WITTE SOONEI1 tomatensaus] Evan iui sieren naar tien zender uit hei Vijfde Zoek het Rijk Gods itlo\fett: met //eLa/l 'wf/ztci" uh/tstyê Uil de Provincie Uit het binnenlanc Uit het buitenland Overzicht 1 Nieuwe Uitgaven Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: schitterend gemonteerde symbolische optochten met ruim 300 medewerkers op 30 Juli en 6 Augustus om 3 uur 30, nogmaals een pontificale Hoogmis en plechtig lof op 6 Augustus en tot besluit een avondfeest op Maandag 7 Augustus, aanvangend te 8 uur. 't Belooft voor Hulst weer historische gebeurtenis te worden, die duizenden oelangstellenden in dit Centrum van Katholiek Zeeuwsch-Vlaanderen zal sa menbrengen. Hulde aan hen, die voor den geweldi gen arbeid der organisatie van een zoo grootsch opgezette feestviering niet te- ugschrokken. Aan hun arbeid is het te aanken, dat ons gewest zich bij de alge meen landelijke huldebe tooging op vaardige wijze zal aansluiten. De heer G. L. J. Goossens, die bij de laatst gehouden verkiezing was her kozen tot lid van den gemeenteraad- heeft in verband met zijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, voor de nieuwe zittingsperiode als lid van den gemeenteraad bedankt. Als opvolger op de R.K. lijst zal zitting nemen de neer Ad. van Loy, arts In de bosschen „De Strooper" te Kapeliebrug schoot de jachtwachter R. Begijn een jonge arend. De vogel haa een vleugelbreedte van ruim IV2 M. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft het te Graauw, vooral in de om geving van Zandberg, zoo gehageld, dat den volgenden morgen vroeg hier en daar nog hagel op; het veld lag. Aan bieten, blauwmaanzaad en andere ge wassen werd veel schade aangebracht (Dagbl. v N. Br. en Z.) Te Terneuzen is Maandag jl. het examen afgenomen voor de deelnemers aan den cursus voor het Slagersvak onderwijs, ter verkrijging van het di ploma voor vakbekwaamheid ingevolge de Vestigingswet voor het kleinbedrijf. Bij die gelegenheid is een tentoonstel ling gehouden in „Ons Huis" van werk stukken der cursisten, terwijl deelne mers aan vroegere cursussen in gar- neeren enz. waren uitgenoodigd ter op luistering eveneens werkstukken in te zenden. Door de jury, bestaande uit de heeren Z. van der Zwaag te Utrecht, Van Driessen te Venlo en J. de Rijcke te Middelburg, werden aan inzenders de volgende prijzen toegekend. Groep I. Versch vleesch. Ie prijs H. Kras te Sas van Gent; 2e prijs Jannis Marsilje; eerv. vermelding Jac. van Es, beiden te Terneuzen Groep II. Bereid vleesch. Ie pr. Jan Marsilje, 2e pr. Jannis Marsilje; eerv. verm. Fr. Rademakers, allen te Ter neuzen Groep III. Sierwerk. Ie pr. E. Ivens te Kloosterzande2e pr. H. Kras te Sas van Gent. Groep IV. Worstsoorten. Ie pr. H. Kras te Sas van Gent; 2e prijs Jac. van Es; eerv. verm. Firma E. A. IJsebaert, beiden te Terneuzen en Emile Vael te St Jan steen De onderwijzeres van de St. Aloysius- school te Philippine, mej. Graafschepe, heeft tegen 1 September ontslag aange vraagd. In de vacature is benoemd mej. Annie Rammeloo te Philippine. HET TWAAIFDE EEUWFEEST VAN ST. WILLIBRORD Blijkens een aankondiging in ons advertentieblad bereidt Hulst zich op een grootsche herdenking van het 12de eeuwfeest van Neerlands grooten apo stel „St. Willibrordus", voor. Op 30 en 31 Juli en 6 Augustus a.s. zullen tot dit doel indrukwekkende plechtigheden en luisterlijke feesten plaatsvinden. We vermelden: Een ponti ficale Hoogmis in de Basiliek van St. Willibrord op Zondag 30 Juli om 10 uur, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Hop mans, bisschop van Breda, de opvoering van een imponeerend openluchtspel op 30 en 31 Juli en 