Eer en Liefde Zonnewijzer 1940, De Windroos Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", Twee prachtboeken voor het Katholieke Huisgezin. I Katholieke Onderwijzersdag voor ZeeuwsGh-Vlaanderen. R.K. Verkennersgroep „St. Lodewïjk". V e r s a g e n FEUILLETON Burgerlijke Standen Sas van Gent. Nieuwe Uitgaven Te Terneuzen had Woensdag de af- deeling Zeeuwsch-Vlaanderen van den Katholieken Onderwijzersbond in het bisdom Breda een Onderwijzersdag ge organiseerd, die, als naar gewoone, zeer druk bezocht was. De dag werd geopend met een H Mis opgedragen door den zeereerw. heer Rector J. A. Brouwers, geestelijk advi seur van de afdeelingen Hulst en Oost burg. De hoogeerw. heer J. A. de Meule- meester, deken van Hontenisse, hield een predikatie, waarin hij den grooten heiligen paedagoog Don Bosco aan de aanwezigen tot voorbeeld stelde en krachtig aanspoorde, zich van diens geest te doordringen Ten 11 uur nam de morgenvergade ring een aanvang met een openings woord van den voorzitter, den heer J. Ch. Cornelis Mr. H. P. Marchant hield daarna een rede, die tot onderwerp had „Het bol werk tegen het ongeloof" Het eenige onneembare bolwerk tegen het moderne heidendom, belichaamd in Nat.-Socialisme en Bolschewisme, is de Katholieke Kerk met haar school, die het jonge leven vormt. Spr. wees in dit verband op de gewichtige taak van den onderwijzer. In de namiddagbijeenkomst heeft dr. Ernest Claes een causerie gehouden over het onderwerp: „Hoe iemand een boek maakte". Zoowel de vóór- als de namiddagbij eenkomst werd kunstzinnig opgeluisterd door de onderwijzerszangclub „Böme hakèli" onder leiding van den heer W. Bartz. Gouden kruis van ^er, uitge reikt aan Vaandrig E. de Roo Vrijdag jl. was de geheele Verkenners- groep in het patronaatsgebouw ver zameld, om getuige te zijn van de on derscheiding van hun broeder-Ver kenner. Na de gebruikelijke opening en de lijfmarsch „Hoort, zegt het voort" werd door den groepsleider, namens den Diocesanen Commissaris, het gouden kruis van eer uitgereikt aan Vaandrig E. de Roo, die tijdens de in October van het vorig jaar gehouden verduisterings proef, door zijn kordaat optreden, een ouden man, die in het kanaal geraakt was, al zwemmende wist te redden. De groepsleider wenschte hem geluk met z'n onderscheiding, mede namens de geheele groep. Hij wees er o.a. op, dat het 't streven moet zijn van eiken Verkenner, om zooveel mogelijk goede daden te doen. Juist door de beoefening van kleine daden, zal men vlugger be hulpzaam kunnen zijn, als- groote van ons gevraagd worden. Nadat hem nog gelukwenschen over gebracht waren namens den Diocesane Verkennersgeestelijke en -Commissaris, uitte de groep haar vreugde in een klin kende yel. 26) Eerst kort geleden, op het feestje van Pieta's twintigsten verjaardag, had hij opgemerkt, dat het kind volwassen was geworden. Zijn genegenheid voor haar was door den omgang in den huiselijken kring steeds meer aangegroeid. En nu op eens, nu zijn genegenheid tot werke lijke liefde was opgebloeid, was zij on herroepelijk voor hem verloren. Zijn geluksdroom, ternauwernood op gekomen in zijn geest, vervloog weder als rook. Echter, niettegenstaanue zijn teleur stelling, dacht hij er niet aan, zijn mededinger op zij te dringen. Hij had zijn sympathie voor zijn nicht niet verborgen gehouden. In be dekte termen had hij soms gezinspeeld op de toekomst en hij begreep daarom, dat de openhartige mededeeling van Piëta een aankondiging beduidde, dat hij alle hoop op dit punt moest laten