WEK UW LEVER-GALOP No 14255 Vrijdag 7 Juli 1939 34ste Jaarpang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch" Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Uitslag Verkiezing Gedeputeerde Staten van Zeeland G. J. L. Goossens. *onr d** Vrouwen Kamer van Koophandel er fabrieken voor Zeeuwsch /iaondercn ie Ter Neuzen Land- en Tuinbouw WIE REIST... REIST MET. Algemeen Vrachtkantoor 4f Kalanderplaats, GENT - Tel. 162.50 Mi DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 5241! Bij de verkiezing door de Prov. Staten van Zeeland is een der zitting hebbende anti-rev. leden van Ged. Staten ver vangen door een Chr. Hist. In het aftredende college hadden zit ting de Gedeputeerden: J. A. van Rompu (R.K.), mr. J. H. M. Stieger (R.K.), J. M. van Bommel van Vloten (Lib. Staats partij), A. D. F. van der Wart (C.H.-, mr. P. Dieleman (A.R.- en P. Vogelaar (A.R.); buitengewoon lid was mr. J. Adriaanse (V.D.) In het nieuwe college werden gekozen: G. J. L. Goossens (R.K.), nr J. M. H. Stieger (R.K.), mr P. Dieleman (A.R.), ■J. M. van Bommel van Vloten (lib. Staatspartij), A. D. F. van der Wart (C.H.), C. Philipse (C.H.) en tot buiten gewoon lid J. W. van 't Hoff (A.R.) De heer C. Philipse heeft zijn be noeming in beraad gehouden De heer J. A. van Rompu is bijna 84 jaar oud; hij was sinds 3 Juli 1895 lid van Ged. Staten. De heer Vogelaar heeft geen zitting meer in de Prov. Staten De Prov. Staten bestaan uit 8 R.K. (7), 7 A.R. (7), 8 C.H. (8), 5 Lib. (5), 3 V.D. (2), 6 S.D.A.P. (6), 1 N.S.B. (2), 4 St. Geref. (4). Het nieuw benoemde lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, Gaston, Joseph, Leo Goossens werd op 4 Juli 1899 te Aardenburg geboren. De dag vóór zijne benoeming werd hij dus 40 jaar. De heer Goossens, die tot de z.g. „Jongeren" kan worden gerekend, heeft wèl een merkwaardige carrière gemaakt. Hij is een „self-made-man", wien het zonder harde studie, taai doorzettings vermogen en groote werkkracht stellig niet gelukt Zou zijn tot in*een der be langrijkste functies in de Provincie op te klimmen. Als jongste klerk bëgonnen op het fabriekskantoor der, Suikerfabriek Malotaux te Sas van Gent, was hij achtereenvolgens werkzaam op de kan toren der Glasfabriek, Stijf self abriek en Walzenmolen té Sas van Gent om daar na met goed gevolg het examen af te leggen voor administratief ambtenaar bij de P.T.T., bij welk Staatsbedrijf hij thans ruim 20 jaar, eveneens te Sas van Gept, werkzaam is^ 7i-- Js vroegtijdig toonde de heer Goossens veel belangstelling voor het vereenigingsleven. Hij werd bestuurslid van verschillende sociale vereenigingen en trok als zoodanig vooral als organi sator de aandacht Intusschen studeerde hij voorna- ielijk onder leiding van Dr Johan de midt de moderne talen. Eerst acht jaar geleden trad de heer Goossens in het politieke leven, toen hij voor 't eerst werd gecandideerd voor de Provinciale Staten van Zeeland. En reeds bij eerste stemming werd hij tot lid van dit college gekozen, hetgeen zijn populariteit in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren demonstreerde. Hij bezette toen de derde plaats op de candidatenlijst. Vier jaar later steeg hij op deze lijst tot de tweede plaats met zeer gering stemmenverschil op den heer van Rompu, die als lijsttrekker'fungeerde. Tevens deed hij toen als lijstvoerder der Katholieke Partij te Sas van Gent zijn intrede in den Raad In 1939 plaatste het referendum der Katholieke kiezers in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hem met een voorsprong van niet minder dan 332 stemmen op den op hem volgenden candidaat, als nummer één op de lijst voor de Staten. Ook bij