De totalitaire oorlog. WEK UW LEVER-GAL OP No 4266 Vrijdag 22 September 1939 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoauwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag r o o e d De Mi SI i o e n ennota Kon. Vereeniging tot het honden van Jaarbeurzen in Nederland. V e r s I a g e n Herziening Inkomstenbelasting en winstbelasting inplaats van dividend- en tantièmebelasting aangekondigd. ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Zijn doel en zijn gevolgen. Be burgerbevolking het ergst bedreigd I. Nu door het optreden der Duitschers in Polen de kwestie van den z.g. totali- tairen oorlog weer naar voren is ge komen, lijkt het ons niet ondienstig, ter informatie vooral van dat deel der bevolking, dat ingeval van een ge wapend conflict van militairen dienst is vrijgesteld, aan dezen totalitairen oorlog, dat is de oorlog, die zich richt tegen het volk in zijn geheel, dus zoo wel tegen de militairen als tegen de burgerbevolking en die om den tegen stand in zijn geheel te breken, elk middel goed acht, eens een korte be schouwing te wijden. „Leger en volk* zijn in den modernen oorlog één", schrijft de Duitsche expert, Lothar Schüttel aan wiens uiterst somber, doch buiten gewoon belangwekkend werk „Lucht oorlog boven Europa", dat, uit het Duitsch vertaald en door generaal- majoor Best, commandant der lucht verdediging te 's Gravenhage, ingeleid, in de kringen van onze landverdediging bijzonder de aandacht heeft getrokken en dat onlangs ook in ons blad is aan gekondigd, wij de hier volgende bij zonderheden ontleenen. Vooraf willen wij er nog op wijzen, dat dit boek (waarvan de Nederlandsche vertaling het licht zag in Februari 1939) geschreven werd in een tijd, toen Duitschland nog de ziel was van het z.g. Anti-Kommintern-Pact, d.i. het verbond van Staten, die er zich op beroemden, het machtigste bolwerk te vormen tegen het boljewistisch gevaar, vóór derhalve de befaamde „coup de théatre", die Hitler en Stalin tot elkaar bracht, aan dit pact den genadeslag toebracht. Het werk ademt danook evenals Hitler's „Mein Kampf" een sterk anti- Russischen geest en plaatst het Duitsch- Russisch accoord in een zeer merk waardig licht. „Een toekomstige oorlog zou, als ge volg van de bijzondere eischen, die de aanwending van het luchtwapen stelt, zich vermoedelijk over alle staten van Europa uitstrekken of zij tot de oorlogvoerende partijen behooren dan wel trachten door handhaving der neu traliteit van het verterend vuur van den oorlogsbrand verwijderd te blijven", aldus de schrijver in het vijfde deel van zijn omvangrijk boek, in welk deel hij het karakter van den toekomstigen oorlog schetst, een opvatting, die wij uiteraard geheel voor rekening van den auteur laten. En hij vervolgt dan: „Over de oorlogs fronten heen zouden steden, diep in het binnenland gelegen, tot asch worden, bosschen tot woestijnen, velden tot steppen en volkrijke districten tot ijzingwekkende zones, waar dood en verwoesting heerschen Niet alleen cultureele waarden wor den door den luchtoorlog met vernieti ging bedreigd; ook de bodemcultuur van het land, zijn gewassen, zijn water regiem kunnen door luchtaanvallen zoodanig ingrijpende veranderingen ondergaan, dat uitgestrekte land streken tot woestenijen en moerassen worden, hetgeen klimatologische ver anderingen kan doen ontstaan, die op haar beurt weer het ontstaan van steppen in de hand werken. In de na den wereldoorlog gevoerde koloniale oorlogen werden, teneinde den tegenstand van verzet biedende inlan ders snel en doortastend te breken, vliegtuigen gebruikt, die tot taak had den, de waterputten in de woestijn door het werpen van bommen te verstoppen en de oasen met de beschuttende bos schen in asch te leggen. Aanwending- van deze zeer doeltreffend gebleken methodes in een toekomstigen Euro- peeschen oorlog moet in volstrekten zin mogelijk worden geacht. Verwoesting der stuwdammen, sluizen en dijken door luchtaanvallen behoort sedert lang tot het ABC der luchtoorlogstactiek en werd ook tijdens den wereldoorlog met