Waakzaam Nederland. WEK UW LEVER-GALOP No 425B VHjda a 28 Juli 1838 34ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Het Leipzlger Messamt sticht een eigen kantoor voor Nederland. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen. WIE REIST... REIST MET... Algemeen Vrachtkantoor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 (Speciale reportage van de Ned. periodieke Pers). I. O Nederland, let op Uw saeck! En er wordt op gelet! Beter dan mededeelingen in de Kamer, dat er per dag niet gerekend de aanschaffingskosten van materiaal honderdduizend gulden extra wordt i besteed aan onzen grens- en kust verdediging overtuigt een bezoek, een bezoek onder deskundige leiding en op uitnoodiging van den Chef van den Generalen Staf, aan die plaatsen waar onze defensie haar beste krachten heeft geconcentreerd. Wij trekken langs die plaatsen, wij zien loopgraven en batterijen, wij zien forten en listig gecamoufleerde stellin gen. Aan de kust en aan onze grenzen. Er speelt een kind naast een kazemat. Ergens in Holland waar het uitzicht wijd is over de vlakke, stroomende rivier en over de lage, koele uiterwaarden. De zon is heet, klaprozen en koren bloemen staan te bloeien tusschen het hooge gras. Daartusschen speelt een kind zijn zorgeloos spel. Daarachter rijst de strakke vorm van een laag cementen gebouw en uit een der openingen dreigt de mond van ons nieuwste afweerge schut, ons pantser-afweergeschut. Het kind speelt aandachtig verder. Dat deze aandacht nimmer verstoord moge worden De dag is licht en helder. In de middagzon ligt het zand van duinen en o stranden te blinken; een mijnenveger vaart uit. Blauwgrijs tegen den blauwen, trillenden horizon. Twee vliegtuigen trekken hun smalle arabesken tegen een 2omerschen hemel. Dit is een land om van te houden: duinen en vroonlanden, stranden en blauwe zee. Dit is een land om te ver dedigen als het ooit noodzakelijk mocht worden. Wat niemand hoopt. Maar ah het ooit zoo ver mocht komenWel, er liggen in dezen dijk verscholen ette lijke mitrailleursnesten. Als ooit vijande lijke vliegtuigen deze belangrijke kust plaats gaan bestoken, zullen zij een feilen tegenstand bieden. Zij liggen ei gecamoufleerd achter lage glooiingen van graszoden, die beschutting bieden tegen „stekende" escadrilles. En verderop in het land, rechts van den grijzen grintweg, die zich uitstrekt door het vlakke, landschap met zijn lage. onder donker lommer verborgen boeren erven heeft men gebruik gemaakt van een oud fort, waar men ook nu nog een scherf vrije dekking vindt. Er staan zware mitrailleurs, die den grijzen weg tusschen groene landen beheerschen. Ei is infanterie-geschut opgesteld en de onderkomens, die in 1914 werden aan gelegd, zijn ook nu nog van waarde. Er zijn stellingen bij, die doen denken aan kippenrennen. Ze zijn met kippengaas overtrokken en dit kippengaas heeft men doorvlochten met grauwe jute. Zoo wordt hun aanwezigheid onzichtbaar voorliet oog van vijandelijke verkenners Er ligt, ergens achter de duine, een klein, wit kerkhof. Er rijst rank tegen den hemel een smalle, roode vuurtoren. Daaronder hurkt het kustdorp met roode daken boven baksteenen muren. In. den lagen haag rondom de graven zingt een vogel. De zomer staat te trillen boven het land Dit is een landschap van vrede Maar temidden van dit landschap van vrede treft ge de dreigende aan wezigheid van een batterij kustartillerie aan. Drie stukken van 15 c.M. De lange, slanke vuurmonden zijn gecamoufleerd. Zij worden uit een centraal punt, daar waar het uitzicht over zee onbelemmerd is, gecommandeerd. Hoogte en afstand van het vuur worden daar gemeten. De choten worden gelost op een plaats die ^jhet scheepsgeschut onvindbaar is. akbij de duinen, dicht bij een oud fort, staat luchtdoelgeschut opgesteld. Geschut van 8 c.M. In het fort zelf legeren de man schappen. Daal de trappen af en ge komt er in koele, witte gewelven. Elk hoekje is er benut. In kelder naast kel der rijen zich de kribben, staan de rek ken geweren. Kom in de ruime cantine, waar het spelen om geld verboden is. Zoo luidt de order. Laat ons