Evan tuiste r Oh haar dan Mandor uit hot Vijf do. Uit de Provincie Uit het binnenland Uit het buitenland Overzicht Nieuwe Uitgaven Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: kampen en internaten voor de iieke werklooze jeugd katho- MEJUFFR. JOSEPHINE VAN WAESBERGHE t Maandagmiddag overleed plotseling Mejuffr. Josephine van Waesberghe, een in het Katholiek vereenigingsleven te Hulst vooraanstaande en zeer geziene persoonlijkheid COLORADOKEVER De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen verzoekt ons onderstaande lijst van controleurs, belast met de controle op de bespuitingen te publi- ceeren. KRING TERNEUZEN Ambtenaar: D. H. Koeman, Hendrik straat 1, telef. 284 Controleurs: M. de Koning, Aarden burg, Haven 44, telef. 14; A. de Zwart, Oostburg, Zuidzandsche Straat 1; L. J. Jansen van Roosendaal, Oostburg, Hans Vriese Schans H 5; A. Baart, Hulst, Station C 134; W. de Feyter, Axel, Spui 135, post Neuzen, telef. 127; A. van Essen, Rozenberg Z.V1., Lamswaarde E 140 De dief van de auto van den heer J. E. Kerckhaert men herinnert" zich, dat in October 1938 op een Zaterdag een auto van genoemden heer op de markt te Axel werd ontvreemd, die ech ter later kon worden opgespoord en aan den eigenaar teruggegeven een ze kere Maurice Moere uit Gent is door het Beroepshof te Gent tot 15 maanden gevangenisstraf en frs 350 boete of 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bo vendien werden hem nog verschillende andere staffen voor door hem in België gepleegde misdrijven opgelegd. Zaterdag heeft de Eerw. Heer Th. Schelf out uit Hengstdijk te Hoeven de H Priesterwijding ontvangen. Donder dag 13 dezer zal hij in de parochiekerk te Hengstdijk zijn eerste Plechtige H Mis opdragen Het Tweede Kamerlid Van Houten heeft een initiatief-ontwerp tot ver betering der leerlingenschaal ingediend Ingediend in een wetsontwerp, hou dende regelen betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bedrijfsregelingen in den landbouw Naar het Kon. Ned. Meteorol. Insti tuut mededeelt, wordt een warme zomer verwacht. De werkloozenkorting bij de Neder- landsche Spoorwegen (reizen van werk- loozen tegen den halven enkele reis- prijs) is 2 dezer ingegaan. Zij geldt al leen voor de werkloozen zelf, niet voor hun gezinsleden NATIONALE INZAMELING R.K. JEUGDWERKLOOZENZORG Op 11 Juni a.s. zal de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg een Nationale Collecte organiseeren tot instandhouding en uitbreiding van haar ALLE LEES- EN LEERBOEKEN Verkrijgbaar in den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Telef. 15 Sas van Gent I Het Holland-Huis te Brussel meldt, dat met ingang van 7 dezer zijn adres is verplaatst naar de Oude Kleerkoopers straat 24 (tusschen de Beurs en het Muntplein) (2-9 Juni). De 'zichtbare" politieke activiteit be paalde zich in de afgeloopen week in xioodzaak tot enkele redevoeringen, resp. door den Franschen minister-president Daladier, gehouden op een vergadering /an de radicaal-socialistische partij en door Hitier op een congres van den Na- donaal-Socialistischen bond van Oud- strijders. 't Waren practisch variaties op een afgezaagd thema, die geen nieuwe gezichtspunten openden, alleen voor de sooveeiste maal de bevestiging brachten, iat van toenadering nog geen sprake is. Zoolang de „as-mogendheden" in hun .