DE KONINGIN spreekt tot Haar Volk. Hamsteren verboden Distributieregeling afgekondigd No 4263 Vrijdag 1 September 1339 34ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Inlevering vao grens- documenten voor motor* rijtuigen tf/EK ÜW LEVER-GAL ÜP Militaire vraagrubriek per radio. Bevoegdheden voor de voedselvoorziening. WIE REIST... REIST MET... Algemeen Vrachtkantoor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Landgenooten, Op het ernstige uur, waarop Wij ons verplicht hebben gezien maatregelen te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het Mij een behoefte een woord tot u allen te richten De toestand is ernstig Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de be trokken mogendheden als vervlogen zaï moeten worden beschouwd. De bespre kingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken, dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat een conflict zal uitbreken Mocht deze afschuwelijke mogelijkheid werkelijkheid worden, niettegenstaande alle pogingen, die zijn en worden ge daan om de wereld voor een ramp zon der wedergade te bewaren, dan zal Ne derland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en 't vertrouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal willen betrekken. Onze zelfstandigheidspolitiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kunnen geven, daar toe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mo gelijkheid, aan den wil tot onzijdigheid de vereischte kracht te kunnen bij zetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de regeering heden ge meend niet langer te mogen wachten met 't nemen van den uitersten voor zorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelijk uitgesteld, doch meende, dat nu de tijd gekomen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. Maandagavond om acht uur heeft H. M. de Koningin voor de radio het woord gericht tot Haar Volk in Nederland en de Nederlandsche gebiedsdeelen buiten Europa. In alle duidelijkheid wensch Ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voor zorgsmaatregel, waarvan de uitzonder lijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonderlijke omstandig heden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit over bodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Neder land tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft vervuld waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatigheid zou zijn ge weest Ik twijfel niet of gij staat allen om uwe Regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vast beraden Ten volle vertrouw ik, dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten veront rusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht 'is Niet alleen naar leger en vloot gaan thans mijn gedachten uit. Ik denk ook aan de velen in rijksdienst, die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan Mij ter harte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en Ik geef Mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoo heel velen meebrengt Maar evenzeer weet Ik, dat de Ne derlandsche vrouwen in volle berusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers, die het vaderland van haar vraagt, te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven doordron gen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor al leen het ons mogelijk zal zijn de lasten, die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen. vraag is ingediend Zoolang de distributiestamkaarten nog niet zijn uitgereikt, wordt in plaats daarvan een Rijksdistributiekaart ver strekt Bij overlijden of vertrek naar het buitenland moet de reeds verstrekte distributiestamkaart of Rijksdistributie kaart worden ingeleverd aan den distri- butiedienst, welke de kaart verstrekte Artikel 4. Iedere houder van een distri butiestamkaart of van een Rijksdistri butiekaart kan, op vertoon van die kaart, op een nader door den distributie dienst te bepalen tijd en plaats, zich in het bezit doen stellen van ten behoeve van de distributie vari bepaalde goede ren of groepen van goederen uit te geven distributiebonboekjes Van de uitreiking van elk distributie bonboekje wordt door den distributie- dienst op de betrokken distributiestam kaart of Rijksdistributiekaart een aan- teekening gemaakt In afwijking van het in het eerste lid bepaalde, kan ten aanzien van distri butiegerechtigden, wier leeftijd valt binnen nader vast te stellen leeftijds grenzen, ten behoeve van de distributie van nader aan te wijzen goederen of groepen van goederen worden bepaald, dat aan hen: hetzij geen distributiebon boekje wordt uitgereikt, hetzij een distributiebonboekje in een andere uit voering dan die, bestemd voor de andere distributiegerechtigden, dan wel een distributiebonboekje, uitsluitend be stemd voor eerstbedoelde distributie gerechtigden. Aan een