Bijbelsche Geschiedenis. ürisis-maatregelen Diversen Nieuwe Uitgaven èh rozijnèrwten, andere soorten gè-' droogde peulvruchten, witte suiker, bas terdsuiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken, -schilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen Op grond van deze beschikking is het voorloopig aan ieder verboden van de genoemde artikelen in één week zich meer te verschaffen dan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep personen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die groep per sonen in een week pleegt te verbruiken Het is duidelijk, dat dit verbod er op gericht is, te voorkomen, dat door ab normale vorming van voorraden een te kort aan de genoemde artikelen zal ont staan, waardoor die personen benadeeld zouden worden, die niet over de mid delen beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in een week ver bruikt wordt. Ook is het duidelijk, dat het verbod in geen enkel opzicht een belemmering bedoelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde ar tikelen. Het normale verbruik immers wordt door deze regeling niet aan ban den gelegd Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde hamsterverbod ook zal worden nage leefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting op gelegd bij iedere aflevering een afle- veringsbewijs in tweevoud uit te schrij ven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleveringsbewijs moet zijn voorzien, behalve van de hand- teekening van den leverancier, van een opgave van het artikel, dat werd afge leverd en van de hoeveelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den afnemer. Deze afleveringsbewijzen zullen door den afnemer, in verband met de in te stellen controle, gedurende een termijn van minstens 3 maanden zorgvuldig bewaard dienen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het andere exemplaar van de afleverings bewijzen gedurende eenzelfden termijn te bewaren De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterver bod gestraft kan worden met een ge vangenisstraf van 4 jaren, of een geld boete van f 10.000, terwijl bovendierl de gehamsterde artikelen in beslag ge nomen zullen worden Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat handelaren in de genoemde artikelen van de gegeven voorschriften vrijge steld zijn. Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelen in hoeveelheden, die het nor male verbruik in een week te boven gaan is strafbaar, terwijl zoowel de win kelier als de klant strafbaar zijn, indien niet bij iedere hoeveelheid, die in den winkel afgehaald wordt, of bij den klant thuis wordt bezorgd, een afleve ringsbewijs aanwezig is KEURIG. Hoe groot/ hoe klein Uw wasch mag wezen, 't Blijft voordeel wat Persil U biedt; 't Goed blijft als nieuw en 't is kraak helder, Persil toch vindt zijn weerga niet! (8) Voord» Vrouwon Wat eten we eiken dag? ZONDAG Vermicellisoep, varkenslappen, ge stoofde tomaten, aardappelen, pruimen compote. MAANDAG Rollade, spersieboonen, aardappelen, broodschoteltje DIN8DAO. Koud vleesch, gestoofde zomerbiet, aardappelen, fruit WOENSDAG Runderrolletjes, gestoofde komkom mer, aardappelen, watergruwel DONDERDAG Duitsche biefstuk, snijboonen, aard appelen, appelmoes met slagroom VRLJDAG Tomatensoep, gestoofde roode poon .