WEK UW LEVER-GAL OP ünsisjiaairbflüitm No Vrijdag 21 dull 1939 54ste Jaarrang Nieuwsblad voor Oost Zeauwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag iroerde Vrouwen Mr ft Kamtr van Koophandel on Fabrieken voor Zeeuwsch- Viaanderen te Ter Neuzen. Land- en Tuinbouw Onderwijs WIE REIST.. REIST MET.. Algemeen Vracht kantoor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING (Vervolg van de rede, uitgesproken door den Voorzitter, in de openbare vergade ring der Kamer, op 20 Mei 1939) VIH. Aardappelhandel. De algemeene toestand in den aard appelhandel was begin 1938 zeer slap, zoowel voor den binnenlandschen han del, als wat de export betreft. Naar consumptieaardappelen was practisch geen vraag. De voorraad was groot. In de maanden Januari, Februari, Maart en begin April werden groote hoeveel heden gedenatureerd, en daarna afge leverd voor veevoeder Tevens zijn er gedurende ditzelfde tijdvak belangrijke hoeveelheden ge plaatst ter verwerking in een buiten- landsche meelfabriek De prijzen waren beneden normaal» doch de voorraad verminderde en de handel werd er niet beter van Daarna kwam er in April wat meer vraag van uit België, dat nog wat af nam aan verbeterde prijzen en ten slotte bleek, dat de werkelijke voorraad in het geheele land, belangrijk kleiner was dan de geïnventariseerde voorraad. Het binnenland nam de laatste partijen eind April-Mei gretig af en zelfs tegen prijzen, tot ver boven het normale De nieuwe oogst heeft ook daarvan nog een oogenblik kunnen profiteeren. Evenwel kon Zeeuwsch-Vlaanderen er niet van genieten. Ligging en afstand beletten een dagelij ksche verbinding met de voornaamste Nederlandsche ste den, en dit is een handicap, speciaal wat vroeg gerooide, versche aardappelen aangaat De handel voor export naar landen over zee is erg traag. Slechts enkele partijen zijn daarvoor gereed gemaakt. De kwaliteit en het stuk voldoen best, doch er is weinig en klein afzetgebied, en daarbij als gevolg een te groot aan bod. De poterhandel had eveneens tot aan het einde van het jaar een zware strijd te voeren, mede in verband met de zeer lage prijzen in België, en de steeds meer beperkende bepalingen voor in voer naar Frankrijk Dat de voorraad aardappelen van den oogst 1938 groot is, is vooral te danken aan het feit, dat de knollen niet zijn aangetast door ziekten. Het gewas is gezond. Groenten- en fruitveiling. Omtrent het verloop der Groenten- en Fruitveilingen alhier, werden nog geen gegevens ontvangen. Wel wordt ons bericht, dat de nor male handel door de crisismaatregelen ten zeerste belemmerd wordt, en vele transacties, vooral met het buitenland, onmogelijk zijn. Vlasindustrie. In het begin van het jaar was de toestand voor de vlasbewerking niet goed te noemen, tot Augustus is met verlies gewerkt. Na dien tijd, zoodra met de bewerking van het gewas-1938 een aanvang kon wordengemaakt, werden de uitkomsten beter, en zijn er zelfs goede winsten, gemaakt Het vlas van den oogst 1937 was voor dauwroot minder geschikt, terwijl de weersomstandigfiëdemjgtjoor de droge periode in de maanden-^ebruari, Maart, April en Mei daarin zeer tegenwerkten, wat ten gevolge had, dat de prijzen steeds daalden. Vele bedrijven hebben tot Augustus met beperkte capaciteit gewerkt. Zoodra evenwel het vlas van den oogst 1938 in bewerking kon worden genomen, nam de drukte toe, zelfs zoodanig, dat er in verschillende gemeenten handen te kort waren voor de bewerking van het vlas Deels is dit ontstaan, doordat ver schillende kleine bedrijven uitgebreid werden. Het aanbal grootere bedrijven is niet toegenomen Voor den aankoop van het vlas wordt nog steeds concurrentie van Belgische zijde ondervonden. Voor den oogst 1938 