varen. De markies was niet zelfzuchtig om de verdwijning van een mededinger te wenschen. Dat zou strijden tegen de Vervolgens werd de Vaandrig geluk- gewenscht door den plaatselijken Aal moezenier, die hem tevens opdroeg, ook zijn ouders te feliciteeren. Na dit plechtige gedeelte werd door allen neergehurkt rondom het imitatie kampvuur. In opgewekten en kameraad- schappelijken geest, wisselden zang- en voordrachtnummertjes elkaar af. Bij sluiting werden die Broeders-Ver kenner herdacht, die weggeroepen zijn uit de groep en naar de grenzen ver trokken, om hun plicht voor het vader land te volbrengen. Bijzonder werd gebeden voor diegenen, welke op het slagveld gevallen zijn, en die in doodsstrijd verkeerden. Met de bede, dat God ons Vaderland moge beschermen in deze donkere tijden ging de groep uiteen, blijde met de on derscheiding die hun Vaandrig en tevens de geheele groep was ten deel gevallen. SAS VAN GENT Week van 24 tot en met 30 Sept. 1939. Gehuwd. 26 Sept. Johannes Jacques Ignatius Antonius van Hemert, 30 jaren, wonende te Oosterhout en Jeannie Augusta Michielsen, 23 jaren. 30 Sept. Michel Walter Inghels, 26 j. en Anna Maria Elias, 25 jaren. Geboren. .30 Sept. Adriana Helena Barendina, dochter van Albert Vinke en Aagje Timmers. Loop der Bevolking. Week van 24 tot en met 30 Sept. 1939. Aangekomen. A. R. Henrion, dienstbode van Etter beek B. E. L. Henrion, dienstbode van Etter beek B. Vertrokken: O. Gijselinck, schaapherder naar Watervliet (B) A. A. de Smet, zonder beroep naar Kruiningen M. L. van de Lavoir, dienstbode naar Graauw c.a. J. A. Michielsen, zonder beroep naar Oosterhout M. M. de Moor, dienstbode naar 's-Gravenhage C. C. A. Heeffer en gezin,kantoor bediende naar Terneuzen WESTDORPE Week van 28 Sept. tot en met 4 Oct. '39 Gehuwd. Gilbert J. M. de Mul, 24 jaren, wonende te Sas van Gent en Gabrielle L. M. Vervaet, 26 jaren Loop der bevolking, Week van 28 Sept. tot en met 4 Oct. '39 Ingekomen Christina M. Verhoeven, dienstbode, van Domburg Vertrokken: Gabrielle L. M. Vervaet, zonder be roep, naar Sas van Gent Werkloosheid. Aantal werkloozen: 8 In z'n eer getast. Vriendelijke oude heer tot een jongen, die met een paar vriendjes op straat met een lappenbal aan het voetballen is: Speel jullie altijd met zoo'n bal van vodden De jongen, verontwaardigd Vodden Dat is de bloes van mijn vriendje goddelijke lief de-wet, en Guido regelde heel zijn leven naar de christelijke be ginselen, die hem van zijn jeugd af waren ingeprent. Maar toch, ons lot wordt soms op zoo'n wonderlijke wijze bepaaldDie Walter kon sneuvelen in dat verre landPiëta zou in dat geval vrij worden, en dan, wie weet? Maar hij wierp dat idee ver van zich af, als een slechte gedachte. Op dit oogenblik had hij zich slechte te onder werpen Wat je me daar meedeelt, bedroeft me diep, Piëta, dat wil ik je niet ver bergen, zeide hij eindelijk. Je hadt me den gelukkigste der stervelingen ge maakt, als je mijn vrouw hadt willen worden, de vreugde van mijn leven, de geliefde gade, die troost en steunt in de moeilijke uren des levens. Je bent niet vrij meer. Ik vind het jammer. Maar toch dank ik je, dat je me je vertrouwen waardig gekeurd hebt, je zult er geen spijt van hebben Dankbaar sloeg zij de oogen tot hem op en gaf hem de hand Ik geloof het! antwoordde zij een voudig. En glimlachend om haar ontroering te verbergen ging zij voort: En de orchideeën, Guido!.... Laten we ze niet vergeten. Pa is er erg gevoelig voor, dat men zijn verzameling op prijs stelt. Laten we ze