De Internationale Toestand Eer en Liefde Radio-Centrale Even luisteren it sar den sender uit het Vijfde ,Een vrede met als inzet onze Führer is voor ons, ondenkbaar", vei klaart Goerinq. „Geen vrede mogelijk vóór het flitlerisme definitief nit den weg is geruimd", zegt Chamberlain F E UIL L ETON Uit de Provincie Uit het binnenland Een aansluiting op de biedt U het grootste gemak op het critieke moment. t5 Onderwijs Burgerlijke Standen J Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Veel nieuwe gezichtspunten heeft de afgeloopen week niet gebracht. Zoowel van Duitsche als van Fransche zijde is nog eens duidelijk naar voren gebracht, waar het om gaat. Door Duitschland bij monde van Goering, die de verantwoordelijkheid voor den oorlog nog eens met nadruk op rekening van Engeland en Frankrijk stelde en ver klaarde, dat een vrede met als inzet den Führer ondenkbaar is. Van Engelsche zijde in een radiorede van minister Eden, die zeide, „geen vrede mogelijk te achten vóór het Nationaal-Socialisme en alles, wat het vertegenwoordigt aan onderdrukking, geweld en gebroken trouw van ae aarde is verbannen". En later door Chamberlain, die in hei Lagerhuis mede uit naam van JbranKiyjt verklaarde, „dat er geen vreae zal zijn, vóór het Hitlerisme defi nitief uit den weg is geruimd". Daarmee is de strijd dus nog eens openujk in het teeken van het regiem geplaatst, hetgeen beteekent, dat hij tot het bittere einde zal worden ge streden, op leven en dood, tenzij het Duitscne volk in overgroote meerder heid zélf zou toonen, het Nationaal- bocialistisch regiem te willen prijsgeven De kansen, om alsnog door onder handelen een voortzetting van den volkerenmoord te stuiten, lijken ons dan ooit onder de gegeven omstandigheden wel zeer gering. Wèl werden dezer dagen berichten de wereld ingezonden betref fende een vredesactie van Italië, die, zoo werd erbij vermeld, mogelijk reeds ae volgende week een concrete vorm zou aannemen, doch men vraagt zich af waarop een dergelijke poging zal moeten steunen als een betrouwbare grondslag tot onderhandelen ontbreekt. Langs lijnen van geleidelijkheid, zoo lijkt het ons, zal men een herstel moeilijk kun nen verwachten. Eerder gelooven we aan een of ander sensationaal gebeuren, waardoor de toestand een radicale wij ziging ondergaat. Moge het in dat geval een wijziging ten gunste zijn. Uit Polen worden eenerzijds opzien barende successen van de Duitsche legers gemeld, anderszijds komen be richten binnen, welke op een succes vollen tegenstand der Polen (wien men stellig geen gebrek aan moed zal kun nen verwijten) wijzen. Warschau is nog steeds niet gevallen (hoewel van Duitsche zijde reeds vorige week dien aangaande zeer stellige verwachtingen gelanceerd werden) en Lodz zou door de Polen heroverd zijn. Bovendien wordt gewezen op de voor Polen zoo niet reddende dan toch minstens zeer gunstige omstandigheid, dat de regens der laatste dagen de krijgsverrichtingen der zwaar gemotoriseerde Duitsche troepen op het in een modderpoel her schapen gevechtsterrein ernstig be moeilijken. Zou Polen voor Duitschland worden, wat ééns Rusland voor Napoleon geweest is? De bedoelingen van Rusland liggen nog steeds (en ZOO ALS STEEDS) in het duister. Van Duitsche zijde voorspelt 23) „Maar u hebt mijn zoon ziek gevonden en u zegt het mij niet onderbrak de de moeder jammerend. Een veelbeteekenende blik van Piëta matigde het antwoord van den jongen man. „Dat heb ik niet