De Jaarbeurs in Oorlogstijd. JAARBEURS TE UTRECHT ZAKENMENSCHEN 12-21 SEPTEMBER Zij toont een normaal aspect. WEK UW LEVER-GALOP No 4263 Vrijdag IS September 1939 S4»te Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag De Leipziger Najaars-Messü Voorde Vrouwen houdt er rekening mede, dat de wordt gehouden van ZONDAG 17 SEPTEMBER IS DE BEURS GESLOTEN. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Trots het uitbreken van wat men pleegt te noemen „het Europeesch con flict", heeft de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zij het met een week ver traging.Dinsdag jl. voor de eenen veertigste maal haar poorten geopend met een aantal deelnemers (1203), dat slechts zeer weinig minder is dan dat van de Najaarsbeurs 1938 (1211), die een recordbeurs was. De bezoeker krijgt op zijn rondgang danook geen enkel oogenblik den indruk, dat deze beurs in voor het zakenleven toch wel zeer abnormale omstandigheden gehouden wordt. Hoogstens wordt hij voor zoover hij van de usances ter jaar beurze op de hoogte is gefrappeerd door het feit, dat hier en daar nog ge werkt wordt aan de voltooiing van een stand, iets, wat in normale tijden na de officieele opening niet pleegt voor te komen, daar het jaarbeursbestuur streng vasthoudt aan den eisch, dat op het officieele openingsuur iedere deel nemer moet zorgen, gereed te zijn, zoo dat zelfs in de eerste openingsuren geen spoor meer te ontdekken valt van den chaos, die aan den vooravond en ge durende den geheelen voorafgaanden nacht nog in de jaarbeurshallen heerschte Is dus de beurs met een keur van schitterende stapds gereed, de bezoekers te ontvangen, zoo wordt toch wel alge meen de meening gehuldigd, dat de toeloop ditmaal allicht geringer zal zijn dan op vorige beurzen, eensdeels in ver band met de beperkte vervoergelegen- heid, anderdeels, omdat een aantal be langhebbenden, onder den indruk van de internationale gebeurtenisen, scep tisch gestemd zal zijn ten aanzien van het directe practische nut van het jaarbeursbezoek onder de bestaande omstandigheden. Tegen het laatstge noemde motief heeft de inleider ter persconferentie, welke Dinsdagochtend, als naar gewoonte, in de zaal der In- dustrieele Club ter Jaarbeurze gehouden werd, krachtig stelling genomen. De heer Dr Fentener van Vlissingen, voor zitter van den Raad van Commissarissen der Kon. Ned. Jaarbeurs, die den wegens ongesteldheid afwezigen Secretaris- Generaal, den heer W. Graadt van Roggen, als persconferencier verving, betoogde voor het internationaal gezel schap van journalisten, dat aan den oproep van het jaarbeursbestuur gevolg had" gegeven, dat juist onder de tegen woordige omstandigheden de jaarbeurs aan handel en nijverheid, aan produ cent en consument onschatbare diensten kan bewijzen. „De zakelijke belangen", aldus de inleider, „welke het bedrijfs leven bij de Jaarbeurs heeft, mogen geenszins worden afgewogen naar het bedrag in guldens en centen, dat ten gevolge van het jaarbeurs-intermediaire aan orders geboekt wordt. Naast de direct tastbare voordeelen der jaarbeurs deelneming het bieden van een gunstige gelegenheid tot het afsluiten van zakelijke transacties op de beurs zelve, biedt zij een gemakkelijke ge legenheid om persoonlijk contact tus- schen de leiders van productiebedrijven en hun afnemers tot stand te brengen. Een contact, dat thans meer noodig is dan ooit, nu in gemeenzaam overleg nieuwe wegen moeten worden gezocht, en moet worden bestudeerd welke oude mogelijkheden zijn vervallen en welke nieuwe zich voordoen. Deelnemen aan Jaarbeurs stelt fabrikanten en weder koopers in staat, in korten tijd en ider veel kosten, hun afnemers tech nisch voor te lichten omtrent de arti kelen, die zij vervaardigen of aanbie den. Hoe abnormaler de