de verkiezingen voor den ge meenteraad te Sas van Gent was hij lijsttrekker voor de R.K. Staatspartij en wist zijn lijst een zetel winst te behalen, waardoor de Staatspartij de grootste partij in den Raad werd, een feit, dat, naar wij meenen, in de historie te Sas van Gent nog niet is voorgekomen. In den gemeenteraad had hij meestal een voornaam aandeel in de discussies en debatten en werd hij beschouwd als een zeer actief lid. Ook in de Staten van Zeeland was de heer Goossens steeds een zeer werkzaam lid, die ook in dit college ijverig aan de debatten deelnam Wij wenschen den heer Goossens gaarna geluk met zijn eervolle be noeming en voegen daaraan den wensch toe, dat hij zijn functie in het college van Gedeputeerde Staten zal mogen ver vullen op een wijze, die hemzelf en de R.K. Staatspartij tot eer strekt. (Vervolg van de rede, uitgesproken dooi den Voorzitter, in de openbare vergade ring der Kamer, op 20 Mei 1939) VI. Klompenindustrie. De klompenindustrie verkeerde in het afgeloopen jaar in een zeer benarden coestand, wat zijn oorzaak vond in het feit, dat het aanbod de vraag ver over trof. Gevolg: abnormale, lage prijzen, waardoor de minder grooüe bedrijven door de massa-producten sterk gedrukt worden, en vele der kleine bedrijven moeten ondergaan. Indien van overheids wege geen hulp gebracht wordt aan de klompenindustrie, zal het einde er van voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet ver meer zijn. De klompenbeurs te Clinge heeft niet aan de verwachting voldaan, niettegen staande den koopers een product werd getoond, dat buitengewoon mooi en goed genoemd kon worden. Het laat zich aanzien, dat de pro ducten der kleinere bedrijven geheel door de massa-producten op zij ge drongen zullen worden De Bouwvakken. Hetgeen hiervoren omtrent de bouw vakken in het algemeen reeds is aan gestipt, geldt niet voor den handel in bouwmaterialen. De berichten uit de bouwvakken zelf luiden zeer pessimis tisch, die van de handelaren in bouw materialen gewagen van een betrekke lijk bevredigenden omzet Kruidenierswaren. Een overzicht van den gang van zaken in deze branche zou een herhaling kun tien zijn van hetgeen ik hieromtrent het vorig jaar heb gezegd. De particu liere ondernemer, zoowel de grossier als de winkelier, staat bloot aan een zwaren druk, eenerzijds van de zijde der groot bedrijven, anderzijds van de zijde der coöperaties Slechts door zeer hard werken en tot het uiterste bezuinigen slaagt men er in, het hoofd boven water te houden. Gelukkig is met betrekking tot de distributie van tomatensoep (regeerings soep) van de zijde der regeering beter gezorgd voor de verschilldene distributie schakels, doord^* °en behoor lijke winstmarge voor grossier en win kelier is verrekend. Bij de distributie van margarine voor werkloozen is de grossier geheel uitge schakeld en heeft de winkelier een ver goeding, die beneden elk peil is. Met betrekking tot de distributie van margarine voor gewoon huishoudelijk gebruik, is de toestand voor den gros sier allerdroevigst. Voor een „winst"- percentage van 2 tot 4 pCt moeten deze waren bij den winkelier thuis bezorgd worden, een percentage, dat de kosten van de gemiddelde exploitatie bij lange niet benadert Met de distributie van suiker is het eveneens zoo gesteld. De grossier is ver plicht, de hem geleverde suiker binnen 8 dagen te voldoen, terwijl de fabri- ceerende fabriek 3 maanden crediet heeft om den accijns, die het hoofd bestanddeel van de suiker vormt, te voldoen. Daar komt nog bij, dat de grossier in de meeste gevallen aan zijn afnemers een maand crediet moet ver- leenen. Manufacturen en kleeding. Uit het manufacturen- en