aannemen, dat het thans om pepernoten ge schiedtEr hangt een bontgekleurde affiche, die aan het soldatenvolk be kend maakt, dat de fameuze buik spreker en goochelaar Melorini of hoe de naam ook zij er Vrijdagavond om acht uren zijn ongeëvenaarde ex perimenten zal vertoonen. Er staat een Russisch biljart en ik moet mij be heerschen, want wij zijn al in het hart van dit fort van waaruit de indirect vurende batterij, daarginds bij het kleine, witte kerkhof, gedirigeerd wordt. Er staan wonderlijke instrumenten op gesteld, die de ziel zijn van den oorlog der mathematici. Stemmen: „Vier-en-veertig.drie- en-tachtig Een koor van cijfers, een macabere oeurtzang die laat ons hopen nim mer haar doodelijke beteekenis zal aoeven aan te toonen „Correctie min dertig Op de britsen in een der witte ge welven ligt een boek: Bruno Brehms tfoor hun Vaderland. Zoo toevallig kan het toeval soms werkelijk zijn Buiten waait een kleine zeewind, die verademing brengt in de hitte van den dag. De motor van een ordonnans da vert. Op de bank dicht onder de kust slaat een schuimend-witte branding. Achter mij, bij de wallen, wappert een waschje vredig in het koeltje. Het is oijna aandoenlijk in deze omgeving Op de vroonlanden, die zich glooiend uitstrekken tusschen het vruchtbaar achterland en de hooge duinenreeksen staat een batterij 10 c.M. afweergeschut. Het geschut is niet nieuw. Maar het .ïeeft nog altijd zijn waarde, een waarde die benuttigd moet worden. De helmen der manschappen zijn getooid met de sladeren der streekgewassen en de satterijhond wordt gestoord in zijn, oome middagslaap, want als het kanon maait moet hij meedraaien. Die tic heb ie nu eenmaal als batterij hond Daar boven in de duinen liggen als ;eweldige roofdierkooien, onder hun be- ekking van gespannen gaas en slingers ■an jute, de dïrect vurende batterijen n op het hoogste punt van den omtrek egert de hoofdcommandopost der kust artillerie. Door de kijkgaten speurt ge ?en smalle strook blauwe zee en blauwe lucht. Tusschen de witte branding op de bank en de kust zullen vijandel,ke schepen een doortocht moeten zoeken. Zij zullen het dan moeten doen onder 'iet nabije vuur dezer onder zand en 'lelm verscholen stellingen Er ligt verderop in den polder een ooerderij. Deze boerderij heeft een koeienstal. Zoo zijn boerderijen. De koeien staan in de wei. Het leger heeft de stal omgetooverd in een behoorlijk soldatenverblijf. In een bescheiden vertrek op de boer derij woont de commandant. Waar de troep legert het is een axioma is de commandant ingekwartierd. Het komt aan het moreel ten goede Er hangt een doordringende geur van mest, een boerendochter schuurt op het erf de melkemmers blinkend, in de pantinetent luisteren een paar soldaten paar de radio. En op welke leestafel •vindt ge, gelijk hier op de leestafel van een cantinetent, den Bijbel liggen naast een beduimeld romannetje, dat luistert paar den naam: „Een van mijn zoons?" Nederland heeft eens een werk tot stand gebracht, dat de oprechte en ver diende bewondering van gansch een wereld opwekte en de Afsluitdijk vormt een punt, waaraan uitzonderlijke stra tegische beteekenis moet worden toege kend. Een punt, dat afdoende verdedigd moet kunnen worden Dat behoeft geen verderen uitleg Welnu: het kan afdoende verdedigd worden. Op talrijke plaatsen rijzen de „asper ges"-wegversperringen van rails in beton gemetseld omhoog. Sluizen en bruggen staan onder scherp. En overal op de strekdammen werden kazematten gebouwd, wier geschut den smallen weg beheerscht. Wie hier met troepen en tanks zich een doortocht wil banen, zal een harde dobber hebben. Want dit is geen werk geweest, dat in korten tijd tot stand moest, komen. Defensie en Waterstaat hebben van den beginne af aan een wijs overleg gepleegd. De militrailleurskazematten ik zal hun aantal niet noemen zijn op wonderlijke wijze beschilderd. Zoo val len ze uit de lucht en op een afstand niet op. Daarbinnen kunnen geïsoleerde troepen het geruimen tijd uithouden. Er zijn zuurstofapparaten er zijn voorra den voedsel, is een keuken-kazemat, er is een ambulance met operatietafel