PRESTO Eer en Liefde ZesflwsGli-Vlaamsche Waterleiding. „Naar de nieuwe Gemeenschap' Paardensport te Sas van Gent. S e c u r i t. pante gewaarwording! Onderwijs het betere zeeppoeder PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT PER PAK FEUILLETON Vorsloqen Kerknieuws krijgt!" „Dat doe ik zeker", zegt Tine enthou siast. „Ik ga er straks direct op uit. En dan zal ik het ook aan Fried je ver tellen, die zit elke avond te zuchten en te steunen over het merken van haar uitzet!" (Ingezonden mededeeling van Wereld mode-Service, Amsterdam -C.) (101) GLAS, DAT NIET VERSPLINTERT. EEN NUTTIGE VINDING MET ONBE GRENSDE TOEPASSINGSMOGELIJK HEDEN We werden dezer dagen door den directeur der N.V. Nederl. Mij. tot ver vaardigen van Spiegelglas, Glazen voor werpen en Chemische Producten, te Sas van Gent, den heer Ir. A. H. L. de Bel, in de gelegenheid gesteld, kennis te maken met het product „Securit", welks vervaardiging sedert April jl. door dit grootbedrijf is terhand genomen goed deels met de loffelijke bedoeling, daar mede een werkobject te scheppen, dat, naar verwacht mag worden, voor velen, die, tengevolge van het gedeeltelijk stil leggen der glasfabricage in verband met de economische depressie werkloos wer den, weer nieuwe perspectieven zal openen De nieuwe glassoort „Securit" ver schilt uiterlijk in niets van het gewone spiegelglas. Alleen aan het stempel, dat op elke glasplaat bij aanmaak wordt aangebracht, kan men haar onder kennen In werkelijkheid echter is het verschil tusschen „Securit" en het gewone spiegelglas zeer belangrijk. „Securit" namelijk heeft het groote voor deel veel harder, sterker en ook buigzamer te zijn en het biedt boven dien veel beter weerstand aan groote temperatuurswisselingen. Doch bovenal: het heft het gevaar van de terecht zoo zeer gevreesde snij wonden bij breken volledig op, daar bij breuk die om de evengenoemde eigenschappen toch reeds veel en veel minder zal voorkomen de geheele massa in onschadelijk gruis uiteenvalt, dat men we hebben het persoonlijk ervaren zonder het minste gevaar voor snijden als ware het steengruis in de hand kan nemen. De sterkte van het product konden we constateeren, toen men op een glasplaat van een goede meter lengte, die aan weerszijden, door blokken ondersteund, op de vloer was gelegd, een zwaar blok hout liet neervallen zonder eenige be schadiging te veroorzaken. En van de buigzaamheid konden we ons afdoende overtuigen, toen we begrijpelijkerwijs met een zekere aarzeling met ons ge wicht van 103 y2 Kg in het midden van diezelfde plaat gingen staan en daar toe uitgenoodigd daarop op en neer wipten, waarbij de plaat wèl doorboog doch niet brak. Een inderdaad frap Het fabricage-proces is buitengewoon eenvoudig: Gewoon spiegelglas wordt op een bepaalde wijze verwarmd en daar na afgekoeld, en men heeft „Securit". Eenvoudiger kan het waarlijk niet. Het geheim zit natuurlijk in de manier, waarop men dit simpele proces, dat slechts enkele minuten vraagt, doet ver- loopen. Vanzelfsprekend is dat gebre- veteerd. Het kan in alle gewenschte vormen, maten en dikten worden ge leverd. Om te constateeren of de „securisatie" afdoende en gelijkmatig heeft plaats gevonden controleert men de gesecu- riseerde platen met gepolariseerd licht. Bij gewoon spiegelglas sorteert dit laatste geenerlei effect. Men ziet een doorzichtige massa. Het gesecuriseerde glas echter vertoont gelijkmatige kleur- schakeeringen wolkjes in het glas zouden we ze willen noemen, die de vervaardigers instaat stellen, met vol komen zekerheid vast te stellen, of het securisatie-proces een juist verloop heeft gehad. Men heeft hierin een waarde volle garantie, dat het af te leveren materiaal aan de