ïouding van gebiedend „eischen" vol- ïarden en men vraagt zich af, of, bij le systematisch in de totalitaire staten gekweekte mentaliteit een wijziging van iie houding nog wel zonder ongelukken nogelijk is KAN ook van toenadering ^een sprake zijn en blijft slechts de „ge- vapende vrede" mogelijk, een toestand, vaarin de „tegenstanders" elkaar slechts foor machtsmiddelen in bedwang hou den. Met vrede in den waren zin des voords heeft een zoodanige toestand vanzelfsprekend alleen in zooverre iets uitstaande, dat er geen wapengeweld vordt gebruikt. De zegeningen des /redes brengt hij niet. Die zijn alleen verbonden aan een vrede volgens de Kerstboodschap, beloofd aan hen, die van goeden wil zijn. Zoolang de oprechte goede wil ontbreekt, zullen de volken de Pax Christi, den eenigen waren vrede niet bezitten. Dat Letland en Estland Woensdag jl. de door Duitschland „gewenschte" niet- aanvalspacten onderteekenden deze kleine landen zullen daarvoor, evenals Denemarken, wel hun goede redenen hebben gehad is in het buitenland voor kennisgeving aangenomen. Ook Duitschland zelf schijnt dit feit niet tot een sensationeel gebeuren te hebben op geblazen, althans de berichten dienaan gaande maken daarvan geen melding. Men kan er alleen uit concludeeren, dat Duitschland ook het kleine niet ver smaadt. Over de kwestie-Dantzig hangt nog steeds een waas van geheimzinnigheid. Natuurlijk bleef het tot dusverre bij protesten, verklaringen, onhebbelijke oejegening van particulieren enz. Wat Jch echter achter de schermen afspeelt, iaat zich niet gissen. Vast staat, dat Duitschland het bereiken van zijn doel met alle beschkbare middelen zal blijven nastreven. Van pogingen, om door onder ling overleg tot een oplossing te komen, ook hier geen spoor. Het bericht, dat aan de van 9 tot 13 dezer te Dantzig te nouden sportfeesten door 40.000 Duitsche j.A.-mannen zal worden deelgenomen, dringt onder de gegeven omstandig- neden de vraag naar voren: Wat %al Jaar weer achter zitten? Is dat louter oen demonstratie ofDe komende de lucht, die zich spiraalvormig omhoog heffen en weldra oplossen in de ijle wolken. Daar wekt zijn verwondering St Lunaire met zijn beroemd voorgebergte, een wilde massa grillig gevormde rotsen, door de golven uitgehold. En een intens verlangen komt op bij den jongen man om af te dalen in de grotten, die, naar men zegt, dertig meter diep zijn. Maar de weinige tijd, waarover hij beschikt en de opkomende vloed, die met geweld de rotspelonken binnendringt, beletten hem op 't oogenblik aan zijn verlangen gevolg te geven, en hij verwijdert zich met het vaste voornemen spoedig op die bekoorlijke plek terug te komen De zee is kalm, de golven achtervolgen elkaar lustig, tot zij spelend bezwijken op de kust en den rand der zee afzetten Inec een zilveren streep. In de verte vonkelen de gele, zandige oevers van het eiland Cézembre in de stralen van de zon en aan de uiterste grens van den horizon strekt zich kaap Fréhet uit als een dun lichtblauw lint. Duizenden insecten gonzen in de brem uiken. Van alle kanten openbaart het leven, het ontluikende, juichen de leven. En heel het wezen van Walter oeeft. Zijn ziel wordt bewogen door /age verlangens, die den jongen man neenstuwden naar een onbekende toe- Komst. Die toekomstdroom, dat verlan gen van den officier, vat zich samen n vier woorden: de liefde van Piëta Sn eensklaps komt een visioen van on- jindig groot geluk voor zijn geest en /erblindt hem. Naarmate hij dichter lomt bij het einddoel zijner korte reis, dopt sneller zijn hart. Hij zou zijn stap .villen vertragen om zich nog wat bezig ,e houden met" de beschouwing van zijn stralend visioen, maar tevergeefs be droeft hij het, een geheimzinnige kracht chijnt hem voorwaarts te drijven Reeds vertoont zich het kasteel Nes- ey met zijn valbrug en zijn torentjes; rog ééne kronkeling van den weg ver bergt „De Zeemeeuw" voor zijn blikken, en paar stappen nog en hij zal ze zien. Vreugde overmeestert hem. De zon bestraalt de zandige oevers, het zuchtje an den wind, de machtige stem der olven, alles spreekt hem van zijn ge- iefde. De naam Piëta klinkt in zijn doren in eindelooze, verontrustende her- dagen zuilen het antwoord brengen Zooals te voorzien was, heeft Enge land voor de Russische eischen volledig gecapituleerd. Desondanks schijnt het „accoord" nog niet geheel verzekerd te zijn. Blijkbaar wil nu eenmaal de kogel door de