werd geen bewerkingspremie meer ver- ieend. Daar evenwel de prijzen van het vlaslint na den inkoop van het vlas met ongeveer f 10,- per 100 k.g. stegen, werd het gemis dezer premie niet ge voeld. Indien niet meer dan de enkele jaren als normaal geldende prijzen worden gemaakt, zou echter deze bewerkings premie niet gemist kunnen worden De in het voorjaar onder de ge meente Koewacht gebouwde warm- waterroterij is met ingang van 15 Aug. in bedrijf gesteld en heeft op volle ca paciteit tot 1 November daaraanvolgen de (hét einde van het rootseizoen) kun nen voortwerken De handel in stroovlas was zeer groot, tegen zeer verhoogde prijzen; het af gewerkte lint kon zeer gunstige prijzen noteeren. (Wordt vervolgd) Bestrijding van de Iepenziekte Nog kan men in onze lage landen sta dige ouae iepenlanen vinden en boerde rijen verscholen tusschen hooge iepen, ïviaar steeds neemt het aantal dezer poomen, die door hun schoonheid en aoor de hoedanigheid van het hout, dat zij opleveren, uitmunten, af; jaarlijks vallen er vele buomen ten offer aan de iepenziekte, die 20 jaar geleden voor het eerst in ons land optrad. Toch staan wij niet machteloos tegenover deze ziekte. Wij willen er hier nogeens met nadruk op wijzen, dat bij een strikte naleving der voor de bestrijding der ziekte vastgestelde voorschriften, een sterke beperking van het aantal ziekte- evallen zeer wel mogelijk is. Het beeld der ziekte is zeer opvallend; .uiuden in den zomer verwelken de boó- .iien oi geoeeicen daarvan piotsehng en Leuven ai. uok komt net voor, nat de -uomen eik jaar xaier, het biad ijler on Kieiner wordt; Dij dezen vorm der ^ieKte loopt de Doom, wanneer deze*niet oe sterx is aangetast, in het voorjaar normaal uit, doen in den loop van den turner wordt hij dan geel, verliest veel *,iaa en sterft langzaam af. De ziekte xieeit zoo ernstig onder de iepenboomen xiuisgenouden, dat zij in sommige stre den geneei verdwenen zijn. In andere neelen van het land heeft ze de boomen in veel minder ernstige mate aangetast. Voor het geheele land samen zijn sinds x930 ruim 30Ü.000 van dé 1.200.000 iepen gerooid, dus ongeveer *4. De ziekte wordt veroorzaakt door een .schimmel, die in het hout van den boom groeit. De verspreiding van deze schim mel vindt plaats door de iepenspint- Kever, die zijn eieren legt en waarvan de larven leven in de schors van kwij nende of doode (gevelde) iepen. De kever vreet ook aan de takken en brengt daarbij de schimmel van den eenen naar den anderen iepenboom over. Wanneer men den kever belet zich te vermeerderen door het omhak ken van 2ieke en kwijnende boomen en het vernietigen van de schors van deze, voorkomt men dus de verspreiding van de ziekte. Als voorbeeld van de invloed, die het verwijderen en onschadelijk maken der zieke boomen ter voorkoming van de verspreiding der ziekte uitoefent, kan gewezen worden op den Haarlem mermeerpolder, waar bij particulieren sinds 1931 niet minder dan 59 van de 100 boomen door de ziekte tp gronde gingen, terwijl dit aantal aldaar bij de iepen van het Departement van Defen sie slechts 28 en van het polderbestuur 25 van iedére 100 boomen bedroeg, daar het Departement van Defensie en het Polderbestuur de voorschriften van het rooien der boomen en vernietigen der schors zorgvuldig opvolgden, terwijl dit bij particulieren vaak veel te wenschen over liet. Hieronder volgt een omschrijving van de bij Koninklijk Besluit vastgestelde voorschriften, waaraan iedere eigenaar van iepen zich te houden heeft. Doet hij dat niet, dan stelt hij zich aan een proces-verbaal en hooge boete bloot. Van de iepen, welke reeds in den af- geloopen herfst zijn gemerkt, moeten van de met 2 kruisen voorziene iepen de stam