en al en bij den ingang onovertroffen Hollandsche zindelijkheid! leest ge, met krijt op den muur geschreven: Voeten Vegen De muggen dansen boven de grassen en onder de Friesche ruiters der prikkel draadversperringen geurt de kamille bitter en penetrant. Voor de cantine speelt in een cementen bassing Gerrit, de jonge zeehond, met een paling een wreed spel. De militaire politie, die hier jaar in jaar uit verblijf houdt, kocht het dier van een visscher, die juist van plan was de premie op te strijken voor een overleden zeehond. Dat ging onze militairen te ver. Bovendien hadden ze een mascotte noodig. Dat is nu Gerrit. Het zal alleen bij overplaatsing wat moeilijk worden (Wordt vervolgd) (Vervolg van de rede, uitgesproken door den Voorzitter, in de openbare vergade ring der Kamer, op 20 Mei 1939) IX. (slot) Landbouw en Veeteelt. Einde October 1937 werd aangevangen met den uitzaai der wintergranen. Voor wat tarwe betreft werd deel van het beschikbare bouwland bezaaid. Met gerst werd een zeer kleine oppervlakte bezaaid, en lichtere gronden een groot deel met rogge. De opkomst der granen en de ontwikkeling was goed Door het prachtige weer kon reeds begin Maart met den uitzaai der voor jaarsgewassen worden begonnen. De structuur van den bodem was door een korte vorstperiode aan het eind van Februari en ook door de weinige regens bijzonder goed te noemen. Gezaaid en gepoot werden: zomer- gerst, haver, veldboonen, erwten, vlas, aardappelen en suikerbieten, benevens nog enkele perceelen blauwmaanzaad, mosterd- en spinaziezaad De opkomst dezer gewassen was goed, doch door de groote koude was de ver dere ontwikkeling maar matig Daar er slechts weinig regen viel, konden de velden gemakkelijk schoon gehouden worden, doch tengevolge van de droogte, gepaard met veel koude, hadden de jonge bietenplantjes veel te lijden. Half Juli werd een aanvang gemaakt met het plukken van vlas; mede ook door de groote droogte en koude waren er veel slechte perceelen. Veel vlas is te velde verkocht, het slechtste voor f 200,-, het middelmatige voor f 300 a f 400 en zeer enkele perceelen voor f 500,- per Hectare. De prijs was van dien aard, dat er geen toeslag op ver leend werd. De uien gaven een middelmatige op brengst, tegen middelmatige prijzen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (13) Bruine boonen waren buitengewoon slecht, met zeer hooge prijzen. De erwten gaven een middelmatige opbrengst met een richtprijs gelijk aan die van tarwe, dus f 9,50 per 100 kg. Blauwmaanzaad, mosterd- en spinazie zaad gaven middelmatige opbrengsten met schommelende prijzen De aardappelen waren goed gegroeid en gaven groote opbrengsten. De voor pootdoeleinden goedgekeurde soort „Industrie" werd voor redelijke prijzen verkocht. De goedgekeurde soort „Bintje" was echter onverkoopbaar en werd in groote partijen gedenatureerd. Indien er niet spoedig vraag uit het buitenland komt voor consumptie- soorten, dan zullen groote partijen aard appelen voor denaturatie worden aan geboden De suikerbieten gaven slechte op brengsten, wat ten gevolge had, dat er veel garantie over was De tarwe gaf, behalve de Fransche soorten, groote opbrengsten De teelt van rundvee was ondanks de sterke beperking niet rendabel, de prij zen voor slachtvee en kalfbeesten waren aan den lagen kant. De prijzen der varkens waren middelmatig, die der biggen goed te noemen. De kwaliteit der paarden is best, deze moet niet voor de beste, in België geteeld, onderdoen. Met de prijzen is het evenwel droevig ge steld, behalve voor de slachtbank, is er bijna geen handel Verschillende handelingen. Het Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstel lingsfonds, dat door de Kamer is op gericht, en waaraan behalve moreelen, ook daadwerkelijken steun wordt ver leend, zette in het afgeloopen jaar zijn werkzaamheden voort Het werkelijke risico op 31 December 1938 bedroeg f 6.739,40. De aanvragers, te wier behoeve het Fonds zich borg heeft gesteld, zijn woonachtig: 10 te Axel, 2 te Hontenisse, 3 te Hoek, 4 te Terneuzen, 2 te Sas van Gent, 2 te Hulst en 1 te Biervliet Het Handelsregister