Ëvon luisteren naar den zonder uit hot Vijfde. Gemeenteraadsverkiezingen. ürisiS'inaatrKgeitjn Waarom zoudt U teveel O Belasting betalen Uit de Provincie Uit het binnenland Uit het buitenland Overzicht Nieuwe Uitgaven Practische Handleiding voor Belastingplichtigen ioekhandel «De Zeeuwsche Koerier* felef. 15 Sas van Gent Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Het nieuwe vlaggeschip „Oranje" van de Stv. Mij „Nederland" heeft een ge slaagde proeftocht gemaakt op de Noord zee BEGRAFENIS M. DE JONGE. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den heer M. de Jonge, van wiens overlijden wij in ons vorig nummer melding maakten, ter aarde besteld Een vijftal kransen en enkele bloem stukken dekten de baar De belangstelling op het kerkhof was zeer groot. Namens de verschillende ver- eenigingen, waaraan de overledene lia was, werd door afgevaardigden het woord gevoerd en zijn nagedachtenis gehuldigd op een wijze, waaruit bleek, dat de verdiensten van den ontslapene in breeden kring hoog gewaardeera worden. In de te Middelburg gehouden ge wone jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Zeeuwsen - Vlaamsche Tramweg-Mij werden het verslag over 1938 alsmede de balans en winst- en verliesrekening vastgesteld. De heeren M. Ninane te Brussel en j. A. van Rompu te Terneuzen werden heA kozen als commissarissen Tot hoofd der bijzondere school te Graauw is benoemd de heer A. van Campen, thans onderwijzer aan de bij zondere school te Bergen op Zoom De definitieve data voor de door de V.V.V. te organiseeren poppententoon- stelling te Axel zijn 30 en 31 Augustus, 1 en 2 September. Vele inzendingen zijn reeds toegezegd. Dezer dagen is een af gevaardigde van de WV naar Den Haag geweest om een keuze te doen uit dt poppencollectie van H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Vermoede lijk zal ook Prinses Beatrix een pop in zenden a Voorts is geëngageerd het Marionetten theater „Prinses Beatrix". Voor dt kinderen zal worden opgevoerd hei sprookje De Ganzenprinses. In de avonc voorstellingen zal worden opgevoerc het sprookje Prinses Maleen. Het ligt in de bedoeling een zekei percentage der netto ontvangst, zoowea van tentoonstelling als marionetten spel, af te dragen aan Het Groene Kruis voor de afd. t.b.c. bestrijding AXELSCHE BAD- EN ZWEM INRICHTING. In de onder voorzitterschap van den heer Ir. F. N. Hiemstra gehouden jaar vergadering werden de heeren M. Oggei en L. Hamelink tot bestuursleden ge kozen, laatstgenoemde in de plaats van Dr J. W. Kalhorn Het batig saldo over 1938 bedroeg f 60,54 Bij de dezer dagen gehouden Koning schieting van de Handboogschutterij „St Sebastiaan" te Sas van Gent ver wierf de heer A. de Vleeschauwer te Sas van Gent den titel van Koning Met 5 tegen 4 stemmen heeft Woens dagavond de raad van Hontenisse be sloten tot aansluiting bij de Water leiding Mij Z.V1. De 28ste verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren alom in den lande feestelijk herdacht De veldpost wordt per 1 Juli opge heven Uit Ned. O. Indië wordt een geweldige uitbarsting van de vulkaan „Krakatau" (gelegen tusschen Java en Sumatra in iie Straat Soenda) gemeld Een wetsvoorstel-is ingediend tot ver- ïooging der begrooting van Defensie net f 30 millioen Ajax won Zondag voor de 7de maal ien kampioenstitel van den A.N.V.B. De Tweede Kamer heeft met 62 tegen ■8 stemmen (niet-katholieken tegen ;atholieken) de conclusie der Commissie Jchouten inzake de kwestie Oss, be- ïelzende afkeuring van het ministerieel jeleid