akkerïJE* Eer en Liefde DE MAASBODE Parafix enveloppen flaredaQen De Standaardvertaling van de H. Schrift: FE UILL ETON Onderwijs Firma Gebrs. SIEPNAN -t#i. 199. - GOES .verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu tijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! (12) Joden en de Hollandsche en Zeeuwsche kolonisatie in Zuid-Amerika, door E. K. Kesler; Nederlandsche Folklore in een Koppermaandagschilderij, door D. J. van der Ven; De Tentoonstelling van Bij- belsche Kunst in het Rijksmuseum, door K. G. Boon; Tekst en Illustratie op de Tentoonstelling in het Rijksmuseum door A. van Schendel; Boekbespreking; Inhoud van Tijdschriften; Nieuwe Uit gaven 100.000 ZEEMIJL PER ONDERZEEBOOT Een boek van modern avontuur van den Nederlandschen Onderzee dienst en de wetenschap Indien er éen tak der Nederlandsche deiensie ter zee populair is, dan is da ongetwijfeld het auikbootbedryf. Dat is geen wonder als men nagaat, dat dt prestaties van onze marine in_dit op- zicnt internationaal ongeëvenaard zijn. De reizen over alle oceanen door onzt O.- en K.-booten gemaakt, werden in alle landen ter wereld besproken als iets buitengewoons, ook in Engeiand en Amerika. Wij behoeven ter illustratie niervan alleen maar den naam van K. XVIII te noemen om een voorbeela van durf, doorzettingsvermogen en ver trouwen in het materieel te geven Er was nóg een factor, die het duik- bootbedrijf in het licht der algemeene belangstelling zette. Dat was het feit, dat prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz, kortweg, „de marine-professor", ge durende vele jaren lange reizen op onze onderzeebooten maakte, ter bestudeering van de zwaartekracht ter zee. Door dezen geleerde werd op dit gebied baan brekend werk verricht, werk, dat inter nationaal de grootst mogelijke belang stelling geniet en hetwelk door tal van naties nagevolgd wordt Over het duikbootbedrijf en het weten schappelijke werk aan boord der Neder landsche onderzeebooten is thans een boek verschenen. Een boek van de hand van den populairen marine-journalist, Albert Chambon en uitgegeven door het Comité „Onze Marine" te Den Helder, de instelling, die zich beijvert de Neder landsche marine onder het volk een zoo groot mogelijke bekendheid te geven Albert Chambon schildert met zijn vlotte pen het werk aan boord onzer onderzeebooten; vertelt van den pro fessor; onder welke omstandigheden deze veelal moest arbeiden en wat zijn resultaten waren. Hij vertelt van de romantiek ende ijzeren zakelijkheid van het onderzeebootleven en geeft te vens een historisch overzicht van den Onderzeedienst Het werd een boek, dat niet zal na laten indruk op den Nederlandschen lezer te maken. Hij zal er uit ervaren, dat de tijden van avontuur ter zee nog niet voorbij zijn. Dat we ook thans nog kaerels hebben als eens een Houtman en een Willem Barentsz en dat moed en doorzettingsvermogen nog steeds twee woorden zijn, die bovenaan in het zak boekje van den hedendaagschen marine 20) Zal Walter zich gaan overgeven aan de ontmoediging? Zal hij zich laten neerdrukken door die slapheid, dat ge mis aan zedelijken moed, die misschien nog meer slachtoffers maken dan d« moorddadige kogels der Chineezen: Neen! Want hij is krachtig. Men heeft hem op de catechismus- banken geleerd, dat het leven een strijd is, met den hemel als onschatbare over- winningsprijs. Hij weet, dat de arbeid de reden van ons bestaan is, dat wij altijd plichten hebben te vervullen, al tijd hebben wel te doen rondom ons; hij vervolgt zijn weg onder het oog van God, met de onuitgesproken, maar toch frisch levende hoop, dat de slechte dagen eens