PRESTO PRESTO Eer en Liefde Crisis-maatregelen De nieuwste kaarten van het vorstelijk gezin Reeds enkele dagen voorradig Onderwijs Ingezonden. HET BETERE ZEEPPOEDER VOOR SLECHTS 5 CENT FEU ILLETON Nieuwe Uitgaven i Boekhandel ««De Zeeuwsche Koerier»* - Sos von Gent nummer vermelde bijzonderheden kun nen wij nog mededeelen, dat men door een practisch garderobe-systeem erin -geslaagd is het bezet zijn der 35 cabinen tot een minimum ven tijd te beperken, zoodat bezoekers nooit lang zullen moe ten wachten. Ieder bezoeker krijgt na melijk bij het inontvangstnemen van zijn ticket een zak, v^aarin hij zijn klee ding kan opbergen, die dan aan een kapstok in een garderobe wordt gede poneerd. De cabine dient dus uitsluitend voor aan- en uitkleeden en komt der halve voortdurend weer vrij Dat de nieuwe inrichting onder zijn deskundigen bestuurder E. van Pamel groote belangstelling zal ontmoeten, valt wel niet te betwijfelen. De eerste dagen na de opening bieden hiervoor reeds een waarborg. CENTRALE VOOR ONDERWIJS EN ONTWIKKELING VAN DE KATHO LIEKE MIDDENSTAND (Onderwijs-Centrale van de Ned. R.K. Middenstandsbond) Verschenen is het Verslag van het derde examen voor het Middenstands diploma Algemene Handelskennis, ver eist ingevolge de Vestigingswet Klein bedrijf 1937. Z09J.S bekend mag worden geacht eist deze wet van den tegenwoordigen middenstander niet enkel, dat hij cre- dietwaardig is en een voldoende mate van vakkennis bezit, doch ook, dat hij kan bogen op voldoende algemeene handelskennis, als voor het zelfstandig voeren van een middenstandsbedrijf onmisbaar is Uit dit Verslag blijkt, dat reeds 26577 candidaten aan het examen ter ver krijging van dit diploma hebben deel genomen. De deelname voor dit derde examen overtrof de som der beide vorige examens, welke in 1938 werden gehouden (13173 candidaten) Van deze 26577 candidaten werden 13025 geëxamineerd door de Onderwijs- Centrale van de Nederlandse R.K. Mid denstandsbond. Te verwonderen is zulks geenszins wanneer men bedenkt, dat het middenstandsonderwijs het eerst en het krachtigst door deze organiatie ter hand is genomen Uit de examenopgaven blijkt wel, dat het examen geheel op de praktijk van het middenstandsbedrijfsleven is inge steld De resultaten, bij het examen behaald, doen zien welke vakken voor de mid denstanders het zwaarst-geacht kunnen worden Voorts blijkt uit de statistische ge gevens welke beroepen en leeftijdsgroe pen voor het middenstandsonderwijs de meeste belangstelling hadden. MANUFACTURENBREVET Bij het te Amsterdam gehouden exa men voor het chef-brevet in den manu- facturenhandel zijn o.m. geslaagd de heer W. J. Bliek voor de afdeelingen textielstukgoederen, tricotages en be drijf skleeding en de heer J. de Ridder, voor de afdeelingen textielstukgoederen, heeren mode-artikelen, tricotages en bedden- en tapijtvak (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Muziek speelt een voorname rol in 't menschelijke leven Zij kan den mensch zeer vaak, veel levensvreugde geven Den zieke schenkt zij troost, in somb're oogenblikken Komt met haar zoeten klank hem ster ken en verkwikken Muziek is edel, opheffend en schoon Brengt rust en vrede in der menschen woon 't Is daarom jammer, dat zij door zoo- velen Nog niet wordt gewaardeerd: Muziek kan hun niets schelen Dat bleek ook onlangs nog toen West dorp's harmonie Op de kiosk deed hooren menige melodie, Zij speelde keurig, doch waar bleef 't publiek? Eén enkele luisteraar! De rest was toch niet ziek? Dat mag toch zoo niet voortgaan, menschen van den polder Mismoedig bergt men anders, zijn instru ment op zolder Waardeert 't ijverig werk van „Eikels worden boomen" Daarom een volgend maal, als één man opgekomen Muziek is een genot in 't menschelijk bestaan Westdorpe's harmonie, zij moge nooit vergaan. F. W. TEN HAKEN, Veldwachter Westdorpe, 2 Augustus 1939 (Wegens gebrek aan plaatsruimte eerst heden opgenomen. Red.) Gecompliceerd geval Een man, die handig wilde zijn, kocht een kist sigaren van vijf en twintig gulden, rookte de sigaren op en sprak verbolgens de verzekeringsmaatschappij aan voor f 25,- voor brandschade. Hij werd gearresteerd wegens brandstich ting PR0.47-0419 19) Ik zou een leven van lijden in