kleeding- bedrijf kwamen geen berichten binnen, doch wel blijkt uit eigen waarneming, dat ook deze bedrijven gebukt gaan onder de algemeene geringe koopkracht der bevolking. Slechts met inspanning van alle krachten gelukt het, het hoofd boven water te houden. De eischen van het publiek zijn bovendien van dien aard, dat men steeds „bij" moet zijn en het nieuwste van het nieuwste moet geven. Schoenhandel Het hiérboven gereleveerde kan even eens van toepassing geacht worden voor de handelaren in schoeisel. Ook hierin 4s de concurrentie ten zeerste verscherpt Het publiek vraagt in het algemeen niet meer naar de kwaliteit van schoeisel, doch de verkoop is grootendeels afhan kelijk van de prijzen, waartegen men zijn waren kan aanbieden, terwijl het schoeisel ook hoe langer hoe meer een „mode"-artikel is geworden, dat aan een sterke verandering van modellen e.d. onderhevig is, zoodat de winkelier zeer voorzichtig moet zijn bij zijn aan- koopen om zich te hoeden voor stroppen Meubelbedrijf. Hetgeen omtrent het meubelbedrijf is te vermelden zou een herhaling kunnen zijn van hetgeen ik hieromtrent het vorige jaar mededeelde. Het publiek moet zich in vele gevallen door de ge daalde koopkracht bepalen tot de keuze van goedkoopere, in massa gefabriceer de meubelen. De betere meubelen vin den bijna geen afzet, en als dit al het geval is, tegen prijzen die niet loonend zijn te noemen. (Wordt vervolgd). EEN MOZAÏEKZIEKTE IN DE ZAADUIEN De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen meldt ons: Door den Landbouwkundig Ingenieur bij de Nederlandsche Utên-Federatie, Ir. C. W. C. v. Beekopi, werden wij op merkzaam gemaakt op het voorkomen van een virus-ziekte ia de zaaduien, die zich op de volgende wijze voordoet De pijpen (bladeren) van de zaad uien staan niet overeind, maar hangen slap neer en zijn eenigszins grauw achtig geel van tint; zij zijn daaren boven een weinig gegolfd Doordat de geelgestreepte, soms eenigs zins gekromde zaadstengels klein van stuk blijven, krijgt de geheele plant een en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (13) dwergachtig voorkomen. De ziekte wordt veroorzaakt door een onzichtbare smetstof (virus), die in het plantensap aanwezig is en die door ver schillende soorten bladluizen van zieke naar gezonde planten kan worden over gebracht. Hierdoor is het begrijpelijk, dat dergelijke virusziekten zich snel kunnen uitbreiden, hetgeen, zooals be kend is, ook het geval is met de zooge naamde degeneratie-ziekten van aard appels Zieke zaaduien vormen derhalve een besmettingsbron voor het eenjarige uiengewas, dat in de nabijheid van een perceel zieke zaaduien gelegen is. Eigen aardig is het, dat de ziekteverschijnselen bij een besmette éénjarige uienplant niet spoedig tot uiting komen. Gewoon lijk kan men in den herfst in het één jarige gewas wel een aantal planten vinden met slappe, geelgestreepte bla deren, maai; het werkelijk aantal be smette planten zal pas b&jken, wan neer de uien in het volgend voorjaar zijn uitgeplant voor zaadwinning In Amerika is men daarom er toe ge komen, om MONSTERS van verschil lende uienperceelen, die voor eventueele zaadwinning worden aangehouden, 's winters in kassen uit te planten met de bedoeling het percentage viruszieke planten vast te stellen. Alleen de meest gezonde partijen worden dan in het volgende voorjaar voor het winnen van zaad uitgezet Aangezien de zaadopbrengst van der gelijke viruszieke planten veel kleiner is dan van gezonde planten, is het voor de zaadtelers van belang hun aanplant zooveel mogelijk vrij te houden van deze ziekte. Wij raden den zaaduientelers aan, hun zaaduien op de