Indrukwekkende Radiorede van den Belgischen Koning. Crisis-maatregelen WEK UW LEVER-GALOP Aanmaning tot beraad en bezinning. De Leipziger Najaars-Messe No 4262 Vrijdag 25 Augustus 1639 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch- Vlaanderon Verschijnt oJkon Vrijdag Voordo Vrouw on Nieuwe Uitgaven WIE REIST... REIST MET... Algemeen Vrachtkantoor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Z. M. Leopold, Koning der Belgen, heeft Woensdagavond mede uit naam van den Koning van Denemarken, den president der Finsche Republiek, de Groot-hertogin van Luxemburg, de Ko ningin der Nederlanden, den Koning van Noorwegen en den Koning van Zweden een dringend beroep gedaan op de Staatslieden, die het lot der volkeren in handen hebben, om door broederlijke samenwerking het dreigend oorlogsge vaar in Europa af te wenden. Wij laten hier deze indrukwekkende rede in zijn geheel volgen: „De verklaring, waarvan Ik voorlezing ga doen, wordt afgelegd in het Paleis te Brussel in tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken en uit naam der staatshoofden van de Oslo-groep. De wereld beleeft een tijdperk van zoodanige spanning, dat elke normale samenwerking onder de staten on mogelijk dreigt te worden. Groote mo gendheden treffen maatregelen, die bij na gelijk staan met de mobilisatie hun ner gewapende macht. Moeten de kleine mogendheden niet vreezen, het slachtoffer te worden van een even tueel conflict, waarin zij, tegen hun eigen wil in, zouden worden medege- sleept, niettegenstaande hun politiek van onbetwistbare onafhankelijkheid en hun vasten wil onzijdig te blijven? Zijn ze er niet aan blootgesteld het voor werp te worden van buiten hen om ge troffen schikkingen? Zelfs zonder dat er vijandelijkheden geopend worden, wordt de wereld door een economische instorting bedreigd. Alom heerschen wantrouwen en arg waan. Onder onze oogen vormen zich de strijdkampen, stellen de legers zich op, wordt een afschuwelijke strijd in Europa voorbereid. Gaat ons werelddeel zelf moord plegen door zich te storten in een ontzettenden oorlog, waarin er noch overwinnaar noch overwonnene zou zijn, maar waarin alle geestelijke en stoffelijke waarden door de beschaving van eeuwen geschapen ten onder zouden gaan? De oorlogspsychose dringt alle huizen binnen, en alhoewel de openbare mee ning er zich zeer goed van bewust is, welk een ondenkbare ramp een volken- strijd voor de gansche menschheid zou beteekenen, laat zij zich meer en meer over aan de gedachte, dat wij er onver mijdelijk in medegesleurd zullen worden. Het is van belang tegen een zoo nood lottige gelatenheid op te komen. Er bestaat geen volk wij leggen hier In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke mis p door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- jublicatlën: 19 Aug. Prijsverschil bij uitvoer van vne erwten, split- en parelerwten *9 Aug. Denaturatie erwten 18 Aug. Steun aan aardbeientelers 14 Aug. Biggenmerken 4 Aug. De Boterheffing - r sterk den nadruk op dat zijn kin deren den dood wil inzenden om aan andere natiën dat recht op het bestaan fce ontnemen, dat het voor zichzelf op- eischt. Stellig zijn de belangen van alle staten niet alle dezelfde. Maar zijn er wel be langen, die niet op vredelievende wijze tot overeenstemming kunnen gebracht worden, en kan dat niet oneindig veel beter voor dan na een oorlog? Dat het geweten der wereld wakker worde. Het ergste kan nog vermeden worden. Maar de tijd dringt. De evo lutie der gebeurtenissen kan weldra elk rechtstreeksch contact nog moeilijker maken. Dat men zich niet vergisse. Wij