ieder, die overeenkomstig het bepaalde bij artikel 19, eerste lid, van het Besluit bevolkingsboekhouding, voor noemd, als tijdelijk hier te lande ver blijvend is ingeschreven in het verblijf - register eener gemeente, zullen door tusschenkomst van den distributie van den kring, waartoe die gemeente be hoort, distributiebonboekjes, als bedoeld in lid 1, worden verstrekt Artikel 5: Met ingang van een nader te bepalen datum geven uitsluitend de bons, waarvan de distributiebonboekjes zijn voorzien, recht op het koopen van de in artikel 1 genoemde goederen Voor elk der in artikel 1 bedoelde goederen z£l telkens nader worden be kend gemaakt welke bon of bons recht geven op het koopen dier goederen en tot welke hoeveelheden dat recht zich uitstrekt. Daarbij wordt tevens bekend gemaakt de termijn gedurende welken de aldus aangewezen bon of bons geldig blijven. Artikel 6. Het is met ingang van den in artikel 5, lid 1, bedoelden datum ver boden de in artikel 1 genoemde goederen af te leveren anders dan tegen vertoon van het betrokken ten behoeve van de distributie van ieder dier goederen uit gegeven distributiebonboekje en in levering van één of meer bons, overeen komende met de voor ieder dier goe deren vastgestelde hoeveelheden. Bij de aflevering der goederen moeten —o De ANWB en de KNAC geven houders van triptieken, carnets en acquits nog maals in overweging, met het oog op de buitengewone omstandigheden, deze do cumenten, voorzien van een uitvoer- stempel, in te leveren bij de vereeniging, welke ze hun heeft uitgereikt Indien het uitvoerstempel ontbreekt zooals veelal met Belgische triptieken het geval zal zijn dient men eerst naar de*grens te rijden, om de docu menten te laten afstempelen Er wordt de aandacht op gevestigd, dat dit advies "gegeven wordt uitsluitend in het financieele belang van de ge bruikers zelf, die in hooge kosten zou den vervallen, indien de buitenlandsche douane t.z.t. invoerrechten voor het motorrijtuig zou vorderen, als de hou- de bons in tegenwoordigheid van den ontvanger uit het betreffende distri butiebonboekje worden gescheurd. Af levering der goederen tegen inlevering van losse bons is verboden Artikel 7. De artikelen 5 en 6 zijn niet van toepassing op het koopen door of het afleveren aan hem, die gewoon is in de in artikel 1 genoemde goederen handel te drijven, voor zoover dit koopen of afleveren betrekking heeft op dien handel Artikel 8. Het koopen ten behoeve van zijn bedrijf van de in artikel 1 genoem de goederen is met ingang van een na der te bepalen datum iederen klein handelaar verboden, tenzij' hem door of namens den Minister van Economische Zaken vergunning daartoe is verleend. De vergunning wordt slechts verleend aan dien kleinhandelaar, die aan den distributiedienst van den distributie kring, waartoe de gemeente, waarin hij gevestigd is, behoort, binne.q een nader door dezen dienst te bepalen termijn en volgens door dien dienst te stellen rege len een opgave heeft verstrekt van zijn gemiddelden omzet en van zijn ge middelden voorraad van elk van de in artikel 1 genoemde goederen De kleinhandelaar is vóób. een nader te bepalen datum verplicht aan den distributiedienst een opgave te ver strekken van zijn op nader door dien dienst te bepalen datum beschikbaren voorraad van elk der in artikel 1 ge noemde goederen, op een bij dien dienst af te halen formulier De in het eerste lid bedoelde vergun ning wordt verleend, rekening houden de met de in de vorige leden bedoelde, door den kleinhandelaar verstrekte ge gevens, met de in totaal voor de distri butie beschikbare hoeveelheid goederen en met het aantal door den kleinhande laar op vanwege den distributiedienst beschikbaar te stellen opplakvellen, op geplakte en bij den distributiedienst in geleverde bons, als bedoeld in ajtikel 5. De in het eerste lid bedoelde vergun ning wordt voorts slechts verleend op een behoorlijk door den kleinhandelaar in te vullen, vanwege den distributie dienst ter beschikking te stellen bestel bon De in dit artikel ten aanzien van den kleinhandelaar gestelde regelen zijn mede van toepassing op den hotel- I houder, restauranthouder, caféhouder, koffiehuishouder, cantinehouder en houder van een sociëteitsbuffet Artikel Deze beschikking kan wor den aangehaald* onder den naam distributieregelingsbeschikking 1939" en treedt in werking met ingang van den dag na dien der dagteekening, onder scheidenlijk der eerste dagteekening, van de Nederlandsche Staatscourant, waarin zij is geplaatst (derhalve op heden, 30 Augustus), terwijl zij in af schrift zal worden gezonden aan alle burgemeesters. 