6 Augustus aan den voet der Basiliek des avonds om 8 uur, gen en door zijn stilzwijgen zich mede plichtige te maken van den diefstal, óf wat nog veel verschrikkelijker was, de oorzaak te zijn van de zelfmoord van zijn eenigen zoon. Want als hij op dit oogenblik Kees niet had betrapt, zou deze, zonder twijfel een diefstal hebben begaan, maar hij zou er misschien niet aan gedacht hebben, een einde te ma ken aan zijn bestaan. En wat was ten slotte het geld ver geleken bij de wanhoop van dien vader en die moeder, bij de srriart van Piëta?.. Had hij het recht aardsche schatten te verdedigen, waarover niemand hem aangesteld had als bewaker, dezen ar men verdoolde het gevaar tedoen loo- pen voor den hoogsten Rechter het von nis van eeuwige verdoemenis te hoo- ren? Neen, ongetwijfeld niet. Hij mocht niet aarzelen. i Hij strekte zijn hand naar Kees uit. Geef mij dat wapen, beval hij. Zweer •me dat je geen einde zult maken aan .je leven en ik zal je niet meer in den weg treden, je zult vrij zjjn om te han delen, zooals je verkiest omdat ik je niet kan verhinderen kwaad te doen zonder je bloot te stellen aan nog erger kwaad DE TE VERWACHTEN BLIJDE GEBEURTENIS Van den minister van Bi*«ienlandsche Zaken is een rondschrijven uitgegaan aan alle departementen en daaronder ressorteerende instellingen betreffende ie viering van de te verwachten geboor de van een Koninklijken Prins of van 3en Koninklijke Prinses. Het luidt als volgt: In verband met de te verwachten aeuglijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin heb ik de eer u méde te deelen Jat de dag, volgende op dien van de ge- joorte van een Koninklijken Prins of /an een Koninklijke Prinses, zal worden gevierd als een verjaardag van een der -eden van het Koninklijk Huis, d.w.z., dat de dienst op dien dag, na den mor gendienst, als op Zondag wordt ver richt. Op dien middag zullen derhalve alle rijksdiensten, -instellingen en -bedrij ven gesloten zijn, voor zoover de dienst dit toelaat. Indien de dag, volgende op dien waar op de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, wordt de feest viering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de geboorte wordt van alle openbare gebouwen de nationale vlag uitgehan gen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. 14—21 Juli De berichten uit het buitenland bie den nog weinig houvast Chamberlain verklaart telkens op nieuw te „hopen", dat met Rusland thans spoedig een overeenkomst zal kunnen bereikt worden. Of hij het ook „gelooft", is een andere kwestie Inmiddels gaat Duitschland voort Danzig militair te versterken en te or- ganiseeren. De vraag is: Wat zullen straks, als Hitier het oogenblik gekomen acht om den knoop door te hakken-en den „Anschluss" te proclameeren, de verbonden democratieën voor Polen Overwonnen door den bevelenden toon van Walter, liet de jonge man zich zon der tegenstand ontwapenen. En terwijl de officier voorzichtig de moorddadige xogels één voor één weghaalde en in veiligheid legde, wreef Kees zich triom fantelijk in de handen: Ik erken weer je ouwe vriendschap. Het is niet de eerste keer, dat je voor mijn verdediging optreedt. En nu, scheer je weg, laat me begaan, ik wil alleen zijn. De ongelukkige! Hij offerde alles op aan den hartstocht van het spel plicht, godsdienst, geweten, alles scheen dood in hem. Ga nu heen, drong Kees spottend aan, ik weet, dat ik je een misdadiger moet toeschijnen. Maar wanneer ik over enkele weken officieel uit Egypte zal zijn teruggekomen, moeten we onze oude vriendschappelijke betrekkingen weer aanknoopen, anders zou men gaan vermoeden, dat er iets tusschèn ons is