ten dezen, aangekomen. Schier ille sprekers verzekerden, niet te twij- 'elen aan de onkreukbaarheid en goede rouw van minister Goseling, dig nog- naals in een eminente rede zijn beleid /erdedigde. De Kamer heeft zich met le meening van den heer Schouten ver enigd, dat aan de conclusie geen po- itieke beteekenis mag worden gehecht, n.a.w., dat zij niet den wenk bedoelde e zijn aan den minister om af te treden, lij voegde hier een reeks zeer vleiende walificaties aan toe voor 's ministers -.arakter en bekwaamheid, zulks mede \amens zijn anti-revolutionnaire vrien den 2330 Juni „Het daghet in het Oosten" zouden vVe kunnen zeggen, althans, als we uit ie jongste berichten, die van aanstaan de onderhandelingen tusschen Japan en .ingeland melding maken, g|j conclusie .nogen trekken, dat een op de spits drij- /en der kwestie Tientsin vooralsnog ïiet in Japan's bedoeling schijnt te liggen. Overigens zijn er wat deze .westie betreft, nog moeilijkheden ge- ïoeg te overwinnen vóór het gevaar van jen conflict in de Chineesche zóne als definitief geweken zal kunnen be schouwd worden Dreigender ziet het er thans weer uit in onze onmiddellijke omgeving. De arrogate, irriteerende redevoeringen, die de Duitsche minister van propaganda, Goebbels, de laatste weken heeft ge- nouden, hebben begrijpelijkerwijs niet nagelaten, in Engeland een veront rustende verbittering te doen ontstaan en de massale mobilisaties in Duitsch- iand en Italië moeten wel gedachten wekken aan mogelijk ophanden zijnde jrnstige gebeurtenissen. Rusland, dat aan de touwtjes trekt, blijft tot dusverre ondoorgrondelijk. Stalin moet wel grijnslachen als hij ziet .ioe Engeland zich uitslooft om een modus te vinden, die het afsluiten van jen accoord kan bevorderen, terwijl xlthans zoo wordt bericht van den xnderen kant óók zijn doodsvijand, Duitschland, zoowel economische als jolitieke toenadering zoekt. Lijkt de ver onderstelling niet aannemelijk, dat hij or ten slotte de voorkeur aan zal geven ;e wachten, tot de Europeesche mogend- xeden elkaar in een alles vernietigenden oorlog zoodanig zullen hebben ver ofJpü" Waarom zoudtGe nog hoofd pijn hebben, als Ge in een Kwartier er van af kunt zijn! Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van -Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard! Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. (1) (33) PHILIPPINE. Gekozen zijn de heeren R. S. Everaerd, O. Th. N. van den Hemel, A. F. van Hurck, F. M. Wijne, E. F. A. Arbrocheer, A. B. E. Rammeloo, C. A. Barbé De heer B. A. de Mul werd niet her kozen. Nieuw is het raadslid van den Hemel TERNEUZEN Gekozen zijn de heeren: Van Driel, De Vos en 't Gilde (allen S.D.A.P.) Geelhoedt, Verlinde en Lambrechtsen van Ritthem (allen Liberale Staats partij De Kraker en Riemens (beiden Chr.- Hist. Unie) Filius (Chr. Dem. Unie). Van Rietschoten en De Cock (beiden Roomsch-Katholieke Staatspartij Den Hamer en Van Strien (beiden Anti-Rev.) Colsen (Vrije Katholieke lijst) Klaassen (Staatk. Geref.) i i BESCHERMING VAN LEVENSMIDDE LEN TEGEN OORLOGSGASSEN. Door het Rijksbureau Voorbereiding Voedselvoorziening in Oorlogstijd, res- sorteerende onder den Minister van Economische Zaken is een commissie ge vormd, welke tot taak heeft van advies te dienen inzake de bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen Als resultaat van den arbeid dezer commissie, waarin o.a. vertegenwoordi gers van den Dienst van Volksgezond heid en de Inspectie voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen zitting hebben, is thans een al gemeene circulaire gereed gekomen, betrekking hebbende op voorbereidende maatregelen ter bescherming van levens middelen tegen besmetting met strijd gassen, welke zonder veel bezwaar reeds in vredestijd kunnen worden getroffen. Deze circulaire wordt door het Rijks bureau Voorbereiding Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd onder een groot aan tal ondernemingen op het gebied der voedselvoorziening verspreid, waarbij zooveel mogelijk in aanmerking zijn ge nomen bedrijven, welke naar mag worden verondersteld regelmatig over voórraden van eenigeh ómvang beschik- ken Belanghebbenden, die meenen tot deze categorie te kunnen worden gerekend en de circulaire op 10 Juli a.s. nog niet hebben ontvangen, kunnen alsdan een of meer exemplaren bij voornoemd Rijks bureau (Lange Voorhout 3 's-Graven- hage) aanvragen Volledigheidshalve worde vermeld, dat om practische redenen de detail listen uitsluitend in hun organisaties bij de verspreiding worden betrokken. Verschenen zijn ue volgende crish mblicatiën: 28 Juni. Inventarisatie van ingevroren slachtgevogelte Alle Boeken en Tijdschriften zijn .rijgbaar bij den Boekhandel m .JDE ZEEUWSCHE KOERIER" „MARIJKE" Orgaan van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland". Verschijnt iedere veertien dagen. Abonnementsprijs: f 1,- p. kwartaal Administratie Spuistraat 104, Amsterdam Het nieuwe nummer van 1 Juli geeft ter gelegenheid van de viering van Prins Bernhard's geboortedag enkele charmante herinneringen aan de in de afgeloopen weken in de Cineac Theaters vertoonde kleurenfilms van Prinses Beatrix, die we op de hier gereprodu ceerde „huishoudelijke situaties" kun nen bewonderen. Ook op ander terrein biedt dit num mer weer veel interessants. Zoo opent het bijv. met een rijk geïllustreerd ar tikel over de „Valkenburgsche Cata comben". Een bonte reeks foto's il lustreert een artikel over Baby's levens „roman", de nieuwe najaarsmode wordt oesproken; er is een artikel over Gratia Hosokawa, de Japansche Elizabeth, die *n de kunst van haar land op verschei dene wijze werd geëerd; er zijn de on ontbeerlijke breipatronen en recepten, zóó geïllustreerd, dat men er lust in xrijgt, ze onmiddellijk te gaan maken jn danis er het eerste deel van het /ervolgverhaal, dat wij een even groote oelangstelling durven voorspellep ais zijn voorganger. De titel ervan is: „Ge broken vleugels", en Yvonne Pauwels- Vennekens beschrijft hierin in den ori- gineelen vorm een jaar uit een meisjes dagboek. A. Snitjer, „KLAAR VOOR HET LEVEN" Werkboek met opdrachten betref fende geldverzending, sollicitatie, reizen per spoor enz., Uitg. W. Versluys' Uitg. Mij (N.V.) Amsrerdam-Batavia-Paramaribo (Prijs f 0,45) -s bestemd voor het 6e en 7e leerjaar. Voortbouwende op de parate kennis en gebruik makende van de vele hulp middelen als spoorboekje, leerboek, woordenboek, atlas, formulieren en in formatie, tracht de leerling een op-, tracht zo goed mogelijk uit te voeren Het komt er nu maar op aan, of hij -ïeeft leren „Lezen". Naast de opdrachten, die nauw samen rangen met de taak, die het kind straks .n de maatschappij VOORLOPIG moet /ervullen, geeft het boekje gelegenheid mt het maken van notities in telegram- noot En Piëta, met de onervarendheid van haar twintig jaren, keurde het goed, dat de beurs van de moeder zich niet sloot voor de zoon. Zij ontzegde zich soms vrijwillig zelf een of ander nieuw toilet of kostbaar kleinood, om heime lijk geld te sturen aan haar broer ter