Gedurende 1938 werden ingeschreven 211 nieuwe zaken, 210 wijzigingen kon den ingeschreven worden, en 15 ophef fingen. In tegenwoordigheid van vele Ne- derlandsche en Duitsche autoriteiten heeft op Woensdag 19 Juli de installatie plaats gehad van den Heer Curt Frauendorf, nieuwbenoemd directeur van het kantoor van het Leipziger Mes samt voor Nederland Tegen het middaguur vereenigden zich de genoodigden in de lokalen van dit bureau, Singel 98, te Amsterdam, waarbij zich o.a. bevonden: van Neder- landsche zijde de Heeren' Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Mr A. J. van Berkel van den Economischen Voorlichtingsdienst van het Departement van Economische Zaken, Mr. G. M. Greup, secretaris van de K. v. K. en Fabrieken te Amsterdam, Mr. W. F. Lichtenauer, secretaris van de K. v. K. en Fabrieken te Rotterdam, Jos. ten Berg, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf van de K. v. K. en Fabrie ken te Utrecht, P. Feenstra namens het Handelsmuseum van het Koloniaal In stituut, Dr. P. Th. Posthumus Meyjes van de Nederlandsche Spoorwegen, Jhr. den Tex van de Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs, alsmede bekende persoonlijkheden uit handelskringen. Van Duitschen kant de Heeren Ludwig Fichte, president van het Leipziger Messamt te Leipzig, F. Benzier, consul- generaal te Amsterdam, Dr. O. Butting en Dr. G. Kempff van het Gezantschap in Den Haag, Oberregierungsrat Hushahn, attaché Dr. E. Kübn, A. Flesche, president van de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland, Dr. Lessenich, leider van deze instelling en H. J. Sperling van de Duitsche Spoorwegen, enz., benevens vele ver tegenwoordigers van de Nederlandsche en Duitsche pers. De aanwezigen werden ontvangen door president Ludwig Fichte, die aan de installatie een rede deed voorafgaan, waarin hij een overzicht gaf van de ge schiedenis der vertegenwoordiging van het Leipziger Messamt in Nederland. Op 27 Januari 1917 werd de Heer H. J. van der Borg tot honorair vertegenwoordi ger in Amsterdam benoemd, hetgeen de allereerste aanstelling van dien aard was in het buitenland. Tot aan zijn dood in 1937 heeft de Heer van der Borg met onverzwakte toewijding deze functie uit geoefend en op voortreffelijke wijze zoowel de Nederlandsche als de Duitsche belangen behartigd. Na deze woorden van lof bracht spreker dank aan Mej. Marg. Uljée, welke den Heer van der Borg langen tijd terzijde stond en zijn taak nadien ad interium heeft voort gezet, aan den Heer L. H. Braun te Rotterdam, die reeds gedurende meef dan 20 jaren vooral de relatie met de Nederlandsche pers heeft onderhouden en vervolgens aan den Heer Ir. J. L. Bienfait te Aerdenhout, sedert 1926 als technisch vertrouwensman voor het Leipziger Messamt in Nederland werk zaam De vervanging van de honoraire ver tegenwoordiging door een eigen kantoor is niet slechts uiting en consequentie van de goede wederzijdsche handelbe- trekkingen, maar steunt ook op een tot de 16e eeuw teruggaande traditie, vol gens welke de Leipziger Messe en de Nederlandsche handel met elkaar een nauwe samenwerking onderhouden. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Leipziger Voorjaars-Messe in Maart 1939 heeft de Minister van Economische Zaken Steenberghe uitvoerig en met waardeering aan deze traditie herinnerd. Zijne Excellentie heeft toen uiteengezet, dat Nederlandsche zakenlieden, die de Leipziger Messe bezoeken, tot een zeer hooge klasse behooren, dat de Messe zelf een niet te overtreffen internationaal handelscentrum vormt en dat de na werking van langen duiy is. De cijfers van exposanten, bezoekers en omzetten gedurende de laatstgehouden Messen, bevestigen in elk opzicht de woorden van Minister Steenberghe. Het was voor President Fichte een voldoening te mo gen constateeren, dat het getal der be zoekers uit Nederland ook geregeld als inzender aan de Leipziger Messe deel neemt. Anderzijds doet Duitschland het zelfde op de Utrechtsche Jaarbeurs. Zooals de Duitsche Rijksminister van Economische Zaken Funk onlangs bij I 10

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1