„De Zeeuwsche Koerier" Eer en Liefde No. 4263 Vrijdag 1 September 1939. §4e Jaargang Even luisteren naar den zender uit het Vijfde Mederl. Jaarbeurs uitgesteld Uit de Provincie F E UIL L ETON Uit het binnenland Uil het buitenland Overzicht TWEEDE BLAD. Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: P. NIJSKENS t Dinsdagmorgen overleed te Ter hol»® plotseling ten gevolge van een hart verlamming op 56-jarigen leeftijd de heer P. J. Nijskens, ondervoorzitter van den N.C.B. Tot voedselcommissaris voor de pro vincie Zeeland is benoemd de heer Ir. J. D. van Dorst, secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij Voor steno-typiste slaagde mej. S. de Zeeuw te Terneuzen, met aanteekening voor de Fransche, Engelsche en Duitsche taal Vorige week Donderdag is op de Mar- garetschedijk in de Pauluspolder de 43- jarige melkventer E. Boeykens door het op hol slaan van zijn paardje van zijn wagen gevallen en gedood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter Vorige week is te Clinge de 11e Zeeuwsche Klompenbeurs gehouden In verband met den ernstigen toe stand op politiek gebied werden de te gen het eind van Augustus georga niseerde Oranjefeesten etc. overal af gelast Gemeld wordt, dat tot wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis te Terneuzen is benoemd de Eerw. Zuster Ignace uit Rucphen Met ingang van 1 September is be noemd tot ambtenaar ter gemeente secretarie te Zaamslag, de heer J. Tollenaar, volontair ter gemeente secretarie De heer Mr. R. J. J. Lambooy, sedert 1929 burgemeester van Hontenisse, is met ingang van 15 dezer benoemd tot burgemeester der gemeente Deurne (N.Br.) Dinsdag jl. werd in de Axelsche Straat een botsing plaats tusschen een tram en een stilstaande vrachtauto, waarbij de vrachtauto door de pui van een huis werd gedrukt. Niemand is gewond. Toen gisterenochtend omstreeks half 12 de arbeiders van de Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent de fabriek ver lieten, is een zekere Oderie, door een hun achterop komende luxe-auto aan gereden en met zijn rijwiel enkele meters meegesleurd. De betrokkene werd in café het Schippershuis binnen gedragen, doch kon zich later te voet naar de woning van dokter Puylaert begeven, vanwaar hij, na verbonden te zijn, huiswaarts keerde. Het rijwiel werd ernstig beschadigd Gisterennamiddag is in het Kanaal Gent-Terneuzen nabij de Blikstraat door onbekende oorzaak een schuit met vlas in brand geraakt. De Sluiskilsche brandweer heeft het vuur bestreden, later met assistentie van de brandweer uit Terneuzen. Het schip kon behouden worden. De lading liep ernstige schade op. 21) Piëta was in de Fleurus-straat aange komen. Haastig begaf zij zich naar het kleine kamertje op de tweede verdieping, dat door de moeder van den officier be woond werd. Zij voelde, dat het een be wijs van toenadering van den kant haars vaders was, dat hij door geld zich deze mededeeling betreffende lui tenant Lenooy had willen verschaffen Zij haastte zich het blijde bericht tc engen aan de beproefde moeder Het jonge meisje trad, zonder zich tc ;en aandienen, het eenvoudige salor nnen, waar alles sprak van den af- ezigen zoon De oude vrouw zat met de handen over haar knieën. Zij had juist een borst rokje, wat zij aan 't maken was voor een arm kind, ter zijde gelegd. Zij keek Tot onderwijzeres aan de R.K. school te Westdorpe is benoemd mej. A. de Rijk uit Vogelwaarde RAADSVERGADERING SAS VAN GENT Dinsdag 5 Sept. a.s., des namiddags half 7 vergadert de Raad dezer ge meente. Van de 13 punten, welke de agenda bevat, noemen wij: Beëediging en installatie raadsleden en benoeming wethouders NAAR WIJ VERNEMEN, IS MET HET OOG OP DEN INTERNATIONALEN TOESTAND BESLOTEN DE A.S. JAAR BEURS EEN WEEK UIT TE STELLEN. JE BEURS ZAL THANS WORDEN GE- JOUDEN VAN 12 T./M. 21 SEPTEMBER A.S. Op verzoek van de regeering is het gebruikelijke feestbetoon op den ver jaardag, van H. M. de Koningin ditmaal achterwege gebleven. De bevolking .