gaan zien, antwoordde Morgen verschijnt het schitterende jaarboek voor Katholieke volwassenen en II II een uitgaaf in denzelfden geest voor de Katholieke Jeugd. Deze pracht-boeken kosten slechts 95 cent per stuk. Zij zijn van blijvende waarde voor elk Katholiek huisgezin. De ongelooflijke prijs, die in geen enkele verhouding staat tot de waarde, brengt ze binnen ieders bereik. Uit voorraad leverbaar door Alle Boeken en Tijdschriften zijn ;:rijgbaar bij den Boekhandel 'an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" De R.K. damestijdschriften „MARIJKE" en „BEATRIJS" smelten samen. Ingevolge een met de Federatie van R.K. Vrouwenbonden gesloten overeen komst, is het R.K. Damestijdschrift „Marijke" overgegaan aan „Beatrijs". „Beatrijs" verschijnt elke week in tenminste 48 pagina's De abonnementsprijs bedraagt f 1,- per kwartaal of 7Vfe ct. per week en blijft dus gelijk. Wij juichen deze fusie van harte toe, wijl zij een eind maakt aan een ver snippering van krachten en het doel, aan onze R.K. vrouwen en meisjes een inderdaad select damestijdschrift te verschaffen, thans gemakkelijker be reikt zal worden. Dat alle abonné's van „Marijke" op „Beatrijs" zullen over gaan, lijkt ons niet aan twijfel onder hevig. En dat er nog heel veel nieuwe abonné's zullen bijkomen, evenmin. Het eerste nummer, welker inhoudsopgaaf men hieronder vermeld vindt, is èn wat tekst èn wat uitvoering betreft, een juweeltje. Wie 't niet mocht ontvangen, vrage maar gauw een proefnummer aan. Inhoud van nummer 40. Onze kinderen, door Johanna M. S. Bosch; MODE: Pakjes en mantels zon der bont; Wij koopen een wintermantel. HANDWERKEN: Onder het mantel pakje, Bulgaarsche blouse; Nog eens een na j aars jumper; Een paar warme bedsokjes; Pop gaat ook naar bed; Een sportieve heerentrui; Wij borduren een theekleed. KEUKEN: Hoe kook ik zui nig? Gerechten voor dezen tijd. DIEREN IN HUIS EN HOF: Siameezen. VER HALEN: Het offer van Zuster Angélique, door Thelma Sheridan; De twee neven, door Sophie van Leeuwen. VERVOLG VERHAAL: Bevrijding, .de roman van een tooneelspeler, door Molly Veness. de jonge man zuchtend. En hij over dacht bij zich zelf, dat geen enkele bloem zoo bekoorlijk voor hem kon zijn dan die teere, fijne bloem, bloeiend in het hart van Piëta. XX Een telegram! Piëta was bleek geworden, toen het kleine blauwe papiertje aan haar vader overhandigd werd. Toch was in het huis van den bankier de aankomst van een telegram een heel gewoon iets. Ofschoon ze gewoonlijk aan het bureau geadresseerd waren, ging er toch geen week voorbij of mijn heer De Verbrugge ontving er een aan zijn persoonlijk adres. Waarom stelde net jonge meisje er dan nu zooveel belang in? Zij kon het niet zeggen. Sinds het gesprek van de vorige week met haar oom en haar neef, leefde zij in voortdurende af wachting en hoop op een of andere wonderlijke gebeurtenis, die haar Walter zou weergeven. Het kan toch niet van hem zijn, zeide zij, om zichzelf gerust te stellen. De stém van haar vader klonk. Guido, het is aan jou geadresseerd De jonge man strekte de hand en zag een oogenblik rondom zich. U permitteert mij?vroeg hij, het telegram openend. Zijn gelaat teekende levendige ver ARjTIKELENRussische emigranten, een volk zonder land; Nu er oorlog is in Europa; Een koffiepraatje in 1839; Meer aandacht voor rubber. KIJK EENS IN DE SPIEGEL: Rozenkransmaand. WENKEN VAN DE WIJKVERPLEEG STER: Houdt de ooren schoon! VERS: Geef ons hedendoor Liduina Diepenbroek. „ZEELAND DOOR DE EEUWEN HEEN" Uitg. Firma