Werktuigencrediet WEK UW LEVER-GALOP No 4261 Vrijdag 18 Augustus"l939 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeouwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag De a.s. Najaarsbeurs te Utrecht Voor do Vrouwen Je nieuwe gemeentelijke Bad- en Zweminrichting te Zelzate. 5-14 September 1939 V e r s I a g e n Nieuw stadhuis te Zelzate. WIE REIST... REIST MET... Algemeen Vrachtkantoor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Aan de dezer dagen verschenen pro- paganda-circulaire van de Kon. Ned. Jaarbeurs ontleenen wij het volgende: Wederom roept de Kon. Ned. Jaarbeurs de zakenmenschen op om naar de Jaar beurs te Utrecht te gaan. Thans geldt de oproep een najaarsbeurs: de een en veertigste jaarbeurs, die van 5 tot en met 14 September wordt gehouden Deze najaarsbeurs 1939 belooft voor den handel een belangrijke beurs te worden, zoowel wat betreft het aantal deelnemers als de verscheidenheid van keuze. Doordat de winkelier op de Jaarbeurs bijeenvindt een groot aantal deelnemers met tal van artikelen, kan hij zich door verschillende OFFERTES overtuigen, welke artikelen voor hem van belang zijn, welke goederen de beste kans op afzet hebben en tegelijkertijd kan hij door het persoonlijk contact met den fa brikant of importeur de voordeeligste voorwaarden bedingen. Men onder schatte dit voordeel niet: de vergelijking van verschillende offertes terzelfdertij d op één plaats bijeen. Men is ter Jaarbeurs niet op één le verancier alleen aangewezen, men vindt er verscheidenen in zijn branche en juist deze uitgebreide keuze o.a. van nou- veauté's is in dezen tijd voor den win kelier van het grootste belang Alle groepen, welke aan de najaars beurzen plegen deel te nemen, zullen wederom vertegenwoordigd zijn Het ALGEMEENE Jaarbeursgedeelte bevindt zich in hoofdzaak op de ver diepingen van het uit DRIE GEBOUWEN bestaande complex jaarbeursgebouwen, in een deel van het parterregedeelte dier gebouwen, in een deel van de nieuwe Beatrixhal en op een gedeelte van het terrein Vredenburg. De GROEP MEU BELEN, TAPIJTEN en AANVERWANTE vakken zal weder bestaan uit een be sloten en uit een open afdeeling en ge huisvest zijn op de 5de en 4de verdieping De RADIO-GROEP heeft over de ver schillende verdiepingen en in de par terre-zaal haar stands. De groep Huis houdelijke- en luxe-artikelen is gehuis vest op de 2de en 3de verdieping. Als speciale af deelingen nemen deel: NEDERLANDSCH INDIE, een BELGI SCHE SECTIE, een DUITSCHE SECTIE, een groep UITVINDINGEN en VOOR LICHTINGSDIENSTEN Het AGRARISCHE JAARBEURSGE DEELTE bevindt zich in de parterre zalen van het tweede en derde jaarbeurs gebouw, de verbindingshal naar de Beatrixhal, een groot gedeelte van de Beatrixhal, een groot tijdelijk Paviljoen en op het terrein Vredenburg. Voorts is aanwezig een stal met' stamboekvee, een stal met paarden en een paviljoen voor het pluimvee. De agrarische afdeeling, die sedert een 3-tal jaren aan de September-beurs is verbonden, zal een goed beeld geven van hetgeen voor het agrarisch bedrijf noo- dig en belangrijk is. Door de Nederlandsche Spoorwegen is zeer ten gerieve van de Jaarbeurs- bezoekers een wijziging gebracht in het tot dusverre geldende systeem voor het verkrijgen van 80"pCt reductie op het terugreiskaartje. Jaarbeursbezoekers kunnen thans AAN HET STATION VAN VERTREK op ver toon van hun toegangskaart met spoor bon een ééndaagsch retour kaartje (met 80 pCt reductie op de terugreis) bekomen Zij, die niet denzelfden dag teruggaan of naar een ander station, vinden bij zonderheden voor het verkrijgen van bovengenoemde reductie aan de achter zijde van de circulaire vermeld. Op de komende Najaarsbeurs zijn de iroducten van het industrieele en van <st agrarische bedrijfsleven tezamen 5 één geheel ïprtegenwoordigd. Daarom biedt deze najaarsbeurs een bij uitstek