ïeeft echter door vlagvertoon op on dubbelzinnige wijze van haar meeleven met de landsvrouwe blijk gegeven J Z. K. H. Prins Bernhard is benoemd ,ot adjudant in buitengewonen dienst /an H. M. de Koningin en ingedeeld bij net algemeen hoofdkwartier Prinses Juliana en Prins Bernhard schonken een bedrag van f 10.000 voor ontspanning van militairen Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam is in verband met den toestand uitge- ;teld Prov. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer (vacature de Geer) aan genomen Zondag jl. werd op last van het Ne- derlandsche Episcopaat voor de Ka tholieken in Nederland een bid- en boetedag gehouden voor het behoud van den vrede Vrijdag jongstleden werden in ons land de maatregelen betreffende voor mobilisatie in werking gesteld Ter beveiliging van kunstschatten werden eind vorige week talrijke musea gesloten en maatregelen getroffen om waardevolle stukken naar elders over te brengen Zaterdag jl. werden tal van uitvoer verboden afgekondigd Van hoogerhand is erop aangedron gen, dat personeelmoeilijkheden in het bedrijfsleven zooveel mogelijk opgelost sullen worden door bemiddeling van de plaatselijke organen der arbeidsbemid deling. Een contactcommissie voor de arbeidsmarkt werd in het leven ge roepen. Een verbod werd uitgevaardigd voor door het venster nu eens naar kinderen die speelden beneden op de straat, dan weer naar een tent in de verte waarin muzikanten een militairen marsch speelden Zij keerde zich om bij het sluiten van de deur Dag mevrouw Zij stond op, en met hare beide han den ter begroeting uitgestrekt liep zij jp juffrouw De Verbrugge toe Wat ben ik blij je te zien, Piëta! riep sij uit, een moederlijken kus drukkend op haar voorhoofd En ik ook! antwoordde het jonge meisje op blijden toon. Nog altijd geen nieuws? Helaas, neen. En sinds hoelang al? Nu, dat zal niet lang meer duren. Gode dj dank. Ik breng u 't nieuwste nieuws, ^ees zelf, zeide zij, het telegram over- •eikend, dat de bankier denzelfden morgen ontvangen had. De oogen van de moeder bedekten :ich met een waas van tranen Heeft Walter u getelegrafeerd? vroeg sij ontroerd en verrast Een nevel betrok den helderen blik /an het jonge meisje Neen! O neen, antwoordde zij droef. oórlogsscKêpéiï V&fi TOëiücté Iftögëïïct- heden om zich binnen de territoriale wateren van Nederland in Europa op te houden Overal in den lande zijn maatregelen getroffen voor bescherming tegen lucht aanvallen Zaterdag jl. werd te Maastrcht een processie (bidweg) gehouden met de noodkist van St. Servaes tot behoud van den vrede. Gemeld werd, dat op 8 Sept. a.s. ter gelegenheid der herdenking van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen te Amsterdam een tentoon stelling zal worden geopend onder den naam „De trein 1839-1939" In verband met mobilisatiemaatrege len moest in de afgeloopen week het reizigersvervoer op de spoorwegen vrijwel geheel voor troepenvervoer in beslag worden genomen. Op verschillen de trajecten zullen tram- en bus diensten in de vervoerbehoefte van reizigers zooveel mogelijk voorzien. Bij de wereldkampioenschappen wiel rennen te Milaan won onze landgenoot Derksen den sprinttitel voor amateurs. De wedstrijden zijn in verband met de internationale verwikkelingen afge broken Zaterdag jl. zijn