voorgevallen en dat wil ik niet. Walter antwoordde niet. In doodelijke droefheid overchreed hij den drempel van het bureau. En terwijl de deur ach ter hem dichtviel met den somberen klank als van een schopvol zand die op een doodkist wordt gegooid» kwamen kunnen doen zonder de medewerking van Rusland. Wél wordt momenteel ge werkt aan een versterking der Poolsche weermacht met behulp van de garan- deerende staten en bevindt zich zelfs tot dat doel de Engelsche generaal Ironside in Polen, doch het lijdt geen twijfel, dat dit lapmiddelen zijn, die straks bij een eventueelen Duitschen op- marsch, de Duitsche overmacht zeker niet in bedwang zullen kunnen houden. Van Engelsche zijde is men thans be zig het Duitsche volk „voor te lichten" over doel en streven van zijn dictator door middel van brieven aan Duitsche oarticulieren. Goebbels, Duitschland s •oropagandaminister, heeft zich daarover •eeds erg boos gemaakt en geen wonder 't Zou wat moois zijn als in de Duitsche gemoederen een twijfel ging ontstaan aan de juistheid van de inzichten der leiding. Of erger nog: Als men daarop eens critiek zou durven gaan uitoefenen. Dat ware het summum van hoog verraad. Wat de Führer doet, is goed zedaan. Critiek daarop wordt niet ge duld. Een goed Duitscher heeft tevreden te zijn met het geestelijk voedsel, dat hem via de gelijkgeschakelde (lee" -uggegraatlooze) Duitsche pers van hoogerhand wordt voorgezet. Gehoor zaamheid wordt geëischt, geen oordeel. De leiding is onfeilbaar. Wee hun, die daaraan zou willen twijfelen. Zou in- plaats van „Meine deutschen Manner", waarmee Hitier zijn toehoorders steeds suggestief pleegt aan te spreken on der deze omstandigheden „Meine deutschen Schaf e" niet een juister aan spreektitel zijn? Zullen op den duur de natuur en het gezonde verstand zich op deze wijze laten knechten? We hebben oeveel respect voor het Duitsche volk om dat ook maar één oogenblik te gelooven. Inmiddels ziet men uit een en ander, noe het dengenen vergaat, die dogma's met verachting afwijzen. Of bestaat, waar ook ter wereld, een dogma, dat oindender kracht heeft dan dat der onfeibaarheid van den Führer in het Derde Rijk? We wachten het resultaat van de boven gesignaleerde Engelsche pro paganda af. Als de Duitschers als ware „deutsche MaNNER" weer zullen durven „denken" de noodzakelijke voor waarde voor verstandig „handelen" ^al het Europeesche vraagstuk stellig zijn oplossing een groote schrede nader zijn gekomen Na het imposante militaire vertoon, bij elke voorkomende gelegenheid door Duitschland en Italië georganiseerd,i heeft thans ook Frankrijk in samen- werking met zijn Engelschen bondge noot op den Franschen Nationalen feestdag „Quatorze juillet" op indruk wekkende wijze de geweldige macht van zijn militair apparaat gemanifesteerd. Millioenen hebben de eindelooze Fransche en Engelsche formaties bij haar tocht door de Fransche hoofdstad bejubeld. Deze demonstratie zal haar moreel effect op de wereld de as- mogendheden inbegrepen niet hebben gemist. Diep treurig blijft het intus- schen, dat op deze wijze in onzen tijd .iet behoud van den vrede moet worden nagestreefd. Kan men zoo'n vrede an ders beschouweh dan een „officieelen vrede", die met den „waren vrede" op voet van oorlog staat? HlSSPfi» Het bezoek van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, aan Spanje heeft, naar uit Italiaanschen bron gemeld wordt, be-» langrijke resultaten opgeleverd. Een officieel communiqué gewaagt van „vol tot zijn ooren de accoorden van een rusteloos wals-tempo vermengd met een uitbundig schaterlachen. Walter Lenooy opende het hek en be vond zich op de straat. Het