3ITÖ Am8rikaanscl1 No 4-2B4 Vrijdag 30 Juni 1939 34ste Uaarnang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch-Vlaandoren Verschijnt eiken Vrijdag Verwildering Voordo Vrouwen geheimpje Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen. WIE REIST REIST MET... Algemeen Vrachtkantoor 4t Kalanderplaats. GENT - Tel. 162.50 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 5241S Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Door verschillende firma's, waaronder ook katholieke, worden badcostuums in de handel gebracht, die zonder over dreven preutschheidGEMEEN genoemd moeten worden. Geillustreerde prijs couranten en prospecti, waarin deze badpakken op beliste stuitende wijze zijn afgebeeld, worden ongevraagd in een open enveloppe in de brievenbus gestopt zoodat het gevaar groot is, dat ook jeugdige kinderen deze grove re clame onder oogen krijgen Zwemmen is heerlijk, nuttig en ge zond. Wie deze sport wil beoefenen heeft een badpak noodig. Niemand zal er aan denken in zijn winterjas te gaan baden Maar om te zwemmen heeft men waarlijk geen badcostuum noodig, dat erotisch prikkelend is. En ieder, die eer lijk wil zijn, moet toegeven, dat vele badpakken, die als „zeer beschaafd", en „flatteus", of „charmant" worden aan gekondigd, niet enkel dienen als zwem- kleeding maar voornamelijk berekend zijn om de aandacht te trekken. Zij worden vervaardigd in verband met de afkeurenswaardige badpraktijken van gemengd zwemmen en zonnebaden, en het is in het geheel geen bewijs van preutschheid of scrupuliteit wanneer men hieraan ernstig aanstoot neemt. De zedenverwildering op het gebied van de zomerviering dreigt dit jaar nog ernstiger te worden dan in eenig voor gaand jaar en het bandelooze strand leven is hiervan voor een belangrijk deel de schuld. Hoeveel schade dit kwaad aan de zedelijke kracht van ons volk en vooral van de jongeren toebrengt, leert de dagelijksche praktijk van zieleleiders en psychiaters. En het is zeker geen be wijs van bekrompenheid wanneer men aan hun oordeel meer waarde hecht dan aan de reclame-folders De beste methode om de firma's, die de decadentie van de zomergenoegen door hun grove reclame bevorderen, onze principieele afkeuring te doen ge voelen, is een absolute boycot door alle katholieken. Het is natuurlijk moeilijk voor ons hier namen te noemen van firma's die, wegens hun immoreele ver koop en reclame, op een dergelijk zeker doeltreffende wijze de afkeuring van alle katholieken moeten voelen. Elk eer lijk mensch kan echter gemakkelijk uit maken wanneer de grens van het be hoorlijke wordt overschreden. Alleen door een scherpe afkeuring zullen wij de firma's van hun on christelijk optreden kunnen afhouden. Laten vooral ook de jongeren op deze wijze medehelpen om de reine viering van de zomer, die een heerlijk Godsge schenk is, te verdedigen tegen hen, die de reinheid van velen zorgeloos in ge vaar brengen om wille van wat geldelijk voordeel. (Vervolg van de rede, uitgesproken doorj den Voorzitter, in de openbare vergade ring der Kamer, op 20 Mei 1939) V. De productie in de MEELFABRICAGE werd voornamelijk ongunstig beïnvloed door den sterk toegenomen invoer van bloem uit de Vereenigde Staten van Nö .U-Amerika, welke invoer zich tegen woordig in verhouding tot die van de ier jaren vóór 1931 op een veel hooger ïiveau beweegt, dan gemiddeld voor de overige landen van Europa. Ook de ex portmogelijkheden bleven vrijwel uit. Inmiddels hebben de graanprijzen der oor de landbouwcrisispolitiek Nzoo be- ngrijke voergranen in den loop van Die eeuwige moeheid vergalt Uw leven 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de gedachte aan het werk, dat wacht. Een zwaar gevoel in Uw hoofd. U is prikkel baar en snauwt. Dat alles wijst op on zuiver bloed. Waarom zoudt U blijven aoorsukkelen? Neem Kruschen Salts! Kruschen reinigt Uw bloed door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Zuiver oloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een vreugde, het ieven een feest zijn. