HEUMATIEK E. C. OGGEL en ZOON - AXEL OGGEL'S KOFFIE WEK UW LEVER-GAL OP H.H. WINKELIERS. Voordo Vrouwen We hebben al koude dagen te verwachten. Boefje ontvangt in Marlot. D i v e r s e n Kiest dus OGGEL'S KOFFIE en THEE voor Uw zaaL so Pas op Er is een R in de maand.... r-pr 01 de R van Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zoudt ge nog langer door 't leven gaan als 'n wande land weerglas, met scheuten en pijn bij iedere aanwijzing van ander weer? Het rheumatiekseizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden heeft een weldadige invloed op Uw heele gestel. Dat komt omdat die tot nieuwe werking opgewekte organen Uw bloed zuiveren van alle overtollige schadelijke zuren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klachten. Begin vandaag Uw kuur, om straks te ervaren, dat ge vrij blijft van de ondragelijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (38) Wat eten we eiken dag? ZONDAG Londonderry-soep, varkenslappen, andijvie, aardappelen, chocolade-vla MAANDAG Casseler rib, spersieboönen, aard appelen, fruit. DINSDAG. Stoofschotel, worteltjes, rijst met bessensap. WOENSDAG Roastbeef, spinazie, aardappelen, fruit DONDERDAG Haché, aardappelen, gegratineerde bloemkool, appelmoes. VRIJDAG Aardappelsoep, eierpannekoeken, ge mengde sla ZATERDAG Koud vleesch, snijboonen, aardappe len, fruit. Stoofschotel Ongeveer 250 G. vleeschresten, 2 eieren, 2 d.L. melk, 1 KG. koude ge kookte aardappelen, 20 G. boter, 2 thee lepels Maggi's Aroma. Schrap al het vleesch van het been en hak het fijn. Snijd de koude aardappe len in heel dunne plakjes. Smeer een vuurvast schoteltje in met wat boter, leg hierin laag om laag de aardappel schijfjes en het vleesch. Klop de eieren met"de melk en de Maggi's Aroma. Giet dit mengsel over het schoteltje. Verdeel de rest van de boter er in kleine klontjes op. Zet het schoteltje een half uurtje in een matig warmen oven. Gegratineerde bloemkool 1 groote bloemkool of 2 kleinere, Vi L. bloemkoolwater, 1 Maggi's Bouillon blokje, 40 G. bloem, 40 G. boter, 2 eet lepels geraspte kaas Maak de bloemkool schoon en kook ze gaar. Neem de bloemkool uit het vocht, laat ze uitdruipen en leg haar in een vuurvaste schotel. Verwarm roeren de boter en bloem, voeg er langzaam steeds roerende het bloem water U/2 liter) waarin het Maggi's Bouillon blokje werd opgelost, bij, laat het sausje even doorkoken en giet het over de bloemkool, die zoo veel mogelijk in haar geheel met de bloem naar boven in een vuurvast schoteltje werd gelegd. Strooi er de geraspte kaas over en laat het schoteltje even in de oven zacht kleuren October mag ons in 't begin alleen nog maar een herfstgevoel geven spoedig mengt zich daarin ook al de ge dachte aan den naderenden winter. Vooral tegen den avond en die valt na het verzetten van de klok al ver rassend snel in! kan een een kleu merige gewaarwording ons doen ver langen naar iets warms: naar een op wekkend kopje bouillon b.v. bij onze thuiskomst van kantoor, school of an dere werkplaats of wel, naar een smakelijk bordje soep als inleiding van den maaltijd Zelfs in dezen tijd behoeft dit ver langen werkelijk niet gerangschikt te wórden onder de buitensporige wen- schen, waaraan we maar liever geen ge hoor moesten gevenintegendeel: zoo'n kopje bouillon geeft een prachtige gelegenheid om een restje groente- kooknat, dat anders wellicht in den gootsteen terecht zou zijn gekomen, nog op smakelijke wijze te benutten. Aard appelwater zou