weten, dat het recht, om te kunnen leven, op een hechten grondslag moet steunen, en de vrede, dien wij wenschen, is de vrede, welke berust op den eerbied van alle staten. Een duurzame vrede kan niet gevestigd zijn op de macht, maar enkel op een zedelijke orde. Gebiedt niet de wijsheid op dit oogen- olik een eind te stellen aan den strijd met woorden, aan ophitsingen en be dreigingen, teneinde te besluiten om over de gestelde vraagstukken te be raadslagen. Wij vormen plechtig den wensch, dat de mannen, waarvan de loop der gebeurtenissen afhangt, be reid zullen zijn, hun geschillen en eischen te onderwerpen aan een onder- nandeling, ingezet in den geest van oroederlijke samenwerking Het is uit deze overwegingen, dat Ik m naam van Z. M. den koning van Denemarken, den president der Finsche republiek, H. K. H. de groothertogin van Luxemburg, H. M. de koningin derNederlanden, Z. M. den koning van Noorwegen, Z. M. den ko ning van Zweden, en in mijn eigen naam, ieder onzer in overeenstemming nandelend met zijn regeering, dezen op roep doe Wij drukken de hoop uit, dat andere staatshoofden hun steun bij den onzen zullen voegen, bezield door dezelfde zorg voor den vrede en de veiligheid van hun volkeren. Straks zullen honderden millioenen menschen van harte met ons zijn om den wedloop naar den oorlog te stuiten. Mogen degenen, in wier handen het lot der wereld rust, deze gevoelens be antwoordden en den door hen menig maal uitgedruktéh wensch verwezen lijken, de moeilijkheden, die hen schei den, op vredelievende wijze te regelen, en dat de ramp, die de menschheid be dreigt, vermeden worde". Definitie Kan je me een definitie van het woord „ervaring" geven? Ja.. ervaring is dat wat je over hebt, als je verder alles kwijt bent Pech Dief (tot maat): Gisteren wilde ik bij een. advocaat inbreken, maar ik ben er leelijk ingeloopen Collega: Niks gevonden? Geen cent, maar hij snapte me. Ik moest hem m'n verdediging in handen geven en hij eischte meteen een voor schot Ruw gezelschap De volgende mededeeling verscheen op het aanplakbord van een der pro vinciale theaters: A.s. Zaterdag- en Zondagavond zal het gezelschap „De Vereenigde Tooneelspelers" optreden, waarna de Schouwburg gesloten wordt voor noodzakelijke herstellingen Uit Leipzig wordt medegedeeld, dat de bouwvak-afdeeling van de aldaar te houden Najaars-Messe (27-31 Augustus) een belangrijke uitbreiding heeft onder gaan. Er worden in deze groep ongeveer 360 deelnemers verwacht. De ruimte, Óie gewoonlijk ter beschikking staat, zijnde de dubbele hal 19, de hal voor staal constructies en een uitgestrekt open terrein, zijn onvoldoende gebleken en voor het eerst gaat men nu ook de groote hal 9, waarin tijdens de Voor- j aars-Messen werktuigmachines geëx poseerd worden, voor de genoemde af- deeling gebruiken. Met instemiping van den beschermheer, dr. ir. Todt, inspec teur-generaal van den Duitschen wegen bouw en algemeen gevolmachtigde voor de regeling van het Duitsche bouw wezen, wil men dezen keer bijzonder in het licht stellen, op welke wijze ver hooging van de productie en rationali satie van het bouwbedrijf kan worden verwezenlijkt. Hierop betrekking heb bende onderwerpen komen in behande ling gedurende het tweedaagsche bouw vak-congres, hetwelk zal plaats hebben op 28 en 29 Augustus In het „Ring-Messhaus", waar ver schillende collectieve tentoonstellingen uit het buitenland zullen zijn (o.a. die van Nederland en Koloniën), worden bovendien nog andere speciale groepen georganiseerd. Wij vermelden hiervan: de uitvinders-afdeeling onder den naam „Messe für gewerbliche