Waakzaam Nederland. WEK UW LEVER-GALOP Ho 4260 Vrijdag II Augustus 1039 54sto Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoouwsch- laan dor on Verschijnt olkon Vrijdag Voor do Vrouwen St. Willibrordnsherdenking te Hulst. Muziekuitvoering te Sas van üem. Een niet alledaags schouwspel Verslagen WIE REIST... REIST MET... Algemeen Vracht kantoor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doarverb.) POSTREKENING 52419 (Speciale reportage van de Ned. periodieke Pers). III (slot) DE TERUGTOCHT. Als ge door de versperringen heen zijt gekomen, die een snelle tocht over deze groote rivierbrug belemmeren, dan staat er rechts een bruine, houten schuur achter den rivierdijk. Er bloeien wat bloemen; in de hongerden beneden staan de vruchtboomen te wachten tót zij met den herfst zullen dragen. Op de uiterwaarden graast het vee en zilver is het licht van dezen ochtend over den kronkelenden stroom met het gekarteld silhouet van de stad tegen de ruime luchten. En liggen vriendelijke boerde rijen; een kwaadaardige hond slaat aan En dat zal ook het 5 c.M. kazemat- geschut doen wanneer ongewenschten den brug naderen. Want ook hier en mijn verhaal wordt, vrees ik, langzamer hand eentonig is de houten schuur geen schuur. In het houten omhulsel zit een kazemat opgetrokken van staal. Als de luiken worden opengeslagen zal een vuurmond zichtbaar worden. Er zijn gaten voor geweervuur, er is voldoende voorraad munitie en de brug wordt voortdurend bewaakt, zoodat het over- rompelings-element uitgeschakeld kan worden. Ook aan de andere zijde van den brug treft ge zulk een kazemat aan, beschilderd als de een of andere sur realist er zijn hart aan ophaalde. Op militair gebied schijnt het resultaat echter nuttig effect te sorteeren. Het geen van surrealistische producten lang niet altijd gezegd kan worden Wij hebben den terugtocht aanvaard. En als om aan te toonen dat niet overal de legering der manschappen geschiedt in dorpsche feestzalen of in koestallen, bezoeken wij een groote ka zerne. Het uitgestrekt complex gebouwen is nog maar onlangs gereed gekomen. Men heeft echter niet den indruk, dat de snelheid, waarmee het opgetrokken moest worden, schade heeft gedaan aan de deugdelijkheid. Er zijn zelfs ar restantenlokalen die, vergeleken bij de „nor" van eertijds, een bepaald luxu- euzen aanblik bieden. Dat is natuurlijk overdreven, maar wat terdege opvalt, dat is de hygiëne, waaraan hier overal groote aandacht besteed werd. Er zijn cantines voor manschappen, onder officieren en officieren. Die der laatsten zijn verreweg het soberst ingericht. Er is een barbierswinkel, die elke kapper in de stad zich tot voorbeeld kan stellen, een dokterskamer, een ziekenzaaltje, ruim en licht. Maar alles is hier ruim en licht. De eetzalen zijn apart. Dat manschappen in eenzelfde lokaliteit zouden eten en slapen is thans —f en terecht vermeden. Er zijn douche cellen en er is een gymnastieklokaal; er is een keuken, fonkelend van nikkel en emaille, waar de maaltijden in stoomketels worden bereid, wasch- lokalen, theoriezalen Een uitgebreide beschrijving van dit complex zou mij te ver voeren Maar het zal wel voor een ieder duidelijk zijn, dat een heldere en ple zierige omgeving als deze ten goede moet komen aan den geest van den troep. Ten slotte werd aandacht geschonken aan de luchtverdediging eener groote stad. In het hoofdkwartier hangt een kaart waarop de stad in een even groot aan tal „kringen" is verdeeld als er bat terijen luchtdoelgeschut rondom staan opgesteld. De daarbij behoorende zoek lichten reiken verder dan de straal der artillerie, zoodat een eventueele vijand bijtijds kan worden gesignaleerd. Ergens in het land, een 's winters on- etwijfeld drassige weide zoodat het ge- •hut op houten vloeren is gemonteerd. staat zulk een batterij. Dag en nacht is deze paraat. Alles geschiedt geruisch- loos en electrisch. De eenige comman do's, die er gehoord worden, zijn die welke het aantal schoten, die gelost moeten worden, aangeven. Ieder object wordt door mitrailleurs beschermd tegen „stekende" vliegtuigen. Voor alles wordt bij dit werk een zekere hand en een groote kalmte geëischt, want ieder klein, nerveus gebaar vermindert auto matisch de richtings-zuiverheid van het geschut. Een garde van deskundigen inspecteert eiken dag de kostbare toe stellen Deze excursie, die hoogstwaarschijn lijk over eenigen tijd door een andere zal worden gevolgd, heeft aangetoond, dat de offers, die op het oogenblik van ons volk worden gevraagd, besteed worden op een wijze, welke ten doel heeft ons verdedigingsstelsel zoo effec tief mogelijk uit te rusten. Onze indruk daarvan kan niet anders dan gunstig zijn. TOMATEN IN VERSCHILLENDE ZOMERGERECHTEN Gevulde komkommers (4 pers.