Crisis-maatregelen WEK UW LEVER-GALOP Vrijdag 14 Juli 1939 34ste Jaarpang Rondom de jongste Midden standsexamens. Voordo Vrouwen Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Kam ?r van Koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen ie Ter Neuzen. WIE REIST... REIST MET Algemeen Vrachtkanloor 4, Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 Onderwijs In de Nederlandsche Mercuur van 29 Juni komt een zeer interessante be schouwing voor over de 1.1. gehouden Middenstands-examens. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen is deze beschouwing van meer dan gewone betekenis, omdat we de resultaten der examens, gehouden in 37 plaatsen in Nederland, er in belicht zien en het resultaat van het gehouden examen te Hulst daardoor in een bij zonder gunstige positie zien geplaatst. Van onze 4 Kath. Handelscursussen: Sas van Gent, Hulst, Kloosterzande en Oostburg, hadden zich 118 candidaten opgegeven, waarvan voor het normaal examen 97 zijn geslaagd; afgewezen werden voor het schriftelijk ged. 7, voor het mondeling ged. 14. Voor het speciaal examen waren 12 candidaten en slaagden allen. In totaal waren dus 130 candidaten opgekomen, waarvan 109 slaagden. Er werden slechts 21 cand. afgewezen of 16.15 Dit is het gun stigste cijfer van alle examenplaatsen. Hulst heeft het kleinst percentage af gewezenen. De cijfers varieeren tussen 36.39 als hoogste en 16.15 als laagste, waartussen dus de 35 andere examenplaatsen liggen en Assen en Deventer als laagsten op Hulst volgen Onze Kath. Handelscursussen hebben dus wel een mooi resultaat bereikt en we mogen dit wel op de eerste plaats wijten aan de uitstekende opleiding, welke door onze Kath. cursussen ge geven wordt. De schrijver in „de Ned. Mercuur" wijst erop, dat de verklaring voor het lage percentage afgewezen candidaten liggen moet aan de bij uit stek goede opleidingscursussen. Door de heterogene samenstelling der examen commissies kan moeilijk gedacht worden aan toegevendheid der examinatoren welke op e. of a. plaats groter zijn zou. Ook voor onze jonge Middenstanders is dit zeker een zeer mooie prestatie. Zij hebben daardoor immers het bewijs geleverd, van gedegen studie en den ernstigen wil om het Diploma te ver werven. We hopen, dat onze Handels cursussen in de toekomst voort kunnen gaan met de opleiding van vele jonge toekomstige Middenstanders en de re sultaten te bereiken, zoals we ze hier boven meenden in het licht te mogen stellen. Dat het Middenstandsexamen reeds bogen mag op een zo groot resultaat als tot nog toe bereikt is, is een bëwijs, dat de ernst, en misschien ook de behoefte, door duizenden reeds wordt ingezjen Werden in Juni '38 ruim 7000 candidaten geëxamineerd, in Nov. bedroeg dit aan tal 6000 terwijl nu 13000 candidaten zich aan de proef hebben onderworpen, te samen dus ruim 26000. Het behoeft geen betoog, dat we daardoor zullen krijgen een beter ontwikkelden en on derlegden Middenstand, die in de toe komst ook beter in staat gesteld zal zijn het hoofd te bieden aan Groot bedrijf en Coöperatie M. VAN GOETHEM. Het bestaan wordt nog moeilijker dan het reeds was Bankwezen. De berichten uit de bankwereld loopen uiteen naar gelang van de plaats van vestiging en den aard van het bedrijf. Schrijft een der bankiers in het Ooste lijk deel, dat het jaar 1938 zoo chaotisch is geweest, dat het zich kwa lijk leent tot een retrospectieve beschou wing; massa's kapitalen bleven onbe- legd in afwachting van een gunstiger periode, een rapporteur uit het Weste lijk deel bericht, dat de conversie der staatsleeningen in 1938 het jaar goed gemaakt heeft, daar dit anders belang rijk achter gebleven zou zijn bij het jaar