gezecht", hernam hij met klem. „Ik beweer juist dat een voor treffelijke gezondheid onontbeerlijk is om zulk een leven van overspanning te kunnen volhouden". Mevrouw de Verbrugge glimlachte „Kees is nog zoo jong, het is heel na tuurlijk dat hij van afleiding en ver maak houdt", zeide zij, het hoofd af wendend om den blik van haar echtge noot te ontgaan. men een een spoedig te verwachten actie tegen Polen en de tendentieus-aandoen de berichten omtrent grensincidenten aan de Russisch-Poolsche grens, gevoegd bij de geweldige mobilisatie van de Russische strijdkrachten aan de Oost en Westgrens, geven inderdaad wel aan leiding tot het vermoeden, dat Stalin iets in het schild voert. Wat dat echter zijn zal is voor Duitschland minstens even verontrustend als voor de overige wereld, daar Rusland nu eenmaal zijn eigen doel nastreeft, nl. de bolsche- wiseenng van de geheele wereld, het geen voor Duitschland (en Italië) zeker een even groote (zoo nog niet grootere) bedreiging vormt, als voor de overige wereld. Zoo ergens, dan kan men stellig van die zijde voor verrassingen komen te staan. Aan het Westfront ontwikkelen de geallieerden een voortdurend toenemen de bedrijvigheid, waardoor de Duitsche legerleiding zich genoopt heeft gezien, een deel van zijn strijdkrachten uit Polen terug te trekken en naar de „Westwal" te dirigeeren. Belangrijk nieuws wordt van dit front overigens niet gemeld, al heeft het w 1 den schijn, of spoedig va,n Fransch-Engelsche zijde een meer intensieve actie verwacht mag worden. Verder lijkt ons nog een bericht van belang, volgens hetwelk a£n de Mon- goolsche-Mandjoerijsche grens, alwaar „in alle stilte" oorlog wordt gevoerd tusschen Rusland en Japan, de Japan ners een ernstige nederlaag zouden heb ben geleden (men spreekt zelfs van 25.000 dooden), hetgeen erop schijnt te wijzen, dat eerlang ook in het Verre Oosten belangrijke dingen te gebeuren staan. Uit de wijze, waarop België en Neder land zich tegen de neutraliteitsschennis door vreemde vliegtuigen teweer stellen, blijkt duidelijk, dat'het deze landen met hun netraliteitsverklaring hooge ernst is, een feit, dat tot dusverre ook door de oorlogvoerende partijen wordt erkend. Tot besluit moge erop gewezen worden, dat reeds thans na slechts enkele weken van strijd, ondanks de ernstige vertoogen van Z. H. den Paus en van President Roosevelt en de daarop ge volgde verzekeringen der betrokken partijen het schrikbeeld van den totalitairen oorlog d.i. de oorlog, die niemand en niets ontziet, begint op te doemen. Reeds worden uit Polen allerlei: gruwelverhalen gemeld, waaruit moet worden afgeleid, dat óók de burgerbe volking hoe langer hoe meer in het militaire conflict wordt betrokken. Wat moet het worden als straks de strijd over de geheele linie in volle hevigheid is ontketend en de oorlogswaanzin alle humane beginselen en gevoelens heeft verstikt, zoo vraagt men zich onwille keurig met groote bezorgdheid af. Zal het beest in den mensch zegevieren? God moge dat verhoeden. De komst van baron Van Bruineberg onderbrak dit voor den bankier en zijn vrouw zoo pijnlijk gesprek. Piëta voel de zich er door verlicht Zij was soms ge tuige geweest v. zulke treurige verwijten, die haar ouders elkaar ten opzichte van Kees gemaakt hadden, dat zij niets meer vreesde dan een herniewing van zulke droeve tooneelen. De nieuw-aangekomene was een oude intieme familie-vriend Daar hij sinds lange jaren als weduw naar zonder kinderen