te stellen eischen zal voldoen. Onnoodig te zeggen, dat de toepas singsmogelijkheden van het product egio zijn. Het voordeel voor auto's, spoorwegwagons, schepen en dergelijke is evident. Geen wonder danook, dat van die zijden reeds talrijke bestellingen binnenkwamen. De uiteraard hoogere prijs wordt, door den langeren levens duur en de andere voordeelen, aan dit glas verbonden, ruimschoots vergoed. Ook uit een oogpunt van werkver ruiming valt het terhand nemen van de fabricage door een Nederlandsche fa briek van harte toe te juichen. Het se- curiseeren zelf is wel geen werkobject. Dit kan door twee geschoolde krachten zonder bezwaar worden uitgevoerd. Bij de massabestellingen echter, die in de toekomst verwacht mogen worden, zullen tal van werkkrachten vereischt worden voor het snijden, slijpen, po*- lijsten etc. van het spiegelglas vóór de securisatie. Daarmede zullen vele werk- Ioozen gebaat kunnen zijn Het moge de voortvarende directie aan succes niet ontbreken. Op 17 Juni 1.1. slaagde te Breda voor Steno Ned. Taal van den R.K. Genesius bond te Eindhoven Mej. Anitha Rousie, die haar opleiding genoot bij de Eerw. Zusters te Sas van Gent Geslaagd voor het eindexamen R.K. Handelsdagschool te Hulst: A. Aarnoutse Ossenisse, Th. de Bock, Nieuw-Namen. Ed. Borm, Hulst, C. Dalmijn, Graauw, J. v. Denderen, Kruispolder, Hon. Frey- ser, Terhole, Eug. d'Hondt, Hulst en Alb. de Moor, Sluiskil Een candidaat had zich teruggetrok ken ADVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER (24) 12) Daarna ging zij heel ernstig voort: U doodt u zelf met zoo te werken. Dat maakt me zoo bedroefd. Ik bid u, neem toch een besluit om een secretaris tc nemen. Al lang had ik gewild, dat U iemand hadt, die u bij kon staan. Wie wil je, dat ik nemen zal, kind? Als Kees gewild had, was het heel een voudig geweest. Hij had mij eerst kun nen helpen, om later de bank vooi eigen rekening over te nemen, maar het mocht niet zijn, zuchtte hij ver drietig Een vuurrood steeg naar het hoofd van het jonge meisje Als u Walter eens vraagt, zeide zij vreesachtig. Hij houdt veel van zijn te genwoordige positie, dat is waar. Het zal hem zwaar vallen haar prijs te geven, maar ik ben overtuigd, dat hij u vurig lief heeft en dat hij niet zal aarzelen zijn loopbaan vaarwel te zeggen, als hij weet, u een pleizier te kunnen doen De bankier zag Piëta aan met een onderzoekenden blik. Denk je, dat hij dat zal doen voor mij? vroeg hij schalks den nadruk leggend op die laatste woorden En toen Piëta bloosde en zonder ant woord bleef, besloot hij: Ik zal misschien zijn genegenheid wel oens op de proef stellen. Maar haast je ïu, om je aan te kleeden, als je ten minste wilt, dat ik je vergezellen al, ik geef je vijf minuten, geen een neer Ik weet eigenlijk niet, waarvoor ik iet doe, het is de laatste keer, mom- lelde hij glimlachend tegen het jonge neisje, dat reeds in het zadel zat, blo wend onder haar grooten vilten hoed, mgeven met een blanke voile Bijna iederen morgen vond het jonge neisje een of ander voorwendsel om naar vader aan zijn bezigheden te ont- ZUIDDORPE AANGESLOTEN Dinsdagnamiddag werd in tegenwoor digheid van een aantal: genoodigd, waar onder de heeren Dr Ir J. E. Carriere, hoofdingenieur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's Gravenhage, G. P. M. Dikötter, directeur der Z.