zullen voorbijgaan en het eens moge blijken, dat het geluk niets slechts een fata morgana voor hem geweest is. Uit kieschheid heeft hij zich verplicht gerekend juffrouw De Verbrugge het man staan Het werd een avontuurlijk relaas, een spannend verhaal, dat door jong en oud ten volle genoten zal worden, en dat werkelijk waard is een zoo breed moge lijk afzetgebied in ons land te verkrij gen. Dat is ook het streven van het Comité, dat met deze uitgave hoopt de zoo hoog noodige populariseering van de Nederlandsche marine wederom een stapje in de goede richting gebracht te hebben DE KATHOLIEKE JEUGDBIJBEL Het Oude Testament van pater Romualdus O.M.Cap. directeur van het Serafijns Semi narie te Langeweg N.B. in samenwerking met de bekende jeugdschrijfster To Hölscher De school-editie kost ing. f 2,50, geb. f 3,25. De editie voor de huiskamer bevat 18 Engelsche platen in vier kleurendruk en kost ing. f 3.90, geb. f 4,90. Verkrijgbaar in den boek handel en bij de uitgevers N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Langestr. 70 te Tilburg Het grote succes van het in 1936 ver schenen Nieuwe Testament van dezen jeugdbij bel heeft wel overtuigend be wezen, hoezeer deze uitgave in een reeds lang gevoelde behoefte voorzag. Het lijdt geen twijfel, dat aan deze bewer- King van het Oude Testament, geheel gedragen door denzelfden geest en in denzelfden, gelukkig-getroffen, toon ge schreven, een even gunstige ontvangst te beurt zal vallen Dat de auteurs in het eerst versche nen deel blijk gaven, volkomen te be seffen hoe de figuur van Christus in een gewijde geschiedenis Alpha en Omega behoort te zijn, biedt een waar borg voor de qualiteiten van hun nieuwe werk. De gehele geschiedenis van het Oude Testament werd opgevat als een grootse Advents-hymne. Weer valt het volle licht op den persoon van den Zaligmaker, hier nog niet het mensge- worden Woord, dat onder cons woonde, doch de verre Verwachte, de Messias, van wien de profeten zingen en wiens smartelijk aards lot tot de uitverkorenen van het oud verbond in hun eigen levens gebeuren mochten uitbeelden. Steeds wordt dan ook de nadruk gelegd op deze voorafbeeldingen, zoodat alles heen wijst naar Hem, die komen moet Ook thans worden de jonge lezers niet vermoeid met allerlei overtollige wetens waardigheden, terwijl toch niets van het schilderachtige, het aantrekkelijk-kleu- rige der oud-testamentische verhalen verloren ging. Inplaats van lange rijen namen van weinig betekenende bij figuren en opsommingen van tempel afmetingen voegden de schrijvers echter iets toe van zeer groot belang, en waar van het ontbreken in oudere bijbel- oewerkingen voor de jeugd pijnlijk ge voeld werd. Zij behandelen namelijk den samenhang tussen de gewijde en de profane geschiedenis, zodat het Oude Testament niet een soort van onwezen lijke, in de lucht 'zwevende vertelling wordt. Vooral voor dié jonge mensen, die van oude geschiedenis óf slechts en kele zeer schematische noties óf in het geheel niets leerden, blijft de Bijbelsche geschiedenis zo licht een geïsoleerde en irreële materie, wanneer ze niet eniger mate aan de historie der bekende gro tere volken wordt vastgeankerd. Op deze wijze wordt ook duidelijk, dat de lot gevallen van het uitverkoren volk niet uitsluitend betekenis hebben voor ons, erfgenamen van zijn religieuze goederen, woord terug te geven, dat zij hem uit eigen beweging gegeven had. En of schoon het jonge meisje haar vrijheid niet had willen terug nemen, beschouw de hij haar toch voor zich verloren. Moge zij gelukkig worden! Ik zal er mij niet om beklagen! lispelde hij in zich zelf, een traan