succes toegepast Het is asch leggen van dorpen en groote wouden zal, naar het inzicht van den Sovjet-Russischen generalen staf, in den toekomstigen oorlog een tactische noodzakelijkheid zijn om den vijand een ideaal dekkingsterrein te ontnemen. De Russische legerleiding heeft daarom (volgens de „Nieuwe Rotterdamsche Courant") proeven genomen met een soort „vuur-regen", een verdelgings middel, bestaande uit benzine, phosphor en zwavelkoolstof, dat door laagvliegen- de vliegtuigen over de in asch te leggen bosschen, velden en dorpen zal worden uitgespoten. Het uithongeren van een vijandelijke bevolking door middel van een blok kade was het „geciviliseerde" middel der geallieerden in den wereldoorlog.* Zou in den toekomstigen oorlog het doel, aan een vijandelijke natie de basis van haar voedselvoorziening te ontnemen, niet op zeer veel vlugger en minder kostbare wijze kunnen worden bereikt, door de deinende graanvelden vóór den oogst met behulp van brandbommen in vlam men te doen opgaan; de gewassen te vergassen, parasieten uit te strooien en het vee door het verspreiden van epi demieën veroorzakende bacillen uit te roeien? De Italiaansche luitenant kolonel Antonio Gallotti acht, steunend op een rapport van de Volkenbonds commissie, den bacteriologischen oorlog zoowel tegen menschen alsook tegen dieren en gewassen technisch doorvoer baar. Volgens een Volkenbondsrapport kan worden getracht, menschen door middel van virulente oplossingen, waar mede ter verbreiding der ziekte muggen begiftigd worden, met „tropische in fluenza" te besmetten. Op dezelfde wijze kan men griep, windpokken, dy senterie en moeraskoorts verbreiden. In den winter zou verbreiding van typhus, die met huidslag gepaard gaat, de „voorkeur" verdienen. Al deze ziekten kunnen door water de besmetting over dragen. Ook de bacillen van pokken, epidemischen bof en diphteritis kunnen uit de lucht worden verspreid. (Wordt vervolgd) (Men houde in het oog, dat hier een volbloed Nazi-man aan het woord is. Red.) Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin bij de opening van de Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken Ledpn der Staten-Generaal, vr sombere omstandigheden kom **eden in uw midden. Andermaal wordt ons werelddeel geteisterd door de verschrikkingen van een oorlog. •^baar, dat ons land den vrede ,m mocht, vervult Mij nochtans is met de velen, die elders onder rlog.sleed gebukt gaan. •erheugt Mij, dat onze vriend schappelijke betrekkingen met alle jinogendheden onverzwakt voortduren. In het bijzonder geldt dit ook onze verhouding tot die neutrale landen, met welke reeds in een vroeger tijdperk nauwere aanraking was verkregen. De gezamenlijke vredesoproep, kort geleden door Zijne Majesteit den Koning der Belgen mede namens zes andere staatshoofden gedaan, heeft aan dien zin tot samengaan opnieuw uiting gegeven. Dat deze oproep, evenals het aanbod van goede diensten van Zijne Majesteit en Mij, in breeden kring instemming heeft gevonden, bevestigt Mij in de overtuiging, dat, ondanks ondervonden teleurstelling, velen de hoop blijven koesteren, dat door vreedzaam overleg betere internationale verhoudingen kun nen worden in het leven geroepen. Ter handhaving van de volstrekte on zijdigheid, waartoe ons land geroepen is en waaraan het zich met inzet van alle krachten wijdt, heb Ik Mij genoopt ge zien bevel te geven tot de mobilisatie van zee- en landmacht. Tot mijn groote voldoening heeft die mobilisatie, even als de daarop volgende concentratie, zich op voorbeeldige wijze voltrokken. Beide deelen onzer weermacht vervullen, met den besten geest bezield, hun moei lijke en soms gevaarvolle taak. Het economische leven van ons land, dat zich den laatsten tijd in belangrijke mate had hersteld, wordt door den uit gebroken oorlog in al zijn geledingen zwaar getroffen. Het verkeer ter zee is ontwricht, waarvan in de eerste plaats de scheepvaart en de visscherij den terugslag ondervinden. Tal van onder nemingen missen den aanvoer van noodzakelijke grondstoffen. Land- en tuinbouw, reeds