-Vl. Waterleidingmaatschappij, de Raad van Beheer en vele gewestelijke en gemeen telijke autoriteiten na een bezoek aan het pompstation te St Jansteen de plechtige opening der waterleiding te Zuiddorpe verricht door den burge meester dier gemeente, den Edelachtb. Heer A. C. van Waes, die na een korte toespraak, waarin hij zijn voldoening uitsprak over het totstandkomen van de aansluiting en dank bracht aan allen, die hiertoe hadden medegewerkt, de waterleiding in gebruik stelde. Hierop volgde een indrukwekkende demonstratie van de brandweer, waarna in een bijeenkomst in het parochiehuis het heuglijk feit feestelijk werd her dacht, waarbij de heeren B. Truffino, burgemeester van Hulst en voorzitter van den Raad van Commissarissen, Dir. ir. Carrière, de Zeereerw. heer pastoor, Ph. Th. L. Maertens en burgemeester van Waes het woord voerden. De ge meente-secretaris, de heer Moerdijk, als zanger welbekend, luisterde de bijeen komst met enkele toepasselijke liederen op, welke grooten bijval oogstten Burgemeester van Waes sprak een dank- en slotwoord Woensdag 21 Juni 1939 vond in heu Patronaatsgebouw te Sas van Gent op initiatief van het Kringcomité Oostelijk Zieeuwsch-Vlaanderen een bijeenkomst, plaats van afgevaardigden uit de voor naamste organisaties op godsdienstig, sociaal en charitatief terrein, teneinae ook in Sas van Gent te komen tot op richting van een plaatselijk comité van actie „Naar de nieuwe Gemeenschap". Deze actie stelt zich, zooals men reeds uit dag- eri weekbladen heeft Kunnen lezen, ten doel, het voeren van propaganda om te komen tot de her vorming van het maatschappelijk leven en wel in Christelijkén zin, een en an der gebaseerd op de encycliek van Z.H. Paus Pius XI Z.G. „Quadragesimo Anno' Nadat door den Heer M. van Goethem, als voorzitter van het Kringcomité, in het kort was uiteengezet, tot welk doei men was bijeengekomen, werden dooi den WelEerw. Heer Dierick, kapelaan te Sas van Gent, op overzichtelijke wijze de maatschappelijke misstanden uiteen gezet, hoe deze in den loop van jaren waren ontstaan en welke de directe aan leiding zijn geweest, dat allerwegen, eerst onbewuste, later bewuste pogingen in het werk werden gesteld om zich niet alleen te bepalen tot het zooveel moge lijk wegnemen van de gevolgen ervan, doch vooral de oorzaken weg te nemen en te komen tot een Nieuwe Gemeen schap, doch dan gebaseerd op de christelijke naastenliefde, de christelijke rechtvaardigheid. Hij besprak in korte woorden de beteekenis der Encycliek en de noodzakelijkheid om de daarin vast gelegde richtlijnen te laten dienen als basis der Actie Daarna werd nog het woord gevoerd door den ZeerEerw. Heer Pastoor, welke trekken en te dwingen wat afleiding te nemen en zij werd van dag tot dag voor hem onmisbaarder Mevrouw De Verbrugge had eerst dien invloed achterdochtig opgenomen. Als zij haar echtgenoot met kalm, rustig uiterlijk zag terugkeeren, vooraf gaan of gevolgd door zijn dochter, die vroolijk en opgewekt en blozend was door de verfrissching van de rit, dan be handelde zij hem uit de hoogte, en zeide op bitteren toon, dat zij gelukkig waren niet te lijden en hun zoon en broeder te kunnen vergeten. Piëta ging niet op dat verwijt in en antwoordde opgeruimd: Ma, u hebt nog wat rust noodig, maar u bent toch al veel beter. Ik weet zekér, dat u ons spoedig zult - kunnen verge zellen. En u bent nog zoo jong en zoo mooi in uw amazonenkostuum De bankier stemde daarmee in en hij glimlachte over de vindingrijkheid van het jonge meisje, waardoor zij altijd een vleiend woord wist uit te denken om dea ziekelijke prikkelbaarheid van mevrouw De Verbrugge t€ kalmeeren. En zij zelf, op wie onbewust het steeds vroolijk het reeds gesprokene nogmaals onder lijnde en er nog op wees, dat het voor ons, Katholieken, hoog tijd wordt, dat wij onze prïncipen ook buiten het kerk gebouw in praktijk gaan brengen Beide sprekers werden beloond door een hartelijk applaus, waarna de leden van het Comité van Actie, waarvan als -voorzitter de Heer P. Doesburg fun geert, nog bijeen bleven om de wijze van werken in groote lijnen te bespreken. Het ligt in de bedoeling om binnen af- zienbaren tijd te komen tot een groote propaganda-avond, alwaar dan door een ter zake kundig spreker de groote beginselen van deze Nieuwe Gemeen schap zullen worden behandeld. NOOT VAN DE REDACTIE. Van deze vergadering, waarvoor wij geen uitnoodiging ontvingen, werd ons bovenstaand communiqué eerst Maan dag jl. ter plaatsing aangeboden. Wij meenen, dat 'ter verklaring van de ver traagde publicatie in ons blad te moeten mededeelen. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Reeds geruimen tijd geleden hadden w ij gelegenheid in dit blad een beroep oe doen op het Sassche publiek tot steun aan de toén juiét opgerichte landelijke .jjvereenigïng „De Grensruiters". Door verschillende omstandigheden is menmaals het aanwerven van donateurs achterwege gebleven. Ook hier heeft echter uitstel geen afstel beteekend, want het bestuur der rijvereeniging steil zich voor, nu zeer binnenkort met het aanleggen van een donateurslijstite be ginnen. Gaarne willen wij nogmaals wijzen op net groote belang, dat onze plaats heef i aij een bloeiende rijvereeniging. Afge zien nog van de interesse en de liefde ^oor het paard, welke op deze wijze bij jonge landbouwers wordt aange kweekt, blijft ook een demonstratie dei verschillende rij- en springnummers voor het publiek steeds een mooi schouwspel. De ruiterdagen, zooais die op steeds meerdere plaatsen in ons uistrict worden georganiseerd, trekken aan ook veel belangstelling. Te meer wekken wij op tot steun aan de jonge vereeniging, omdat zij in haar Kort bestaan reeds op zulke beste ver dichtingen kan terugzien. Het uitvoerige verslag over den jongsten ruiterdag te v/estdorpe, in dit blad verschenen, legde aaar dan ook terecht den nadruk op. ^aar wij vernemen, ligt het in de be- aoeling van het actieve bestuur binnen kort ook te Sas van Gent een derge- ajken sportdag te houden. Voor dit alles is echter, behalve de prestaties dei ruiters, ook de medewerking der burgerij noodig Wij hopen van harte, dat deze mede werking ruimschoots gegeven zal worden; onze rijvereeniging is het ten /olie waard! Dr. J. A. DE BAS, Dierenarts. NOOT VAN DE REDACTIE. Onnoodig te zeggen, dat wij dit initi atief van ganscher harte toejuichen. Allereerst uit sportief oogpunt, wijl hel nier een zeer hoogstaande sportbewe- ging geldt, doch óók in het belang onzei gemeente, en speciaal van den handel- drijvendèn middenstand, die van de monstraties als bovenbedoeld, waardooi noodzakelijkerwijs het vreemdelingen verkeer bevorderd wordt, niet anders dan voordeel kan trekken HET NIET VOLDOEN AAN HET BËVEL TOT BESPUITING VAN AARDAPPELEN VOOR DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER IS STRAFBAAR. Uitspraak van den Hoogen Raad Het is voor de verbouwers van aard appelen aan wie in verband met de be palingen van de Coloradokeverwet de verplichting tot het bespuiten van het aardappelgewas met loodarsenaat is opgelegd, wel van belang te weten, dat bij Arrest van den Hoogen Raad van 12 April jl. is vastgesteld, dat het niet vol doen aan deze verplichting "een over treding van de Plantenziektenwet 1911 en dus strafbaar is De onzekerheid, die op sommige plaatsen over de strafbaarheid van deze overtreding heeft bestaan, is door deze uitspraak dus geheel opgeheven en alle aardappelverbouwers in het gedeelte van ons land, waar de bespuiting ver plichtend is gesteld, zullen goed doen daarmede rekening te houden Alles of niets Een st'eedsche jongeling komt bij een robusten boer en zegt, eenigszins be deesd: Mijnheer, ik ikke kom U de hand van uw dochter vragen Komt niks van in, jonge man, ant woordt de boer, je kan der heelemaal krijgen