kerk is de Engelsche regeering haast zetten achter de zaak door een vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken (Foreign Office) naar Moskou te zen den, „teneinde", zooals het officieel heet, „den Britschen ambassadeur al daar volkomen in te lichten nopens de houding van de Engelsche regeering ten aanzien van alle nog te regelen punten". De a.s. „bondgenoot" mocht zich anders misschien op 't laatste oogenblik nog eens bedenken en ofwel met nieuwe eischen komen, ofwel zijn houding ra dicaal wijzigen in de meening, dat langs andere wegen het Sovjet-ideaal, de wereldrevolutie, beter kan worden na gestreefd. Want, hoe men de zaak ook wendt of keert: Onder alle omstandig heden staat den bolsjewisten slechts dit eene ideaal voor oogenT Van heel de wereld een bolsjewistischen heilstaat te maken. Alle middelen zijn daartoe goed. En als danook Sovjet-Rusland het zoo zeer begeerde accoord zou afsluiten, dan doet het zulks met bedoelingen, die met den opzet der Westersche mogendheden pyramidaal in strijd zijn. Inderdaad een monsterverbond! We beleven wonder lijke dingen. Dat de „resultaten" van het bezoek van Prins Regent Paul van Joego slavië aan Duitschland evenredig zijn geweest aan de imposante ontvangst, hem en zijn gemalin in het Derde Rijk bereid, zal men moeilijk- kunnen be weren. Joego-Slavië behoort nog niet tot de landen, waar één man de toon aangeeft en zoo heeft deze waarnemen de functionaris, al* zou hij persoonlijk ook nog zoozeer door Hitier c.s. zijn ge ïmponeerd, óók nog met de volks- meening rekening te houden, die mo menteel nog niet veel voor de Nationaal- Socialistische idealen schijnt te voelen. Toch zal dit bezoek Duitschland wel eenige perspectieven hebben geopend, daar men veilig mag aannemen, dat de Duitsche leiding daar anders niet zoo veel tijd en geld aan zou hebben besteed De terugkeer van de Duitsche en Italiaansche troepen, welke in Spanje aan de zijde van generaal Franco heb ben gestreden, heeft zoowel in Duitsch land als in Italië tot uitbundige hulde- betoogingen aanleiding gegeven. Hitier heeft daarbij o.a. de ontwikkeling der Duitsche hulpverleening geschetst, waar uit gebleken is, dat op bevel van den Führer reeds in Juli 1936, in samen werking met Mussolini een grootsche hulpactie is op touw gezet. In hoeverre zulks te rijmen valt met de plechtige onderteekening door denzelfden Fuhrer van de niet-inmengings-overeenkomst en met de verontwaardigde protesten in de Duitsche pers, zoodra een buiten- landsch blad het wagen durfde, op het niet-nakomen dezer verbintenis door de as-mogendheden de aandacht te ve|ti- gen, is voor iederen outsider een raadsel. En toch: Het woord van den Führer is heilig! Wee hem, die daaraan zou dur ven twijfelen! In het Verre Oosten blijft de toestand tusschen Japan en Engeland, Frankrijk en Amerika gespannen. Incidenten zijn aan de orde van den dag. Zooals we reeds vroeger schreven, zal Japan zich echter wel meermalen bedenken, al vorens het tot een ernstig conflict met de genoemde machtige combinatie te laten komen. De omstandigheden (die zich overigens natuurlijk elk oogenblik haling, het gonzende insect, de vogel, die zweeft in de lucht, schijnen te her halen: Piëta!Piëta! De onuitgedrukte hoop, eens dat ideale kind te mogen huwen, was dat niet gedurende lange jaren het eenig doel geweest van al zijn streven? Zou ooit het gezegende uur voor hem aan breken, waarop het hem gegeven zou zijn haar te beminnen, haar te bescher men, haar te bezitten voor zich alleen? Piëta!,. Piëta!., fluisterde steeds een woelige stem in zijn ooren. Maar zijn droom vervloog plotseling, een vreemde bangheid overviel hem voor de onverbiddelijke logica van zijn koel verstand. Wat voor gemeenschap bestond er tusschen Piëta De Verbrugge, de schat rijke erfgename en den eenvoudigen luitenant Lenooy, die slechts zijn eer en zijn