en de takken, welke dikker zijn dan 7 cm, onmiddellijk na de velling en ter plaatse van de velling worden ontschorst, zoodat dit hout dus niet mag worden veryoerd, alvorens van de schors te zijn oiltdaan. De schors moet vervolgens onschadelijk gemaakt wor den door deze te verbranden of onder water gedompeld te houden. Van de met 1 kruis gemerkte iepen moet de schors van den stam en van takhout, dat dikker is dan 7 cm, vóór 1 April on schadelijk worden gemaakt door stam en takken van de schors te ontdoen en de schors te verbranden of onder water gèdompeld te houden. Voorts is bepaald, dat al het onge schilde iepenhout tusschen 1 April en 1 October onder water moet worden bewaard. Deze voorzorg is genomen, omdat óók hout van gezonde iepen spoedig een broedplaats voor den iepen- spintkever kan worden, wanneer het ongeschild blijft liggen. Laat dus een ieder, door zorgvuldige naleving van de door de Regeering ge geven voorschriften, medewerken tot het behoud van de iepen in ons land. Hierdoor dient hij niet alleen zijn eigen belang, maar ook dat van de gemeen schap! Ter vervanging van gerooide iepen kan voorloopig proefsge.wijs de iep Chri stine Buisman, die niet door de ziekte wordt aangetast, en die bij verschil lende boomkweekers reeds verkrijgbaar is, worden aanbevolen'. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal.onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S lever-pil LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (13) 2 eetlepels gedopte erwtjes, 10 sla- boontjes, 1 stukje bloemkool, 1 plukje selderij en peterselie, een paar blaadjes sla, 1 handje spinazie, 3 eetlepels haver mout, 50 G. boter, 3 theelepeltjes Mag- gi's Aroma, zout Wasch de verschillende groenten en hak ze fijn, doe ze in de soeppan en voeg er 1 lepel (10 G.) zout en de boter bij. Laat de groenten nu goed dichtge dekt een half uurtje smoren, roer ze af en toe om. Voeg er daarna al roerende de havermout bij en geleidelijk wat water. Laat de soep aan de kook komen en voeg er dan al roerende de rest van het water bij. Laat ze nog even door koken en druppel er voor het opdienen de Maggi's Aroma bij Wat eten we eiken dag? ZONDAG Champignonsoep, kalfsoesters, snij- boonen, aardappelen, kersen MAANDAG Runderlappen, capucijners, aardappe len, rij stenbrij DINSDAG. Koude ham, kropsla, gebakken aard appelen, griesmeelpudding met gekookte bessen WOENSDAG Gestoofd poulet, rijst, doperwten, ci troenvla DONDERDAG Schapenbout met tomatensaus, sla- boontjes, aardappelen, fruit VRUDAG Groentesoep, roereieren, spinazie, aardappelen SATERDAG Varkenslappen, worteltjes, aardappe len, fruit Tomatensaus V2 L. water, 2 Maggi's Bouillonblokjes, 4 groote tomaten, 40 G. tarwebloem, 50 G. boter, 1 uitje, 1 laurierblad, stukje foelie, 1 kruidnagel, 2 peperkorrels. Laat in het water de gewasschen to maten, het uitje en de kruiden gaar koken, zeef daarna het mengsel. Ver warm roerende boter en bloem, giet daarbij langzaam steeds roerende de ge zeefde vloeistof, waarin de Maggi's Bouillonblokjes zijn opgelost, laat de saus daarna een oogenblik doorkoken, en presenteer deze bij de schapenbout Groentesoep (zomer) iy2 L. water, 1 kleine ui, 5 worteltjes, RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TE TERNEUZEN Bevorderd zijn: Van üe vooroereidingsklasse naar Klasse I: P. D. Bareman; A. T. van den Berg te Axel; H. de Bock; J. Booij te Axel; A. J. Bouwens; P. J. Brons; A. J. van Cruij- ningen; H. W. Dees te Zaamslag; J. C. Dieieman te Axel; A. A. Donze; V. E. Galle; P. N. Griep te Axel; J. F. G. Jansen te Axel; P. Jansen Verplanke te Zaamslag; H. G. Kok; J. P. Meijer; A. A. M. Misseghers te Koewacht; A. J. Olijslager; W. Meijer; C. J. Platteeuw; L. W. Provoost; J. W. de