tijdsomstandig heden worden hoe meer behoefte hier an zal bestaan. De voorwaarden arop de levering van goederen nog kunnen plaats vinden, zullen onder f* den invloed van abnormale factoren grootendeels belangrijke wijzigingen moeten ondergaan. Overleg hieromtrent tusschen kooper en verkooper maar ook tusschen de verschillende bedrijfstakken en de vertegenwoordigers van een en denzelfden bedrijfstak, zal onmisbaar zijn. De Jaarbeurs biedt hiertoe een uitgezochte gelegenheid Ten slotte zal zich juist onder de tegenwoordige omstandigheden een stijgende behoefte voordoen aan een soort inventariseering van ons bedrijfs leven, aan het verkrijgen van een doel matig overzicht van hetgeen wel en hetgeen niet meer te zijner "Beschikking of ter beschikking van den consument kan worden gesteld. De Jaarbeurs kan, indien de verschil lende bedrijfstakken daartoe willen meewerken, juist in deze tijden een zeer representatief karakter krijgen en aldus een buitengewoon waardevol overzicht geven van de goederen, die wel of niet te» beschikking onzer volkshuishouding stalan. Zij kan daardoor tot een cen- trüm van practische voorlichting, van orienteering en van activeering voor ons bedrijfsleven uitgroeien, dat het onmisbare middelpunt vormt van onze strijdactie tegen den nood der abnor male tijden". Na vervolgens een kort overzicht te hebben gegeven, van hetgeen de beurs ditmaal te zien geeft, waarbij hij o.a. als opmerkelijk feit wees op de uit breiding, die de groep textiel heeft ondergaan, met name door de deel neming van eenige vooraanstaande firhia's uit binnen- en buitenland op het gebied van de kleedingindustrie, wiedde de heer Fentener van Vlissingen nog de volgende woorden aan de Agrarische beurs: „De Agrarische af deèling", aldus spr., „neemt thans voèr de vierde maal aan de Jaarbeurs déél. Hoewel de vooruitzichten voor deie afdeeling aanvankelijk deden ver onderstellen, dat een belangrijke uit breiding zou kunnen worden vastgesteld, heeft het feit, dat tengevolge van de buitengewone omstandigheden de in zendingen van paarden en rundvee móesten vervallen, deze uitbreiding weder teniet gedaan. Dit heeft tenge volge, dat de rundveestal, die het vorig jadr, in verband met het toen heèrschende mond- en klauwzeer, ge sloten moest blijven, ook ditmaal niet in gebruik kan worden genomen. Niette min zal deze afdeeling ook ditmaal vo®r de bezoekers van het platteland vafi groot belang zijn en het mag worden verwacht, dat zij, die thans in het onzekere verkeeren over de moge lijkheid om zich de voor het agrarische bedrijf benoodigde hulpmiddelen aan te schaffen, deze gelegenheid zullen aan grijpen om zich hiervan op de hoogte te stellen. Daarnaast zijn voorlichtingsdiensten aanwezig, die voor het agrarische be drijf van groot belang zijn De agrarische Voorlichtings- en Keuringsdiensten geven juist datgene te zien, wat eenig direct effect in de praktijk kan sorteeren. De PLANTENZIEKfTENKUNDIGE DIENST heeft ditmaal speciaal dé^ aan dacht willen vestigen op de bestrijding van plantenziekten in tuinen; men vindt hier vele voorbeelden van ziekten en beschadigingen van groenten, bloe men, sierheesters en vruchtboomen en aanwijzingen voor de bestrijding daar van De NEDERLANDSCHE ALGEMEENE KEURINGSDIENST demonstreert weer een en ander omtrent de teelt van poot- aardappelen en geeft verder een over zicht van de zaaizaadvoorziening van granen en peulvruchten, terwijl zijn afd. Tuinbouw de aandacht vraagt voor de keuring van vruchtboomen. Een collectieve inzending van de NEDERLANDSCHE KWEEKERS van landbouwgewassen geeft een overzicht van 160 in Nederland gekweekte en in de 15de Rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen rassen, terwijl in een geschriftje, dat aan de bezoekers