Schutzrechte" een internationale af deeling tot bevor dering van het toerisme, een affiche tentoonstelling en een model-collectie in de reeks, waarmede bedoeld wordt het uiterlijk van producten steeds meer aan eischen van schoonheidszin te doen beantwoorden. Deze heeft thans be trekking op reisbenoodigdheden en toiletartikelen. In het gebouw .Peters hof" wordt opnieuw een serie model uitstalkasten ingericht, getiteld „speel goed-étalages voor stad en land". Reeds eerder is gebleken, dat hiervoor in vak kringen zeer veel belangstelling bestaat Voor de vele algemeene afdeelingen zyn 22 jaarbeursgebouwen in de binnen stad beschikbaar, daaronder begrepen het „Textil-Messhaus II", hetwelk on langs in handen van het Leipziger Mess- amt is overgegaan. De voortdurende groei van de groep voor textielgoederen en confectie-kleeding had dezen aan koop noodzakelijk 'gemaakt. Op de Leip ziger Messe zullen naast de ontelbare industrieele producten ook voortbreng selen van ambachtskunst en handwerk ruimschoots aanwezig zijn. Het gaat hier om inzendingen, welke geschieden onder leiding van vereenigingen en bonden uit alle deelen van Duitschland. Met zekerheid mag worden aangeno men, dat zij een keur yan goede artike len uit velerlei branches zullen bevatten Men seint ons uit Leipzig: Naar gewoonte heeft de Duitsche in dustrie zich in elk opzicht grondig voor bereid op de Lepziger Najaarse-Messe, welke 27 Augustus een aanvang zal nemen Rond 6300 Duitsche en buitenlandsche firma's stellen duizenden nieuwe monsters van afgewerkte producten ten toon, voor verkoop naar de vA schillen de afzetgebieden. Uit 21 Europeesche staten zullen exposanten in Leipzig aan wezig zijn. Niettegenstaande alle poli tieke spanningen verwachten de deel nemers een goeden handel, ook met het buitenland HEEFT U IETS OP TE RUIMEN? MET EEN KOERIERTJ1 RAAKT GE 'T ZEKER KWIJT. KOERCERTJES BIE DEN UW ARTIKEL O VER AI. AAN. PRIJS SLECHTS 5t CT. (VOORUIT- BETAALBAAR). Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, varkenscarbonaden, ge stoofde peertjes, aardappelen, citroen vla MAANDAG Pikante sla, pannekoekjes met com pote DINSDAG. Bliksemsoep, biefstuk, spersieboonen, aardappelen WOENSDAG Gebakken leverworst met gebakken tomaten, spagetti, appelmoes DONDERDAG Gestoofd poulet, worteltjes, aardap pelen, fruit VRIJDAG Selderij soep, zalmsla, aardappelen, drie in de pan ZATERDAG Gehakt, spinazie, aardappelen, fruit Pikante sla 250 G. in dikke plakken gesneden cervelaatworst, 1 hardgekookt ei, on geveer 1 K.G. gekookte aardappelen, 500 G. (1 pond) tomaten, 1 ui, 1 knoflook- teentje, sap van een citroen, 5 eetlepels slaolie, snufje zout, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 mespunt mosterdpoeder, 1 eet lepel gehakte peterselie Maak eerst de saus klaar. Hak daar toe het uitje met het teentje knoflook zeer fijn, vermeng hiermede het citroen sap, het zout, de Maggi's Aroma, de mosterdpoeder en de gehakte peterselie, voeg er op het laatst onder voortdurend roeren langzaam de slaolie bij, zoodat er zich een mooie gebonden saus vormt. Snijd daarna de aardappelen in dikke plakken, en leg ze in het midden van de schotel, vermengd met de worst, en de geschilde, in schijven gesneden tomaten op 2 na, die voor garneering dienen. Roer daarna de slasaus erdoor, doch houdt ook hiervan een beetje achter voor garneering, die bestaat uit een krans van schijven tomaat en in plakjes gesneden ei Bliksemsoep 1 y4 L. water met 4 Maggi's Bouillon blokjes, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) meel, y2 d.L. melk, 1 ei, een snufje zout, 1 eetlepel gehakte peterselie Roer het meel aan met de melk, het ei, en wat zout. Voeg dit mengsel onder coortdurende roeren bij de kokende bouillon, laat alles te zamen vlug even aan de kook komen, neem de pan van het vuur en roer er de gehakte peter selie door. Dien de soep op, naar ver kiezing met nog wat geraspte kaas DUURZAAM. 