geschikte gelegenheid om zich ten op zichte van het GEHEELE Nederlandsche bedrijfsleven op de hoogte te stellen De najaarsbeurs 1939 zal voor den handel een belangrijke beurs worden. Verzuimt niet deze te bezoeken DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Volgens uit Leipzig ontvangen be richten, hebben zich voor de Messe, welke aldaar van 27 tot en met 31 Aug. zal plaats hebben, tot nu toe ongeveer 6300 deelnemers aangemeld. Een jaar geleden was hun aantal 5964 en er blijkt dus voor de komende herfstbeurs bij exposanten veel belangstelling te zijn. Uit de verschillende nijverheids centra wordt vernomen, dat de monster collecties, die thans in gereedheid worden gebracht, een groote verschei denheid van nieuwe artikelen zullen be vatten. De vooruitgang van de techniek heeft wederom tot belangrijke verbe teringen geleid, waarvan de resultaten in vrijwel alle groepen te zien zullen zijn. De Duitsche industrie blijkt voor goederen, die op deze Najaars-Messe gekocht zullen worden, een vrij prompte levering te kunnen toezeggen. Men noemt een termijn van 4 a 6 weken, ook voor verzendingen naar het buitenland en overzee, hetgeen stellig heel normaal is. Op vertoon van een legitimatiebewijs, te bekomen ten kantore van het Leip- ziger Messamt voor Nederland te Amsterdam, Singel 98, zijn retourbiljet ten voor de spoorreis verkrijgbaar met een vermindering van 60 pCt op het Duitsche en 25 op het Nederlandsche traject, zoowel voor de extra-gelegen heden naar Leipzig van Zaterdag 26 Augustus als voor de gewone treinen. Ook voor verdere reizen door Duitsch- land, binnen een bepaalden tijd te maken in aansluiting op het Messe- bezoek, kan men profiteeren van een verlaagd tarief Men schrijft ons: Zooals men in de dagbladen en in de middenstandspers heeft kunnen lezen, is op 24 Juli 1.1. de Commissie van Toe wijzing voor het Werktuigencrediet ge ïnstalleerd. Deze Commissie is onmid dellijk met haar arbeid aangevangen en neeft in haar eerste vergadering de uit voeringsbepalingen vastgesteld, welke inmiddels door den ^Minister van Eco nomische Zaken zijn goedgekeurd. Een nieuwe maatregel ter verbetering van de voorziening in de credietbehoefte van den middenstand kan thans in werking treden De naam „Werktuigencrediet" duidt reeds aan, dat het hier een speciale cre- dietverleening geldt. De uitvoeringsbe palingen zeggen daaromtrent het vol gende in artikel 1: De credietverleening krachtens deze regeling heeft ten doel, aan am bachtslieden en kleine industriëelen de aanschaffing van werktuigen, machines, installaties en dergelijke, alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen, mogelijk te maken Deze credietverleening staat uit sluitend ten dienste van de am- bachtsdrijvenden en kleine nij veren, die, naar het oordeel van de door den Minister van Economische Za ken bij beschikking van 3 Juli 1939, No 36049 M. ingestelde commissie, daarvoor uit hoofde van hun vak bekwaamheid, credietwaardigheid en persoonlijke eigenschappen in aanmerking komen en voor wie het niet mogelijk is gebleken op andere wijze in die aanschaffing of ver betering te voorzien. In dit artikel het belangrijkste uit de Uitvoeringsbepalingen trekken de volgende punten de aandacht: a. voor het Werktuigencrediet komen in aanmerking „ambachtslieden en kleine nij veren"; niet iedere midden stander, uit welke branche dan ook, kan ervan profiteeren; b. met het crediet kan slechts worden gefinancierd „de aanschaffing van werk tuigen, machines, installaties en derge lijke, alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen"; het crediet kan dus slechts voor de bepaalde, hier boven genoemde doeleinden worden aan gewend; c. het Werktuigencrediet komt slechts in aanmerking, indien het niet mogelijk is op andere wijze in de aanschaffing of verbetering te voorzien; d. een