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (23) net Jaar een sterke daling ondergaan. Dit werd ten opzichte van de binnen- iandsche prijzen opgevangen door een viertal verhoogingen van monopolie- neffingen. Dienovereenkomstig werd ook de heffing op broodtarwe viermaal ver- hoogd. Er werd echter geen compen satie geschapen voor deze verhooging van de lasten op de broodconsumenten in den vorm van een verlaging van den prijs der bijgemengde inheemsche tarwe De afname der bloemaankoopen door de bakkerij ondervond wederom stag natie door daling der graanprijzen. Dit verschijnsel werd in belangrijke mate verergerd door deze politiek van her- naaide verhoogingen van het monopolie .echt in een kort tijdsverloop De berichten uit de TEXTIEL INDUSTRIE luiden op een enkele uitzondering na zeer pessimistisch. De gang van zaken is in het algemeen onbevredigend geweest. Mosselen. De zaadval was zeer gering, alleen op de boven-Wester-Schelde, in de om streken van Walsoorden was een kleine noeveelheid zaad gevallen, verder ook op de Ooster-Schelde en Grevelingen Kleine hoeveelheden op de publieke vis- scherijen en bij enkele particulieren. Aan de zeeweringen aan de Neder- •iandsche en Belgische kusten was de broedval zeer gering. Er was dus niet veel zaad te bekomen. Toch was de prijs van het aangevoerde mosselzaad zeer gering, hetgeen zijn oorzaak vont in het feit, dat groote hoeveelheden mossel zaad werden aangevoerd uit de Zuider zee, welke van goede kwaliteit was. De ontwikkeling der mosselen op de banken was zeer goed te noemen, wat betreft groei en vet worden; de mosse len waren dan ook van prima kwaliteit. Op sommige plaatsen was het verlies echter zeer groot door sterfte onder de oudere mosselen Er was veel vraag naar mosselen van goede kwaliteit, doch het afgeloopen seizoen heeft zich gekenmerkt door stagnatie in de verzending en alleen Philippine kon van af Juni tot 21 Juli mosselen naar België verzenden, terwijl dit voor andere exporteurs naar België niet mogelijk was. Ook vanaf Philippine s de verzending naar België op 21 Juli stopgezet, hoewel dit in strijd was met net tractaat van 1843, betreffende de visscherij in den Braakman. Vanaf dien datum tot in den loop van Augustus kon geen enkele Zeeuwsche mossel naar België geëxporteerd worden De mosselhandel stond op het eind van September, in verband met den ge spannen internationalen toestand, voor verzending naar België en Frankrijk, geheel stil. Toch is de omzet bemoedigend ge weest, en was die ongeveer even groot als in het seizoen Juli 1937 tot Mei 1938 De prijzen waren niet loonend; de verzending naar Parijs was dan ook, vanuit Philippine, miniem; naar andere plaatsen waren de prijzen beter. De omzet van Philippine beliep onge veer 120.000 balen mosselen, welke voor het overgroote deel naar België en Frankrijk werden uitgevoerd. Visscherij. De uitkomsten der kustvtSscherij, welke in het gebied der Kamer hoofd zakelijk vanuit Breskens wordt uitge oefend, bleven ook in 1938 ver beneden hetgeen noodig zou zijn, om den vis- schers het geheele jaar door een karig stukje brood te verschaffen. Dat deze toestand ook het overige Breskensche bedrijfsleven in ongunstigen zin blijft beinvloeden, behoeft geen betoog. Het gemeentebestuur van Breskens zag zich dan ook genoopt om feitelijk het gèheele jaar door de visschers te steunen De garnalenvisscherij is, wegens de excentrische ligging van onze streek hoofdzakelijk op het buitenland aan gewezen. AJÏeen met steun van de re geering zullen de vele moeilijkheden, die den