sloeg drie uur van een naastbij gelegen kerk. Hij verhaastte zijn pas en ging, zonder het te merken, langs vreschillende groen- tenboeren, die zich naar de markt be gaven met hun karretjes, beladen met frisch fruit en ruikers versch gesneden bloemen, wier tinten schoon uitkwamen en wier geuren heerlijk riekten onder het bleekgele licht van de opkomende zon. Maar de jonge man dacht er niet aan te genieten van die ochtend-poë- zie. Hij had juist nog den tijd van klee- ren te verwisselen en zich te wasschen, om zich naar zijn post te begeven. Het koude zweet liep nog stee'ds van zijn voorhoofd. Hij zocht zijn kleinen ba tisten zakdoek, dien hij gebruikt had gedurende dien avond, die zoo gelukkig voor hem begonnen, maar zoo rampzalig was geëindigd; doch hij kon 'm niet vinden. Hij had hem ongetwijfeld verloren gedurende den wals, ook het rozen knopje, dat van Pieta's borst gevallen was en dat hij had opgeraapt om het niet te laten vertrappen, was hij kwijt. komen gelijkheid van standpunten en bedoelingen". Reeds worden bezoeken aangekondigd van Mussolini aan Spanje en van Franco aan Rome en Berlijn. Laten we er het beste van hopen. God moge Franco verlichten! Op het oogenblik houdt een klaar blijkelijk wijd-vertakte spionnage in Frankrijk (die ook België en Engeland zou omvatten) de gemoederen bezig. Reeds tal van personen zijn in verband hiermede gearresteerd en ongetwijfeld zal men niet aarzelen, door krasse maat- egelen tegen dit sinister bedrijf krach- ig op te treden. 't Is uiteraard een duifje voor op sensatie belust publiek \lsof er momenteel nog niet genoe' ;ensatie in de wereld is! Berichten uit Hongarijë maken mei ding, dat ook hier de Duitschers zich meer en meer gaan doen „gelden". Wat dat beteekent is tegenwoordig geen vraag meer. Zal het Hongaarsche volk zich tijdig bewust worden van het ge vaar, dat in den toestand schuilt. Of is het ook voor dit land misschien reeds te laat? Het bericht, dat de behandeling van wijzigingsplannen in de Amerikaansche neutraliteitswet volgens Roosevelt's opvatting, dringend gewenscht in het belang van den Europeeschen vrede èedurende de huidige zitting van het Congres niet meer zal plaatsvinden, zal met zeer gemengde gevoelens ontvangen zijn. Ook van zuiver „Business"-stand- punt beschouwd en afgezien van elke moreele verplichting, om tot het be houd van den wereldvrede mede te werken, lijkt met deze politiek van isolatie het belang van het Amerikaan sche volk slecht gediend te worden. Roosevelt is er echter de man niet naar om zijn streven zoo gemakkelijk op te geven, zoodat ook hier verrassingen geenszins tot de onmogelijkheden be- hooren Japan gaat bij monde van zijn pers en van autoriteiten alsook op verschil lende andere wijzen (boycot, manifesta ties enz.) voort, fel tegen Engeland te ageeren. De kansen op gunstig resultaat van de besprekingen tusschen den Ja- panschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, en den Engelschen ambas sadeur Craigie, lijken in deze atmosfeer van vijandelijkheid danook uiterst ge ring. Wellicht zullen de komende dagen een beslissing brengen. Moge dat geen conflict beteekenen. In Katholieke kringen heeft de op heffing van het verbod van het lezen der „Action frangaise" door de H Stoel levendige voldoening gewekt. De onvoor waardelijke onderwerping dezer bewe ging aan het Kerkelijk gezag mag tot dankbaarheid stemmen in een tijd, waarin elke versnippering van krachten, verraad beteekent aan de goede zaak. Tot besluit voor heden mogen we bij wijze van „note comique" nog melding maken van een bericht, volgens hetwelk „te veel eten" in Duitschland, volgens