distributiemaatrege len voor levensmiddelen alsmede een hamsterverbod afgekondigd Luitenant-generaal I. H. Reijnders is benoemd tot opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. De Nederlandsche Bank heeft haar disconto over de geheele linie met 1 pCt verhoogd De Nederlandsche Spoorwegen hebben 3en beperking van de dienstregeling ingevoerd. In verband met troepenverplaatsingen is het reizigersvervoer per trein op 1 en 2 September geheel stop gezet 25 Augustus-1 September Een veelbewogen week ligt weer ach ter ons. Een week van hopen en vreezen, waarin de vrede in Europa aan een zij den draadje scheen te hangen. Hemel en aarde heeft men bewogen om te voorkomen, dat het drama van 1914 zich zal herhalen en opnieuw een oorlog, vreeselijker misschien dan de geschie denis ooit heeft gekend, nameloos leed zal brengen over duizenden en mil- lioenen, diein het diepst van hun nart niets liever wenschen dan in vrede ce leven en gelukkig te zijn. Er is ge- oeden en er is gewerkt om den vrede te bewaren. En men zal daarmee voort gaan. Inmiddels verbeidt de wereld in zorg en spanning het einde van deze zenuwsloopende periode, dat stellig chans ook wel niet lang meer op zich zal doen wachten. Hoe dat einde zijn zal is nog steeds een open vraag. Over de onderhandelingen, Vrijdag jl. tus schen Duitschland en Engeland ingezet en sindsdien ononderbroken voortgezet, is niet het minste uitgelekt, zoodat aan de dienaangaande gepubliceerde pers commentaren weinig waarde gehecht kan worden. Velen daarvan waren dan, ook beter achterwege gebleven. In dit verband zouden wij willen wijzen op de vermaning van den Britschen premier in zijn gedenkwaardige rede voor het EagërKuïs op ÏMnsdag Jt., wasrttf KTJ 5Ï de persxop beheerschtheid en voorzich tigheid aandrong en er o.a. op wees, dat „enkele gedachtelooze woorden in een dagblad, dat misschien niet van bij zonder belang is, het geheele streven zouden kunnen teniet doen, hetwelk door de regeeringen in het werk wordt gesteld om een bevredigende oplossing tot stand te brengen". Is dit eigenlijk in deze zoo hoogst ernstige omstandig heden niet veel te zacht uitgedrukt, zoo vragen wij ons af en zou het niet juister zijn geweest, dengene met de zwaarste straffen te bedreigen, die zich aan een dergelijk feit, dat in het licht der om standigheden een zware misdaad zou be teekenen, zou durven schuldig maken? Persvrijheid is stellig een waardevolle zaak maar misbruik daarvan kan ge zien de ontzettende gevolgen zeker onder de gegeven omstandigheden niet streng genoeg worden bestraft Terwijl Duitschland en Engeland (en hunne vrienden) over de mogelijkheid van een oplossing op het laatste oogen- blik beraadslaagden, zetten de diverse landen en niet het minst ook Duitsch land hun militaire maatregelen voort Inmiddels richtte president Roosevelt een nieuwe boodschap tot Hitier en Moscicki (den president van Polen), zond de Canadeesche premier bood schappen aan Hitler, Mussolini en Mosciki en boden H. M. Koningin Wilhelmina en Z. M. Koning Leopold van België tezamen aan de Fransche, Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen hun „goede diensten" aan om een oplossing voor de crisis te zoeken. Vermelding verdient, dat laatstgenoemde geste in geheel de wereld zelfs in Duitschland een zeer sympathiek onthaal vond Japan diende bij de Duitsche re geering een protest in tegen het af sluiten van het Duitsch-Russisch niet- aanvalsvedrag, hetwelk zelfs aanleiding gaf tot een ministercrisis in het „Land van de Rijzende Zon" en tot een onmis kenbare kentering in de gevoelens van het Japansche volk ten aanzien van de natie, waarmede