's Gravenhage, 29 Augustus 1939 der geen afgestempeld grensdocument zou kunnen overleggen Om deze reden wordt ook aan hen, die een afgestempeld document bezitten, aangeraden dit aan hun vereeniging in te zenden, waar het voor hen bewaard zal worden, zoodat zoek raken van deze waardevolle papieren is uitgesloten Bij vordering van auto's, waarvoor nog grensdocumenten loopen, dient men een bewijs van deze vordering te vragen, waarop de kenmerken van het motor rijtuig zijn vermeld. Dit bewijs kan noodig zijn om administratieve zuive ring van grensdocumenten te verkrij gen ANWB en KNAC geven ten slotte hun leden, die nadere inlichtingen over het bovenstaande wenschen, in overweging zich thans tot hun vereeniging te wen den, nu er wellicht nog gelegenheid be staat om eventueele moeilijkheden voor hen op te lossen \D VERTEERT IN Dl ZEEUWSCHE KOERIER en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever- al in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer eze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-pil LETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.76. - (1») In verband met de talrijke vragen om inlichtingen, welke in deze dagen op militair gebied aan de betrokken autori teiten gesteld worden, is besloten, dat op vragen, waarvan de beantwoording in breeden kring belangstelling heeft, in aansluiting op de nieuwsberichten van het A. N. P. het officieele antwoord ge geven zal worden Vragen, welke voor beantwoording langs dezen weg in aanmerking komen, kunnen gericht worden aan het secre tariaat van de Radio-Omroep-Controle- Commissie, Mauritskade 17 te 's-Gra- venhage, dat zich terzake met de be voegde militaire autoriteiteii in ver binding zal stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoording aan het A.N.P. zal zorg dragen Het Staatsblad en de Nederlandsche Staatscourant van 28 Augustus 1939 be vatten tal Koninklijke besluiten en be schikkingen van den Minister van Eco nomische Zaken, welke in het algemeen ten doel hebben dien Minister de noo- dige bevoegdheden te verschaffen om de voedselvoorziening voor mensch en dier hier te lande ter hand te nemen. De bedoeling van deze maatregelen is slechts om van den aanvang af zooveel mogelijk verzekerd te zijn van een goed functionneerende voedselvoorziening. De afkondiging van deze maatregelen Dehoeft dus geenszins aanleiding te geven tot ongerustheid. Hiervoor is geen reden NIET MEER KOOPEN DAN VOOR NORMAAL GEBRUIK. O— Maandag jl. heeft de minister van Economische Zaken een beschikking genomen krachtens de wet van 24 Juni 1939, Staatsblad 634, waarbij maatrege len worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en enkele andere artikelen tegen te gaan. Deze maat regelen hebben betrekking op: rijst (rijstebloem, rijstemeel en gemalen rijst), tarwebloem en tarwemeel, rogge bloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, maizena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners io De minister van Economische Zaken heeft bepaald: Artikel 1. Als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributie - wet 1939 worden aangewezen: rijst, rijstebloem, rijstemeel, gemalen rijst, tarwelbloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, ver micelli, macaroni en spaghetti, mai zena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucij ners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boter- olie en andere spijsoliën, bak- en braad vet, margarine, koffie, koffiesurrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeepschilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen. Deze goederen mogen niet worden ge tocht, verkocht of afgeleverd dan met nachtneming van een voor die goederen vastgestelde distributieregeling, als om schreven in de hierna volgende artike len. Artikel 2. Distributiegerechtigde is uit buitend hij, die in één der bevolkings- gisters of verblijf registers, als bedoeld i het nader gewijzigd Besluit bevol-1 kingsboekhouding, Staatsblad 1936, no. 342, is opgenomen of ingeschreven, met uitzondering van hem, die in werke- Hjken militairen dienst is, waaronder ten dezen mede is begrepen de vrijwillig dienende militair Rechthebbende op een distributie stamkaart is een ieder, die in één der bevolkingsregisters, als bovenbedoeld, is opgenomen Iedere rechthebbende op een distribu tiestamkaart heeft, zoolang de distri- outiestamkaarten nog niet zijn verstrekt, recht op een Rijksdistributiekaart Artikel 3. De distributiedienst van el- ken distributiekring verstrekt aan alle rechthebbenden op een distributiestam- kaarc, voor zoover zij zijn opgenomen in het bevolkingsregister van één der tot dien kring behoorende gemeenten, een distributiestamkaart, voor zoover zij zijn opgenomen in het bevolkings register van één der tot dien kring be hoorende gemeenten, een distributie stamkaart. Aan ieder, die is opgenomen in het Centraal bevolkingsregister, zal op aan- /raag een distributiestamkaart worden verstrekt door tusschenkomst van den distributiedienst, bij welken de aan

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1