op dezelfde manier dienst kunnen doen, maar dat hebben we immers niet meer in de keuken, nu we de aardappelen slechts met een bo dempje water opzetten! Groente-bouillon dus, hetzij van één soort of als een mengsel van verschil lende restjes kooknat; als de beschik bare voorraad niet mocht kloppen met het gewenschte aantal kopjes, dan is het ontbrekende gemakkelijk aan te vullen met wat kokend water, waarin een paar Maggi's Bouillonblokjes zijn opgelost: de tractatie wordt er des te smakelijker door! Nu we toch spreken over bouillon, soep en restjes, ligt het voor de hand, dat we nog even aan een paar mogelijk heden herinneren, die ons bijna zonder onkosten helpen aan een bordje soep. In dit geval betreft het de restjes bruine boonen-, witte boonen- of capucijner- nat, waarschijnlijk met nog wat over gebleven peulvruchten er in: daarvan zijn op een doodeenvoudige manier aller lei smakelijke variaties te bereiden, zoo als de volgende recepten u zullen doen zien. Bruine-boonensoep anders dan gewoon. 1 L. bruine-boonennat met een klein restje bruine boonen, 1 tablet Maggi's Champignonsoep Breng het boonennat met de boonen aan de kook. Wrijf intusschen het soep tablet fijn en meng het met koud water tot een gelijk, dun-vloeibaar papje; giet het menghel in het kokende boonen nat en laat de soep op een zacht vuur 20 minuten doorkoken. Giet, wanneer een gezeefde boonen soep wordt gewenscht, het kokende boonennat in een zeef en wrijf er goed al de boonen door, totdat alleen de schilletjes achterblijven; breng dan het gezeefde vocht weer aan de kook en voeg er het aangemengde soeptablet bij Naar verkiezing laten zich op dezelfde wijze ook Maggi's Mock-Turtle- en Maggi's Ossehstaai-tsoeptabletten ge bruiken: de soep krijgt dan een meer pikanten smaak. Capucijnersoep met tomatensmaak. 1 L. capucijnerkooknat met wat overgehouden capucijners, 1 tablet Maggi's Tomatensoep of Maggi's Rij st-met-tomatensoep Breng het capucijnernat met de capu cijners aan de kook, doe het in een zeef en wrijf er goed alle capucijners door, zoodat alleen de schilletjes overblijven; breng dan het gezeefde vocht opnieuw aan de kook. Wrijf het soeptablet fijn en meng het met koud water tot een dunne pap; giet die in de kokende vloeistof en Iaat de soep op een zacht vuur nog 20 minuten doorkoken. Witte boonensoep met verschillende mogelijkheden. 1 L. witteboonennat met wat over gehouden boonen, 1 tablet Maggi's Selderij-, Kerrie-, Londonderry- of Tomatensoep. Breng het witteboonennat met de boonen aan de kook en zeef het zóó, dat alleen de schilletjes achterblijven; laat het daarna opnieuw aan de kook komen. Wrijf een van de bovengenoemde soep tabletten fijn, meng het met koud water tot een gemakkelijk vloeibaar papje, giet. dat in de kokende vloeistof en laat de soep op een zacht vuur nog 20 minuten doorkoken. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (13) Gehoorzaamheid vóór alles De kleine jongen had van een gierigen heer toestemming gekregen om tegen een vergoeding, die aan de welwillend heid van mijnheer werd overgelaten, de sneeuw voor het huis weg te ruimen. Toen hij klaar was en de straat er keu rig bij lag, ontving hij vijf centen. Hij pakte ze aan, zei niets en keerde zich om om weg te gaan. Hé, hé! zei de heer, wat zegt een kleine jongen, wanneer hij vijf centen heeft gekregen voor het sneeuwruimen Vader heeft gezegd, antwoordde het ventje vinnig, dat ik geen leelijke woor- f den mag gebruiken. ANNIE VAN