het in het Anti- Komminternpact tot dusverre verbonden was geweest Duitschland gelastte de Tannenberg- herdenkingsdag (overwinning op de Russen in den wereldoorlog) af en ook de rede van den Duitschen opper bevelhebber von Brauchitsch, die Za terdag de Duitsche troepen door de radio zou hebben toegesproken. Zelfs het Nationaal-Socialistisch Partij congres, het Vredescongres, zooals het was aangekondigd, werd voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Maar pa heeft medelijden gehad met onze ongerustheid. Hij heeft zich ge wend tot een invloedrijk persoon, en hier heb ik het gelukkig resultaat van zijn informaties. Daar kan men de goedheid en de lief de van mijnheer De Verbrugge uit ken nen. Je zult hem allerhartelijkst voor me bedanken, is 't niet, beste Piëta? Moge God hem deze weldaad vergelden! Daar zal ik voor bidden Vraag Hem dan ook, dat Hij ons het onrecht vergeeft, wat wij u hebben aan gedaan. Zijn wij niet de schuld van uw droefheid om het verlies van uw zoon? Nooit zal ik mij dat vergeven, zeide Piëta met zwakke stem Daarna ging zij voort, luider, in een plotselinge smart-ontboezeming: O, ik sterf, als Walter sneuvelt. Als u eens wist, hoe ik hem liefheb De oude dame drukte het meisje aan haar borst. Haar bevende lippen belet ten haar een woord uit te opreken. Eindelijk werd zij haar ontroering meester en haar hand troostend over de wangen van het jonge meisje strijkend, zeide zij: Beschuldig je niet, lief kind, daar is héelemaal geen reden toe. Na den dief Een radiorede van den Franschen Minister-president Daladier, sympathiek zoowel wat inhoud als wat toon betreft, werd door Hitier beantwoord met den eisch: Danzig en de Corridor moeten tot Duitschland terugkeeren l President Roosevelt richtte, na ont vangst van een toestemmend antwoord op zijn voorstellen van den Poolschen president, opnieuw een boodschap tot Hitier, doch mocht hierop, evenmin als op zijn andere boodschappen, van den Duitschen kanselier antwoord ont vangen Uit Londen werd de onderteekening van het Britsch-Poolsche bijstandsver drag gemeld, terwijl Servië en Kroatië blijkbaar onder den indruk der ge- zijn de omstandigheden de schuld daar van en niemand anders Een nieuwe angst bekroop het hart van het jonge meisje en bevreesd vroeg zij: Maar is het dan heusch waar, lieve mevrouw, neemt u het ook pa niet kwalijk? Er was een oogenblik stilzwijgen. O, een kort oogenblik, maar voldoende voor mevrouw Lenooy om haar oogen ten hemel te slaan en een kort schietgebed te bidden. Zij kende het geheim van haar zoon, zij had zijn heldhaftig stil zwijgen goedgekeurd. Zij had ook ge meend, dat Walter, uit dankbaarheid, den zoon van den man, aan wien hij alles verschuldigd was, niet mocht be schuldigen; zij had dus niet het recht om zich te beklagen. Mijnheer De Verbrugge is de edele weldoener geweest van mijn familie, zie daar wat ik nooit vergeten kan, zeide zij langzaam. Waarom zou ik hem iets kwalijk nemen? Het zou onrechtvaardig zijn. Want hij heeft zich grootmoedig getoond, zelfs in zijn strengheid De bewijsstukken waren zoo bezwarend voor mijn armen Walter. Anderen zou den hem zeker voor het gerecht gedaagd 'fcêürtenlssêfi ovêrêehstémlnlng fcip reikten inzake de kwesties, die tot dus verre een bron waren van voortdurende verdeeldheid In Frankrijk werd beter laat dan nooit een krachtige actie ingezet tegen de communisten. Zelfs werd van een ontbinding der communistische partij gewaagd. Duitschland gaf verklaringen af in zake de onaantastbaarheid van België, Zwitserland en Nederland en Engeland deed een soortgelijke verklaring aan de Belgische regeering