leen zooals zij hem geestig schreef, om hem niet te vernederen XI. 3l\ ,-V.. '37 Een vroolijke opgewektheid heerscht'0 in het huis van De Verbrugge. Elec- trische lichtjes glinsterden in massa's groen. Het ononderbroken gerol der rij tuigen, die in lange rij elkaar opvolg den, vërmengden zich met het geruiscl van" ?t water, dat in diamanten drup- is neerviel in een marmeren bekken De nacht is somber, door geen en- cele ster verlicht. En tegen de donkere lucht teekenen de vensters zich af al; lichtende figuren. Alleen de hoogf bureaux aan den tuinkant, met hur ermetisch gesloten vensters, blijver irscholen in de sombere duisternis En geen enkele der feestvierende gasten, die dezen avond hier verzameld varen ter viering van den twintigsten /erjaardag van Piëta De Verbrugge, ienkt er aan zijn blikken te richten ïaar dit gedeelte van het huis Met haar beminnelijke bevalligheid jntvangt Piëta, naast haar moeder ge iten, de talrijke bezoekers Is zij werkelijk twintig jaar? Men .ou om haar jeugdige gestalte haar pas /ijftien jaar geven. Maar toch is zij be- :oorlijk in het blanke kleed, wat haar n sierlijke plooien omgeeft. Eenige 'ozen steken op haar borst en in haar .ïaar, dat golft om haar voorhoofd als 3en wolk van bleek goud. Haar oogen, ichitterend als safieren, verspreiden )ver haar gelaat een glans van licht, /an alle kanten wordt zij aangezocht, ïaar balboekje vult zich snel en de ivond is nauwelijks begonnen, of al ïaar dansen-zijn toegezegd. Een ge- leimzinnig glimlachje, aan een of an- ler uit de verte speelt om haar lippen n in een vrij oogenblik schrijft zij een ïaam op de ivoren bladzijde Het voorspel van een wals wordt ge zwakt, dat hij met een minimum van risico de leiding in handen kan nemen en Europa tot het aanvaarden van het bolsjewistisch regiem zal kannen dwin gen? God moge dat verhoeden doch het gevaar lijkt ons niet denkbeeldig Onder de geschetste omstandigheden trekken berichten als de strijd om de evenredige vertegenwoordiging in Frankrijk (ten slotte door de regeering gewonnen), aardbevingen aan de Goud kust (West-Afrika), waarbij tal van slachtoffers te betreuren vielen, een massa-voedselvergiftiging van kinderen op het Staten Eiland (bij New York) en terroristische bomaanslagen door het I(rish) R(epublican) A(rwy) en zelfs de /amp, die onze Zuiderburen trof door de dijkbreuk aan het juist voltooide Albert Kanaal nabij Hasselt, nog slechts matige belangstelling. God behoede Europa. Daarvoor in de romende dagen heel bijzonder te bidden, .s christenplicht Volgens de laatste berichten schijnt ie toestand te Danzig een dreigende vending te zullen nemen. Een aanzien- ijk aantal Duitsche officieren en man schappen zijn te Danzig aangekomen 3m mede te werken aan de vorming van jen vrijwiligerscorps. De ontwikkeling der gebeurtenissen wordt overal met bezorgdheid tegemoet gezien Voorts wordt nog gemeld, dat de Engelsche antwoord-nota inzake het opzeggen door Duitschland van het Sngelsch-Duitsche vlootverdrag voor de1 Duitsche pers een aanleiding is geweest tot een nieuw anti-Britsche campagne. 2| Wellicht is er alle aanleiding, dat U tegen den aanslag voor de In komsten- en Vermogensbelasting reclameert, omdat U te hoog wordt aangeslagen. Maar dan is het nood zakelijk, dat U precies weet wat de wet zegt, welke bronnen van in komen geheel of gedeeltelijk „vrij" zijn, welke aftrek toegestaan is, enz. 2 Verschaft U die zekerheid door mid del van de bekende Belasting-gids: door J. D. HAMSTRA PIK Inspecteur der Directe Belastingen Dit boek geeft U alle inlichtingen over ie Inkomstenbelasting, Gemeentefonds- oelasting, Vermogensbelasting, Perso- aeele belasting. Forensenbelasting. Met /olledig overzicht der tarieven. 