wegvegend uit zijn oog Maar Piëta had er geen ggnoegen mee genomen. Zij kon zich geen geluk den ken, waarvan Walter geen deelgenoot was. En haar leven sinds het plotselinge vertrek van haar verloofde was een aan houdende kwelling Door een stilzwijgende overeenkomst tusschen haar en haar vader was sinds den noodlottigen avond de naam van den officier in het huis van De Ver- brugge niet meer genoemd dan op den dag waarop de jonge man aan den bankier zijn vertrek naar China aan kondigde en hem het woord teruggaf, wat het jonge meisje hem had ge schonken Maar al zweeg Piëta in gehoorzame onderworpenheid, de droefheid, die zij niet uitdrukken kon, verried zich door de bleekheid van haar gelaat, den mat ten klank van haar stem, de droomerige uitdrukking harer oogen Al haar nasporingen waren vruchte loos geweest en niet de minste aan wij doch dat ook in die verre tijden God zich reeds van deze kleine kern-groep, dit baken der waarheid, bediende om de heidenen te verlichten en hun een voorbeeld te stellen Te zamen met het Nieuwe Testament vormt dit monumentale boek een waar standaardwerk voor onze jongens en meisjes van een jaar of elf af De uitvoering is bovendien zo waarde vol, dat de meesten het later niet met hun overige jeugdbibliotheek zullen willen afdanken, doch het bewaren zul len om het ook als volwassenen nog vaak in de hand te nemen Het Oude Testament is in omvang, af werking en prijs geheel gëlijk aan het Nieuwe Testament NATUUR EN TECHNIEK. N.V. Uitgevers-Maatschappij AS. E. Kluwer, Deventer Inhoud van het Augustus-nummer: „God schiep vinnen, vleugels en pooten, de mensch schiep wielen", aldus oegint Dr. A. R. Groen in het Augustus nummer van „Natuur en Techniek" een artikel, waarin hij een beschouwing geeft over de plaats en de beVeekenis van het wiel in de techniek. Zijn con clusie is, dat zonder de schijnbaar zoo voor de hand liggende uitvinding van net om zijn as draaiende wiel, van tech niek vrijwel in het geheel geen sprake zou kunnen zijn. Otto Berg heeft een oijdrage geleverd over de opleiding van radiotelegrafisten voor de scheepvaart en het luchtverkeer in Nederland. D. v. d. Sijde heeft met veel geduld de ver- nuizing van de eene schelp naar een grootere van een hermietkreeft in zeven interessante foto's vastgelegd. Het feit, dat de Duitsche vlieger Fritz Wendel in April van dit jaar met zijn toestel een snelheid van 755,11 km heeft bereikt, is voor John S. Zody aanleiding geweest cot een terugblik op „De strijd om het snelheidsrecord", waaruit blijkt, dat deze snelheid in den loop van de laatste dertig jaar bijna verzestienvoudigd is. Dr. P. Wirtz schrijft over „De zwavel- mijnen van Sicilië". „Het electronen- microscoop" is de titel van een bijdrage van D. J. Fruin; zooals men weet maakt net electronenmicroscoop in tegenstel ling tot het lichtmicroscoop voor in directe waarneming van ultra-micros copische objecten door middel van de fotografie gebruik van electronenstralen, die een veel korter golflengte hebben dan de lichtstralen en die daardoor ver grootingen mogelijk-maken tot 100.000 maal. F. Kier schrijft over „Het lichten van de zee", dat wordt veroorzaakt door microscopische levende wezens. Hij maakt van de gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat er ook verschillende bac teriën zijn met lichtgevend vermogen. F. Goorsel heeft een artikel geleverd over „De voet en zijn bekleeding", waar uit vooral de dames, die bereids blijken haar gezondheid aan haar schoonheid op te offeren, leering kunnen trekken. S. L. den Honert filosofeert in een ar tikel „Individu en gemeenschap" over de mogelijkheid, dat