toekomen, terwijl in een Engelsche dagbladpublicatie de ver zekering van een overeenkomstige hou ding ten aanzien van Nederland gegeven werd. Een voorstel van Roemenië aan Hon- garijë, om een niet-aanvalspact af te sluiten, werd door laatstgenoemd land afgewezen. Wèl verklaarde men zich be reid een overeenkomst aan te gaan met oetrekking tot de z.g. minderheden in oeide landen Het uitstellen der ratificatie van het Duitsch-Russisch pact door Moskou gaf aanleiding tot de suggestie, dat een zwenking in Rusland's houding niet tot de onmogelijkheden zou behooren. Ander zijds werd van Duitsche zijde de moge lijkheid van een uitbreiding der over eenkomst met de bolsjewisten in uit zicht gesteld Berichten uit Amerika wekken den indruk, dat de democratische landen bij een eventueel conflict minstens op den moreelen en economischen steun van CJncle Sam zullen mogen rekenen. Een daarvoor noodige wijziging in de neu- traliteitswet wordt steeds meer waar schijnlijk geacht Vermelden wij ten slotte het alom ge waardeerde feit, dat Z. H. de Paus voort durend intensief aan diplomatieke ac tiviteit tot het behoud van den vrede deelneemt. Meer dan wellicht vermoed wordt, zal de ver boven alle partijen uitstaande figuur des Pausen invloed kunnen uitoefenen op den verderen loop der gebeurtenissen, waarvan zoo wel voor de geestelijke als de maat schappelijke belangen van geheel de wereld zoo ontzaglijk veel afhangt Sedert gisterenavond, nadat het bo- /enstaande was geschreven, heeft Hitier m bijzonderheden de voorstellen (eischen?) bekend gemaakt, waarover nij bereid zou zijn, met Polen te onder- nandelen. Natuurlijk komt daaronder /oor de onmiddellijke toetreding van Danzig tot het „Reich" De sindsdien ontvangen berichten schijnen op een verslechtering van den toestand te wijzen. De Führer heeft o.a. een dagorder tot het leger gericht en m de Duitsche pers verschenen reeksen oerichten omtrent beweerde grensin cidenten, klaarblijkelijk bestemd om de Duitsche openbare meening te beïn- /loeden. Ook werd gemeld, dat hyden de scholen gesloten zijn en dat geen enkel ouitenlandsch vliegtuig Duitschland meer mag overvliegen Het beslissend woord is intusschen nog niet gesproken. Bidden en hopen we Even voor het ter perse gaan van ons olad, bereikt ons het bericht, dat Danzig bij besluit van den Duitschen Rijksdag bij Duitschland is gevoegd. Reeds zouden de Duitsche legers tegen Polen zijn opgerukt en zouden Poolsche jteden (waaronder Warschau) zijn ge bombardeerd. nebben, niettegenstaande zijn ontken ningen. Uw vader heeft hem alleen zijn achting ontzegd en heeft hem van zich estooten. Die harde beproeving zal /oorbij gaan, als 't God belieft, de on schuld van mijn zoon zal duidelijk open- oaar worden, is 't niet hier beneden, dan coch eens hierboven O neen, hier beneden, mevrouw, ik heb er de vaste overtuiging van. Als hij maar had willen zweren, wat pa van nem vroeg, dat hij dien morgen niet in t bureau was geweest, dan zou ons heel wat droefheid bespaard gebleven zijn Piëta zag in de oogen van mevrouw Lenooy dezelfde vreemde uitdrukking, die haar was opgevallen bij Walter, ge durende hun laatste onderhoud. En evenals toen duurde die eigenaardige glans maar een oogenblik, als de flikke ring van een bliksemstraal Zij herkreeg aanstonds haar gewone uitdrukking, en als geheiligde smart op haar gelaat geen stempel gedrukt had van verheven majesteit, dan zou zij er precies zoo uitgezien hebben als vóór den zwaren slag, die met haar zoon ook naar zelf in haar diepste wezen had ge troffen Walter kon onmogelijk meer zeggen4

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 5