export omringen, opgeheven kunnen worden (Wordt vervolgd). Wat eten we eiken dag? ZONDAG Groene vermicellisoep, gebakken kalfs lever, tuinboonen, aardappelen, citroen vla MAANDAG Rollade, snijboonen, aardappelen, fruit DINSDAG. Haché, worteltjes, aardappelen, gries- meelpap WOENSDAG Varkenslappen, aardappelsla, kom kommer, rijstschoteltje DONDERDAG Duitsche biefstuk, peulen, aardappe len, rhabarber VRIJDAG Tomatensoep, spinaziegerecht, aard appelen. ZATERDAG Gebakken spek, tuinboonen, aardap pelen, gestoofde kruisbessen Groene vermicellisoep 2 pakjes Maggi's Vermicelli-soep, 250 G. (i/2 pond) spinazie, 100 G. geraspte kaas Wasch de spinazie grondig, zoek ze uit, en hak of snijd ze daarna fijn, zet ze op met 1 L. water. Strooi er wan neer het water kookt de pakjes soep in en laat alles te zamen een minuut of tien zachtjes koken. Presenteer er de geraspte kaas afzonderlijk bij. Spinaziegerecht 1500 G. (5 pond) spinazie, 4 eieren, 8 eetlepels melk, 2 theelepels Maggi's Aroma, 20 G. boter Wasch de spinazie grpndig, zoek ze goed uit, hak ze grof, en kook ze even op. Laat ze daarna zonder deksel op een vergiet uitlekken. Klop intusschen de eieren met de melk en de Maggi's Aroma. Maak intusschen de boter heet in de koekenpan, doe de spinazie er in, en fruit ze pven, giet er dan de eieren- massa over, laat het nog vloeibare mengsel tegen de rand van de pan op- loopen, zopdat ook de bodem telkens opnieuw bedekt wordt en de eiermassa niet te bruin wordt. Keer de koek daar na met behulp van een deksel om en bak ook de andere zijde mooi bruin, zoo noodig onder toevoeging van nog een stukje boter. Dien de koek zoo vlug mogelijk op een verwarmde schotel op. VACANTIEGEDACHTEN EN VACANTIE- GERECHTEN De zomervacantie met haar ruime ge legenheid voor uitstapjes te voet, op de fiets, per auto of per boot" met haar heerlijke dagen ook van eenvoudig maar luieren in den tuin of op het balcon ze dient een tijd van ontspanning en van „luchthappen" te zijn voor ieder in het gezin. Ook voor moeder de vrouw Al blijft de zorg voor het huishouden grootendeels voor haar rekening, ze kan toch gedurende die „vrije" dagen haar taak toch zooveel mogelijk vereenvoudi gen en het op er inrichten, dat ze zich zelf bij de gemeenschappelijke planne tjes niet behoeft uit te schakelen Voor de maaltijden kiest ze gemak kelijke groenten: bloemkool, rauwe sla, tomaten, komkommers, zomerbietjes, of wél, ze verzekert zich de hulp van alle vrije handen bij het erwten doppen of boontjes afhalen. Ze boent de nieuwe aardappelen schoon in plaats van ze te schrappen. Ze maakt het zich niet druk met het bereiden van vleesch, maar ze kookt eenvoudig wat eieren en redt zich, wat de jus betreft, uitstekend met een handig Maggi's Justablet, dat haar binnen de tien minuten een flinke saus kom vol op tafel laat brengen Tot welke weinig bewerkelijke combi naties die keus dan b.v. kan leiden? Ten eerste tot een maaltijd van bloem kool, aardappelen, gekookte eieren en tomatenjus, met dien verstande, dat bij de bloemkool niet de geijkte melksau^ wordt gemaakt, maar dat ze op het bord gewoon meedeelt in de tomatenjus, die ook voor de aardappelen is bestemd. Ten tweede noemen we de mogelijk heid van versche capucijners of van tuinboonen, ook weer met gekookte aardappelen, waarbij in dit geval echter de eieren worden voorgediend met een bruine saus, die even goed geschikt is om bij de aardappelen als bij de capu cijners of de tuinboonen dienst te doen Beide sausen zijn gemakkelijk te be reiden; ze zullen na een eerste kennis making zeker doorloopend worden opge nomen in de menuplannen van de prac- tische huisvrouw Tomatenjus (4 personen). 