het deel wel eens meer kon zijn dan het geheel, wanneer het gaat over den mensch in de menigte. Ir. P. van Gennep heeft een rijk geïll. bijdrage afgestaan over de trans- oceaanlijnen van de Pan-American- Airways. „Bruggen over Oceanen" heeft hij zijn artikel genoemd. Actueel in dezen vacantietijd is het artikel van Dr. H. Lykkepeer over „Zoetwaterbaden en zeebaden". Hij vertelt, dat het nog niet zoo lang geleden is, dat men het baden in de open lucht als onfatsoen lijk besehouwde. Met de vaste rubrieken „Uit alle gebieden" en „Nieuwe boeken" wordt dit, als gewoonlijk, rijk geïll. nummer besloten zing heeft zij gevonden omtrent het spoor van den geheimzinnigen misda diger, die door de eer van Walter te ver woesten, tegelijk haar leven gebroken heeft Kees was van Egypte naar Rusland vertrokken, zonder zich den tijd te heb ben gegund, Frankrijk aan te doen, om zijne ouders te begroeten. Mijnheer De Verbrugge had zijn zoon den diefstal, bij hem gepleegd, medegedeeld; maar uit achting, die hem nog voor Walter bijgebleven was, had hij niets gemeld van het vermoeden, dat hij gekoesterd had. Ook Piëta, had, bij ernstig na denken, besloten niets aan Kees te schrijven. Het scheen haar een nieuw onrecht, Lenooy aangedaan, toe, als zijn naam met die zaak verbonden werd en haar brief misschien door een of andere beambte zou worden geopend. En om dat Kees niet th^iis geweest was, wist hij natuurlijk niets. Op hulp van zijn kant behoefde zij dus niet te rekenen, alleen van den hemel verwachtte zij nog de rechtvaardiging van haar vriend Het jonge meisje had van Dini, de zuster van Walter, de aankomst van den officier te Tien-Tsin vernomen. Na dien brief was een verdrietig stilzwijgen in getreden. De bladen meldden, dat een ontketende menigte moordde en plun derde in Peking, dat de Europeesche ge Voor het examen machineschrijven van het Instituut Riënts Balt te Den Haag slaagden dezer dagen de heeren A. de Jonge te Zaamslag voor diploma C (hoogste snelheidsdiploma) en J. de Putter te Axel voor diploma A. JEUGDLECTUUR, STUDIEBOEKEN, enz. worden ons geregeld gevraagd door missionarissen. Zoekt Uw kasten eens na en stuurt ons Uw oude, doch nog bruikbare boeken. Jaar gangen zijn voor het doel minder geschikt! Missie-Boeken-Actie, GROOT SEMI NARIE, HOEVEN. Niet op de hoogte Dochter uit zeer moderne familie: Vader, ik zou graag wat geld hebben voor mijn uitzet. Ik ga volgende maand trouwen Vader: Maar mijn lieve kind, ik wist niet eens, dat je verloofd was Dochter: Maar vader, leest u dan geen kranten? De proef op de som Een jongen loopt een winkel binnen en vraagt of hij even telefoneeren mag. Hallo! roept hij in de telefoon. Spreek ik met Muller en Co? De vorige week moest u een jongsten bediende hebben? Zoo, heeft u er al een? En bent u te vreden over hem? Zoo dus u wilt niet veranderen? Dank u wel! Hij legt den hoorn neer, terwijl de winkelier zegt: Dezen keer heb je geen geluk gehad, jongeman! Toch wel, meneer! Ik ben namelijk die nieuwe jongste bediende bij Muller en Co. Ik wilde echter alleen even weten, of ze tevreden met me waren Dagblad met achtend- en avondeditie DE BESTE COURANT VAN NEDERLAND OP ELK GEBIED DE SNELSTE EN MEEST COMPLETE BERICHTGEVING DE VRIEND VAN HEEL HET HUISGEZIN In de agentschappen te: Sas van Gent, Ter Neuzen, Sluiskil, Westdorpe, Axel, Philippine, Hulst, Kloosterzande, IJzen- dijke en Sluis ontvangen de abonné's des ochtends vóór 9 uur het ochtendblad en des avonds vóór 9 uur het avondblad. Dat is vooral voor den zakenman doch óók voor den particulier een factor van groote beteekenis, vooral in dit ge ïsoleerd gewest. Abonneer