EES VERTELT VAN HAAR FILMERVARINGEN. Welke lessen zij uit dit werk geput heeft En hoe zij terwille van de camera een offer moest brengen In het villapark Marlot, vlak bij Den Haag, hebben wij op een van de mooie herfstdagen en met veel zon, welke de bladeren van goud doet schijnen. Boefje opgezocht. Annie van Ees. Zij woont daar op de hoek van een van de ko ninklijke lanen in dit weelderig kwartier Eiken morgen'ziet men haar, op weg naar de repetities. Men kijkt naar haar eenvoudig mantelpak, haar slanke ge stalte en kortgeknipt haar en men heeft lust haar kortweg Boefje te noemen. Nooit was zij trouwens voor het publiek meer Boefje, dan nu immers: binnen kort zal de première gaan van de film, waar men al lang naar uitziet, eindelijk zal men den Rotterdamschen straat jongen op het witte doek zien. Annie van Ees zit tegenover ons in de ruime met veel smaak ingerichte kamer. Wij kijken naar haar bruin ge zicht, de glinsterende oogen en het korte stugge haar. Werkelijk, niet alleen op het tooneel en bij de film heeft zij iets jongensachtig, óók in het gewone leven. Zij vertelt ons van haar ervarin gen bij deze eerste rolprent, welke zij maakte. Eerst verzekert zij, heel ernstig, bizonder ingenomen te zijn met het werk voor de film: „Ik had niet ver wacht, dat ik van de omgeving zou gaan houden, misschien vond ik die zoo pret tig, omdat het weer eens wat geheel anders was". Je doet bij de film", vervolgde Mevr. van der Lugt, „zulke aardige en inder daad leerzame ontdekkingen. U weet, als men op het tooneel bezig is, dan hoeft er maar iets te gebeuren, het omvallen van een plank achter de coulissen, of je denkt: „O Goden, ik ben er uit Dat leer jé bij de film gauw af. Er is immers voortdurend een vreeselijk la waai. In het eerst kijk je een beetje vreemd om je heen, je schrikt van al die stemmen enje begrijpt er niet veel van. Na een poosje weet je precies waar het om gaat en dan kijk je zelfs heel bestraffend in de richting van den een of anderen electricien, die een aan wijzing maar niet kan begrijpen. Dan ben je op den goeden weg. Je voelt je deel van dit groote geheel. Met zoo'n ontdekking kan je op het tooneel niet anders dan je voordeel doen" „Er is nog iets anders, U moet weten, ik was erg benieuwd hoe ik het zou vinden, nu weer een stukje uit het mid den van de film te moeten spelen en dan weer uit het begin of zelfs het slot. Maar daar heb ik geen last mee gehad. Wanneer je een tijd lang gerepeteerd hebt en de regisseur geeft eindelijk be vel met de opnemingen te beginnen, dan weet je ook, dat het erop aankomt. Je concentreert je geheel op het te spelen gedeelte enwel, dan gaat het van zelf. Dat was een prettige ervaring, die ik in het begin al heb opgedaan en die mij veel moed heeftgegeven". „Dus, merken wij op, er waren ge lukkig weinig moeilijkheden". „Het viel bizonder mee, maar ik ben moeten beginnen met het brengen van een offer. Ze hadden voor mij, toen met de verfilming begonnen werd, een pracht van een pruik gemaakt, die het op het tooneel uitstekend gedaan zou hebben. Op de film daarentegen bleek het een fiasco. Er zat dus niets anders op: mijn haar moest er af Wij haasten ons te verzekeren, dat zelfs dit de gratie van de gastvrouw niet anders dan verhoogen kan. En Mevrouw v. d. Lugt vertelt verder: „Voor de film was er nog een andere moeilijkheid. Mijn mond is voor een jongen helaas veel te klein. Op het tooneel is dat niets. Met wat schmink is het zoo in orde. Maar op het