1 Maggi's Justablet, 40 G. (2 afge streken eetlepels) boter, 2 flinke to maten, 4 d.L. (4 gewone theekopjes) water, naar verkiezing een stukje fijn gehakte ui. Laat in een braadpan de in stukjes gesneden tomaten met de boter (en naar verkiezing ook de gehakte ui) zachtjes gaar smoren Wrijf intusschen het justablet fijn en roer er met het in kleine scheutjes toe gevoegde water een glad mengsel van. Giet dit bij de gesmoorde tomaten in de pan, laat alles dicht gedekt nog vijf minuten zachtjes doorkoken en giet dan de jus al of niet door een zeef in de sauskom Bruine saus (4 personen) 1 Maggi's Justablet, 40 G. (2 afge streken eetlepels) boter, 1 kleine ui, 4 d L. (4 gewone theekopjes) water. Bak of snijd het uitje fijn en laat het in een braadpan met de boter zachtjes gaar en lichtbruin worden Maak intusschen het justablet fijn en meng het geleidelijk aan met het water; giet het mengsel roerende in de pan bij de gefruite ui, leg er een deksel op en laat de saus zachtjes nog vijf minuten doorkoken. Giet deze saus b.v. over een aantal ge kookte eieren, die op een vleeschschotel zijn geschikt; strooi er naar verkiezing wat fijngehakte peterselie over. (Ingezonden meJedeeling van Wereldmode - Service, Amsterdam - C „Wat zet jij een kwaad gezicht op zoo'n heerlijke vacantie-ochtend, nu je na zoo'n lange studietijd weer eens een paar weken thuis bent!" plaagde Ma rianne haar zusje Tine, die boos allerlei kleedingstukken uit haar koffer trok en op bed gooide „Ja", antwoordde Tine verontwaar digd. „Lies, Friedje en ik laten, nu we op één flatje wonen, ook samen wasschen, omdat dat voordeeliger is; maar het is zoo lastig, want alles raakt in de war. Zie je, ik heb verkeerde kou sen meegenomen en een verkeerde on derjurk en ik had pas alles nieuw ge kocht. Hè, wat vervelend is dat" Marianne deed haar mond open om iets te zeggen, maar Tine ging verder: „Ik weet wel, wat je nu zeggen wilt: merk je goed dan, of maak er mono grammen in. Maar dat is het hem nu juist: daar heb ik geen zin in en ook geen tijd voor. Als ik 's avonds thuis kom en er is nog van alles te doen, heb ik geen zin meer in al die karweitjes" „Maar Tine, als je nu eens niet zoo doordraafde, zou ik je iets kunnen ver tellen, dat een oplossing zou zijn voor dat probleem van jou. Ik gebruik strijk- patroontjes Weer onderbrak Tine haar. „Ah bah, zeker van die leelijke inkt- merken in je lingerie!" „Kind, je bent ongenietbaar van ochtend. Laat me nu eindelijk eens uit spreken en als je nog wat te vertellen hebt, doe het dan daarna. Luister eerst: ik zei je, dat ik strijkpatronen gebruikte, die vervaardigd zijn volgens een nieuwe Amerikaansche vinding, waardoor de letters, wanneer zij op gewasschen goed, waar dus geen pap meer in zit, gestre ken zijn, onverbleekbaar zijn. Je moet ar met een heete strijkbout even stevig op drukken en dan is het klaar". „Maar Marianne, staat dat dan niet ieelijk?" „Integendeel, juist heel aardig. Je Kunt de lettertjes in rood en zwart in twee formaten krijgen, waardoor heel ieuke combinaties mogelijk zijn. Ik zal je eens wat laten zien". Weg holt Marianne en even later is ze cerug met een stapeltje teere lingerie. Als ze de kleedingstukken openvouwt, kan Tine een kreet van verrassing niet onderdrukkenkeurig gecombineerd prijken daar een sierlijke M en een V in de zijden dessous „Wat staat dat leuk", zegt ze dan en Marianne knikt instemmend. Maar dan betrekt Tine's gezicht plot seling. „Wat kosten die lettertjes nu? Zeker tamelijk duur hè? En je weet, dat kan 3ruin niet trekken" „Oh Tineke", lacht Marian, „wat ben jij een gezellige brompot. Nee, die Amerikaansche letters zijn heelemaal niet duur. ïn iedere handwerkzaak kun je een strookje met ongeveer 15 letters koopen voor 2i/2 cent. Probeer het eens, dan loop je nooit meer de kans, dat je de verkeerde spulletjes uit de wasch io

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1