door den Minister aangewezen Commissie beoordeelt, of de aanvragen kunnen worden goedgekeurd en houdt bij haar oordeel o.m. rekening met vak bekwaamheid, credietwaardigheid en persoonlijke eigenschappen van den aanvrager. De Uitvoeringsbepalingen geven na het eerste artikel, hetwelk de principes vastlegt, de verdere regeling van deze credietverleening aan. De* voornaamste bepalingen worden hieronder in het xort vermeld De credieten worden aangevraagd bij een der kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V., of bij een der bij deze instelling aangesloten Midden stands- en Boaz-banken, op daartoe aangewezen formulieren Voor credietverleening komen niet in aanmerking bedrijven, welke economisch geen bestaansrecht hebben, die ook met net gevraagde crediet den strijd om het bestaan niet met succes kunnen voort zetten, of die niet op zaakkundige wijze worden geleid. Verder zijn uitgesloten die ondernemers, die zelf of door hun echtgenoot(e) als ambtenaar of uit een particuliere betrekking een eenigszins beteekenende bron van inkomsten heb ben. De credietaanvrager moet een over zichtelijke boekhouding hebben, of zich verplichten die te gaan bijhouden Er worden geen grootere credieten verleend dan van f 5000,-. De maximum looptijd bedraagt 10 jaar, indien de omstandigheden van het bedrijf of de levensduur der machines, enz. daartoe aanleiding geven, kan de looptijd korter dan 10 jaar worden gesteld. Zoolang de credietnemer aan zijn verplichtingen voldoet, kan het crediet binnen den overeengekomen looptijd niet opgezegd worden. De credieten moeten, voor zoover mo gelijk, door personen of zakelijke zeker heid worden gedekt. De credietnemer zal zelf een deel van de koopsom moeten kunnen betalen en zal dit bedrag tevoren bij de bank moe ten storten De door de Commissie goedgekeurde credieten worden verstrekt door de Ne derlandsche Middenstandsbank N.V. Bij de beoordeeling van de technische zijde van de aanvragen worden de Rijks- Nijverheidsconsulenten ingeschakeld Met het hierboven vermelde zijn de groote lijnen van deze regeling geschetst Moge het Werktuigencrediet voor vele ambachtspatroons en klein-industriëelen de mogelijkheid openen om hun be drijf s-outillage te verbeteren of te ver nieuwen. De Regeering verdient den dank van den middenstand, dat op deze wijze een credietverleening wordt mo gelijk gemaakt, waarin totnogtoe in den regel moeilijk of in het geheel niet kon worden voorzien. ^BONNEERT U OP BI ZEEUWSCHE KOERIER Wat eten we eiken dag? ZONDAG Aardappelsoep, lamscotelettenschotel, rijst, sla, gestoofde pruimen MAANDAG Roastbeef, snijboonen, aardappelen, broodschoteltje DINSDAG. Koud vleesch, gestoofde komkommer met kaassaus, aardappelen, fruit WOENSDAG Gehakt, doperwten, aardappelen, rijst met bessensap DONDERDAG Kalf slappen, andijvie, aardappelen, hangop VRIJDAG Koninginnesoep, gestoofde paling, aardappelen, worteltjes ZATERDAG Osselappen, gestoofde zomerbietjes, aardappelen, fruit Lamscotelettenschotel 6 lamscoteletten, peper en zout, 100 G. boter, 75 G. macaroni, 50 G. ham, 2 eet lepels geraspte oude kaas, V2 L. water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, stukje Spaansche peper, kruidnagel, laurier blad, 40 G. bloem Klop, wasch, zout en peper de cote- letten, en bak ze in de helft van de boter gaar (ongeveer 20 minuten). Kook de macaroni in kokend water met wat zout gaar, snijd ze in kleine stukjes en vermeng ze met de fijn gehakte ham. Laat intus^chen de Spaansche peper, de kruidnagel en het laurierblad in de halve L. water trekken. Neem de krui den er uit en los er de Maggi's Bouillon blokjes in op. Roer daarna op een zacht vuur de bloem met de rest van de boter, voeg er langzaam steeds roerende de bouillon bij, en laat de saus even door koken, zoodat ze mooi gebonden wordt Dien de coteletten op met de