vóór het uitbreken van het internationale conflict in een moei lijke positie, ondervinden nieuwen tegen slag door de stagnatie van den uitvoer. Bij deze beproevingen ontbreken ge lukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstigen schok bij ons geld- en bank wezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uitblijven, is prijsopdrijving niet in ver ontrustende mate voorgekomen, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed gevolg gebruik wordt gemaakt. Ten behoeve van de regelmatige voedsel voorziening zijn reeds maanden geleden zoodanige voorbereidingen getroffen, dat er voorloopig geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Maat regelen voor bodemproductie, voorraad- vorming en distributie vormen hier een aaneensluitend geheel. Voorts zijn voor de industrieele productie rijksbureaux ingesteld, waarin het bedrijfsleven met de overheid samenwerkt bij de regel matige verdeeling van die artikelen, waaraan een tekort kan ontstaan. Het beleid der Regeering zal er op ge richt blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te lenigen en in het bijzonder een tekort aan de nood zakelijke levensmiddelen te voorkomen. Distributie van verbruiksartikelen zal niet op het bestaan van zulk een tekort behoeven te wijzen, doch zal reeds plaats hebben, wanneer een rechtvaardige ver deeling gevaar zou kunnen loopen. Daarnaast zal de Regeering alles in het werk stellen om het normale ver loop van het bedrijfsleven te bevorderen. De Regeering hoopt hierdoor tevens zooveel doenlijk te voorkomen, dat de werkloosheid, waarvan zij ook overigens de bestrijding krachtig en onverdroten wil voortzetten, uit den ingetreden oorlogstoestand nieuw voedsel ontvange. Ook in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao heeft de internationale toe stand het treffen van een aantal bij zondere maatregelen noodzakelijk ge maakt. Op maritiem en militair gebied zijn voorzieningen getroffen om, wanneer zulks noodig mocht blijken, de plichten der neutraliteit stipt na te komen, ter wijl daarnaast maatregelen zijn en nog zullen worden genomen op economisch terrein, in het bijzonder in het belang van de voedselvoorziening. Belangrijke stoornissen op dit of ander gebied kwa men tot dusver gelukkig niet voor. Met groote dankbaarheid heb Ik ken nis genomen van den geest van toewij ding en dienstvaardigheid, die in dezen ernstigen tijd, zoowel in Nederland als onder alle bevolkingsgroepen in de overzeesche gebiedsdeelen, op zoo ver heffende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saam- hoorigheid tot het einde zal worden be waard. Ook indien de tijden nog moei lijker worden, zal dan de toekomst met vertrouwen kunnen worden tegemoet gezien. Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans geroepen is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-, gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ia vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apotheker» en drogisten, f. 0.75. (IS) 1940 vermeldt de volgende totaalcijfers: Gewone dienst. Uitgaven f 746.503.172 Middelen f 741.096.863 Nadeelig saldo f 5.406.309 Kapitaaldienst. Uitgaven f 269.095.854 Middelen f 28.908.000 Nadeelig saldof 240.187.854 zal worden gesteld op 15. Verder zal de thans bestaande divi dend- en tantièmebelasting worden ver vangen door een winstbelasting. Uit beide maatregelen wordt een op brengst verwacht van f 50 millioen. De overige 5 millioen van het tekort zullen gevonden moeten worden door een ver dere besparing op de uitgaven. Voorts ligt het in het voornemen van de regeering evenals in 1914, ook thans over te gaan tot de instelling van een Leeningsfonds, aangezien dekking van de mobilisatie-uitgaven uit de gewone middelen van het jaar, waarin zij ge daan worden, uitgesloten is. De aflos singstermijn zal op 15 jaar worden ge steld. De regeering is voorts verplicht voors hands alle nieuwe uitgaven op den ge wonen dienst, ook die waarvan de ur gentie zich in de laatste jaren in toe nemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op