doek leek het wel alsof ik mijn lippen Beseft thans het groote nut Uw KOFFIE en THEE te betrekken van de Zeeuwsch-Vlaamsche Koffiebranderij in Uw onmiddellijke omgeving verkrijgbaar. Geen gevaar voor stagnatie op trein of boot. Eventueel door U zelf af te halen in uitersten nood. Voorraden berekend op langen termijn. heel slordig met roode jam had inge smeerd. Toen heeft men er iets heel slims op gevonden. Op vernuftige ma nier heeft men mij eenhazelip ge geven. En bij de opnemingen heb ik nu precies de mond. die ieder echt boefje zou kunnen hebben". „En javoor het overige deed ik als op het tooneel. Als je „Boefje" acht honderd maal gespeeld hebt, dan weet je je langzamerhand wel als een jongen te bewegen. Het spel moest voor de film natuurlijk wel wat stiller. Maar om mij dat te vertellen, had ik ook een uitste kenden regisseur. Detlef Sierck kent zijn vak door en door en hij kan je prachtige dingen zeggen. Wat een ge duld heeft hij en wat een rust gaat er van hem uit. Ik ben, geloof ik, heusch niet zoo gemakkelijk, bovendien, mijn man heeft mij altijd geregisseerd en daar raak je aan gewend, maar het sa menwerken met Sierck vlotte voortref felijk. Hetzelfde geldt trouwens voor Farkas. Na dit werk heb ik goed be grepen. wat het zeggen wil. als de Amerikaansche sterren volhouden: „Ik wil mijn eigen regisseur en cameraman hebben". „Nu graag iets over de vreemde er varingen, die U zeker zult hebben op gedaan". zoo vragen wij mevrouw van der Lugt. Annie van Ees lachte. ..Gekke dingen gebeuren er altijd bij de film, en som mige zal ik mijn heele leven blijven onthouden. Zoo bijvoorbeeld, wanneer Boefje door zijn ouders in de W.C. is opgesloten. Hij klimt door het raampje naar buiten en vlucht over de daken. Wij moesten voor die scène naar Rot terdam. Naar een van de drukste en armetierigste gedeelten van de stad. In de Vlasgang, die ligt in de wijk achter de Delftsche poort, werd er gefilmd. Er was een geweldige belangstelling. Alles wat een pet op had, was komen kijken. Er werden opmerkingen gemaakt als: „Hé. ik weet toch wel, dat je geen knul bent". Maar veel grappiger was het ge sprekje, dat een van de medewerkers heeft afgeluisterd. Twee Rotterdammers keken toe. staarden mij eens goed aan en zeiden: „Ik wist niet, dat van der Lugt zóó'n jonge kerel was". Vindt U dat niet aardig? We hebben er erg om moeten lachen". En toen kwam eindelijk de opname. U moet weten, ik heb het vertikt een plaatsvervanger te nemen. Als ik Boefje speel, dan heeft het publiek er recht op, mij en mij alleen te zien. Zoo dacht ik er over: geen trucjes! Dat beteekende dus, dat ik door dat W.C. raampje moest klauteren, over de daken verder gaan en tenslotte langs een muur naar beneden. Ik moet U zeggen: ik voel mijn spieren nog! Met mijn kind speel ik graag voet bal, maar deze gymnastiek heeft wel heel veel van mij gevergd. Toch had ik dit voor het publiek over. Het merkt immers onmiddellijk, dat er een ander klautert, als men een „doublé" neemt. En moeten de menschen soms gelooven, dat ik niet durf? Zoo ben ik in het Zuiden ook netjes uit het klooster ge vlucht, weer langs de muur naar be neden" Annie van Ees zweeg even, en toen zei ze: „En nu is de film klaar, ik heb er héél prettig aan gewerkt. En ik ver lang nu nog maar één ding: de première Het zal wel gek zijn een heele avond naar je zelf te kijken, maar het zal te gelijk een grappige sensatie wezen. En wanneer het mij verveelt, kan ik altijd naar de menschen