G. W. den Boer, Middel burg De 17e aflevering van „Zeeland door de eeuwen heen" voltooit de geschiedenis van het rechtswezen in Zeeland met een beschrijving van het Zeeuwsche en Vlaamsche dijk- en waterschapsrecht. Een uitvoerige opgave wijst den weg door de rijke literatuur over de Zeeuw sche rechtsinstellingen. Het tweede deel dezer aflevering bevat een gedeelte van de beschrijving van het kerkelijk leven en wel het gedeelte, dat handelt over de kerk der middeleeuwen. Uitvoerige mede deelingen over de stichting der afzon derlijke parochies en de vestigingen der kloosterorden vindt men reeds in het eerste deel van het werk Als gewoonlijk bevat deze aflevering- weer vier pagina's met illustraties. DE SPELEWEI Maandblad voor de practijk van spel, zang en dans Uit. van Tooneelfonds „Ons Leeken- spel", Bussum. Abonnementsprijs f 2,50 per jaar. Verschenen is het eerste nummer van „De Speiewei", dat tevens overeen komstig de belofte in het proefnummer gedaan een practisch nummer is. Het is geheel ingesteld op de practijk van ons leeken- en dilettantentooneel, van onze jeugdbewegingen, want het verschaft hoofdzakelijk materiaal voor het prachtige feest, dat vooral de jeugd de volgende maand zal vieren: het Feest van Christus' Koningschap. Het biedt daartoe materiaal van ver schillenden aard: gedichten, een lied, overwegingen, een klein declamatorium. Wie nog uitgebreider materiaal zoekt, rassing, terwijl hij den inhoud doorliep. Er wordt in gevraagd, of ik de vijf werelddeelen zien wil! riep hij verheugd uit Weer op reis, Guido? Ik dacht, dat je van het reizen voor goed hadt afstand gedaan, merkte de bankier spottend op. Ik dacht het ook, beste oom! Maar er doet zich een prachtige gelegenheid voor. De wetenschappelijke expeditie naar Zuid-Afrika, waarvan ik deel heb uitgemaakt, is weer opgeroepen. Zij was tijdelijk uitgesteld, zooals ik u gezegd heb, door den onverwachten dood van den directeur; maar graaf de M. heeft zijn fortuin vermaakt aan het aardrijks kundig genootschap, op voorwaarde, dat de voorgestelde expeditie zes maanden na de opening van zijn testa ment zal uittrekken. En wanneer vertrekt u dus? vroeg mevrouw de Verbrugge neerslachtig. O, heel gauw, beste tante. Ik moet. overmorgen in Toulon zijn Graaf de L. had u beter de oevers van de Newa, dan van de Tiger kunnen laten naspeuren, zuchtte zij, dan had den we misschien wat te hooren ge kregen van Kees En dan zouden we 't niet zoo warm hebben als we 't nu zullen hebben, ant woordde de jonge man, glimlachend. Het beste was nog maar hier te blij ven, ik weet zeker, dat ons land ook nog genoeg verrukkelijke plekjes heeft, die kan het vinden in de Christus Koning map, welke tegelijk met dit nummer bij „Ons Leekenspel" te Bussum verschijnt; in die map staan behalve de vier ge boden werkstukken nog enkele an dere overwegingen, alsmede een fraai lyrisch Christus Koning-spel „Ave Rex Christus" van den jongen Limburgchen dichter Paul Haimon en een boeiend spelletje van Herman Divendal: „De Christus Koning van meester Gilbertus" Wat de inhoud van dit nummer van „De Speiewei" nog betreft: deze zal verder weinig commentaar behoeven. De redactie plaatste ook enkele over wegingen, niet zoozeer als artikelen om te lezen, doch voornamelijk om als handleiding te dienen voor toespraken, welke door leiders e.a. op het feest ge houden kunnen worden. DE WINDROOS 1940 Een jaarboek voor de katholieke jeugd. De Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht kondigt het veschijnen aan