was achtergela ten, koesterde hij een bijna vaderlijke genegenheid jegens Piëta, voor wie hij altijd „oom Thom" had willen blijven, zooals zij hem altijd van haar vroegste jeugd af noemde Piëta herinnerde zich nog zijn werke lijk -leedied gezicht, toen zij na een paar jaren scheiding, waarin zij vernomen had, dat zij volstrekt geen familie van elkaar waren, gemeend had hem met „mijnheer" te moeten aan spreken. Hij verklaarde toen, dat, als zij Met ingang van 1 September jl. is benoemd tot kantoorhouder P.T.T. te Sluiskil, de heer A. Brakman, wien op genoemden datum eervol ontslag werd verleend als tijdelijk onderwijzer ter plaatse. Maandagmiddag is de auto van den heer O. Ribbens uit Terneuzen ter hoogte van de hofstede van den heer J. Ramondt op den weg langs het Kanaal Gent-Terneuzen geslipt en met' enkele boomen in aanraking gekomen. De heer Ribbens liep daarbij een hoofdwonde, een hersenschudding en een sleutelbeen fractuur op. Hij werd ter plaatse door dokter Puylaert uit Sas van Gent ver bonden, waarna hij per auto naar zijn woning is vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Schipper J. v. d. Hooft, die van de gelegenheid om mede te rijden gebruik had gemaakt, werd bewusteloos in de auto gevonden. Hij is op advies van dokter Puylaert naar het Ziekenhuis tè Sluiskil vervoerd. De Octoberkermis te Hulst zal in verband met den toestand niet door gaan. DE PROVINCIALE BOOTEN VAREN WEER NORMAAL Naar Ged. Staten van Zeeland bekend maken zullen met ingang van heden de provinciale booten op de Wester- Schelde weder normaal varen en zal ook de tram Goes-Hoedekenskerke weer aansluiting geven op den dienst Neuzen- Hoedekenskerke vice-versa De Eerw. Broeder Lucianus, van de orde der Capucijnen, viert Zondag 17 September zijn 25-jarig kloosterfeest in het klooster te Sluiskil. Woensdagnamiddag werden van ze keren L. V. te St Jansteen, bij het werken met een vlasbraakmachine twee vingerleden afgerukt. Met ingang v^n 1 October 1939 wordt de assistent der belastingen, W. Bliek, verplaatst naar Bergeijk Tot eersten wethouder, tevens waar nemend burgemeester te Westdorpe is benoemd wethouder E. Kalle LUCHTBESCHEMING Zaterdagavond werd ip het gymnastiek lokaal der Openb. L. School te Sas van Gent in het kader der Luchtbescherming onder leiding van dokter Puylaert een oefening gehouden yoor E.H.B.O. Het ligt in de bedoeling voorloopig geregeld wekelijks te blijven oefenen DE KERMIS TE TERNEUZEN UITGESTELD Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft besloten, de jaarlijksche kermis, die van 18 tot en met 23 September a.s. zou worden gehouden, in verband met den internationalen toestand uit te stellen Naar wij vernemen, zal de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 19 September geschieden door H. M. de Koningin Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn Het Hoofdbestuur van de Ned. R.K. Middenstandsbond heeft gemeend, in de door de mobilisatie geschapen om standigheden goed te doen, een ver gadering bijeen te roepen van het Cen traal Bestuur van den N.R.K.M. Deze vergadering, die gehouden zal worden op Maandag 18 September a*, om 2 uur in Hotel Noord Brabant te voortging hem zoo als vreemdeling te behandelen, hij nooit weer een voet bij hen in huis zou zetten; waarom zij dan ook maar toegaf en hem „oom Thom" noemen bleef De bezoeken van baron Van Bruine berg waren gewoonlijk voor Piëta een waar genoegen. Maar vandaag vooral had zij een