ruil willen geven voor dit oogenblik van gelük. Om jou zal ik mij nooit beklagen, Piëta, wat er ook gebeure! fluisterde hij tot het jonge meisje, haar aanziende met een blik vol innige liefde. Vol vertrouwen ging Piëta voort: Wees niet bedroefd, Walter, ik zal Kees' hulp inroepen hij komt spoe dig in Frankrijk terug met ons beidjes zullen we den listigen aanslag, waarvan je het slachtoffer bent, wel achterhalen. Bij den naam van Kees, betrok het gelaat van den officier Laat je broeder er buiten, geloof me, (24) antwoordde hij met een vreemde stem, zeg alleen nogmaals aan je vader, dat ik niet de ellendeling ben, waartoe hij mij in staat acht. En jij, Piëta, mijn lieve Piëta, mijn schat, vergeet me, wees gelukkig, zooals je verdient dat is mijn innigste verlangen. Vaarwel! Gelukkig? Als jij lijdt? Heb je dan niet begrepen, dat ik je bemin, Walter? Voel je dan niet, dat, als ik je tracht te verdedigen, ik mijn eigen geluk ver dedigen wil? Je kunt vertrekken, maar tevoren geef je me een kus, dat is het zegel van onze verloving. Wat er ook gebeuren moge, nooit zal ik een ander toebehooren Het hart van Walter bonsde van ge- luksbedwelming. Niet in staat een woord uit te brengen, hield hij het jonge meisje aan zijn hart, drukte een hartstochtelijken kus op haar voor hoofd en rukte zich wild los, snikkende XV. Na het vertrek van den luitenant bleef mijnheer De Verbrugge langen In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 14 Augustus Drijfwantharingvisscherij 11 Aug. Monopolieheffing Tomaten- purée enz 11 Aug. Wijziging invoerregeling spijs vet 10 Aug. De Boterheffing 10 Aug. Biggenmerken 17 Aug. De Boterheffing 't Was toch waar In een lange rechte straat kwam een man in bewonderenswaardig tempo aan hollen. E\i eind daarachter volgde hij gend en puffend de eigenaar van een plaatselijk café. Aan het eind van de straat stond een politie-agent deze scène met een achterdochtig gezicht aan te kijken, maar de eerste man riep hem iets toe en de frons op het voor hoofd van den agent veranderde in eer gemoedelijken glimlach. Tenslotte be reikte de man van het café den agent en gai den wedloop op Waarom pakte je hem niet? vroeg hij, naar adem snakkend Hij zei, dat jullie liepen om een rondje, antwoordSe de agent verbaasd Ja, dat is ook zoo, riep de caféhouder uit, hij gaf het aan vijf vrienden en hij heeft niet betaald Raak De hoteleigenaar in een badplaats sprak over jeugdherinneringen Toen ik nog een kleine jongen was, was het mijn wensch, eeneen roover te worden, zeide hij zijn gasten Dan heb je geluk gehad, meende de heer Smit, niet iedereen gaat een jeugd droom in vervulling Aiie BoeKen en Tyasenniten zijn xrijgbaar bij den Boekhandel .an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" ST. WILLIBRORD, Apostel der Nederlanden door Dr. M. A. Erens, O. Praem. Uitg. St. Norbertus' "Drukkerij, P.V.B.A., Tongerloo Ingen. frs 24. Geb. frs 3?» Dr Erens, vermaard St. Willibrord- kenner, heeft ter gelegenheid der Na tionale herdenking van het 12de eeuw getij van St Willibord's afsterven, deze wetenschappelijk verantwoorde, als volks uitgaaf bedoelde beschrijving van leven en werken van Neerland's grooten Apostel samengesteld. Wat den inhoud betreft meenen wij niet beter te kunnen doen dan den schrijver zelf aan het woord te laten, die in zijn voorwoord o.a. het volgende zegt: Het „Leven" van den grooten Apostel, dat wij hier den Lezer aan bieden, heeft niet de vermetelheid die groote persoonlijkheid in een nieuw licht te stellen. Wij zijn ten volle overtuigd, dat het een onbe gonnen werk is, de levensbeschrij ving tot grooter detailleering door te voeren, dan het door schrijvers van voorheen en van thans gedaan werd. tijd met zijn hoofd in zijn handen zit ten, ten prooi aan de angstigste onrust. Niettegenstaande den schijn, die in alle opzichten den jongen man als den schuldige aanwees, kon en mocht hij er toch niet aan gelooven, en reeds had hij spijt van zijn verdenking, van zijn hard heid, waarmee hij met den jongen man gebroken had. Maar toen een oogenblik daarna, bevend en toch in stralende blijdschap, Piëta bij hem kwam en hem mededeelde, dat zij zich met Walter ver loofd had, hem smeekend daaraan zijn goedkeuring