Even iuisiaren naar den zender uit het Vijfde Waarom zoudt teveel Belasting betalen Uit de Provincie Uit het binnenland Uit het buitenland Overzicht 81 Verschaft U die zekerheid door mid del van de bekende Belasting-gids: Practische Handleiding voor Belastingplichtigen Boekhandel ««De Zeeuwsche Koerier«« Telef. 15 Sas van Gent Kerknieuws Hier volgen de voornaamste gèbeurten ZILVEREN PROFESSIEFEEST. De Eerw. Zuster Leonide, Directrice van de R.K. Huishoudschool „St. Martha" te Hulst, vierde op 15 dezer (Maria Hemelvaart) haar zilveren pro- fessiefeest. Hare leerlingen hebben haar bij die^ gelegenheid op treffende wijze gehuldigd. Moge het deze voortreffelijke paeda- goge, wier toegewijde en hoogst ver dienstelijke arbeid in breeden kring zoo zeer gewaardeerd wordt, gegeven zijn, nog lang haar verantwoordelijke taak te vervullen tot heil van onze geweste lijke vrouwelijke jeugd. Met dezen wensch, zullen allen, die haar kennen, stellig van ganscher harte instemmen. Zondag 27 Augustus a.s. zal de Weleerw. heer Jos. Stallaert, zijn Eerste H Mis opgedragen in de parochiekerk te Groe nendijk De Eerw. Zuster M. Otholine, reeds meer dan 35 jaar werkzaam bij het on derwijs te Hontenisse, het laatste jaar als hoofd der St Theresiaschool te Lams waarde, is benoemd tot hoofd der school te Sprundel. De doopplechtigheid van Prinses Irene is op Donderdag 14 September vastge steld De veldpostdienst is weer in werking getreden NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN De voorzitter van het Centraal stem bureau heelt tot ieüen van de Tweeat Kamer benoemd verklaard: in de vacature Aibarda den heer J. Bommer te Amsterdam; in de vacature de Geer prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar, en in de vacature van den Tempel den heer B. C. Franke te Amsterdam DE LOTERIJ DER K.F.A. De loterij der K.F.A., verleden jaar in October begonnen, had aanvankelijk een vlot verloop. Binnen enkele maan den werden 20.UU0 loten verkocht. Ei rezen echter moeilijkheden met de Ned. Bioscoopbond over het geven van een gratis filmvoorstelling. Hierdoor werd de verkoop der overige loten ernstig be lemmerd en ten slotte stop gezet. Aan den Minister van Justitie is thans een plan voorgelegd, waarmee op redelijke gronden kan worden aangetoond, dat de overgebleven loten in de a.s. winter kun nen worden verkocht. Hierop heeft Z.- Exc. nog eenmaal en thans voor de laatste maal acht maanden uitstel van de trekking verleend, welke op 1 Aug. jl. was bepaald. In het a.s. winterseizoen zal nu een krachtige actie tot plaatsing van de onverkochte loten worden onder nomen. In ieder geval zal de uitloting vóór 1 April zoo mogelijk vóór 1 Februari 1940 plaats hebben 18-25 Augustus Eindelijk is de aap uit de mouw ge komen en heeft de afgeloopen week de verklaring gebracht voor het raadsel achtige feit, dat de onderhandelingen telingen, die de Boksers hun krijgsge vangenen aandeden. En zelden meei zag men een glimlach op haar bleek ge- ladt. Gewond in haar dierbaarste ge negenheid, vluchtte zij alles wat haai kon losmaken van haar herinneringen en leefde eenzaam en stil in de hooge vertrekken, die eertijds konden weer galmen van haar vroolijken lach, van de luidruchtigheid van haar opgeruim- den geest Mevrouw De Verbrugge, die het veei te druk had met zich zelf, en niets deed dan zuchten over de voortdurende af wezigheid van haar zoon, over de zeld zaamheid van zijn brieven, merkte niets van Pieta's kwijnende levens vreugde. Geheel anders was het met den bankier, aan wiens vaderlijke waak zaamheid^ niets ontsnapte. Bij