Wettelijke regeling Tan het acconntantswezen. De Nationale Commissie voor Katholieke Sportbeoefening en de Zwemsport. No 42S3 Vrijdag 23 Juni 1939 54ste Jaargang Nieuwsblad voor Ooat Zoauwsch- Vlaanderen Vorachijnt eiken Vrijdag Voord*» Vrouwen y v v Kamer van Koophandel on Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuxen. Onderwijs DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. J. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 (Vervolg van de rede, uitgesproken door den Voorzitter, in de openbare vergade ring der Kamer, op 20 Mei 1939) Wat betreft de in het gebied der Kamer gevestigde COKESFABRIEK, wordt medegedeeld, dat de toestand in de metallurgische industrie zich ge durende het afgeloopen jaar opnieuw heeft verzwaard. Waar deze industrie direct afhankelijk is van de metallurgie, heeft zij den invloed van deze situatie ondervonden en is het niet mogelijk geweest, de productie te houden op het peil van het voorafgaande jaar. Overigens blijft deze industrie den on- gunstigen invloed ondervinden, die de contingenteeringsmaatregelen op dit bedrijf uitoefenen De internationale overeenkomst van STIKSTOFPRODUCENTEN is in den loop van het jaar, voor drie jaar ver lengd. Er is dus reden om te hopen, dat de rust op de markt, zoowel nationaal als internationaal, zal gehandhaafd blijven. Dit is van groot gewicht nu de productiecapaciteit in vele landen nog steeds uitgebreid wordt, terwijl deze al veel grooter is dan het verbruik De ontwikkeling van den toestand in Spanje bevestigt de hoop, dat dit land binnen afzienbaren tijd weer zijn nor male rol zal kunnen vervullen van kooper van kunstmest en leverancier van pyriet. In de SPIEGELGLASINDUSTRIE is het in het algemeen iets slapper ge worden en is de toestand niet gunstig Als voornaamste oorzaken worden ge noemd de depressie in de wereld economie, de toenemende moeilijkheden bij exportzaken en de concurrentie, on dervonden van goedkoopere glassoorten Voor het binnenland kon een lichte verbetering in den omzet worden ver kregen, doch de zaken voor export ble ven onbeduidend. Er kan dan ook geen verdere verbetering tegemoet worden gezien. De toestand van deze industrie blijft er minder bemoedigend uitzien, daar, ondanks de ingetreden lichte voor uitgang, nog steeds op beperkte schaal moet worden gewerkt Van de afdeeling CHEMISCHE PRO DUCTEN dezer onderneming lag de fa briek van geconcentreerd 'zwavelzuur (contact systeem) gedurende ander halve maand geheel stil, de overige maanden werd op beperkte capaciteit gewerkt. De ZWAVELZUURFABRIEK (looden kamer systeem) werkte het geheele jaar op iets meer dan half productiever mogen. De productie van superfosfaat werd laag gehouden Voor wat betreft geconcentreerd zwavelzuur was de geringe afzet oorzaak van weinig productie. Economische be lemmeringen stonden export van super fosfaat in den weg, terwijl de daling van de verkoopprijzen voor het binnenland sedert de maand September ook oorzaak van mindere opbrengst zal worden. De toestand in de Nederlandsche SUIKERINDUSTRIE is nog steeds van dien aard, dat de geldelijke opbrenst van de producten niet toereikend is om een behoorlijke prijs te kunnen betalen voor de grondstof, de suikerbieten. Nu £e&te voor het achtste jaar moest de <v0g&ring bijpassen om den door haar oorgeschreven prijs van f 10,25 per 1000 g. bieten te kunnen uitkeeren. De SUIKERMARKT was het geheele lar door zelfs vrij belangrijk lager dan het jaar tevoren. De Londensche Suiker- onventie heeft wel eenige orde kunnen engen in den uitvoer der expor- teerende landen, maar bleek tot nu toe niet bij machte om daarbij den ge- wenschten invloed op den suikerprijs uit te oefenen Een gevolg van den nog steeds nood zakelijken regeeringssteun is de in krimping van het bieten-areaal met 30 pCt., waardoor de campagnes zeer tot schade van de werkgelegenheid, veel te kort zijn. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen kwam hier in het verslagjaar nog bij een zeer slechten bietenoogst, die in dit gebied wel ongeveer 20 pCt beneden nor maal bleef. Bovendien was het suiker gehalte der bieten belangrijk beneden het gemiddelde van de laatste jaren. Een en ander heeft niet alleen een zeer korte campagne ten gevolge gehad, maar drukte onvermijdelijk ook zeer de uitkomsten, zonder dat de regeering hierin voorziet De algemeene inzinking, welke einde 1937 inzette, zulks in tegenstelling tot de flinke opleving gedurende 1936 en de eerste maanden van 1937, drukte haar stempel op de exportbranche der N.V. STIJFSEL- EN GLUCOSEFABRIEK TE SAS VAN GENT gedurende 1938. De uit voer had onder de depressie zwaar te lijden. De gespannen verhoudingen in den internationalen toestand hielden de koopers terug, waardoor zeer verscherp te concurrentie in het leven geroepen werd. Deze concurrentiestrijd werd voor al gevoerd door de Vereenigde Staten van Amerka, die meermalen op de in ternationale markt offreerden tegen prijzen waarvoor hier te lande niet kan geproduceerd worden, temeer, daar minder gunstige invloeden in Neder land, o.a. in de veëhouderij, de kost prijzen in ongunstigen zin beïnvloeden. In 1938 werd het bedrijf, in verge lijking met de jaren 1936/37 belangrijk ingekrompen. De vooruitzichten voor 1939 zijn alles behalve gunstig (Wordt vervolgd). De Hoofdbesturen van de drie Ned. Middenstandsbonden, samenwerkend in de Contact-Centrale, hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanleiding van het wetsontwerp tot vaststelling van regelen betreffende het acööuntants- wezen De Hoofdbesturen zijn met de Re geering van oordeel, dat een regeling van deze materie van overheidswege, vooral met het oog op de hierbij be trokken belangen van het bedrijfsleven, dringend noodzakelijk is. De vraag dient echter te worden ge steld of de regeling, zooals deze in het onderhavige wetsontwerp is neergelegd, voldoet aan de behoeften van alle ge ledingen van ons bedrijfsleven Mogelijk komt de invoering van het instituut van den z.g. „register-accoun tant" tegemoet aan de wenschen en be hoeften van b.v. het grootbedrijf en het bankwezen, waarover dezerzijds geen oordeel wordt uitgesproken Naast het grootbedrijf en soortgelijke groepen staat echter een niet minder belangrijke andere schakeering van het bedrijfsleven, namelijk het kleinbedrijf, dat de onderzoekingen van het Economisch TRstituut voor den Midden stand toonen zulks duidelijk aan be trouwbare administratieve en economi sche voorlichting niet minder van noode heeft dan het grootbedrijf, hetwelk thans reeds in veel ruimere mate dan het middenstandsbedrijf gelegenheid heeft zich dezen deskundigen bijstand tijdelijk of blijvend te verzekeren en naar zijn aard beter in staat is om onderscheid te maken tusschen des kundige voorlichting dan de kleine on dernemingen, hetgeen juist met een wettelijke regeling zou moeten worden beoogd De hier bedoelde voorlichting aan het kleinbedrijf zal echter al ware het reeds om de hieraan verbonden kosten meestal niet gegeven kunnen worden door den meer gespecialiseerden „re- gister-accountant", die overigens, uit hoofde van zijn opleiding en kwaliteiten, weinig belang zal hebben bij het zoeken van relaties in het middenstandsbe drijfsleven. De middenstand zal derhalve zijn keuze moeten doen uit de groote groep van accountants, welke overblijft, nadat de afscheiding van den „register accountant" heeft plaats gevonden Aangezien echter de titel van accoun tant geheel onbeschermd blijft, ont breekt elke waarborg omtrent de be kwaamheid en betrouwbaarheid van dé tot deze groep behoorende personen, ge steld, dat deze door eenvoudige zaken lieden te beoordeelen waren De middenstandsbonden zijn dan ook van oordeel, dat in elk geval aan de invoering van het instituut van den z.g. „register-accoifntant" een regeling vooraf dient te gaan, welke het accoun- tantsberoep over de geheele linie regelt en met name zoodanige bevoegdheden aan het uitvoerend gezag verschaft, dat ondeskundigen en onbetrouwbaren ge weigerd kunnen worden. Inschakeling van de organisaties van accountants en van het bedrijfsleven zal bij de uitvoering van dergelijke maatregelen niet kunnen worden