in de zaal zien. Want als ZIJ toonen geboeid te zijn door Boefje op het witte doek, dan kan IK tevreden met mijn werk doorgaan". MENEER KWAM OM SPUITWATER. Veertien dagen lang verdween er uit een slijterij aan den Bosch en Lommer weg te Amsterdam iederen morgen een kruik jenever en eerst bij de dertiende flesch kwam de winkelier tot deze ont dekking, waarbij het hem te binnen schoot, dat er al die dagen een meneer om spuitwater was geweest. Hij bracht steeds een leege syphon mee, die dan werd omgeruild voor een volle. Hiervoor ging de winkelier den gang in naar zijn voorraadkelder. Kwam hij terug, dan stond de klant nog steeds op dezelfde plaats in den winkel en betaalde tegen in ontvangstneming van de syphon zijn veertien cent. Deze merkwaardige samenloop vaii omstandigheden vertelde de winkelier aan de politie, de recherche van het bureau Admiraal De Ruyterweg inte resseerde zich sterk voor dezen diefstal, die blijkbaar niet zonder raffinement werd uitgevoerd. De jeneverkruiken werden nl. zooveel mogelijk op uiteen- loopende plaatsen en rekken in den winkel weggenomen. Dezer dagen zat een rechercheur achter de toonbank gedoken en om 10 uur 's morgens verscheen de spuitwater klant met een onschuldig gezicht in de zaak. De winkelier was even beleefd als anders. Hij verdween in zijn kelder en even later greep de klant de begeerde kruik. Hij was echter op hetzelfde mo ment in den greep van de politie, waar uit hij niet meer loskwam voordat de celdeur achter hem dichtsloeg. (Maasbode) Overtroefd. Een Amerikaan poogde 'n Engelsch- man met de meest onwaarschijnlijkste verhalen te overbluffen. Ten slotte werd 't den laatste te machtig en hij vertelde* op zijn beurt Toen ik op een keer van Amerika te rug kwam, heb ik op de boot gehengeld in den Atlantischen Oceaan en een reusachtige visch gevangen, maar den naam ben ik vergeten. Misschien was het een walvisch, zei de Amerikaan, ietwat ironisch. Nee, zei de Engelschman doodleuk, die gebruikte ik als aas. De medeplichtige. Rechter tot getuige Dus u zegt, dat deze man u beroofd heeft. Kunt u uit de artikelen, die hier voor mij op tafel liggen, uw eigendommen aanwijzen Getuige Jazeker, Edelachtbare, dien zakdoek bijvoorbeeld. Daar staat een B. op. Die is van mij. Rechter: Dat er een B. op staat is nog geen bewijs. Ik heb óók een zak doek met een B erop Getuige, enthousiast: Dat komt uit: ik mis er twee! Altijd mis. De man stond terecht wegens diefstal. De rechter stelde vast, dat 't een buiten-*"* gewone brutaliteit was om op klaar lichten dag een winkelruit in te slaan en de daarachter geëtaleerde goederen te plunderen. De man verdedigde zich: Vroeger heb ik dat eens gedaan in een stikdonkeren nacht en toen moest dit gelden als een bezwarende omstandigheid. Hoe men 't ook doet, 't is altijd mis Niet gerust Sir John Simon, Engelsche kanselier van de schatkist, debuteerde in het leven als advocaat. In het begin van zijn rechtskundige loopbaan moest hij een keer pleiten in een zaak, die de ver ruiming bedoelde van de grenzen van een dorp. Hij won de zaak Enkele dagen later kwam hij in het betreffende dorp een kapperszaak binnen met de bedoe ling om zich te laten scheren. De barbier herkende hem. T* -iei hij dat hebben wij dus aan u t dat ik een shilling meer heb te in de gemeentebelasting. En op een weinig vriendelijke vroeg de man kort en bits: Sche knippen? Knippen alleen, antwoordde S? Simon.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2