aanwèzigheid van virus zieke planten te onderzoeken en alle zieke planten te verwijderen en te ver branden, of diep te begraven. Men houde er in 't vervolg rekening mede, dat uienperceelen, die dicht bij zaad uien staan, de meeste kans hebben om besmet te worden en dat de uien van dergelijke perceelen dus het minst ge schikt zijn om gebruikt te worden als zaaduien voor het volgende jaar. Men kieze dus bij voorkeur elk jaar de uien- planten, die voor zaadwinning aange houden zullen worden, uit perceelen, die verwijderd liggen van perceelen, waar dan de zaaddragende uienplanten groeien Mochten in een perpeel zaaduien blad luizen optreden, dan zal het ongetwijfeld zijn nut hebben deze luizen zoo spoedig mogelijk te bestrijden; dit kan ge schieden met een nicotineoplossing (1 deel nicotine op 1000 deelen water), waaraan liefst een uitvloeier is toege voegd. Het ziekteverwekkend virus is NIET aanwezig in het zaad Nadere bijzonderheden omtrent voor komen en bestrijding van deze ziekte worden gaarne gegeven door Ir. C. W. C. van Beekom te Middelharnis en door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen De onbetrouwbare onderwijzer Piet, hoe bevalt je Je nieuwe meester? Ach, vader, dat gaat best, maar je kunt hem niet heelemaal vertrouwen. Waarom niet? Nou, den eenen keer zegt hij drie en drie is zes en den anderen keer vier en twee is zes Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, varkenscarbonades, aardappelsla, gestoofde tomaten, custard vla met aardbeien MAANDAG Duitsche biefstuk, worteltjes, aard appelen, hangop DINSDAG. Slakropjes met gehakt, aardappelen, rijst met bessen. WOENSDAG Rollade, andijvie, pikante rijst, fruit. DONDERDAG Koud vleeschmet Maggi's jus, snij- boonen, aardappelen, citroenrijst. VRIJDAG Koninginnesoep, nieuwe haring met geroosterd brood, doperwten met wor- celtjes, fruit SATERDAG Saucijsjes, bloemkool, aardappelen met botersaus, drie in de pan Aardappelsla 750 G. (1 y2 pond) koude aardappelen, 1 klein uitje, 3 eetlepels slaolie, sap van 1 citroen, peper en zout naar smaak (zijn de aardappelen in zout water ge- Kookt, dan geen zout toevoegen) 1 eet lepel gehakte peterselie, 1 d.L. water met 1 Maggi's Bouillonblokje. Klop in een pannetje de olie met het citroensap, voeg er de bouillon, de ge- nakte peterselie en het zeer fijn gehakte uitje aan toe. Snijd de aardappelen in zeer dunne plakjes. Doe ze laagsgewijze in een schaal met de slasaus er tusschen Laat het gerecht voor het gebruik een nalf uurtje staan, zoodat de aardappel schijfjes goed van de saus doortrokken zijn. Pikante rijst 250 G. (Vz pond) rijst, 60 G. boter, 2 Maggi's Bouillonblokjes, 3 gezeefde to maten, een snufje paprika Doe de ongewasschen rijst met de ooter in een pan en laat ze even licht roosteren, los intusschen de Maggi's Bouillonblokjes in het water op, voeg er de paprika en het tomatenvleesch bij, doe dit mengsel in de pan met rijst en laat alles te zamen op een zacht vuur gaar worden. Desgewenscht kan men er nog geraspte kaas bij presenteeren. VACANTIEOOK IN DE KEUKEN! Iedereen bereidt zich weer voor op de vacantie. Vrijheid, rust, ontspanning* zijn slechts enkele van de vele heerlijk heden, die het woord „vacantie" bij schier ieder voor den geest roept Voor de huisvrouw beteekent het vaak echter een vermeerdering van inspan ning: de van school gekomen kinderen eischen extra toezicht en de midzomer- warmte maakt het werk in de keuken verre van licht! D.w.z., wanneer we met de weersom standigheden geen rekening houden en evenmin met de nieuwere inzichten op voedingsgebied en kook-techniek. 10

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1