gemist Het onderhavige wetsontwerp slaat deze phase over en begint, waar een regeling, welke voldoet aan de nooden van het GEHEELE bedrijfsleven, dient te eindigen, n.l. aan den top De Hoofdbesturen zouden het dan ook op prijs stellen, indien de Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp met deze bezwaren rekening zou willen hou den en zou willen bevorderen, dat naast den met waarborgen omkleeden titel van accountant", een met gelijksoortige waarborgen omkleede titel van accoun tant zonder meer in het leven werd ge roepen De voorbereiding van de organisatie der Katholieke Zwemsport bevindt zich reeds in een vergevorderd stadium. Bij schrijven van 2 April 1938 werd door het Hoogwaardig Episcopaat aan de Interdiocesane Jeugdcommissie de goed keuring verleend, om een nationale instantie in het leven te roepen, die de voorbereiding ter hand zal nemen van de organisatie van verschillende nieuwe takken van sport, en tevens ook met de niet-katholieke vereenigingen op tech nisch gebied en in de topleiding af spraken en overeenkomsten betreffende samenwerking zal kunnen afsluiten en verder met de diocesane instanties zal kunnen overleggen Deze nationale instantie kreeg de naam van Nationale Commissie voor Katholieke Sportbeoefening. En deze Commissie zag zich op het gebied der Zwemsport geplaatst voor de drie voudige taak: a. Alle voorbereidingen te treffen voor de tot standkoming van een katho lieke organisatie der zwemsport b. Indien noodig en mogelijk met de niet-katholieke organisatie op technisch gebied en in de topleiding een overeen komst betreffende samenwerking af te sluiten c. En daarna overleg te plegen met de verschillende diocesane instanties, om de katholieke organisatie der zwem sport effectief te kunnen opbouwen. Toen de organisatie der Katholieke Zwemsport in studie werd genomen, bleek, dat er van verschillende zijden reeds eerder pogingen in het werk waren gesteld, om tot een bevredigende oplossing van veie dringende vraag stukken te komen, betreffende de zich en daar organiseerende katholieke zwemmers en zwemsters. De Nationale Commissie voor Katho lieke Sportbeoefening had dus niets anders te doen dan verder te gaan op wat reeds ondernomen was en hieraan bevoegde leiding te geven, zoodat tevens de eenheid van het katholieke streven zou worden gewaarborgd. Dat zich hier bij wel eenige moeilijkheden voordeden, spreekt vanzelf Als de Nationale Commissie de paden had willen betreden der katholieke sportgeschiedenis en de paden van een bepaalde traditie, dan had zij eigenlijk moeten beginnen met het oprichten van 5 diocesane Katholieke zwembonden, om daarna deze 5 diocesane zwembon den op min of meer federatieve grond slag te doen samenwerken, bij de be strijding van de z.g. „neutrale" zwem- bond Maar er bestond ook een andere mo gelijkheid, een mogelijkheid welke o.a. reeds verwezenlijkt was door de Ka tholieke Verkenners en de Katholieke Jeugdluchtvaartorganisatie. Het was de mogelijkheid, om, voordat de weder zij dsche verhouding zou zijn vertroebeld, de Koninklijke Nederlandsche Zwem- bond te overtuigen van het redelijke van het Katholieke standpunt, dat na melijk katholieke vereenigingen katho liek behooren te zijn georganiseerd, en op deze basis een nationale samen werking na te streven. Overeenkomst met de K.N.Z.B. Wat velen nooit hadden verwacht, is werkelijk geschied. Voordat de oorlog was verklaard, werd de vrede geteekend. Onderhandelingen werden gevoerd en er werd met de Koninklijke Nederlandsche Zwembond een overeenkomst afgesloten Deze overeenkomst is ingegaan op 1 April van dit jaar. Zij houdt o.a. het volgende in: a. de K.N.Z.B. eerbiedigt het katho lieke standpunt, dat katholieke vereeni gingen in katholiek verband behooren te zijn georganiseerd en zal dienover eenkomstig handelen. De consequentie hiervan is, dat voortaan de K.N.Z.B. geen enkele katholieke zwemclub zal erkennen of steunen, tenzij deze zwem club katholiek is georganiseerd onder leiding van de Nationale Commissie voor Katholieke Sportbeoefening. De K.N.Z.B. verplicht zich