te geven, toen ontstak hij in geweldigen toorn. Je bent dwaas, Piëta! Want ik kan niet veronderstellen, dat je niet zooveel respect voor me zoudt hebben, om je tegen mijn wil te verzetten. En je weet heel goed, dat ik het nooit zal toestaan. Pa, ik zou liever/sterven op 't oogen blik, dan in mijn plichten tegen u te kort te schieten Dat hoop ik! Maar daarom begrijp ik er niemendal van, wat je ftie daar juist komt opdisschen, zeide hij, zijn dochter de deur wijzend. Kieufre berichtgeving over zijn le vensloop heeft de geschiedenis onzer dagen niet veropenbaard Wel was het mogelijk, door de thans voorhanden critisch onder zochte en uitgegeven documentatie, dat leven beter af te bakenen in zijn tijdperk, en den rusteloozen Heilige te volgen op de vele tochten door de Nederlandsche gewesten en in de valleiën van Sauer en Moezel Maar tevens, door de tegenwoordig verder doorgevoerde studiën, was het mogelijk het beeld van den H. Willi- brord ook beter in het kader van zijn tijd te stellen: het geloofs- en cultuurleven van de bevolking tot dewelke hij zich richtte; de politieke stroomingen van den tijd, waarin hij optrad en welke zijn werk, gunstig en ongunstig, beïnvloedden; het spe cifiek karakter en den vorm van het nieuwe geloofsleven, dat hij kwam brengen; den uitgroei van de stich tingen uit zijn werkzaamheid en liefde ontstaan. Ziedaar de meer uit- geteekende afbakening van de le vensbeschrijving in de volgende blad zijden samengevat Deze uitgave werd niet bezwaard door de aanvoering van bibliogra fische berichtgeving en door ver wijzing naar de bronnen. Alles werd echter streng wetenschappelijk be handeld, vooral naar de critische uit gave van de vroeg-middeleeuwsche redacties van de „Vita's" en naar de laatst verschenen critische studiën. Wel achtten wij het noodig den lezer, in een voorrede, eenigszins vertrouwd te maken met de stof; we deden dit door het opgeven van het bronnen materiaal waarop het „Leven" van den H. Willibrord berust, alsmede door het voorleggen van eenige critische beschouwingen over de vroeg-middeleeuwsche levensbeschrij vingen en over het veel besproken „Testament". Wij vergaarden hier tevens een rijke illustratie. Het lag niet in onze bedoeling heel de verzameling van voorstellingen over de figuur van den H. Willibrord, gelijk de christen kunst hem heeft uitgebeeld, te re- produceeren en zijn beeld te ver menigvuldigen. Wij vergenoegden ons met enkele uitbeeldingen, welke in oude handschriften als verluch ting voorkomen, en we deden een greep uit de rijke voorstellingen door de „sanctjessnijders" bewerkt in de 17de eeuw. Maar tevens hebben wij meer omstandig het beeld van den Heilige willen toelichten door voor stellingen van hooge persoonlijk heden, die met hem in intiem con tact stonden en door andere teeke- ningen in verband met zijn werk Onze arbeid is op de eerste plaats een condensatie, bedoeld als volks uitgave. Het levensverhaal werd ge schreven in lossen trant. Aldus ver schijnt het onder dezen vulgarisatie- vorm, als bijdrage rondom de na tionale viering van den Apostel van de Nederlanden Dr Erens heeft met dit belangwek kend werk een waardevolle bijdrage ge leverd tot de Willibrordus-litteratuur. Zijn in elk opzicht fraai en degelijk ver zorgd boek moge in veler handen komen Het zal de kennis van en daarmee de vereering voor den grooten geloofsver kondiger ten zeerste bevorderen. Ad majorem Dei gloriam. DE STANDAARDVERTALING VA? DE H. SCHRIFT Uitg. N.V. De R.K. Boekcentrale. Amsterdam Verzorgd in opdracht van de Apol Ver. „Petrus Canisius" Met het verschijnen van deel HI van Deze verroerde zich niet, haar blik richtte zich smeekend op dien van den bankier. Neen, pa, ik ben niet dwaas, protesteer de zij zacht. Ik houd van mijnheer Lenooy zooals ik nooit van iemand an ders houden kan. Toch, als u het be veelt, zal ik die liefde wegsluiten diep in mijn hart en ik zal er u niet meer over spreken. Maar dezen avond, ach, pa! Laat mij u nogmaals verzekeren, dat onze vriend niet schuldig is, niet schul dig kan zijn! herhaalde zij, klem leggend op elk woord Hij glimlachte bitter. Je bent een goed advocaat, Piëta. Maar verklaar me eens, hoe zijn die voorwerpen daar op de plaats zelf, waar de diefstal gepleegd is, gekomen? En dat stilzwijgen van Walter wat be- teekent dat? Stilzwijgen?onderbrak Piëta op verrasten toon. Ja, zeker, stilzwijgen. Ik zou vast aan dè onschuld van Walter geloofd hebben, als hij had willen zweren, dat hij niet in mijn bureau geweest is. Maar in het Oude Testahieht (E)e Boeken der Wij shed) is deze door deskundigen zoo veel geprezen uitgaaf thans g^ieel ge reedgekomen Verschenen zijn thans „Het Oude Testament" in 4 deelen, die gebonden tezamen slechts f5.