degen rijk was?Alleen die vriendschap uit hun Jeugd, die hem zoo gelukkig maakte! Maar welke spotzieke tooverheks had dan met hem gesold door hem dien verlokkenden goochel- spiegel voor te houden? Een zucht ont snapte aan zijn lippen, zijn hoofd boog kunnen wijzigen) zijn da&rvoor momen teel allesbehalve gunstig, temeer nu ook de Russische actie aan de grens van Mandsjoekwo zijn aandacht vraagt. Een lichtpunt aan den duisteren in ternationalen hemel vormt de vredes- actie des Pausen, die door de weldenken- den van alle naties met de grootste in stemming wordt begroet. Moge het Z.H. Paus Pius XII, als plaatsbekleeder op aarde van den Koning des Vredes, ge geven zijn, de wereld voor ineenstorting te behoeden. Daarvoor bidden millioenen over heel de wereld tot Hem, die ten slotte het lot der naties leidt. Niet Hitier, noch Mussolini, doch God spreekt het laatste woord. Een troost volle gedachte in dezen troosteloozen tijd. Alle Boeken en rijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel 'an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" ZON EN ZOMER TEGEMOET! Inderdaad, een indruk van zomer, zon en zee krijgen we, wanneer we de Juni-aflevering van „Beyer's Mode für Alle" bekijken. De titelplaat verplaatst ons meteen al naar het zonnige strand, waar luie vacantiegangsters, in fleurige kleedij, genieten van lucht en zon. Aan vlotte sport- en strandkleeding is een belangrijke plaats in dit nummer ingeruimd. Het gekleurde middenblad toont een heele collectie van die aardige strandpakjes, die zoo eenvoudig te ma ken zijn van lapjes of coupons linnen, cretonne, toile, enz. enz. Iets nieuws voor het verblijf aan zee is de korte, wijde strandjas van bedruk te of effen cretonne, die aan een gladde pas gerimpeld is. Ook strandgarnituur- tjes, bestaande uit een blouse met shorts, waarover een rok of een jas ge knoopt wordt, zijn zeer modern en worden door verschillende modellen ver tegenwoordigd. Naast de strandkleeding zijn echter ook de andere modellen niet vergeten en we vinden tallooze aardige, een voudige japonnetjes, die zoowel buiten als in de stad een figuur zullen slaan Gracieuze avondjaponnen met wijde, klokkende rokken, doen verlangen naar warme zomeravonden, als de dansmuziek zacht doordringt tot de terrassen en zich vermengt met het ruischen van de zee Aandacht is er voorts besteed aan de modellen voor kinderen en oudere dames. Wie nog geen gelegenheid had zich te oriënteeren omtrent de nieuwe hoeden- mode, vindt in dit modeblad een viertal strooien hoedjes volgens de allerlaatste ontwerpen. Een vacantienummer, dat is de ware benaming voor de Juni-aflevering van „Beyer's Mode für Alle", die voor iedere vrouw bij het samenstellen van haar garderobe een uitstekende hulp vormt. „Beyer's Mode für Alle", met 100 mo dellen en 3 gratis raderbladen, is ver krijgbaar in elke boekhandel of bij de Hoofdvertegenwoordiging N.V. Wereld mode, Prins Hendrikkade 48, Amster dam-C. RADIOREDEVOERINGEN LAND- BOUWCRISISPOLITIEK. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling, de door den Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, in April jl. ge houden radiovoordrachten over de land- bouwcrisispolitiek in druk te doen ver schijnen en op ruime schaal te ver- zich een oogenblik als onder het gewicht van een te zwaren last. Maar Walter is krachtig, hij herstelt zich met een be weging van energieke trots. Ik zal werken!En als het moet, dan zal ik gehoorzamen! fluisterde hij met gedempte stem. Hij was aan het eind van zijn wan deling voordat hij den tijd had aan de bel te trekken, werd het hek geopend: een blinkende, blanke gestalte, werke lijk nu, stelde zich glimlachend voor hem. Juffrouw Piëta! zeide hij eerbiedig bui gend tot de jonge dame, terwijl hij met ontroering de hand drukte, die zij hem hartelijk toestak. Oh!juffrouw! riep zij lachend uit Zijn dat