de droef heid, het jonge meisje zoo te zien lij|len: voegde zich bij hem nog het berouw over de hardheid, waarmede hij den -officier behandeld had. En als die hard heid ook eens een wreede onrechtvaar digheid tegenover hem geweest was?., vroeg hij zichzelf af. Als Walter eem sneuvelde in zijn vrijwillige balling schap? Wat een bitter verwijt vooi - hem! De bankier durfde ei* niet over te spreken; hij vreesde Piëta's smart nog grooter te maken. - 1 'hLè issen uit de afgeloopen week: van Engeland en Frankrijk met Rusland m een tijd, dat snel handelen een ge- oiedende eisch moest worden geacht, zoo eindeloos werden gerekt. Tezelfder tijd dat deze besprekingen, ten doel hebbend samen te werken om Duitschland te be letten, zijn politiek van gewelddadige annexatie van Europeesch gebied voort Ge zetten, werden gevoerd, heeft Rus land, in strijd met de meest elementaire opvatting van goede trouw, in het diepste geheim óók met den gemeen- schappelijken vijand, Duitschland, onder nandeld met het resultaat, dat Dinsdag ochtend het wereldschokkende nieuws oekend werd, dat tusschen de twee doodsvijanden, het nationaal-socialis- cische Duitschland en het bolsjewis- cische Rusland een niet-aanvalsverdrag was tot stand gekomen. Dit verraad van de Sovjet-Unie moge een VERRASSING zijn geweest, het kan aan wie de feiten nuchter beschouwt, geen VERWONDE RING baren. Menschen zonder moraal zijn nu eenmaal tot alles in staat. Het is en blijft een raadsel, hoe de Engelsche en Fransche regeeringen zoo „naief' hebben kunnen zijn om een bondgenoot schap na te streven met individuën, die de vernietiging der bestaande wereld orde als eerste punt op hun program nebben staan. Dat staat ongeveer gelijk met zelfmoord, zou men zoo zeggen. Een verbond met den duivel kan men toch moeilijk goedpraten. Velen zullen dan ook in de ontwikkeling der gebeurtenis sen een welverdiende straf zien voor deze onbegrijpelijke taktiek, die elke reëele basis miste ivioge net geoeurde voor heel de werelu een les zijn, cue niet vergeten wordt. Wie itusiana vertrouwt, gaat bij den dui zel ter biecht. Dat zal ook Duitschlanu ongetwijfeld ondervinden De reactie, die het evengenoemde be richt in de geheele wereld heeft teweeg- óebraent, is uiteraard geweldig geweest. Voor Polen lijkt dit verdrag vrijwe^ óeiijk te staan met een doodvonnis, welks oenuitvoerlegging door de garandeeren- ue Staten, Engeland en Frankrijk, niet zal kunnen verhinderd worden. Tenzij aan vergaande Duitsche eischen worat toegegeven, mag het lot van Polen be zegeld geacht worden. Dat zal moeilijk oetwijleld kunnen worden. En waai van Poolsche zijde verklaard wordt, dat van concessies geen sprake kan zijn, lijkt een conflict thans vrijwel onver mijdelijk. Indien althans niet nieuwe verrassingen op het laatste oogenblik nogmaals een radicale wijziging in den toestand brengen Veel ernstiger nog dan deze reeas zoo ernstige consequentie van 'ut uuitsch-Russische overeenkomst is het ïeit, dat de Europeesche crisis daardooi tnans in een acuut stadium is gekomen, •trots hun ongetwijfeld zeer verzwakte positie, hebben Engeland en Frankrijk verklaard, ten volle hun verplichtingen ten aanzien van Polen te zullen na komen, zoodat niet kan worden be twijfeld, dat een Dutsciie aanval op laatstgenoemd land, een Europeeschen oorlog zal beteekenen met al de ont zettende gevolgen, daaraan verbonden. Nog worden voortdurend pogingen in net werk gesteld om deze ramp te voorkomen. Z.H. de Paus, Koning neopold namens dé z.g. Oslo-Staten en President Roosevelt hebben een dringend Daar hij niet