of niks! karakter van Piëta een- onweerstaan- baren invloed had, begon dan weer te glimlachen én te hopen. Ik zaTftet onmogelijke beproeven dacht zij, ofti gedaan te krijgen, dat Kees geen twee jaar in Egypte blijft. Met mijn vele betrekkingen speel ik het wel klaar, dat hij hier benoemd wordt. Hij kan wel zeggen, dat hij op schik is in Cairo, maar ik geloof het niet, niets kan het halen bij het verblijf in Parijs. En dan zal ik ten minste niet meer te lijden hebben van die scheiding, van dat stilzwijgen. Als hij mij nog maai schreef. Maar hij is zoo nalatig, als het op schrijven aankomt, mijn arme, kleine Kees! Zij had gelijk: in 't schrijven, gelijk m allés, wat eenige inspanning vroeg kon Kees zijn traagheid niet over winnen'. Eerst kwamen er zelden brieven; in den laatsten tijd wat veelvuldiger. Maar zij werden telkens korter van inhoud en oadden steeds denzelfden inhoud: geld gebrek Zijn eerste aanvragen gingen nog zoo wat schuil onder min of meer fraai KERKBERICHT VOOR HULST Zondag 2 Juli 6y2 mej. Joanna An- uonia van Dijk; 7% mej. Leonie de omet en overl. ouders; 9 voor de paro- cnianen; 10 Plechtige Eerste H Mis Maandag 3 Juli 6y2 Weled. Heer Nor- oertus Franc. Verdurmen; 7 dhr Caro ms Joannes Burm; 8 mej. Eulalie Coene ^n fam. Dinsdag 4 Juli 6y2 mej. Leonie Ver- aurmen; 7 mevr. Verdurmen-Broekaert; d ahr Bern Jac Voet, echtg. en kinderen Woensdag 5 Juli 6y2 dhr Petrus xvïenu; 7 tot zekere intentie; 8 mej. ^,eonie van Waesberghe Donderdag 6 Juli 6y2 dhr Jacobus van ae Voorde; 7 dhr Frederik Emmanuel v d Heijden en echtg.; 8 jaarg. dhr Jo- Jseph van Gijsel jj Vrijdag 7 Juli 6!/2 tot zekere intentie; 7 jaarg. dhr Dominicus Coene; 8 jaarg. mevr. Seijdlitz-v. d. Broecke Zaterdag 8 Juli 6y2 dhr Pieter Jo annes de Potter en echtg.; 7 jaarg. dhr Eduard Bertrand van Jole en dochter; j jaarg. Weled. Heer Henri Maertens Vandaag na de HH Missen vereering der relikwie van den H. Blasius. Om 2 aur Lof met rozenhoedje Vandaag feestdag van Maria Visitatie jf het Bezoek van Maria bij hare Nicht Elisabeth Donderdagavond om 7 uur oefening /an het Heilig Uur en Vrijdag eerste /rij dag van de maand Deze week lie lesweek v d Katech. vr. .42-152. Donderdag biechten voor de meisjes van 9-11 jaar Zijn voornemens een christelijk huwe- -ijk aan te gaan; Joseph Gustaaf Nijs en Maria Esse- dng, 2de afk. Ferdinandus Antonius Petrus Baart en Slsa Victorina de Bruijn, le afk. Zij, aan wie eenig huwfelijksbeletsel tegen deze huwelijken bekend is, zijn /erplicht daarvan zonder uitstel kennis geven aan den Pastoor-Deken NED. HERV. KERK Beroepen te Zaltbommel (toez.), Ds. A. Dronkers te Kloosterzande gekleurde schilderingen van zijn leven m Egypte, de opnoeming van zijn feesten: diners, bals, concerten, bijeen- Komsten van allerlei aard, waarbij de jonge gezant moest tegenwoordig zijn: met de onvermijdelijke rekening van de onkosten, die het noodzakelijk gevolg varen geweest van de verschillende festi- /iteiten Maar tegenwoordig bleef die opsom ming ook achterwege De bankier was hoogst ontevreden over het verkwistende leven wat zijn zoon leidde. Hij had de eerste rekenin gen betaald, maar hij had tegelijkertijd geschreven, dat hij van nu af zijn be- jrooting maar moest laten kloppen, want in 't vervolg zou hij de wissels, die lem werden gepresenteerd, weigeren Na zich scherp te hebben bekli gd yver de vrekkigheid van zijn vader, vaardoor hij zou gedwongen worden te even als een opperman en zich te -leeden als een lakei, had Kees in het vervolg de rekeningen zijner leveran ciers aan zijne moeder gezonden en de il te zwakke vrouw betaalde meestal, altijd buiten weten van haar echtge-

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2