wordt uitgereikt, de beteekenis van den kweekersarbeid voor onzen landbouw en voor de volkswel vaart nader uiteengezet wordt. Het NATIONAAL COMITÉ VOOR BROUWGERST geeft den brouwers en mouters wederom gelegenheid zich omtrent de kwaliteit der Nederlandsche brouwgerst te oriënteeren, terwijl de landbouwers er door worden aange spoord het best mogelijke product voort te brengen. Het RIJKSLANDBOUWPROEFSTA TION te Maastricht, dat sedert Mei 1939 met het controle-onderzoek, zoowel van meststoffen als van voedermiddelen is belast, zal naast een collectie micro- photo's van voedermiddelen, fracties van kalkmergel en kalizouten laten zien Het RIJKSLANDBOUWPROEFSTA TION te Hoorn komt met zijn physiolo- gische- en zijn bacteriologische af deeling. De eerste beweegt zich ten aanzien van de onderzoekingen, be treffende conserveering van gras op het gebied der voederwaarde; de andere afdeeling vestigt de aandacht op de bij de conserveering van gras optredende bacterieele processen en op den invloed daarvan op de kwaliteit van zuivel producten. De VEEARTSENIJKUNDIGE DIENST komt met zijn vier af deelingen: Rijks- seruminrichting, Staatsveeartsenij- kundig Onderzoekingsinstituut, Tuber- culose-bestrijding en keuring. Verschil lende sera en entstoffen worden door hem tentoongesteld, alsmede onder- kenningsmiddelen voor de vroegtijdige onderkenning van chronisch verloopen- de aandoeningen. Een groote reeks pre paraten geeft een beeld van de ver anderingen, die in de organen optreden als gevolg van infectieziekten bij de verschillende diersoorten. Ook worden mededeelingen over het mond- en klauwzeeronderzoek gedaan". Tenslotte vestigde spr. nog de aan dacht op een maatregel van de spoor wegen, die voor de bezoekers een ver eenvoudiging beteekent. Vorig jaar werd de reisreductie van 80 pCt op het terug reisbiljet uitgebreid tot alle stations, onverschillig den afstand, waarop deze van Utrecht waren gelegen. Thans hebben de Nederlandsche Spoorwegen maatregelen genomen, waardoor het mogelijk is de gereduceerde biljetten reeds op het station van vertrek aan de reizigers op vertoon van het jaarbeurs entreebewijs te verstrekken, zoodat het spoorwegloket in de hal van het Jaar beursgebouw vervallen is en de be zoekers dus niet langer bevreesd be hoeven te zijn, dat zij oponthoud zullen hebben bij het koopen van het gere duceerde terugreisbiljet. Bezoekers, die niet voornemens zijn naar de plaats van vertrek terug te keeren, doch naar een andere plaats van bestemming willen doorreizen, kunnen eveneens van de reductie ge bruik maken, doch kunnen vanzelf sprekend hun gereduceerd biljet niet op het stations van vertrek koopen doch aan de loketten van het station te Utrecht, mits deze bezoekers eveneens op het station van vertrek hun toegangs kaart hebben laten afstempelen. Spr. besloot als volgt: „De een en veertigste jaarbeurs is geboren, moge zij onze verwachtingen niet beschamen. Indien wij het hoofd koel houden, den moed niet laten zakken en onze geest vaardig blijft; indien onder nemingslust en ondernemingsdurf geen holle phrasen zijn geworden, ben ik er van overtuigd, dat wy na afloop van 46 deze beurs met voldoening zullen kun nen verklaren, dat, niettegenstaande de ramp van 1 September 1939, het econo misch Nederland zich zal handhaven, omdat zijn producenten niet redeloos, zijn consumenten niet radeloos en zijn handel niet reddeloos zijn". Moge het bovenstaande voor onze lezers een aansporing vormen om juist in dezen tijd hun belangstelling voor ons voortreffelijk jaarbeursinstituut niet te laten verflauwen. Het is niet de eerste maal, dat de jaarbeurs in crisistijd aan handel en industrie onschatbare diensten heeft bewezen. Moge het ook thans zoo zijn en velen óók in ons gewest