hopen kon nieuwstijdin gen te ontvangen van den jongen man zelf, wien hij gelast had alle betrek kingen met hem af te breken, dacht hij er eerst aan te informeeren bij het mi nisterie van oorlog of marine, waar hij vele vrienden telde onder de ambte naren op de bureaux. Maar zij gingen gewoonlijk veel te langzaam te werk en zijn ongeduldig verla^- niet ïanger wachten. Hij besloot daarom zich te wenden tot een geheim agentschap, dat te Parijs bestond, dat wel veel geld vroeg voor zijn inlichtingen, maar dat daarom ook veel sneller van alles werd op de hoogte gebracht Een paar dagen later ontving hij dan ook het volgende telegram: „Luitenant Lenooy heeft een zeer werkzaam aandeel genomen aan het bombardement van Pekin en is volko men ongedeerd in de hoofdstad binnen gedrongen. Hij vertoeft op 't oogenblik m het Europeesch kwartier" Piëta glimlachte weer eens, toen haar vader haar die weinige regels ter hand stelde. Zij bedankte hem met een tee- dere kus Je moet dat nieuws aan Dini, Walter's mster meedeelen, kind; zij zal het weer aan haar moeder overbrengen Mevrouw Lenooy is sinds drie weken beroep gedaan óp de VèrantWoordelijke leiders. Of hiervan onder de gegeven omstandigheden nog resultaat verwacht mag worden, lijkt twijfelachtig De wereld is in nood. Nog is er echter hoop. Waar menschelijke middelen fa len, kan God altijd nog uitkomst bren gen. Bidden wij tot Hem, zonder Wiens wil of toelating in deze wereld niets ge schiedt, om het behoud van den vrede. Slechts gebed en boete zullen de straf kunnen afwenden of althans verzach ten, die godloosheid, hoogmoed en zedenverwildering bij voortduring over het menschdom afroepen. Mogen alle goedwillenden dat beseffen en hun plicht doen Het spreekt vanzelf, dat de ernstige toestand in Europa alle verdere inter nationale kwesties op den achtergrond heeft geschoven. Zoo wordt over de Engelsch-Japansche wrijving in het Verre Oosten de laatste dagen weinig of niets meer vernomen. Japan is door de plotselinge zwenking van Duitschland tot dusverre de groote promotor van de anti-Russische (anti-Kommintern) beweging zoodanig uit het lood ge slagen, dat de lust tot verdere agitatie tegen Engeland voor het oogenblik ver gaan schijnt. Zelfs wordt gemeld, dat er plannen zouden bestaan om met China vrede te sluiten Ook Spanje's gevoelens voor den Duitschen „vriend" schijnen door de jongste gebeurtenissen ernstig geschokt te zijn, terwijl mede het vertrouwen van Italië in zijn asgenoot ondanks alle verzekeringen van „verbondenheid' wel tot iets lager niveau zal zijn ge daald Men vraagt zich danook af of de jongste diplomatieke zet van Hitier wel zoo geniaal is geweest, als zij op het eerste gezicht leek en of het verlies aan prestige en vertrouwen en aan uitein delijken steun niet veel zwaarder wegen, dan de voordeelen, voortspruitend uit de overeenkomst met een Staat, wiens einddoel het is óók Duitschland grondig te vernietigen De Bijbelsche Geschiedenis voor het Katholieke huisgezin verschijnt in 20 afleveringen a 32 pa gina's Prijs van dezen tweeden druk slechts f 15 totaal, desgewenscht betaalbaar a 20 maandelijksche termijnen a 7§ ct (de eerste druk kostte f 35) Prospecti met proefpagina's, waaruit men zien kan, hoe dit prachtwerk is uitgevoerd, zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar te SAS VAN GENT bij: Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Sas /an Gent in Parijs. Als u het goed vindt, ga ik haar onmiddellijk opzoeken. Ze zal zoo gelukkig zijn! Eindelijk brak Piëta eens haar ge drukt zwijgen, zij sprak een wensch uit en