gevoel alsof in hem een bij zondere hulp voor haar was komen op dagen. Hoe graag had zij hem dat pijn lijke verdriet, wat haar kwelde, toever trouwd. Zij meende, dat, als de baron bij hen geweest was gedurende die droeve gebeurtenissen, de zaken nooit zulk een loop zouden hebben genomen. Hij had nergens belang bij en zou dus veel onpartijdiger, veel rechtvaardiger een oordeel hebben kunnen uitspreken Hij zou zeker den jóngen officier niet zoo hebben laten veroordeelen, zonder ten minste getracht te hebben zijn ver dediging op zich te nemen Hij kende Walter sinds langen tijd en had hem dikwijls ontmoet. Hij had hem ütrecht, zal speciaal gewijd zijn aan h'ët oespreken der vraagstukken, waarvoor ae middenstand en zijn organisatie chans zijn komen te staan. Op Bouvigne te Breda vond Zondag jl. een massale demonstratie plaats van de vrouwelijke jeugd in het bisdom Breda ter huldiging van Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, bij diens zilveren bisschopsfeest. De spoorwegdienstregeling is sedert Maandag jl. wederom uitgebreid Te 's-Gravenhage is de 500.000ste in woner geboren Vrijdag jl. is de tentoonstellng „De trein 1839-1939" te Amsterdam onder groote belangstelling geopend Een ernstige ramp trof Vrijdag jl. onze Nederlandsche marine door het vergaan van den mijnenveger „Willem van Ewijck", die nabij Terschelling op een mijn liep en binnen één minuut zonk. Negenentwintig van de 51 opvarenden vonden hierbij den dood e Nieuwe Engelsche invoerverboden voor bloembollen, boomen, planten, struiken enz. zijn aangekondigd. De opbrengst der Kinderpostzegels bedroeg ruim 2 ton. Zij werd onder 375 vereenigen voor kinderbescherming ver deeld De toelating van vluchtelingen in ons land is stopgezet De Tweede Kamer heeft het ontwerp- wet gebruik vervoermiddelen 1939 z.h.st. goedgekeurd Tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering bestaat overeenstem ming, dat het gewenscht is den achter stand op de clearing zoo mogelijk in een snel tempo te verminderen. Het ontslag van de dienstplichtigen, die met ingang van 1 October a.s. uit den dienst zouden worden ontslagen, is tot nader order uitgesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 in verband met de mobilisatie De Nederlandsche legerleiding heeft bepaald, dat militairen aan automobi listen niet mogen vragen om mee té rijden, aangezien zulks beneden de waardigheid wordt geacht van den mi litairen stand en niet vereenigbaar met goede krijgstucht Bij de regeering zijn maatregelen in voorbereiding ter verlichting van de maatschappelijke zorgen der militairen. Een verlofregeling is inmiddels getrof fen Aan de Nederlandsche kust zijn drij vende mijnen gesignaleerd Dinsdagochtend is te Utrecht de 41ste Nederlandsche Jaarbeurs geopend (Bij zonderheden zijn elders in dit nummer vermela). De passage-tarieven naar Ned.-Indië zijn met 25 pCt verhoogd. Nabij Ameland is een Nederlandsche Marine-vliegtuig door een Duitsche mi litaire machine aangevallen, waarbij het Nederlandsche vliegtuig veronge lukte. De inzittenden werden door de Duitschers gered De zaak is in onderzoek NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND CONGRES 1939 AFGELAST. In verband met de gewijzigde om- standigheden heeft het Bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond ge meend het voorgenomen Congres der organisatie te Arnhem voor 1939 te moeten aflasten. MUZIEKSCHOOL Met ingang van Vrijdag jl. is aange steld als