van een jaarboek voor de katholieke jeugd, ge titeld DE WINDROOS. Terwijl de door dezelfde uitgevers, dit jaar voor de tweede maal, in het licht gegeven al manak ZONNEWIJZER zich richt tot ouders en tot de rijpere jeugd, bedoelt dit boek een jaarlijks terugkeerend boek voor de jongere leden van het ge zin te zijn. Het vormt als het ware een aanvulling op de ZONNEWIJZER, doch vormt een volkomen op zich zelf staan de uitgave met een uitgesproken eigen karakter. De redactie wordt gevormd door Mevrouw C. Boudens-van Heel, Br. Gummarus, To Hölscher, Henk Kuiten brouwer, Kees Spierings (die tevens als secretaris van de redactie optrad), An ton van de Velde, en Dr. J. de Vreese S.J. Zijn in deze redactie reeds een aantal van de bekendste en meest geliefde auteurs van jeugdlectuur vereenigd, zij groepeerden rond zich een aantal mede werkers waarvan er ook verscheidenen hun sporen op dit moeilijk terrein heb ben verdiend. Onder de medewerkers treft men aan; B. Bekman, Dom M. Balthazar de Beyer O.S.B., A. J. M. van den Biggelaar, Tom Brouns, C. Boudens- van Heel, J. Feitsma, Fr. Fritschky, Kees Galesloot, M. Galesloot-van den Berg, Paul Haimon, Pater Helmers, P. Kerssemakers S.J., P. C. Keulers M.S.C., Marie Koenen, Ger. van Kooten, L. Lavki, Bernard van Meurs S.J., Ir. Edm. Nicolas, C. Nypels, Jac. Schreurs M.S.C., Deken L. Senden, Han Sorge, Felix Timmermans, Anton van de Velde, Bernard Verhoeven, Karei Vertommen en Dr. J. de Vreese S.J. Het boek wordt gedrukt op fraai papier in een omvang van 416 blad zijden, ingedeeld in vier deelen, be- naamd naar de vier windstreken, en met een zeer groot aantal illustraties versierd. De verzorging van het boek werd, met het oog op het jeugdig lezers publiek, waarvoor het bestemd is, zeer afwisselend en boeiend gehouden. Acht gekleurde platen, behoorend bij de acht groote verhalen, welke het boek o.m. bevat, werden in driekleurendruk uitge voerd, en over het boek verdeeld. Vier romantische verhalen, spelend in het hooge Noorden, in Transvaal, in Oost-Indië en in de West, vormen, met vier levendige, korte heiligenlevens, de hoofdschotels van het boek. Daar om heen groepeeren zich verhalende ge dichten, raadgevingen, boeiende arti kelen enz. tot een bont geheel Ijskristallen, patroonheiligen, de je niet kent!Maar pardon, ik dacht er niet aan, dat het de liefde voor de wetenschap is, die u aantrekt en niet een gewone ordinaire nieuwsgierigheid, zeide baron Van Bruineberg. De bankier keek zijn dochter nauw lettend aan; geen enkele aandoening of ontroering was te bemerken bij de aankondiging van dat nieuws. Zij bemint haar neef niet, zooals ik zoo graag gewild had, dat is duidelijk, zeide hij in zich zelf. En als Guido haar niet in den smaak is kunnen vallen, dan moet zij den andere nog liefhebben Hij bemerkte nu, met een gemengd gevoel van medelijden en spijt, de zwakke, tengere figuur van Piëta, de blauwe kringen onder haar oogen, veel te groot voor haar klein gelaat en hij beefde bij de gedachte, dat hij zicli vergist en Walter onschuldig getroffen had. Toen een oogenblik later zijn dochter voorbij hem ging om de thee in te schenken, trok hij haar naast zich op de canapé en glimlachend zeide hij: Zou mijn kleine Piëta haar nc niet van zijn plannen kunnen afbrengei Ze lachte zonder te antwoorden. Of zou misschien Piëta graag zelf eens zoo'n reisje maken? zeide markies. Ik zeg geen neen, antwoordde h* jonge meisje En mogen we dan ook weten, we

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 6