- 2 kleine, dikke komkommers, Vz ons rijst, 1 ui, 2 eetlepels Tomatenpurée, Vz L. kokend water, 2 Maggi's Bouil lonblokjes, 1 ons geraspte kaas, een stukje boter Voor de saus: een stukje vet of boter, 2 eetlepels bloem, 3 eetlepels tomatenpurée, een paar druppels Maggi's Aroma. Snijd de punten van de komkommers, schil ze dun, snijd ze in de lengte door midden en hol ze uit. Kook de rijst gaar in een beetje water. Bak de geraspte ui in een beetje boter, voeg dit bij de rijst, doe er ook de tomatenpurée bij en de geraspte kaas en vul deze massa in de komkommers. Los de Maggi's Bouillon blokjes op in Vz L. kokend water en kook de komkommers hierin gaar Vz uur. SAUS. Smelt een stukje vet of boter in een diep pannetje, voeg de bloem er bij, roer de kluitjes eruit, doe er de bouillon bij, waarin de komkommers zijn gaargekookt, de tomatenpurée en eenige druppels Maggi's Aroma. Stoof de komkommers nog eenige tijd in deze saus. Geef bij dit gerecht gekookte aard appelen. Spitskool met tomaten (4 pers.) 2 ons versch spek, 1 pond tomaten, 1 spitskool (vroege witte), 2 thee lepels Maggi's Aroma, 1 eetlepel bloem, zout, peterselie, lVz kopje water. Snijd het spek in dobbelsteentjes, bak het lichtbruin in de koekepan. Leg in een diepe pan telkens een laag in schij ven gesneden tomaten en de fijngesne den kool. Doe in lVz kopje water 2 a 3 theelepels Maggi's Aroma en voeg dit, evenals het gebakken spek, bij de to maten en kool. Voeg nog een beetje zout toe en laat het gerecht met een goed afgesloten deksel gaar smoren in uur. Strooi er vóór het opdienen wat fijngehakte peterselie over. Men kan vóór het opdienen het nat ook binden. Roer hiervoor een eetlepel bloem glad met een beetje water en doe ze er voorzichtig bij. Laat het gerecht nog even doorkoken, zoodat de bloem Ter gelegenheid van het huwelijk van den heer Gerard van Waes uit West- dorpe met Mejuffr. Germaine van Acker uit Sas van Gent, vormden de beide landelijke rijvereenigingen „Vlakte- ruiters" uit Westdorpe, waarvan de bruidegom commandant is, en „De Grensruiters" uit Sas van Gent na af loop der kerkelijke plechtigheid voor het kerkgebouw een eere-escorte. 't Was een even interessant als ongewoon schouwspel, dat aan de schitterende bruidstoet een speciaal cachet gaf en uiteraard zeer groote belangstelling trok gaar wordt. Men kan bij dit gerecht in water gaargekookte rijst of gort geven. Levergehakt (4 pers.) Vz pond varkenslever, 2 sneden oud witte brood, 2 tomaten, 1 rauwe ui, 2 eieren, 3 eetlepels havermuot, zout, peppr, 3 theelepels Maggi's Aroma, paneermeel, vet of boter. Draai de rauwe lever, de gewasschen en in stukken gesneden tomaten en de rauwe ui door de fijne rooster van de vleeschmolen, vermeng deze massa met de eierdooiers, het geweekte en goed uitgeknepen wittebrood, de Maggi's Aroma, de havermout en wat zout en peper. Maak er met de hand ronde of langwerpige ballen van, wentel ze door het eiwit en paneermeel en bak ze in vet of boter aan beide kanten lichtbruin en gaar. Men kan ze ook koud laten worden, in schijfjes snijden en, be sprenkeld met een paar druppeltjes Maggi's Aroma, op brood eten. WAARBORG. Bij alle goed, dat U wilt wasschen Ontheft Persil U van veel zorg Voor duurzaamheid en hoogste reinheid Blijft Persil onveranderd borg! (6) „Ach kind, jouw kleeren lijken ook op niets. Als je bij Henk in de smaak wilt vallen, dan moet je een beetje op de mode letten! Abonneer je maar aauw oo de BEYER (Beyer's Mode für Alle" is verkrijgbaar in Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Sas van Gent) Het openluchtspel. In aansluiting op ons uitvoerig ver slag van de herdenking van het twaalf de eeuwfeest van St Willibrord, opge nomen in ons vorig nummer, vermelden wij nog het volgende over de reprises