(zeehaan), aardappelen met boter, sla. ZATERDAG Koude ham, stamppot van postelein met aardappelen, drie in de pan Gestoofde tomaten 1 KG tomaten, 1 uitje, 2 kruidnagels, 1 laurierblaadje, 1 takje selderie, 1 paar takjes kervel, 1 lepel slaolie, Vz Maggi's justablet, 2 d.L. water, desgewenscht 2 eetlepels geraspte kaas Wasch de tomaten, snijd ze in de helft, fruit ze even in een paar druppels oliein de koekenpan, doe ze over in een breede platte pan, en voeg er de kruiderijen bij. Doe nu de rest van de olie in de koekenpan, maak het stukje justablet fijn, roer het aan met het water, en voeg het bij de olie, die in- tusschen heet geworden is, (maar zon der dat er reeds blauwe damp afkomt). Laat de saus al roerende binden, en even doorkoken, voeg deze daarbij bij de tomaten, en laat alles te zamen op een zacht vuurtje langzaam gaar sto ven (ca. 20 minuten) Gestoofde roode poon 2 poonen, peper en zout, een paar le pels tarwebloem, 1 ui, 4 d.L. water met 2 theelepeltjes Maggi's Aroma en wat zout, een paar takjes peterselie, 1 ei, ongeveer 1 d.L. slaolie Wrijf de schoongemaakte visch in met peper en zout, wentel ze door bloem en bak ze in de heete olie rondom vlug bruin; breng ze dan over in een lang- werpigen vuurvasten schotel, waarin de visschen naast elkaar kunnen liggen Fruit in de overgehouden olie de fijn gehakte ui lichtbruin, voeg er het water met de Maggi's Aroma aan toe en de peterselie en laat het mengsel een oogenblik zachtjes doorkoken. Giet het dan door een zeef over de visschen. Leg een deksel over de schotel en laat de visch in de oven gaar stoven (ongeveer 20 minuten). Klop het ei, meng er voorzichtig een paar lepels van het heete kooknat door en giet dan het mengsel flink roerende door de vloeistof rondom de visch. Dien de visch op, versierd met een bosje peterselie EEN SMAKELIJKE NAZOMER MAALTIJD Er wordt over 't algemen in Neder land weinig lamsvleesch en schapen- vleesch gegeten. Ten onrechte; immers alle goede eigenschappen, waarvan vleesch de drager kan zijn, vinden we juist in lams- en schapenvleesch op ge lukkige wijze vereenigd. Het is licht verteerbaar, gemakkelijk en in betrek kelijk korten tijd gaar te maken; het doet in eiwitwaarde zeker niet onder voor andere vleeschsoorten en het steekt in kalk- en ijzergehalte zelfs gunstig uit boven het veel meer ge bruikte rundvleesch Geven we er ons, bij al deze voor deden, bovendien nog rekenschap van, dat de prijs beneden dien van rund vleesch blijft, dan bestaat er feitelijk geen enkele reden, waarom we zouden voortgaan met lamsvleesch en schapen vleesch als uitzonderingsgevallen op onze middagdisch te beschouwen Ofzou het misschien de smaak zijn, die niet iedereen aantrekt? 't Is mogelijk; maar, waar in het buitenland overal de beide vleesch soorten sterk in tel zijn, daar moet o.i. de mindere sympathie ervoor in Neder land een gevolg zijn van de mindere bekendheid met smakelijke schapen- vleesch-gerechten die er toch in overvloed te maken zouden zijn. En het is dan van belang, dat we aan die on bekendheid een einde maken, door een paar gerechten te beschrijven, die zeker de moeite van een proefneming zullen loonen y Ragout van schapenvleesch (4 per sonen) 500 G. (1 pond) schapenvleesch, 50 G. (Vz ons) rundvet, 1 ui, 1 Maggi's Justablet, ongeveer Vz L. water, 250 G. Vz pond) tomaten, wat peper Bestel het vleesch als „ragoüt- vleesch", nl. in niet te groote stukjes verdeeld op de wijze van poulet. Laat in een braadpan de fijngesnipperde ui in het vet goudbruin bakken, voeg er het vleesch bij en laat dit mee bakken, tot het een lichtbruine kleur heeft aan genomen. Wrijf het Maggi's Justablet fijn en meng het met het water tot een gelijke pap; giet die over het vleesch, sluit de pan en laat op een zacht vuur de ragout gaar stoven (een goed uur). Snijd de tomaten in stukjes, voeg ze bij de ragout en laat ze een kwartier mee stoven. Maak de ragoüt op smaak af met wat peper (misschien ook wat zout) en presenteer er gekookte aard appelen bij (ook wel aardappelpurée) en als groente bij voorkeur slaboonen Lamsvleesch