdedigen. In den modernen oorlog heeft het vaderland niet alleen behoefte aan moedige, goed geoefende soldaten, maar óók misschien zelfs vooral aan moedige, koelbloedige en op hét gebied der luchtbescherming goed getrainde burgers. Als men uit dit oogpunt de luchtbe scherming beschouwt, zal men zich on getwijfeld gaarne een offer getroosten om ze zoo voorttreffelijk mogelijk te helpen organiseeren. Moge het besef, dat ook de non combattanten een plicht tegenover het vaderland te vervullen hebben, door lezing van deze beschouwingen verdiept zijn. De zaak, waar het om gaat, is werke lijk hoogst ernstig. Een nieuw boek, dat U tien tallen guldens besparen zal Bevat tientallen practischeraad- gevingen voor de huishouding vele recepten voor goede en goedkoope voedingwaarde- vollen raad over lichaamsver zorging. 310 bladz. In prachtband slechts 12,50. Voorradig in: l8| Vlooswijkstraat - Terneuzen. Donderdag, 19 dezer, zal het 40 jaar geleden zijn, dat in een te Axel ge houden algemeene vergadering de acte van oprichting van de Eerste Neder landsche Coöperatieve Beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent werd ge- teek >nd. Ho wel, naar men ons van directie- medejdeélt, de herdenking van dit reit gezien de tijdsomstandig geen feestelijk karakter zal meenen wij, dat het toch niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Een be drijf, dat voor den welvaart van onze streek van zoo groote beteekenis is ge weest (en nog steeds is) als „de Coöpe ratief" kan zoo'n mijlpaal niet passeeren zonder in breeden kring herinneringen te wekken en gevoelens van meeleven los te slaan. 't Is daarom ook, dat wij bij deze ge legenheid hier nog enkele data ver melden uit de veelbewogen geschiedenis der fabriek, welke wij aantroffen in het belangwekkend Gedenkschrift, dat ter gelegenheid van het destijds met grooten luister gevierde 25-jarig be staan op 19 October 1924 het licht zag. Na het tenietgaan van de meekrap cultuur en de daarop gevolgde opkomst en ontwikkeling van de beetwortel cultuur te hebben geschetst, vermeldt bedoeld gedenkschrift de oprichting van de eerste Suikerfabriek in Zeeuwsch- Vlaanderen, de tegenwoordige N.V. „Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent" te Sas van Gent op 28 Oc tober 1872. Uitvoerig wordt dan stilgestaan bij den jarenlangen be langenstrijd tusschen fabrikanten en landbouwers, waarin wijlen de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury de lei dende rol speelde en die uiteindelijk ge leid heeft tot het besluit tot oprichting eener coöperatieve beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent in een op 27 Juli 1899 te Axel gehouden vergadering. Een voorloopig comité, bestaande uit de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, P. Dieleman Wz., Lev. de Feijter, J. F. Heemskerk, P. van Hoeve Sz., C. N. Jansen van Roosendaal, W. de Koeijer, P. Lindenbergh, J. A. Pateer, J. Vogelvanger, Pol. van Waes, A. Wol- fert, J. P. Scheele, E. Buijsse, V. Cort- vriendt, D. L. van Damme, E. B. Plasschaert, Th. C. Vereecken, Ch. D. IJsebaert en H. Wolfert, had dan ook de handen vol en in het bijzonder het daaruit gekozen klein-comité de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, V. Cortvriendt, J. F. Heemskerk en Pol. van Waes pakte de zaak zoo flink aan, dat reeds op 19 Oct. d.a.v. in een algemeene vergadering te Axel de acte van op richting kon worden geteekend. Het ledental bedroeg toen 173. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, P. Diele man Wz., Lev. de Feijter, J. F. Heems kerk, P. van Hoeve Sz., C. N. Jansen van Roosendaal, W. de Koeijer, P. Lindenbergh, J. A. Pateer, J. Vogel vanger Pol. van Waes, A. Wolfert en J. P. Scheele. In de onmiddellijk daaropvolgende be stuursvergadering werd tot voorzitter benoemd de heer Collot d'Escury, tot onder-voorzitter de heer J. Vogelvanger, tot secretaris-penningmeester de heer J. F. Heemskerk, die te zamen met de daarvoor gekozen heeren Pol. van Waes en Lev. de Feijter, het dagelijksch be stuur vormden. De heer H. Gross, di recteur van de suikerfabriek Moerbeke, die als adviseur was opgetreden, werd in de algemeene vergadering van 14 December 1899, tot directeur benoemd. Op 19 Januari 1900 legde de oudste zoon van den heer Collot d'Escury den eersten steen voor den bovenbouw der fabriek en op 8 October 1900 kon de eerste campagne aanvangen. Uitvoerig worden dan in het gedenkschrift de lot gevallen van de fabriek beschreven, de uitbreiding en veranderingen, de ups en downs van het bedrijf, de bestuurs- mutaties enz. Wij memoreeren daaruit, dat na de 17e campagne de zeer ge waardeerde directeur, de heer H. Gross, zich genoodzaakt zag, om gezondheids-j redenen ontslag te vragen en dat in zijnl plaats per 1 Juli 1917 de heeren P. Al Neeteson en B. R. Plasschaert, die beiden reeds jaren aan de fabriek ver bonden waren, resp. tot administratief en technisch directeur