3ij reclame en beroep is deze Gids onmisbaar! Prijs f2,franco per post f 2,10. Bestel nog heden een exemplaar aan: Aan hen, die reeds in het bezit zijn van bovengenoemde Practische Handleiding kan een „Aanvullingsblad voor het be- iastingsjaar 1939-1940" worden geleverd, waarmee de belastinggids weer geheel „up to date" is. De prijs bedraagt 20 ct., franko per post 23 ct. Niet uit 't veld geslagen Mijn vader is een hoofd langer dan de jouwe Maar de mijne een buik dikker dan die van jou! speeld. Guido de Servannais, een neef van het jonge meisje, met wien zij den cotillon moet openen, buigt zich voor naar en herinnert haar aan haar be lofte Door haar partner meegetrokken in kunstige kringen, danst zij, licht als een vogel, met vroolijke bevalligheid. Zij beantwoordt schalks de geestige com plimentjes, die de jonge man tot haar richt, terwijl zij nu en dan een schui nen blik werpt op den hoofdingang Luitenant Lenooy is juist binnen ge treden; een nog blozender tint bedekt het gelaat van Piëta, terwijl beider blik ken elkaar een oogenblik ontmoeten. Zij glimlacht, zooals zij een weinig tevoren gedaan heeft, toen zij zijn naam in haar balboekje geschreven had. Waarom kom je toch zoo laat, Walter? verweet zij den jongen officier lachend, nadat haar neef haar weer bij haar moeder had terug gebracht Omdat ik ben opgehouden door een persoon, met wien ik last genoeg had om van hem arf te komen. Ik was bang, dat hij me heelemaal niet zou laten gaan Dat zou niet erg mooi van je geweest zijn, je woord niet te houden. Vooral vandaag, is het nietdaar om heb ik me er ook wel voor gewacht, antwoordde hij glimlachend Ik heb je bij voorbaat ingeschreven voor twee walsen. Ben je tevreden over me? vroeg ze levendig Meer dan tevreden, ik ben er ten hoogste mee vereerd Zij richtte op den officier een guiti- gen blik Mag ik ook weten hoe hoog? Zoo hoog, als een menschenhart maar reiken kan, antwoordde hij met zachte, bevende stem Zij glimlachte om haar ontroering te ontveinzen. Daarna ging zij lachend voort: Zal je vanavond je woordenschat van galante complimenten eens voor je houden? Mijn arme ooren kunnen er niet tegen. Ik waarschuw je, dat ik je daar geen permissie voor geef. Ik heb je over ernstige zaken te spreken. Be reid je voor, ik zeg je vooruit, dat ik je vriendschap op een zware proef zal stellen. Walter maakte een buiging Ik ben er blij om, geloof me. Ik geloof het, antwoordde zij een voudig. Ah, daar is de graaf van L., die me komt uitnoodigen voor een qua- arille. Zoek een danseres, Walter, we „reffen elkaar weer aan voor de volgen- ae wals. Zeg, ontferm je eens over die arme Isabella Valmont, niemand heeft naar nog uitgenoodigd. Ik weet niet waarom, het is een opperbest meisje en ze danst wonderlijk goed Op 't oogenblik kan ik niet, ik ga Kees opzoeken, ik heb hem nog niet gezien en ik wil hem even de hand drukken Piëta keek den jongen man scherp aan en vroeg zich af, over wien hij het had. Plotseling begreep ze, dat hij het over haar broer had en glimlachend zeide zij: Je zult een langen arm moeten heb ben, als je hem vanavond de hand wilt drukken. Wij hoopten, dat hij zou ko men, maar ma kreeg gisterenavond een brief van hem, dat hij zich niet kon inschepen voor het ei\d van de maand. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3