tevoren. Algemeen is echter de klacht, dat de belemmeringen in den internationalen handel oorzaak zijn, dat Qr weinig em plooi is voor handelcredieten. De groote ruimte op de geldmarkt vormde geen stimulans voor het bedrijfsleven. Een verdere rentedaling is voorkomen door het verzet bij nieuwe conversies van de zijde van particuliere en institutioneele beleggers, die overgingen tot aankoop van onroerend goed. tot belegging in aandeelen, hypotheken en de spaar banken Door den buitengewonen interna- tionalen-politieken toestand viel er in het laatste deel van het derde, en het eerste deel van het vierde kwartaal een groote terughouding in zaken te constateeren In de middenstandsbedrijven trad speciaal in het tweede halfjaar achter uitgang van zaken in De economische crisis, die zich hier later deed gevoelen dan in andere dee- len van ons land, werkte hier ook later door, terwijl er van de korte opleving na de devaluatie van den gulden niet geprofiteerd is. Wat men noodig heeft, schrijft een onzer rapporteurs, is RUST kracht der bevolking. De vraag ver plaatst zich hoe langer hoe meer van de solide, geronommeerde merken naar de goedkoopere rijwielen. (Wordt vervolgd). (Vervolg van de rede, uitgesproken door den Voorzitter, in de openbare vergade ring der Kamer, op 20 Mei 1939) Hotel- en Café-Restaurantbedrijf. Hoewel de rapporten, die uit deze be drijven binnen komen, verhalen van verschillende ervaringen, naar gelang van de plaatsen waar de bedrijven zijn gevestigd, stemmen ze in één ding wel overeen, nl. dat het hotel-, café- en restaurantbedrijf jaar voor jaar achter uit gaat. Eenerzij ds wordt dit voor het notelbedrijf geweten aan het. snelver- xeer, dat tot gevolg heeft, dat de reizi gers veel vroeger dan voorheen met hun zaken gereed zijn, en dus niet behoeven te blijven logeeren, anderzijds speelt hierin ook een rol het feit, dat de Belgische grens zoo dicht bij is, en de eizigers gaan logeeren in België, waar ie prijzen in het algemeen lager zijn aan in Nederland. Ook stemmen de .apporten er in overeen, dat door de nooge lasten, die op de bedrijven ge legd worden, deze hun debiet m o eten zien terugloopen, daar de prijzen, die gevraagd moeten worden, van dien aard zijn, dat de bedrijven ten slotte niet -neer te exploiteeren zijn. En ten slotte is een van de oorzaken van den terug gang der bedrijven ook te zoeken in het feit, dat de bevolking zich andere ge noegens heeft aangewend, zooals bios coopbezoek, het maken van reisjes e.d., waardoor met name het cafébezoek zeer verminderd is. Een belanghebbende in een der bad plaatsen aan de Westkust schrijft, dat het hotelbedrijf zeer zeker zou ver beteren indien men hier met de hotel- prijzen in het buitenland zou kunnen meegaan, en de vreemde bezoeker niet door allerlei grensbepalingen den toe gang tot Nederland moeilijk gemaakt werd, terwijl ook allerlei plaatselijke verordeningen het verblijf in Neder land in ongustigen zin beïnvloeden Automobiel- en garagebedrijf, vrachtvervoer en rijwielhandel. De berichten uit den handel in auto mobielen laten afleiden, dat de uit komsten in dezen tak van bedrijf iets ueter zijn geweest dan in 1937. Dit wordt megescnreven aan de meening, dat de miiaoouwbeürijven een optimistisch ka rakter hebben, hetgeen zijn terugslag vindt in het gebruik van de auto in dit uedrijf. Wat het vrachtvervoer betreft, wordt geklaagd, dat de concurrentie in dit uedrijf geweldig is toegenomen, doordat er zich vele nieuwe vrachtauto-onder nemingen hebben gevestigd als ge volg van het afbetalingssysteem die feitelijk niet in staat is zijn, den aan- Koop van een vrachtauto behoorlijk te financieeren. Om dan het geld, noodig voor het