met geen enkele katholieke zwemclub in relatie te tre den, tenzij via deze Commissie b. In het besef, dat de toetreding van katholieke organisaties bijzondere ver plichtingen met zich brengt, zal de K.N.Z.B. die verplichtingen, opgelegd door de Nationale Commissie voor Ka tholieke Sportbeoefening aan haar ver eenigingen, erkennen en eerbiedigen. c. Van haar kant aanvaardt de Na tionale 'Commissie voor Katholieke Sport beoefening de technische leiding van de K.N.Z.B., doch zij behoudt volle vrijheid, om bij het uitschrijven van wedstrijden bepalingen te doen opnemen, welke zij overeenkomstig haar katholieke over tuiging noodig of wenschelijk acht. De technische leiding der K.N.Z.B. heeft voor de katholieke vereenigingen plaats via de Nationale Commissie voor Ka- holieke Sportbeoefening. En om een goede samenwerking te bevorderen, zal een afgevaardigde van de Nationale Commissie voor Katholieke Sportbe oefening zifting hebben in het bestuur van de K.N.Z.B. Op deze wijze is de Nationale Com missie voor Katholieke Sportbeoefeni&r- per 1 April 1939 tot weder opzeggens toe aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandsche Zwembond voor het geheel van de onder haar ressorteerende zwem verenigingen, welke via de Nationale Commissie voor Katholieke Sportbe oefening en bloc met de K.N.Z.B. zijn vereenigd. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Secretariaat van de: Nationale Commissiie voor Ka- holieke Sportbeoefening, Lange Put straat 44 te 's-Hertogenbosch. Telefoon: 2945 Wat eten we elfeen dag? ZONDAG Aspergesoep, kalfsfricandeau, rauwe gevulde tomaten, aardappelen, vruchtffn pudding. MAANDAG Koud kalfsvleesch in plakken met Maggi's jus, pikante rijst, andijvie, fruit DINSDAG. Osselappen, peulen met worteltjes, aardappelen, rhabarbercompote WOENSDAG Varkenscarbonades, snijboonen, aard appelen, fruit DONDERDAG Gehakt, gevulde tomaten, spagetti, vruchtensla VRIJDAG Rumfordsoep, zalmsla met ma yon naise, aardappelen, rijst met rozijnen. ZATERDAG Saucijsjes, bloemkool, aardappelen, fruit Rauwe gevulde tomaten. 750 G. (1 y2 pond) rauwe tomaten van gelijke grootte, 1 blikje fijne dop erwtjes, een paar lepels dikke mayon naise: 1 eierdooier, 1 eetlepel azijn, 2 a 2VZ d.L. slaolie, 1 theelepel Maggi's Aroma, peper, zout en mosterdpoeder. Dompel de tomaten even in kokend water, daarna in koud en trek er het velletje af. Hol ze voorzichtig met een lepeltje uit en doe dit vruchtvleesch den volgenden dag gezeefd door de jus Maak de mayonnaise op de volgende wijze*: Klop in een diepe kom de eier dooier met het zout, de peper en he* mosterdpoeder goed door elkaar, klop er daarna de azijn door en voeg er dan steeds kloppende, eerst druppel voor druppel, daarna met een dun straaltje de olie bij, tot de saus dik en glanzend geworden is. Roer er tenslotte de Mag gi's Aroma door. Bestrooi de binnenkant van de toma ten met wat zout, vul ze daarna met de erwtjes en bedek de bakjes daarna met wat mayonnaise, garneer de schotel met wat takjes peterselie Gevulde tomaten 750 G. (1 y2 pond) rauwe tomaten, J stengels prei, 100 G. in blokjes gesneden kaas, 50 G. boter, 1 Maggi's Bouillon blokje opgelost in 2 lepels water, wat ge zeefd tomatennat, beschuitkruim Maak de prei schoon, kook ze in weinig water met zQut, ïn 2 c.M. lange stukjes gesneden, vlug bijna gaar, hak ze daarna en verdeel ze over de ge halveerde uitgeholde tomaten, leg er de in kleine blokjes gesneden kaas er boven op. Schik de tomaten in een vuur vasten schotel, giet er den bouillon met het gezeefde tomatennat (ongeveer 1 dL.) over, leg hier en daar een klontje boter, bestrooi het geheel met beschuit- kruim, en laat het schoteltje in den oven 15 a 20 minuten gaar worden Voor het diploma A landmachinist, electrisch bedrijf, is geslaagd de heer W. Hamelink te Terneuzen Mejuffr. G. L. Ferket te Sas van Gent, behaalde met zeer fraaie cijfers té Breda het diploma Kantoorstenograaf Ned. Taal van den Ned. R.K. Bond van ..Groote" Schrijvers „St Genesius" te Rotterdam.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1