met rijst en tomaten (4 personen) 500 G. (1 pond) in stukjes verdeeld lamsvleesch (z.g. lamsragoüt), 1 ui, 500 G. (1 pond)tomaten, 50 G. Vz ons) boter of vet, 400 G. (4 ons) rijst, 1 L. kokend water met 4 Mag gi's Bouillonblokjes, wat peper Laat op een niet te hard vuur de ge snipperde ui en de stukjes vleesch in de boter lichtbruin worden (in een braadpan b.v.) Voeg er dan de stuk gesneden tomaten bij, strooi er de ge- wasschen rijst in en bedek alles met den bouillon. Sluit de pan en laat op een zeer zacht vuur alles met elkaar gaar worden, tot het vleesch volkomen malsch is en de rijstkorrels goed zijn uitgedijd (ongeveer 1 uur) Maak het gerecht op smaak af met wat peper Een gemakkelijke hoofdschotel voor een drukke dag! TOURISTENPLAATS IN PANIEK STEMMING. Vorige week Vrijdagavond laat werd een der drukbezochtste touristenplaat- sen in het Zuiden van ons land in hevige paniekstemming gebracht dooi het optreden van een militairen trom petter, die bevel had ontvangen, een signaal te blazen De man, die het naar het schijnt op zijn zenuwen had gekregen, is na het blazen door de plaats getrokken uit roepende: „Algemeene mobilisatie" Dit veroorzaakte een geweldige pa niek. De toeristen, die in grooten ge tale aanwezig waren, vlogen naar bui ten, terwijl de hotelhouders in allerijl begonnen af te rekenen, daar ieder zoo spoedig mogelijk wilde vertrekken. Ve len werden zelfs uit bed gehaald. Na korten tijd zag men in den laten avond onafzienbare rijen auto's rijden met vacantiegangers, die zoo vlug mogelijk thuis wilden zijn De hotel- en pensionhouders in de plaats zijn hierdoor in hooge mate ge dupeerd. De trompetter is in arrest ge steld (Msb.) HUWELIJKSVOLTREKKING IN DEN NACHT. Vorige week Donderdag 's nachts even na 12 uur werd ten stadhuize te Hengelo (Ov.) het huwelijk voltrokken tusschen den heer R. V. en mej. G. W. Z. De reden tot dit nachtelijk huwelijk was, dat de jongeman reeds Donderdag avond onder de wapenen moest komen. De bruidegom wist echter dispensatie te verkrijgen tot uiterlijk Vrijdagochtend per eerste gelegenheid. Zoodoende werd het huwelijk, dat in normale omstandig heden 31 Augustus a.s. zou gesloten worden, 's nachts voltrokken Er was voor deze nachtelijke plechtig heid begrijpelijkerwijze veel belang stelling Hatelijk Hengelaar: Ik heb eens een keer drie uur lang met een zalm geworsteld Toehoorder: Ja, niet iedereen gaat even handig om met met een blikopener Altijd practisch Professor in de kunstgeschiedenis: Wanneer de zaal met die kostbare col lectie in brand geraakte, en je had slechts den tijd om vijf stukken te redden, welke vijf zou je dan kiezen? Examinandus: De vijf, die 't dichtst bij de deur staan Raak Een heer, die in een taxi had gezeten, miste zijn horloge en beschuldigde den chauffeur van diefstal. Het horloge werd echter spoe.dig achter een kussen gevonden en de beschuldiger begon zijn excuses te maken Laat maar, zei de chauffeur, u dacht, dat ik een dief was en ik dacht, dat u een heer was. We hebben ons allebei vergist Waar het om ging Wat drink jij liever: bier of wijn? Dan hangt er van af Waarvan? j g Van wie er betaalt Ook een excuus! Rechter (tot politieagent JWaarom snelde u den aanklager niet ter hulp in het gevecht? Politieagent: Ik wist niet, dat hij aanklager zou worden door Dr Jos. Keulers, professor aan het Groot Seminarie te Roer mond, met teekeningen van Jos. Speybrouck Uitg. J. J. Romen Si Zonen, Roer mond Met aflevering nr 20 is thans het laatste gedeelte verschenen van dit standaardwerk, waarvan wij reeds zoo vaak en met zoo groote waardeering in onze kolommen melding maakten In deze laatste aflevering in totaal 64 pagina's is opgenomen