verrichten van de afbetalingen, te kunnen opbrengen, wordt het ver voer van vrachten aangenomen tegen prijzen die den kostprijs feitelijk niet dekken. En is het eenmaal zoover, dat de vereischte afbetalingen verricht zijn, dan is ook de auto versleten, en heeft de betrokkene wel niets verdiend, doch: hij heeft geleefd, en slaagt er in vele gevallen weer in een nieuwe vracht auto aan te schaffen, waarmede hij op de hiervoren geschetste wijze de bona fide vervoerders het leven opnieuw zuur gaat maken. Er mag in dezen, van het afbetalingssysteem, zooals dit door de meeste groote fabrikanten wordt uitgevoerd, worden gesproken als van een plaag De uitkomsten van het auto-verhuur bedrijf waren in het afgeloopen jaar niet gunstig. Eenerzij ds is er vermin dering van het aantal vervoerde passa giers, anderszij ds verhoogen de lasten, of indien ze al niet verhoogen, blijven ze op hetzelfde hooge niveau. Dit ge voegd bij de concurrentie, die er onder ling bestaat, is oorzaak, dat de uit komsten niet bemoedigend zijn. De handel in rijwielen ondervindt, evenals die in andere gebruiksartikelen, de gevolgen van de daling van de koop en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste iaxeermiddc'en zijn slechts lap- midde'en. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen v oeicnen uzu't u een geheel ander mensch voe'en. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.15. (IS) Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen ziel door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 5241 Ondoordachte uitval Een jonge man had de gewoonte des avonds nogal laat thuis te komen. Dat verdroot zijn vader zeer en die riep hem op een dag bij zich Kijk eens hier, zei de vader, toen ik zoo oud was als jij stond mijn vader me nooit toe later dan halftien des avonds thuis te komen. En daar werd Streng de hand aan gehouden. v v" Hm, snoof de waardige zoon, 'n mooi w\ s^rt vader had u! '/ader,, woedend: Laat ik je vertellen, een heel wat beter vader had ^d n jij, brutale aap! Onduidelijke vraag. Huisvrouw: Heb je ooit in je leven wel eens één dag gewerkt? Beroepsbedelaar: Bedoelt u alles te men of een lag achter elkaar Zoo'n ziek geradbraakt gevoel Dag-in, dag-uit dezelfde klachten. Loodzware armen en beenen, doffe zagende hoofdpijn, prikkelbaar en ook nog die stramme pijn in armen en beenen. Dat zijn zekere teekenen van oververmoeidheid door onzuiver bloed. Kruschen zal dat verhelpen, zooals het deed bij tienduizenden mannen en vrouwen, die zich eens even ellendig voelden als gij nu. Neem Kruschen Salts! Kruschen's zes minerale zouten sporen Uw bloedzuiverende organen, lever, nieren en ingewanden, aan tot grootere werkzaamheid, waardoor alle schadelijk teveel aan zuren uit Uw gestel wordt gefilterd. Begin dadelijk Uw Kruschen- kuur. Over enkele weken zult ge U weer de oude voelen en fit en opgewekt Uw dagelijksch werk doen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabrikan ten: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. (35) Slagersvak •Wat eten we eiken dag? ZONDAG Vermicellisoep, gebakken kalfslever, bloemkool, aardappelen, bessenvla MAANDAG Roastbeef, tuinboonen, aardappelen, watergruwel. DINSDAG. Vleeschkoekjes, slaboontjes met to maten, aardappelen, fruit WOENSDAG Gevulde komkommers, spagetti, brood schoteltje met rhabarber DONDERDAG Biefstuk, peulen, aardappelen, fruit VRIJDAG Familiesoep, gestoofde visch met to matensaus, worteltjes, aardappelen. SATERDAG Gehakt, stamppot van postelein, drie in de pan Slaboontjes met tomaten 750 G (iy2 pond) slaboontjes, 250 G. 0/2 pond) tomaten, 2 Maggi's Bouillon - oiokjes, 60 G. boter Maak de boonen schoon, stroop het velletje van