- kosten en „Het Nieuwe Testament" compleet in 1 deel a f 1,25 Dit is wel een van de mooiste en handigste uitgaven, welke op dit gebied zijn verschenen. En de prijs brengt het binnen ieders bereik Het werk zij eenieder warm aanbe volen Deze boeken moesten in ieder Katho liek gezin aanwezig zijn. Natuurlijk moet voorbehoud worden gemaakt voor de lezing van „Het Oude Testament" door geestelijk onvolwassenen LIPPE, „HET STAMLAND VAN PRINS BERNHARD" door Dra. T. Klijnhout-Moerman en D. A. Postema Uitgave W. Versluys N.V. Amster- dam-Batavia-Paramaribo Prijs 60 ct Ons Nederlandsche Voiks heeft ge juicht bij het huwelijk van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, maar de kennis van het overgrote deel der Nederlanders van het land van den Prins-Gemaal is gering. Men weet, dat nippe een voormalig vorstendom is in Duitschland en daarmede houdt de we- oenscnap erover op. Het Haags Comité voor Volksfeesten neeft gemeend, dat dit een ongewenste óoestand is; dat de doorsnede-Neder- xander toch enigszins op de hoogte zijn moet van het land van herkomst van onzen Prins Bernhard. Het heeft daar om een prijsvraag uitgeschreven, met de bedoeling een goed Schoolboek te verkrijgen, bestemd voor de leerlingen der hoogste klassen van de Lagere Scholen, die der U.L.O. Scholen en voor de laagste klassen van Middelbaar en Voorbereidend Lager Onderwijs omtrent i-iippe en zijn bewoners Het boek zou dan wellicht ook kun nen dienen, om volwassenen een over zicht te geven van het Lippese land, zijn geschiedenis en zijn bevolking. De inzenders van de twee geschriften, welke de Commissie van beoordeeling net beste toeschenen, zijn tot elkaar ge oracht en zij hebben dit boekje samen gesteld uit beider manuscripten. Wij nopen van harte, dat het zijn weg moge vinden in onze Nederlandsche Scholen, ook in het Overzeese Nederland en de Kennis omtrent ons Vorstenhuis zal ver groten, de liefde er voor vermeerderen. Liefde, die berust op een welgegronde Kennis, is steviger, warmer en beter cegen aanvallen bestand, dan die zich alleen uiten kan in luidruchtige klanken Zo vinde dit werkje zijn weg op de Nederlandse School en in het Neder landse huis Het boekje bevat o.a. de volgende interessante hoofdstukken: Hoofdstuk I, LIPPE, Grootte, Bevol king, Middelen van Bestaan Hoofdstuk II, De Geschiedenis van Lippe Hoofdstuk III, Zeden en gebruiken op het platteland van Lippe, nu en vroeger Hoofdstuk IV, Volksverhaaltjes uit Lippe Hoofdstuk V, Zwerftochten door Lippe RECLAMEPLAAT JAARBEURS De reclame voor de 41ste Kon. Ned. Jaarbeurs, te houden van 5 t/m 14 Sep- «ember, is weer ingezet. Een sprekende .eclameplaat, ontworpen door den artist Pax Steen, roept heel Nederland weer op om de komende beurs te bezoeken. plaats van een antwoord te geven, waarop ik toch recht had, heeft hij om de zaak heen gedraaid, en den eed niet willen afleggen Een stralenden glans weerlichtte plot seling in de oogen van Piëta. Haar blik scheen het geheim in de toekomst te doorzien Heeft Walter geweigerd u te antwoor den, pa?Dat is dan, omdat hij den schuldige kent en zich voor hem op offert! zeide zij met vuur, alsof zij vast overtuigd was de waarheid te zeggen De bankier schudde het hoofd met een ongeloovige, ontkennende beweging Er bestaat een heldenmoed, waar'door men zijn leven opoffert, om dat van* een een ander te redden. Maar dat is niet zoo het geval met de eer. En welkereden Kan Lenooy hebben om op die cnanier zijn eer op te off ere??Dat zie ik niet in J Wie weet? fluisterde Piëta nad/enkend en plotseling bekroop haar een ontzet tende gedachte Zij herinnerde zich het optreden va Walter gisterenavond, toen ïoij h* r L

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2