je sterren, die je zoo hoffelijk maken, Walter? En waarom heb je ons het uur van je aankomst niet geschre ven?zeide zij, zacht verwijtend. Kees zou je dan afgehaald hebben, ter wijl hij nu nog op bed ligt, alsof 't pas vijf uren in den morgen was. Kom, we gaan hem wekken, je kamer is vlak naast de zijne; dan kunnen jullie samen ontbijten. Ik zal je gaan aandienen bij spreidên. Een gedeeltê der oplage is reeds ge reed gekomen en onder aangeslotenen bij de landbouwcrisisorganisaties uitge deeld bij de uitrejking der formulieren voor de j aarlij ksche inventarisatie. Binnenkort zal met de verdere ver spreiding worden begonnen. Tevens zal dan worden bekend gemaakt, bij welke adressen de publicatie gratis verkrijg baar is voor belangstellenden, die dan nog geen exemplaar hebben ontvangen DE LOTELING (f 1,25) BLINDE ROSA (f 0,95) RIKKE-TIKKE-TAK (f 1,25) door Hendrik Conscience naar de uitgave van 1851 Uitg. Wereldbibliotheek N.V. Amster dam Drie bekende novellen van den over- oexenden, temperamentvollen Vlaam- scnen scnijver, Hendrik Conscience, in een nieuw kleed gestoken door „De Sik- Kei" te Antwerpen en in Nederland ver krijgbaar bij de wereldbibliotheek N.V. Amsterdam, aantrekkelijk verzorgd en verlucht m$t houtsneden van Nelly Degouy. Keurige uitgaven, die alom in den smaak zullen vallen. Wij vestigen er gaarne de bijzondere aandacht op HET RIJK DER VROUW Halfjaarsabonnement f 2,60 Losse nummers 10 ct Korte inhoud van nr 7 van 3 Juni 1939 Voor het week-end buiten Gebreid meisjesjurkje (leeft. 3-4 jaar) sport- ceintuurs om zelf te maken Het wasschen van onzen hond Een drie- deelig pakje voor broer (3 jaar) Ge kleurde mantels en mantelcostuums Een kwartier schoonheidsverzorging Een praatje over de wandelsport Gratis knippatroon van een swagger Keukenrubriek (met buitenlandsche re cepten) Borduursel voor japonnen Groenten uit eigen tuin Voor de knutselaars: Een hondenhok BIJOU: Leekenpreekje Compleet verhaal Advocate schrijftTyrone Power en Annabella UITVOERINGEN BIJ HANDELS- REKENEN VOOR HET MIDDEN STANDSDIPLOMA door C. Aarsen, Leeraar M.O. Boek houden Uitg. W. Versluys (N.V.) Amsterdam Deel I f 0,50 Deel II f 0,75 Wij meenen te kunnen volstaan met op het verschijnen dezer uitwerkingen de aandacht te vestigen. Belanghebben den zullen ze met instemming begroeten MARIA MAGDALENA Uit het Duitsch bewerkt door P. Ladislas Kerkhove, Minderbroeder Uitg. St. Franciscus Drukkerij, Mecnelen. Prijs frs 12.- In dit boek schetst Pater Ladislas het .even van de groote zondares en boete- .inge, „Maria Magdalena" in onder- aouaenden verteltraant. Een historische .oman met als hoofdpersoon een der op aen voorgrond tredende figuren uit het .even van Christus op aarde, uiteraard .eiangwekkend van inhoud, doch óók joeiend van het begin tot het eind Het is een waarlijk mooi boek, dat wij gaarne warm aanbevelen het bij zonder voor de rijpende vrouwelijke jeugd De prijs brengt het binnen ieders be reik. ma. IX. Juli liep ten einde en met zijn laatste dagen eindigde ook het intieme een zaamheids-leven, zoo dierbaar aan Piëta Vaarwel, heerlijke uren, waarop het ,onge meisje in de open lucht voor haar schildersezel gezeten had en de schoone .afereelen, die haar omringden, had .rachten uit te beelden! Vaarwel lange morgenwandelingen, die zij barrevoets emaakt had tusschen de rotsen om gar malen te vangen! Vaarwel, heerlijke chtermiddagen, doorgebracht in lezen )i het vervaardigen van fraaie ha\d- verken, rustige avonden, waarop zij zich n slaap had laten wiegen door het ge- ang van den wind door de takken der lennen, geaccompagneerd door de gol- en, die zich stuk sloegen op de steile kust Mevrouw De Verbrugge was door die ange weken aan de gezonde, versterken le zeelucht weer geheel hersteld. En zij :on de eenzaamheid niet langer uit houden (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3