leerares aan de Muziekschool voor Terneuzen en omtreken, om les te geven in de leervakken piano, theorie en muzieklezen en zingen, voor de eerste leerjaren mej. J. van Puyvelde te Ter neuzen. vaak uitgenoodigd op jachtpartijen en hem dikwijls aan tafel genoodigd; en bij verscheidene gelegenheden had hij een werkelijke belangstelling voor hem be toond. Hij was een der eersten geweest die de genegenheid der jongelui voor el kaar had opgemerkt. En al had hij ook aanvankelijk, evenals de bankier de eischen voor Piëta hooger gesteld, de jonge man had zoo'n uitstekenden in druk op hem gemaakt, door zijn per soonlijk karakter en zijn degelijken levenswandel, dat hij besloten had, zoo veel hij kon, de moeilijkheden, die hun beiden in den weg stonden, te helpen wegruimen Het gesprek bleef zeer levendig, zoo wel gedurende het diner, als daarna toen de familie zich terugtrok in het salon Alle belangrijke onderwerpen werden beurt om beurt behandeld. Guido was een vurig voorvechter der moderne wetenschap; hij verdedigde zijn ideeën met warmte en oyer alle onderwerpen BA» VAN GENT Week van 3 tot en met 9 September '39 Huwelijks-aangiften. 7 Sept. Michel Walter Inghels, 26 jaren en Anna Maria Elias, 25 jaren. Geboren. 4 Sept. Vera Florence Mar- garetha, dochter van Jacobus Cornells Stouthamer en Margaretha Maria Rosalia van der Bilt. 5 Sept. Christina Anna Maria, dochter van Theophiel de Caluwé en Anthonia Anna Vermeule. Lmp der Bevelkimg, Aangekomen. Week van 3 tot en met 9 September '39 P. R. van Assche, zonder beroep van St. Denijs Westrem (B.) E. A. de Guytenaer, zonder beroep van Westdorpe A. M. V. Vermoet, zonder beroep van Hooge en Lage Zwaluwe D. C. van Troost, zonder beroep van Wachtebeke B. R. F. E. J. Dierickx, onderwijzeres van Tongeren B. M. S. Mollet, zonder beroep van Hoofdplaat M. M.P. Malotaux, zonder beroep van Brussel B L. M. Fermont, zonder beroep van Wachtebeke B Vertrokken: A. E. Baart, zonder beroep naar Hulst L. E. Schatteman, zonder beroep naar Bassevelde B. H. M. N. Schatteman, zonder beroep naar Bassevelde B H. I. M. Schatteman, zonder beroep naar Bassevelde B D. J. Schatteman, zonder beroep naar Bassevelde B. W. A. Vervaet, zonder beroep naai" Ginneken c.a. M. L. I. A. Puylaert, zonder beroep naar Roosendaal c.a. B. I. M. M. Puylaert, zonder beroep naar Roosendaal c.a. WESTDORPB Week van 7 tot en met 13 Sept. 1939. Huwelijks-aangifte: Gilbert J. M. de Mul, 24 jaren, wonende te Sas van Gent en Gabriëlle L. M. Vervaet, 26 jaren Overleden: Celesia Ingels, 67 jaren, echtgenoote van Petrus Bernardus Ver- vaeck, dochter van Dominicus Ingels en had hij origineele opmerkingen, die zijn gesprek aantrekkelijk maakten voor een ieder Piëta had daarom, tot haar groot ge noegen, meer te luisteren, dan te spre ken Maar toch, al trachtte zij in te stem men met de opgeruimdheid van hen, die haar omringden, de baron, met zijn fijne opmerkingsgave, zag spoedig den droefgeestigen blik van hare oogen en hij hoorde soms een vreemden klank in haar stem. Hij wist niets van alles, wat er was voorgevallen, maar hij voelde, zooals fijngevoelige harten dat voelen kunnen, dat alleen de afwezigheid den jongen officier de oorzaak koni van Pieta's droefheid. Hij dacht, dairï^t haar aangenaam zou zijn van hem f te hooren spreken en bij het eerste stAlle oogenblikje het beste gaf hij een pen ding aan het gesprek (Wordt vervi o,<4d).

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 4