Putter te Axel; J. A. de Ridder; J. J. Risseeuw te Hoek; F. J. Taalman te Hulst; A. J. Verbrugge; n. R. M. VereecKen te Vogelwaarde;J. ivr. A. van ae Wane te Huist en A. J. M. vj. iJsebaert Van klasse I naar II: W. Bakker te Axel; F. A. G. Barbé te Philippine; Ph. de Bock; A. A. M. Bock- stael te Sas van Gent; E. H. Cattoir; C. G. Dieieman te Heinkenszand; J. J. Haak te Zaamslag; M. G. Klouwers; J. C. M. de Koek; A. C. de Maat te Sas van Gent; P. D. Marijs te Axel; O. S. M. de Moor te Zaamslag; J. van der Peijl; E. J. du Puij; G. M. Scheele; P. J. Scheele; C. A. Schijve; J. van der Staal; C. D. Verbrugge; A. C. J. Ver- eecken te Vogelwaarde en D. M. van Wijck. Van klasse II naar III: T. Brederode; L. C. Duijm te Axel; J. M. 't Gilde te Axel; J. A. C. van der Gouwe te Axel; A. Hack, R. P. Klein te Sas van Gent; S. de Klerk te Zaam slag; L. J. Kolijn; J. J. Kolijn; H. Leunis; J. van der Peijl; J. Roelans; D. C. Scharrenburg; C. J. Schieman te Axel; C. Stapper; C. van der Stigchei; H. Tazelaar; J. C. Vink te Axel en W. C. te Zaamslag J Van klasse III naar IV: A. H. Arbman; R. P. A. Bockstael te Sas van Gent; W. G. Faas te Axel; J. van der Gouwe te Axel; J. H. Jagten- berg te Westdorpe; F. J. van Kemseke te Hulst; W. van Liere te Sas van Gent; W. Loof; D. Louwerse te Hoek; A. M. A. Neijt te Axel; W. N. F. Rammeloo te Philippine; A. M. L. Reedijk te Axel; P J. van de Sande; M. Verplanke te Sas van Gent en M. P. G. Wondergem te Axel Van klasse IV naar V: M. H. Cohen Stuart; C. A. A. Hack; J. Louwerse te Hoek; J. C. Platteeuw; H. de Ruijter te Axel; M. C. van Sprang; J. Sijtema te Axel; K. J. de Vos en J T van Wijck. De leerlingen, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter neuzen EINDEXAMEN H. B. S. Voor het eindexamen B slaagde de heer G. de Beleir te Westdorpe, leerling aan het St Norbertus Lyceum te Roosendaal MULO-EXAMENS. Te Goes zijn Zaterdag jl. voor het Mulo-diploma A o.m. geslaagd: H. Bos en L. van Oppen te Terneuzen; J. Hamelink te Axel; A. van der Bom te Clinge en G. Begijn te Sas van Gent, allen leerlingen van de openbare Mulo- school, Terneuzen Voor diploma B slaagde: A. de Jonge te Zaamslag, leerling van de Chr. Mulo- school, Terneuzen CONSERVATORIUM Aan het Conservatorium aer R.K. neergangen te Tnuurg, ala. Kerk muziek, siaagae voor net diploma Orgel n (iste en zue tegelijk) de heer K. ocneneman uit Axel. voor dit examen ïiaoden zich 2 candidaten aangemeld, waarvan er 1 werd afgewezen. Aan de Universiteit te Gent is ge slaagd voor de tweede proef van can- uioaat in de natuur- en geneeskundige wetenscnappen met onderscneiding de neer Fvan den Bossche te Terneuzen. Bij de te Goes gehouden examens voor het Mulo-diploma, slaagde voor net Aanvullingsexamen A. de Jonge te Zaamslag. Te Heerlen slaagde voor het diploma M.T.S,. af deeling Bouwkunde, de heer J. de Waal te Hontenisse. Bij het laatst gehouden examen voor; adj .-commies der Directe Belastingen enz., slaagden voor onderdeel I de hee- ren F. Blaas en C. A. Hol, beiden Rijks klerk ter inspectie Directe Belastingen te Terneuzen. Voor het geheele examen (I en II) slaagde de heer C. Jongepier, Kijksklerk ten ontvangkantore te Terneuzen. Moedig Weet je wat ik tegen hem zei? Nou, ik zei: al ben je ook tien maal zwaar gewichtbokskampioen, dan zal mij dat toch niet weerhouden je een paar. tan den uit te slaan. Begrepen? En wat antwoordde hij? Dat weet ik niet meer. Ik hing met een den hoorn op de telefoon In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor toonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 15 Juli Regeling steun inlandsche rogge 10

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1