van het openluchtspel „St Willibrord" op Maandag- en Zaterdagavond der vorige week en Zondagavond jl. Het spel, geschreven door Jan Vuysters, toont ons in drie bedrijven evenzooveel episoden uit het leven van Sint-Wilibrord. Het eerste bedrijf schetst het leven der heidensche Friezen, Willibrordus komst aldaar en zijn uitwijzing door Koning Radboud. In het tweede bedrijf zien we Willibrord op zijn reis door Toxandria, waar hij in de kerkjes, door hem gesticht, het Vormsel komt toe dienen; afgezanten uit de verschillende Brabantsche landstreken komen hem schenkingen doen, en inwoners uit de buurtschap Hulst komen Willibrord ver zoeken hun kerkje te willen komen in wijden. Aan hen voorspelt St Willibrord in een visioen, dat uit hun nederig Kerkje eens een grootsche basiliek ver rijzen zal. In het derde bedrijf is koning Rad boud dood en overal in Friezenland wordt het Christendom gepredikt. Weer is Willibrord in Trecht waar hij als kroon op zijn bekeeringswerk in deze lage landen de St. Salvator heeft ge sticht. Met de processie, die zingend de kerk binnentrekt voor de plechtig heid der wijding, eindigt het stuk Als het tot werkelijkheid geworden visioen van haar H. Patroon stond daar de bdsiliek van St. Willibrord, aan welks voet het spel werd opgevoerd, en die in haar grijze schoonheid een prach- tigen achtergrond vormde Hoewel de tekst van het stuk hier en daar eenigszins zwak is en sommige tooneelen door gebrek aan handeling ietwat mat aandeden, was de regisseur, de Vlaming Anton Viane, er toch in ge slaagd van het geheel een aantrekkelijk en fleurig schouwspel te maken. Vooral de massatooneelen, zooals de opkomst van koning Radboud omringd door sol daten en afgodpriesters, het verschijnen Lvan Willibrord en zijn elf gezellen voor en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bjj apothekers en drogisten, f. 0.75. GS) den troon van den Friezenkoning en de eindprocessie waren kostelijke tafe- reelen vol kleur en beweging. Ook de spelers en speelsters kweten zich zeer behoorlijk van hun taak, in aanmerking genomen het feit, dat de meesten van hen voor het eerst voor het voetlicht kwamen. De voornaamste rollen van Willibrord, Radboud, de jager Wursing en de heidensche opperpriester waren in zeer goede handen. Willibrord vooral muntte uit door groote waardigheid Alles bijeen een» fraai spel, vol goede momenten, fleurig en levendig, dat niet naliet op de toeschouwers grooten in druk te maken Tot slot der viering van het 12de Eeuwfeest van St Willibrord werd Zondag 6 Augustus een Pontificaal Lof gecelebreerd door Dom J. de Puniet de Parry, abt van de St. Paulus-Abdij te Oosterhout. De feestpredikatie werd ge houden door rector C. van Duyse uit Breda Dansuitvoering „Kracht en Geduld" Maandag jl. zijn de St Willibrordus- feesten besloten met een openluchtvoor stelling van de vereeniging „Kracht en Geduld" uit St Nicolaas, die zeer veel belangstelling trok en ook ten volle ver diende. De fraaie dansen in weelderige costuums, door de leden dezer vereeni ging onder fantastische verlichting aan den voet der basiliek uitgevoerd, vorm den een feëeriek schouwspel, dat den toeschouwers veel genot verschaft heeft Hulst mag op deze feestdagen weer met groote voldoening terugzien Onder directie van zijn onder-direc teur, den heer A. Ranschaert, gaf het harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" Woensdagavond een muziek uitvoering op de kiosk in het park. Hoewel de belangstelling niet slecht te noemen was, zou ze gezien het ver dienstelijk spel der muzikanten nog veel en veel grootef kunnen en moeten zijn De Ver. Vrienden beijveren zich om Sas van Gent iets werkelijk goeds te brengen op muzikaal gebied. Dat blijkt uit hun praestaties. Laat de be volking van haar kant blijk geven, dat te waardeeren door een talrijke op komst. Dat zal voor de muzikanten een krachtige aansporing zijn om te trach ten, het beste te bereiken De aanwezigen hebben enkele uren met aandacht en voldoening naar het goed uitgevoerde, gevarieerde program geluisterd. Voor en na het concert werd, zooals gebruikelijk, musiceerend door de ge meente gemarcheerd Een geslaagde avond, zooals we er nog velen hopen mee te maken. 10

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1