't Vraagt weinig zorgen van Uw handen Persil maakt zelf de wasch gereed, Het bleek een weldaad voor Uw linnen Als U het steeds met Persil deed! (6) Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel 7an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Wij ontvingen het proefnummer van het reeds aangekondigde nieuwe tijd schrift „DE SPELEWEI", maandblad voor de practijk van spel, muziek, zang en dans, uitgegeven door Tooneel- fonds „Ons Leekenspel" te Bussum. Tusschen de vele tijdschriften, die reeds in ons land verschijnen, neemt en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ia vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL- LETJES nemen om deze liter lever-gal vrjj te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (11) deze periodiek een plaats in, welke een bijzondere belangstelling ruimschoots rechtvaardigt: „De Spelewei", bedoelt in de eerste plaats een werkblad te zijn, raadgever en een vraagbaak voor allen, die met de practijk van spel, muziek, zang en dans te maken hebben Als losse bijdrage is aan „De Spele wei" nog een bijzonder practisch toege voegd: het zijn enkele reien van Gabriël Smit „Ecce sucerdos magnus" speciaal geschreven in verband met het a.s. veertigjarig priesterfeest van Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem en het vijf en twintig jarig Bisschopsfeest van Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda. Door deze bijlage komt de practische strekking van het blad goed tot uiting: de fraaie reien zullen voor de verschil lende jeugdgroepeeringen van veel waarde zijn „De Spelewei" maakt door haar boeienden en belangrijken inhoud en haar royale verzorging een uitsteken den indruk: enkele illustraties op kunst drukpapier zijn aan de tekst toege voegd, terwijl de kunstschilder, Harrie SterK, een fleurige omslag ontwierp. Over het geheel genomen kan men het blad dus met vreugde in den kring der Nederlandsche tijdschriften welkom heeten HET RIJK DER VROUW Halfjaarsabonnement f 2,60 Losse nummers 10 ct Nr 19 Korte inhoud De eindelooze das; Adressen; Hoe gaat het met U; Klein, klein kleutertje, «vat doe je in mijn hof?; Een beeldig effect en zoo gemaxkelijk te verkrijgen; Hoe een film groeit; De man in het Rijk uer Vrouw; gehaakt damesvest van ge mêleerde wol; Bent U een goede huis vrouw?; De best gekleede vrouw; Eenige i-anden in filet-doorstopwerk; Het aan leggen van een gazon; Knippatroon van jen bolero-jasja en overrok (maat 44); troor fijnproevers; Ademhalingsgym- nastiek; Foto-les; Kanten kraagjes; Wij maken zelf een aardig herfstdopje; Voor onze knutselaars; een werkbank; Ons R. d. V.-model; een sportieve jongensjas; Vijf modepagina's. Inhoud BYOU: Leekenpreekje; „Christien's vacantie" (ons complete verhaal); Zomerzorgen in den tuin; Voor de jongeren: lampions maken; Het land in de stad; Met Greta Garbo in de studio; Bridge- en puzzle- rubriek. HISTORIA Maandschrift voor Geschiedenis en Kunstgeschiedenis (Uitg. Kemink en Zoon NV., Utrecht) bevat de volgende bijdragen: 5 Augustus 1939; Strubbelingen om de Oranjevlag op Goeree en Overflakkee in 1787, door M. G. A. van Schouwen; De verjaardagen der Öranje's van honderd jaar geleden, door A. W. Francken; De 10

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1