een verklaring van een lid van de Nationaal-Socialistische commissie voor de volksgezondheid, als een soort van hoogverraad moet worden be schouwd!! Als dat werkelijk ernstig be doeld zou zijn, schijnt het er met de Duitsche voedselvoorziening toch niet bijster rooskleurig uit te zien. Zou Dr Wirz de zegsman hier wellicht z'n mond voorbijgepraat hebben? De Britsche minister van Koloniën Piëta!Piëta!Hij herhaalde dien naam, die hem troost en sterkte oracht. Teeder geliefde, hoe zou zij moeten lijden om het onwaardig gedrag van haar broeder!Maar zij zal het niet te weten komen, want zij meent, dat hij in Cairo is en daarom zal zij zijn diepen val niet vermoeden; of, als zij er ook kennis van zal krijgen, dan zal hij, Walter, het haar niet hebben meegedeeld. O! neen, nooit! Hij zou lie ver sterven als 't moest dan te ver tellen, waarvan hij getuige geweest was. XIII De salons van den bankier, den laat- sten nacht zoo vol opgeruimde vreugde, zijn nu stil en verlaten. Verwelkte bloe men liggen in de gangen, de stille in strumenten, door de artisten in de haast van het vertrek achtergelaten, liggen hier en daar; een lichte damp bedekt de spiegels, waarvan de vergulde lijsten dof zijn door een laag stof; alles draagt een melancolieken stempel: alles her haalt in stomme maar welsprekende taal, de onbetwistbare waarheid van het oordeel, uitgesproken door den konink lijken profeet over de zaken dezer we reld: vanitas vanitatum (IJdelheid der heft de pers een mededeeiing doen toe komen, waarin bekend gemaakt wordt dat de Olijfberg weldra het gevaar zal loopen voor een deel met gebouwen te worden bedekt in verband met de uit breiding van Jerusalem.Het gemeente bestuur is machteloos, omdat de berg het eigendom is van een particulier. Be pleit wordt een fonds in het leven te roepen voor den aankoop van deze Hei lige plaats. Het Katholiek Comité van Actie /oor God" schrijft ons: j hoeksteen van de door Christus ge- jenbaarde wereldorde is het woord van .en Verlosser: „Zoekt eerst het Rijk Jods en Zijne Gerechtigheid en al het >verige zal U worden toegeworpen", oodra de moderne mensch, die zich utonoom verklaarde, deze goddelijke vereldorde weer erkent, wordt ook de oplossing van deze wereldcrisis ons toegeworpen". Dr. H. Poels. Alle Boeken en Tijdschriften zijn krygbaar bij den Boekhandel 'an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" HET ST. WILLIBRORDUSFONDS De fraai verluchte perkamenten stichtings-oorkonde van het St. Willi- brordusfonds waaruit zooals men weet op de eerste plaats de kosten van het St. Willibrordus-gedenkteeken zul- OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEW VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS UJUWHW* (55) ïjaeineden). Niettegenstaande het late morgenuur, siapen Dij na alle bewoners van net huis nog. Alleen Piëta zij meent ten minste, dat zij alleen is, heeft niet iang van den verkwikkenden slaap kun nen genieten Blij, dat zij aan haar vader het ge- mkkig resultaat kan melden van het verzoek, dat zij aan Walter gedaan neeft, spoedt het jonge meisjes zich naar de kamer van mijnheer De Ver brugge. Door den verstandigen steun, dien hij ongetwijfeld zal vinden in zijn toe- komstigen secretaris, zal haar vader zich niet meer zóó behoeven af te tob ben als voor enkele maanden. Zij zal zelf ook veel meer van hem kunnen profiteeren. Wat een heerlijke wande lingen in het bosch en in de omstreken zal zij kunnen maken. Zij voelt zich lichter, haar oogen schitteren, haar hart juicht; nooit heeft de hemel haar helderder, de zon stralender geschenen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3