U nog heden! Gij zult er geen spijt van hebben. Abonnementsprijs f0.35 per week (alleen in agent schappen). f 1.50 per maand, f 4.50 per kwartaal. De twee mogelijkheden Hij ontmoette een ouden vriend die vreeselijk somber keek en vroeg hem, wat er aan de hand was Ik ik wou maar, dat ik dood was, zuchtte de vriend Wil ze niet met je trouwen of ben je met haar getrouwd? informeerde de ander De zelfplakkende enveloppe Wordt gesloten zonder bevochtiging Zeer hygiënisch en practisch Verkrijgbaar in den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER SAS VAN GENT Bij de R K. Boekcentrale N.V., AMSTERDAM, verscheen HET OUDE TESTAMENT, compleet in 4 deelen geb. k f 5, HET NIEUWE TESTAMENT, compleet in 1 deel geb. k f 1,25. Deze uitgaaf is verzorgd in opdracht van de Apologetische Vereeniging Petrus Canisius*. De Bijbel voor het Katholieke huisgezin. Warm aanbevolen door H.H. Geestelijken. 32 Verkrijgbaar in den Boekhandel »DE ZEEUWSCHE KOERIER» Tel. 15. Sas van Gent. Plaatst Uw advertenties voor Zuid- en Noord-Beveland in het Zoouwsch- M cf vortentioblad PP1 'PP PP oplage: 1.300 ex. en voor Walcheren in ME PI E' oplage: 18.259 ex. Twee bladen, waarmede de GEHEELE BEVOLKING VAN ZUID- ft NOORD-BEVELAND en WALCHEREN wordt bereikt. Vraagt proefnummers en tarieven bij de Drukkers-Uitgevers: 30 am zantschapsgebouwen verwoest waren, en de kerken in vlammen opgingen. De Boksers vermoordden allen, die zij tegen kwamen, het was een algemeen schrik bewind Het was moeilijk eenige gegevens te krijgen uit dien chaos van verwarde en elkaar tegensprekende berichten, die overkwamen uit het Hemelsche Rijk. lederen morgen hoopte Piëta zekerder berichten te vernemen, maar met den dag groeide de onrust van het jonge meisje aan. Zou Walter kunnen sneuvelen? vroeg zij zich ernstig af. Neen! Neen! Dat is onmogelijk, zij hebben samen te veel ge leden. Zij heeft te veel stille tranen ge stort in de lange slapelooze nachten, waarop zij, onrustig neerliggend in haar bed, nadacht over de duizenderlei ge varen, die haar beminde haar konden ontrooven. Hebben zij niet in ruim vol doende mate de wet des lijdens, die alle stervelingen drukt, opgevolgd? Het uur der verlossing zal weldra moeten slaan. De hemel zal eer een wonder wrochten, dan hem te laten sneuvelen, zij heeft er de onoverwinnelijke overtuiging van. En om zich die genade waardig te ma ken, verdubbelt zij hare gebeden en schenkt nog overvloediger aalmoezen aan de armen: de liefdadigheid heeft zoo'n grooten indruk op het hart van God! XVII. De tijding van de inneming van Pe king door de verbonden troepen, ver spreidde zich over geheel Europa als een juichende vrijheidskreet, als een jubelend dankgebed Met hoeveel rouw was die overwin ning betaald? Hoeveel slachtoffers wa ren gevallen op het veld van eer? Nie mand wist het nog? Wreede onzekerheid voor de families, die leden telden onder de moedige verdedigers? Pieta's kwellende onrust groeide steeds aan. Haar warm, teeder hart sloot zich op in zich zelf, gelijk die nauwelijks ontloken bloemen, wier sten gels door een geweldigen storm ge knakt worden en die plotseling stil blijven staan in haar groeiende ont luiking Ofschoon zij zacht en beminnelijk bleef voor hen, die haar-* omringden, hartelijk voor de ongelukkigen, ofschoon nooit een klacht over haar lippen kwam, toch spraken haar droomerige oogen en haar matte stem van de ge dachten die haar steeds vervulden, V de zorgen die döör'niets ter wereld ko„ den verdreven worden Altijd had zijt voor oogen spookachti ge visioenen van de afschuwelijke mar

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2