de bankier haastte zich haar ter wille te zijn Zet je hoed op, ik zal je zoover ge leiden. Juffrouw Agnes kan je dan een uur later komen halen voor 'n wande ling in 't bosch. Dat is niet noodg. Walter's moeder zal me wel terug brengen Maar ik sta er op, dat je minstens eens een paar uur in de open lucht wandelt, meisje. Je neef De Servannais dineert vanavond bij ons, zooals je weet. Ik wil niet, dat je voor hem verschijnt met dat bleek, vermoeid gezicht, dat je sinds eenigen tijd hebt Wat kan Guido voor belang stellen in mijn gezicht? hernam zij op^onverschil- ligen toon. Daar heb ik mijn redenen voor; laat dat je voldoende zijn Als mijn neef ooit bemind heeft, dan zal hij de droefheid, die de verwijde ring van mijn verloofde mij veroorzaakt, begrijpen, zeide zij met zachte stem Piëta! onderbrak de bankier streng Pa! Hun blikken ontmoetten elkaar. Die van het jonge meisje vol van een trooste H| Wellicht is er alle aanleiding, dat U tegen den aanslag voor de In komsten- en Vermogensbelasting reclameert, omdat U te hoog wordt aangeslagen. Maar dan is het nood zakelijk, dat U precies weet wat de wet zegt, welke bronnen van in komen geheel of gedeeltelijk „vrij" zijn, welke aftrek toegestaan is, enz. door J. D. HAMSTRA PIK Inspecteur der Directe Belastingen Dit boek geeft U alle inlichtingen over de Inkomstenbelasting, Gemeentefonds belasting, Vermogensbelasting, Perso- neele belasting. Forensenbelasting. Met volledig overzicht der tarieven. Bij reclame en beroep is deze Gids onmisbaar! Prijs f2,franco per post f 2,10. Bestel nog heden een exemplaar aan: Aan hen, die reeds in het bezit zijn van bovengenoemde Practische Handleiding kan een „Aanvullingsblad voor het be lastingsjaar 1939-1940" worden geleverd, waarmee de belastinggids weer geheel „up to date" is. De prijs bedraagt 20 ct., franko per post 23 ct. Hij wilde toch meedoen De première van het tooneelstuk was 'n fiasco. Overal werd gefloten. In het parket, in de loge's, enz. Alleen Pieterse klapte Vindt je 't zoo mooi? vroeg een kennis Oh nee! Waarom klap je dan? Ik kan niet fluiten en nu klap ik voor de menschen die fluiten Douche Een lid van het parlement, krachtig voorstander van gelijke rechten vooi man en vrouw, zat op een diner naast een bekende vrouwen voorvechtster. Mejuffrouw, zei de vrouwenverdediger, ik geloof, dat de man en de vrouw in alle opzichten volkomen gelijk zijn! Nu bluft u toch een beetje, zei de dame ZOEKT U EEN BETREKKING? EEN KOEKIERTJE BRENGT UITKOMST, MEMAND LAAT DAT ONGELEZEN ONZE KOERIERTJES STAAN STEEDS GEREED OM U VAN DIENST TE ZIJN. EN ZIJ DOEN HUN WERK UITSTE KEND. BOVENDIEN ZE ZIJN BUITEN GEWOON GOEDKOOP. PRIJS SLECHTS 50 CT. (VOORUIT BETAALBAAR). looze droefheid. Je weet toch, dat ik nooit mijn toe stemming zal geven Dat weet ik! Welnu, waarom dan nog verwachtin gen te koesteren, die toch niet verwer kelijkt kunnen worden? Mevrouw Lenooy stelt toch mijn vertrouwen niet te leur door je in verbinding te houden met Walter? Het gelaat van Piëta kleurde zich mei donkerrooden blos "Maak u niet ongerust, pa! Zij heeft beslist geweigerd om zelfs eenvoudig mijn groeten aan hem over te zenden" hernam zij levendig. „Goed, zij doet niets anders dan haar plicht". Mijnheer De Verbrugge oordeelde het oogenblik noch niet gunstig zijn dochter mede te deelen dat hij den eigen och tend zijn jongen neef den markies De Servannais vergund had haar het hof te maken, Zijn eigen woorden werden door zijn dochter beantwoord met het ondoor- grondelijkst stilzwijgen. Hij was daarom blij, dat Guido genegenheid voor Piëta had