een zeer uitgebreid naam- en zakenregister be- benevens een aantal losse landkaarten ter verduidelijking van den tekst en last not least een bon voor het gratis laten inbinden van het werk in een mooien en sterken rood art canvas band bij de bekende firma J. Brandt en Zoon, Amsterdam, stellig een waar dig kleed voor het standaardwerk van Dr Jos Keulers, waaruit niet alleen dit geslacht maar ook de kinderen en kindskinderen geestelijke kracht en troost zullen putten De uitgave van de Bijbelsche Ge schiedenis door Prof. Dr Jos. Keulers met teekeningen van Jos Speybrouck die in 1932 verscheen, werd een over weldigend succes. De reusachtige oplage van 5500 exemplaren was in korten tijd uitverkocht Het werk was vooral bestemd voor bet Katholieke Huisgezin. Daarom was bet niet samengesteld als studieboek, maar werden met verwaarloozing van U te vakkundige kwesties de Bijbelsche verhalen eenvoudig en vlot verhaald Zoo veroverde de Bijbelsche Geschiede- ais van Prof. Keulers stormenderhand baar plaats in het Katholieke gezin van Nederland Doch nog veel grooter zou de triomph tocht van Keulers' Bijbelsche Geschie denis bij de huisgezinnen geweest zijn vanneer niet de prijs van f 35,- in dezen crisistijd voor minder kapitaalkrachtige gezinnen een overwegend bezwaar was geweest Waar echter eenmaal de be- angstelüng van de katholieke families /oor Keulers' Bijbelsche Geschiedenis '.66 geweldig was gebleken, zal deze minder kostbare uitgave zeker het ideaal ier uitgevers verwezenlijken: „Keulers Bijbelsche Geschiedenis in elk katho liek gezin". Dezelfde kunstplaten van den schilder los Speybrouck sieren ook deze uitgave, cerwyi de tekst eveneens onveranderd bleef Om het Ideaal „Keulers' Bijbelsche Geschiedenis in elk katholiek gezin" te verwezenlijken, werd de prijs van dezen tweeden druk op niet hooger dan f 15,- gesteld, met betaling ineens of betaling in twintig maandelijksche termijnen a 75 cent Deze uitgave verscheen in 20 afleve ringen van 32 pagina's, waarvan de eerste op 15 November '37 het licht zag,- ie tweede op 15 December 1937 en zoo vervolgens den 15den van iedere maand Het geheele werk omvat 627 pagina's en 6 uitslaande groote landkaarten en werd binnen 20 maanden gecom pleteerd. De kunstschilder Jos Speybrouck teekende honderd groote platen en de initialen en sluitstukken De in teekenaren ontvingen tegelijk met de eerste aflevering gratis 'n portefeuille voor het bewaren der losse afleveringen Bij de laatste aflevering gratis een rooden linnen band van Engelsch Art Canvas met goudstempel in echt blad goud, waarop de afbeeldingen van Christus en David. Bovendien werd, zoo als reeds vermeld, bij de laatste afleve ring een bon gevoegd voor het gratis inbinden der afleveringen Gaarne vragen wij voor dit voortref felijk werk de bijzondere belangstelling van al onze lezers, waarbij wij met een kleine variatie op het devies van den „Bond zonder naam" zouden willen zeggen: „Verbeter de wereld, maar be gin met Uzelf" met.Dr. Jos. Keulers' Bijbelsche Geschiedenis Tn deze rubriek worden zooveel mogelijk Ule maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door hef Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisls- oublicatlën: 25 Aug. Provinciale voedselcommis- sarissen 25 Aug. Levering zware varkens 26 Aug. Steunvergoeding erwten en veldboonen 29 Aug. De denaturatie van Rogge, Erwten en Veldboonen is opgeschort 30 Aug. Uitvoervergunningen marga rine, vetten, oliën en zeep Niet de eenvoudigste manier Twee vrienden zouden gaan visschen, maar hadden eerst aangelegd in de dorpsherberg. Toen zochten z& een goed plaatsje, gooiden de dobbers uit en vielen na korten tijd in slaap. Het duurde niet