werden benoemd, welke functies deze heeren ook thans nog bekleeden. Het bestuur der jubi- leerende fabriek bestaat thans uit de volgende heeren: H. A. A. Baron Collot d'Escury, Kloosterzande, voorzitter; G. Vogelvanger, Brussel onder-voorzitter; A. Dieleman, S. van Hoeve en Joh. Scheele, allen te Zaamslag, leden van het Dag. Bestuur; C. F. van Acker, Sas van Gent, F. W. Dekker, Hoek, A. Lindenbergh, Wemeldinge, M. de Putter, Terneuzen, J. Ramondt, Schoondijke, Ch. Steijaert, Hulst, A Wolfert, Hoek, C. Wolfert, Terneuzen, leden van het Algemeen Bestuur; A. Kruijne, Axel, secretaris. Het ledental bedraagt momenteel 660 Mogen de jubilaresse en haar eminente leiders, de ongunst der tijden met succes trotseerend, nog in lengte van dagen tet heil van stad en gewest werkzaam zijn. Met dezen wensch meenen wij bij dit heuglijk jubileum de gevoelens te vertolken van allen, wien het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn be woners ter harte gaat. HEBT U AL EEN „ZONNEWIJZER" BESTELD? HET BOEK VOOR ELK. KATHOLIEK GEZIN. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft aan alle Zeeuwsche burge meesters het volgende geschreven: Het is mij gebleken, dat door enkele gemeentebesturen aan personen, die hebben deelgenomen aan de in October 1938 gehouden oefening in den luchtbe schermingsdienst vergoeding wegens derving van inkomsten is uitgekeerd. Ik vestig er Uwe aandacht op, dat ingevolge artikel 11 der wet tot be scherming tegen luchtaanvallen nie mand aanspraak kan maken op ver goeding van schade, op grond van der ving van inkomsten of belemmeringen in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf. Hoewel in genoemd artikel alleen wordt gesproken van oefeningen, d.w.z. oefeningen, die door den Minister zijn goedgekeurd, behoort naar mijne meening, gelet op de algemeene strek king van artikel 11 der wet en op de consequenties welke een tegenoverge steld standpunt met zich brengen, ook voor meer beperkte oefeningen, die een betere geoefendheid van het personeel van een of meer diensten beoogen en waarvoor 's Ministers goedkeuring wordt geëischt, geen vergoeding te worden uitgekeerd. Desgevraagd deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mij mede, zich in het algemeen met dat standpunt te kunnen vereenigen. Indien de bezetting van een of meer diensten echter loon derving tengevolge heeft, kan in zeer uitzonderlijke gevallen incidenteel het verleenen van een bescheiden tegemoet koming worden overwogen. Enkele kern-functies in de gemeenten der eerste en tweede gevarenklasse buiten beschouwing gelaten, moet dit beginsel worden uitgestrekt tot het functioneeren van den luchtbe- schermingsdienst in het algemeen en moet daarbij in geen geval onderscheid worden gemaakt tusschen financieel- afhankelijke gemeenten en „vrije" ge meenten Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30, en 60 ct. Pas op Er Is een R in de maand.... de R van Regenachtig en guur herfstweer staat voor de deur dat weer waar U zoo gevoelig voor bent. Neem bijtijds Uw maatregelen. Nü is 't nog tijd Uwe rheumatische pijnen in hun oorzaak aan te vallen en ze te voorkomen. Be gin vandaag nog Uw bloedzuiverende kuur. Neem Kruschen Salts. De aan sporende werking van de zes minerale zouten, die Kruschen bevat, brengen Uw lever, nieren en ingewanden tot hernieuwde actie. Daardoor wordt Uw bloed gezuiverd van alle overtollige en schadelijke zuren, die zich anders in Uw spierweefsels vastnetten en die de oorzaak zijn van die ondragelijke pijnen, die U het leven vergallen. Wacht niet tot de klachten zich weer openbaren. Begin nü Kruschen Salts te nemen, iederen morgen, zoovéél als er op een cent gaat. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (39) De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters medegedeeld, dat hij in de instructie voor de gemeente veldwachters een nieuw artikel heeft opgenomen, volgens hetwelk deze functionarissen verplicht zijn deel te nemen aan oefeningen en cursussen in luchtbescherming en in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden de diensten te verrichten voor de bescherming der be volking tegen luchtaanvallen, waartoe zij door den burgemeester zijn aange wezen Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossestaartsoep, roastbeef, gestoofde bleekselderij, aardappelen, gestoofde peertjes. MAANDAG Koud vleesch, bloemkool met kerry- saus, peterselie-aardappelen, fruit DINSDAG. Gebakken leverworst, prei, aardap- pelpurée, bessenvla WOENSDAG Osselappen, andijvie, aardappelen, ge bakken brood met appelmoes DONDERDAG Haché, aardappelen, roode kool, rijst met krenten VRIJDAG Tomatensoep, gekookte riviervisch, eiersaus, aardappelen, sla ZATERDAG Varkenslappen, worteltjes, aardappe len fruit. Bloemkool met kerrysaus 2 kleinere, of 1 groote bloemkool, 1 Maggi's Kerry-soeptablet, 20 G. (1 af-

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1