de tomaten, snijd deze in schijven, los de bouillonblokjes op in 1 d.L. water. Leg de schijven tomaat onder in de pan met de in klontjes ver deelde boter, leg de gewasschen sla boontjes er boven op en giet er de bouillon bij. Laat alles te zamen in een goed gesloten pan even aan de kook komen, en zet de pan daarna op een zacht vuurtje tot dat de boonen gaar zijn. Gevulde komkommers 2 flinke komkommers, 250 G. kalfs gehakt, peper, zout, nootmuskaat, 1 sneetje oud brood zónder korst, 2% dL. komkommerkooknat met 1 Maggi's Bouillonblokje, 15 G. bloem, 40 G. boter, citroensap In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in ve-rband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Gevaarlijke proefneming Hé, riep de electriën tegen zijn assistent, houd eens even een van deze beide draden vast De assistent deed het. Voel je iets? Nee! Goed, blijf dan van dien anderen af. Ik wist niet op welke van die twee stroom stond De berichten uit de slagerswereld noemen den toestand nog slechter dan die in 1937. De omzet daalt ten gevolge van de mindere koopkracht der bevol king, terwijl defalgemeene kosten nog te hoog zijn Snijd de geschilde komkommers in de lengte doormidden, neem er het zaad uit, en kook ze even met een bodempje water met zout bijna gaar. Neem ze dan met een schuimspaan uit het nat. Leg ze in een met boter ingesmeerd vuurvast schoteltje en vul ze met het met brood aangemaakte gehakt. Van het gehakt, dat overblijft, worden kleine balletjes gevormd, die men rings om de stukken komkommer schikt. Roer in een pannetje de boter met de bloem, voeg er al roerende het komkommernat bij en laat de saus even doorkoken. Giet ze daarna over de stukken kom kommer. Zet het schoteltje in den oven en laat het even verder gaar worden. Sprenkel er voor het opdienen wat citroensap over Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 7 Juli Oogsten van vervroegde Eigen heimers 8 Juli Garantieprijs goedgekeurde Pootaardappelen 8 Juli Prijzen der Bacon varkens 8 Juli Verhooging prijzen voor Bacon- varkens 11 Juli Steun goedgekeurde Pootaard appelen oogst 1939 11 Juli De Boterheffing INDUSTRIE- EN HUISHOUDONDERWIJS Maandag jl. slaagden te Sas van Gent voor^ het schoolexamen der R.K. Ver- eeniging tot bevordering van Industrie- en Huishoudonderwijs a. VOOR LINNENNAAIEN alle can didaten nl. de dames G. Baart, G. Uyt- terhoeven, L. Cólpaert, J. Govaert, M. de Pauw en A. van Avermaete. b. VOOR COSTUUMNAAIEN even eens alle candidaten n.l. de dames B. Verhoosel, M. Loubry, G. Selis, A. Kers- bulck, G. Vereecken, M. Fermont en Th. Kindt De drie laatstgenoemde candidaten genoten haar opleiding te Terhole van een Eerw. Zuster uit Hulst terwijl de overigen leerlingen van de R.K. Huis houd- en Industrieschool der Eerw. Zusters te Sas van Gent. Ongetwijfeld een succes, hetwelk een sprekende reclame vormt voor de dege lijkheid van het onderwijs, dat ook op dit gebied door de Eerw. Zusters wordt gegeven. Aan de Universiteit te Utrecht slaag de voor het eerste gedeelte van het candidaatsexamen geneeskunde de heer Ant. Corthals te IJzendijke Aan de Rijks Universiteit te Utrecht promoveerde Donderdag jl. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer J. Klok, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Terneuzen, op een proefschrift ge titeld: Voorne en Putten. Voor het diploma A. slaagde aan de R.K. H.B.S. te Rolduc o.m. de h$er Theo Adriaansens te Walsoorden M.U.L.O.-EXAMENS. Bij de te Goes gehouden M.U.L.O.- examens, is voor Diplom B. geslaagd J. Doornebos te Westdorpe en voor Di ploma A, H. W. Blok, P. Verhage en W. van der Wege te Terneuzen.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1