lang, of een van de twee sukkelde in het water. Min of meer beduusd krabbelde hij er uit. Zijn vriend werd wakker en zei verbaasd: Hè, wat heb jij uitgevoerd? Ik heb even gekeken of het aas er nog aan zat, zei de ander De verklaring Meyer (zijn vriend in het ziekenhuis bezoekend) Wel verdraaid, ouwe jongen, ik kon het niet gelooven toen ik hoorde, dat je in het ziekenhuis lag. Ik zag je gisterenavond nog met zoo'n aardig meisje loopen Slachtoffer: Jamijn vrouw ook. Aiie üoexeu en ruascnrilteu xjju jtrijgba&r bij den Boekhandel /an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" ZONNEWIJZER 1940 De almanak voor het Katholieke gezin verschijnt binnenkort weer! Bij de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht verschijnt in October a.s. voor de tweede maal de ZONNEWIJZER, een almanak voor het Katholieke gezin Ook ditmaal heeft het boek weer een omvang van 416 bladzijden, en is het gebonden in een vier-kleurigen pracht- oand. Het zal enkele honderden zwarte illustraties bevatten en acht gekleurde reproducties naar schilderijen van den Maastrichtschen meester Henri Jonas De traditie getrouw werden ook dit maal geen reeds elders verschenen bij dragen opgenomen, terwijl aan de ver zorging méér nog dan bij den eersten jaargang reeds het geval was, alle zor gen werden besteed Op de lijst van medewerkers treft men wederom de meest vooraanstaande let terkundigen, essayisten, illustratoren en musici aan, als bijvoorbeeld: Willem ten Berge, C. Boudens-van Heel, Walter Breedveld, Ernest Claes, Vincent Cleer- din, A. Diepenbrock pr., Kees Galesloot, Paul Haimon, Ernest van der Hallen, Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, Albert de Klerk, Dr. H. H. Knippenberg, Marie Koenen, Henk Kuitenbrouwer, Albert Kuyle, Prof. Dr Will. Lampen O.F.M., Drs. Th. Luyckx, Irma Meyer, J. Mul, Jozef Muls, C. Nypels, Jos. Panhuysen, Max. Prick van Wely, J. Scheerder O.S.Cr., Gabriël Smit, Herman Strate- gier, Dr Rich. Teunissen, Felix Timmer mans, Frank Valckenier, Anton van de Velde, Bernard Verhoeven, P. van Vogelpoel De illustratieve arbeid werd ditmaal toevertrouwd aan Gerard Huysser, Henri Jonas, M. Koolwijk, Frans Mertens, Ries Mulder, Joep Nicolas, Adriaan v. d. Plas, Lambert Simon, Cuno van den Steene, Karei Thole, Felix Timmermans In zijn geheel genomen zal de alma nak wederom een voorbeeld zijn van cypographische verzorging, en een waar getuigenis van hedentydsche katholieke Dietsche kuituur Bij het verschijnen van dit boek hopen we er op terug te komen; intus- schen wordt ook deze Zonnewijzer weer tegen een zoodanig lagen prijs beschik baar gesteld, dat ieder zich dit werk zal kunnen aanschaffen HET RIJK DER VROUW Halfjaarsabonnement f 2,60 Losse nummers 10 ct Nr 20 Korte inhoud Overzicht van de Parijsche mode collecties; Aardig garnituurtje voor jonge meisjes; Het aanzoek; Een vrouw en haar werk: Sabine Hettner; Twee loopers in kunstbreiwerk; Elsje kreeg geen nieuwe jurk en toch was ze tevreê; Iets over siergevogelte; Waterlelies (borduurwerk); De vrouw op de kegel baan; Voor de fijnproevers; Van bruin tot blank; Weet U wat van lowa?; Voor onze knutselaars: Een rook- en tijdschriftenstandaard; Met of zonder mouw; Bolero jasje in maat 44 (gratis patroon); Gebreid dameshemdje; Ons R. d. V.-model; Een damesblouse met lange mouwen; Zes modepagina's Inhoud BYOU: Leekepreekje; „Grootmoeders legaat" (ons complete verhaal); Naar aanlei ding van de geboorte van Prinses Irene; Het nieuwe Byou-feuilleton: „Het scherm gaat op"; Wij in Indië; De lucht in; Het Chineesche raadsel; Voor de jongeren: Lampions maken (2); Bridge- en puzzle-rubriek

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2