be staande diensten, voor zoover eenigs- zins mogelijk, gelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts be hooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden bevorderd maatregelen van training en scholing (of herscholing) van werklooze ar beiders, mede als onderdeel van het streven om de werkloozen, voorzoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voortgezette terhandne- ming van productieve openbare werken. In de Millioenennota stelt de regee ring het reëele tekort op den gewonen dienst voor het volgend jaar op 55y2 millioen. Wijst dit cijfer, aldus de regeering, op den ernst van den financieelen toe stand, zooals die was vóór het uitbreken van den oorlog, een kennisneming van de stijging van de uitgaven, waarop voor het jaar 1941 moet worden ge rekend, versombert dit beeld nog in aan zienlijke mate In totaal wordt voor dat jaar een vermeerdering van uitgaven verwacht van 60 y2 millioen, waaronder voor de versterking van de maritieme defensie in Indië een jaarlij ksche meerdere uit gave van 15 millioen. Indien derhalve de overige uitgaven niet omlaag zouden gaan en de middelen-opbrengst dezelf de zou blijven, moet voor 1941 een te kort verwacht worden van f 116 millioen De regeering noemt het dan ook eert eerste vereischte, dat voor het komen de jaar het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op den gewonen dienst wordt verkregen. De minister van financiën heeft overwegende bezwaren tegen het ont- werp-nationale inkomsten- en winst belasting, doch is van meening, dat de daaruit verwachte bate niet kan worden gemist. Ten einde de vereischte ver sterking der middelen te verkrijgen, zal een herziening van de inkomstenbe lasting worden voorgesteld, welke met Mei 1941 zal ingaan. Als voorloopige maatregel zullen dan tot dat tijdstip ten behoeve van het rijk 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden ge heven, terwijl het aantal dezer op centen voor het loopende belastingjaar BEGROOTING 1940. De begrooting voor het dienstjaar In de 15 dezer onder voorzitterschap van Dr. F. H. Fentener van Vlissingen gehouden ledenvergadering van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland werden het jaarverslag en de jaarstukken goed gekeurd. De Balans sluit in debet en crediet met een bedrag van f 222.528.78. De vaste bezittingen komen daarop voor met een boekwaarde van f 1,-. De ex ploitatierekening toont een totaal aan lasten van f 241.865,70 en baten van f 209.394,93, dus een nadeelig saldo van f 32.470,77 (vorig jaar f 33.931,27). Op de winst- en verliesrekening komt, be halve dit saldo en een koersverlies op effecten, groot f 4.735,-, zoomede een bedrag aan subsidies van f 59.904,50, nog een ongedekt verliessaldo van f 38.226,04 voor (vorig jaar f 60.924,77). Bij de daarop plaats gehad hebbende verkiezing van leden van het Alge meen Bestuur en den Raad van Beheer werden de periodiek aftredende leden de heeren H. F. R. Snoek, Jos. F. A. M. ten Berg, Dr. C. Hoitsema, W. Graadt van Roggen, F. Rouppe v, d, Voort, Jhr. A. H. op ten Noort, Mr. J. F. van Roijen, Mr L. G. Kortenhorst, Dr. W. Lulofs, Dr J. Bierens de Haan herkozen Voorts werd in de, door het overlijden van den heer Ed. Schürmann open gevallen plaats, gekozen de heer L. de Groot. Als datum der voorjaarsbeurs 1940 werd vastgesteld 5 tot en met 14 Maart en als datum der najaarsbeurs, waaraan wederom een agrarische afdeeling ver bonden zal worden, 3 tot en met 12 September. De verrassing. Een dame vroeg in een winkel om een wollen jakje voor haar hond. Welke grootte ongeveer? vroeg de ver- kooper. Dat kon de dame zoo precies niet aan geven. 't Beste misschien is, meende de ver- kooper, dat u het hondje zelf even mee brengt. Ach neen, zei de dame verlegen, dat kan niet, want 't moet een verrassing voor hem worden. Bezwaren. Woningverhuurder Zijn er kinderen? Neen! Heeft u soms honden, katten, duiven, radio Ook niet. Maar. ik heb wel een paar nieuwe schoenen, die nog al erg kraken

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1