door een bezoek aan deze Najaarsbeurs nieuwe denkbeelden en nieuw élan opdoen om, daarmee ge wapend, den totalitairen oorlog tegen crisis en malaise aan te binden. De jaarbeurs stelt U afweergeschut ter be schikking van de nieuwste en beste soort. Gij, zakenmenschen, zult niet nalaten daarvan ruim gebruik te maken. Grijpt Uw kans! en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrö te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes by apothekers •n drogisten, f. 0.75. (13i Met vertraging ontvingen wij hier over het navolgende bericht van 31 Augustus: Door de ontwikkeling van de politieke omstandigheden heeft deze herfst- beurs, die zich van te voren zeer gunstig liet aanzien, uiteraard niet aan de verwachtingen van de deelnemers kunnen beantwoorden. Voor een groot gedeelte is het aan hun discipline te danken, dat, niettegenstaande de in getreden bezwaren, alles volgens het programma kon worden afgewerkt. Ook hebben verschillende maatregelen van het Leipziger Messamt hiertoe krachtig bijgedragen. Betreffende den gang van zaken is de indruk verkregen, dat in verschil lende branches de handel alles bijeen nog is meegevallen. Vooral op den openingsdag was het verloop bevredi gend. Bestellingen voor export zijn hoofdzakelijk gedaan door koopers uit de Noordelijke en Zuid-Oostelijke staten van Europa. Ook zijn in bepaalde ge vallen afdoeningen tot stand gekomen met bestemming naar Overzeesche landen, zooals Nederl. Oost-Indië, Argentinië en Cuba. Hoewel men ook in de speciale bouw vak-groep niet ontkomen is aan de be lemmerende omstandigheden, moet daar ten deele (o.a. in sanitaire installaties, verwarmingsartikelen en middelen tot bescherming tegen luchtaanvallen) vrij veel gijn omgegaan. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Vermicellisoep, varkenslappen, ge stoofde peertjes, aardappelpurée, ge vulde koek. MAANDAG Macaroni-schoteltje, gemengde sla, flensjes met appelmoes. DINSDAG. Rollade, spinazie, aardappelen, fruit. WOENSDAG Koud vleesch met tomatensaus, ri sotto, spersieboonen, fruit. DONDERDAG Osselappen, worteltjes, aardappelen, rijst met bessensap. VRIJDAG Selderij soep, gebakken visch, aard appelen met botersaus, sla. SATERDAG Gebakken saucijsjes, bloemkool, aard appelen, fruit. Macaroni-schoteltje 250 G. macaroni, een dik plakje kaas van c.a. 100 G., 250 G. tomaten, 10 G. meel, 20 G. boter, 2 d.L. water met I Maggi's Bouillonblokje, 1 uitje met 2 kruidnagelen bestoken, 1 stukje laurier blad, 1 ei. Kook de macaroni in water met zout niet te gaar. Verwarm intusschen boter en bloem, voeg er langzaam steeds roerende den Maggi's Bouillon bij, het uitje en het stukje laurierblad, en laat de saus zachtjes doorkoken. Snijd de kaas in blokjes, schil de tomaten en snijd ze in schijven. Leg dan in een vuurvasten schotel, laag om laag, de macaroni, de kaas en de to maten. Neem de saus dan van het vuur, roer er voorzichtig het geklopte ei door, nadat men eerst het uitje en het laurierblad er uit genomen heeft. Giet de saus daarna over den schotel, en bestrooi de bovenkant met gestampte beschuit. Zet het schoteltje daarna een minuut of 10 in den oven. Tomatensaus 4 flinke tomaten, 40 G. tarwebloem, 50 G. boter, 1 uitje, 1 laurierblad, 1 kruidnagel, y2 L. water met 2 Maggi's Bouillonblokjes. Laat in het water de tomaten met de kruiden gaar koken, zeef het mengsel en los er de bouillonblokjes in op. Verwarm daarna roerende boter en bloem, giet daarbij langzaam en steeds roerende de gezeefde vloeistof en laat de saus even doorkoken. Snijd het koude vleesch in niet te dunne plakken, leggen het op een ver warmden schotel en giet er de tomaten saus over. Presenteer de rest er in de sauskom by.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1