opgevat. Dat middel zou misschien helpen, om de herinnerng' aan Waltei bij Piëta te verdrijven. Hij meende het tenmiste en hij besloot het te probee- ren. WIJ VRAGEN U DOORZENDING van Uw gelezen dagbladen, Katholieke Illustratie, en alle goede en interessante lectuur naar een missionaris!! Stuurt ons Uw ongebruikte, doch nog bruik bare boeken!! ADRESSEN en eventueel INLICHTIN GEN bij de Missie-Boeken-Actie, GROOT SEMINARIE, HOEVEN. KERKBERICHT VOOR HULST Zondag 27 Aug. 6 y2 dhr Bern. Jac. Voet en echtg.; 7% voor de parochianen; 9 dhr Pieter Joan, de Potter en echtg.; 10 mevr. Verdurmen-Broekaert Maandag 28 Aug. 6V2 dhr Michaël Vermeulen, echtg. en kinderen; 7 dhr Carolus Joannes Burm; 8 mej. Eulalie Coene en fam. Dinsdag 29 Aug. 6y2 dhr Joan. Franc. Borm, echtg. en kinderen; 7 dhr Fran- ciscus Buijsse, echtg. en zoon; 9 tot ze kere intentie Woensdag 30 Aug. 61/2 Weled. Heer Norb. Franc. Verdurmen; 7 jaarg. dhr Florentius de Moor; 9 voor overledenen Donderdag 31 Aug. 6V2 niej. Leönie Verdurmen en fam.; 7 jaarg. mej. Maria Verwilghen; 9 ter eere O.L. Vrouw Vrijdag 1 Sept. 6y2 tot zékere intentie; l dhr Petrus Menu; 8 mevr. Pohlman en fam. Zaterdag 2 Sept. 6y2 ter eere O. L. Vrouw; 7 tot zekere intentie; 8 mej. Maria en Elisa Haak l Heden na de HH Missen vereering der relikwie van den H Antonius; om 2 uur Lof met rozenhoedje, daarna kleine H. Familie voor jongens, en om 3 uur H. Familie Donderdag om 7 uur oefening van het Heilig Uur en gelegenheid om te biech ten Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, des avonds om 7 uur Lof met lied en eere- 00ete aan het Heilig Hart van Jezus Vrijdag biechten voor de jongens van 9-11 jaar A.s. Zondag eerste Zondag der maand, aigemeene H. Communie voor de man nen en jongens van onze godsdienstige /ereenigingen Zijn voornemens een christelijk huwe- -ïjk aan te gaan: Carolus Ludovicus de Bruijn, weduwn. van Clara Ludovica van Osselaer en Margaretha Maria Boussen van St Jan steen 3e afk. Albertus Leijse en Elza Josephina Schuerman te Deurne (B) 3e afk. Dhr August Lion te Roosendaal en inej. Josepna Philomena Emma Schiffer *an St Jansteen 2e afk. Zij, aan wie eenig huwtciijksbeletsel ^egen deze huwelijken bekend is, zijn /erplicht daarvan zonder uitstel kennis -e geven aan den Pastoor-Deken Dinsdag, Woensdag en Donderdag Ziekentriduum voor Hulst en omgeving. De jonge man had een innemend ge- aat, vol levendige uitdrukking. Zijn varm, overtuigend woord bekoorde ïiet minder dan zijn onbevangen blik. .ruido had veel gereisd, veel gezien; in ijn gesprekken wist hij alles te zeggen net een fijnheid van uitdrukking, die iuidelijk blijk gaf van hooge begaafd- ïeid van zijn geest. Zij waren heel ver familie van elkaar, naar toch had de jonge man altijd ïeel vertrouwelijk met de familie De /erbrugge omgegaan. Alles was er dus /óór om te veronderstellen, dat Piëta liet lang ongevoelig zou blijven voor de iefdesbetuigingen van zulk een begaaf- len jongen man.Mijnheer De Verbrugge ïoopte het ten minste ernstig, hij kon ;ich geen schoonzoon denken, die meer n zijn smaak zou vallen en die beter de ngenliefde van zijn vrouw zou kunnen ;treelen. Hij vond het beter voor 't sla- jen zijner plannen op 't oogenblik het neisje te laten begaan, maar op het Dunt van de wandeling, die zij maken :ou, was hij onverbiddellijk. Over een uur zal het rijtuig voor zijn, ian kunt u Piëta op gaan halen bij nevrouw Lenooy om met haar te gaan vandelen in het bosch, zeide hij tot juf- 'rouw Agnes, die hij in de gang tegen kwam (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3