gekookte rijst in het midden en de macaroni als rand, giet er de saus over en strooi over het geheel de geraspte kaas Gestoofde komkommer 2 komkommers, wat zout Vz L- kooknat,^ 1 Maggi's Bouillon blokje, 30 G. bloem, 40 G. kaas, 40 G. boter Schil de komkommers, snijd de uit einden af, en proef of ze niet bitter zijn. Snijd ze in de lengte door en haal er het zaad uit, snijd ze daarna in stukjes van ongeveer y2 cM. dikte. Kook ze gaar in weinig water met wat zout Schep ze uit het kooknat en doe ze over in een schaal, die warm gehouden wordt (bv. op de wasem). Verwarm daarna roerende de boter en de bloem, voeg er langzaam, onder voortdurend roeren het kooknat (tot een halve Liter aangevuld, wanneer niet genoeg vocht aanwezig is) bij, waarin het bouillon blokje werd opgelost. Laat de saus even doorkoken, roer er dan de geraspte kaas door en giet ze over de komkommers Dinsdag is te Zelzate het nieuwe ge meentehuis plechtig geopend in tegen woordigheid van den Minister van Openbare Werken en tal van andere genoodigden Het gebouw werd opgetrokken op het uiteinde van (fret oude kanaal Gent- Terneuzen. Het rust daarom op vier en vijftige groote betonnen palen, gaande van 14 tot 16 meter diepte. De hoofd constructie is gewapend beton, de muren dienen alleen tot afsluiting en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer oeze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. GS) De groote vestibule of torenzaal, geeft toegang tot de bureelen der gemeente lijke diensten, welke allen gelijkvloers gevestigd zijn Een monumentale trap leidt naar de bovenverdieping, waar aan de eene zijde de kleine ontvangst- en trouwzaal, aan de andere de groote raads- en feestzaal zijn. Het geheele gebouw is onderkelderd. Men heeft er een grooten, ruimen gang, voor het plaatsen der archieven, lo kalen voor den dienst der verwarming, bergen van het materiaal, enz. Gansch het gebouw is voorzien van centrale verwarming. De sanitaire in richting is praktisch ingericht, om ook bij groote volkstoeloop ruimschoots aan de behoeften te voldoen. Moderne lava bos, W. C. watertoevoer en septische put, zorgen er voor de reinheid en hygiëne De electrische inrichting is een voor beeld van goed doordachte aanbrenging van verlichtingstoestellen, over het ge heel van het gebouw aangepast aan schoonheid en nut. Telefonische verbin- 1 dingen zijn aangebracht tusschen alle bureelen en bedienden en het algemeen telefoonnet Het terrein zelf leent zich prachtig tot het aanleggen eener mooie buiten versiering, die, aangepast bij dit prach tig modern gebouw, het geheel een heer lijk aanzien zullen geven De plannen werden opgemaakt door den bouwkundige Mr Geo Bontinck en de bouwwerken uitgevoerd door den heer De Gezelle. Verwarming en sanitaire in richtingen werd geleverd door den heer Beaumont en de electriciteit door den neer Maurice Gouwy De kosten werden gedekt door toe lagen van het Ministerie van Openbare werken, en anderzijds door de gemeente. Het geheel kost 1.200.000 fr. Dinsdag jl. is de nieuwe gemeentelijke bad- en zweminrichting te Zelzate of ficieel geopend met toespraken van burgemeester Jos Chalmet, den Minister van Openbare Werken, den heer L. v. d. Vijver, secretaris der plaatselijke zwem- vereeniging, en een afgevaardigde van den Kon. Ned. Zwembond. Daarna werden internationale zwemwedstrijden gehouden. Het gebouw c.a. ziet er aantrekkelijk uit en maakt een imposanten indruk. Men heeft er naar gestreefd, in dit genre het best bereikbare tot «tand te brengen en het mag gezegd worden, dat men hierin voortreffelijk is geslaagd. Straks, als alles afgewerkt zal zijn en daardoor het geheel volkomen tot zijn recht zal komen, zal men ongetwijfeld van een model-inrichting mogen spreken In aansluiting op de in ons vorig io

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1