Eer en Liefde I Pastor Jos. Theenwes. De Coloradokever. urisis-maaifpgeiBfl Betaalt U teveel Belasting Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukioopen Verslagen Uitreiking diploma's R K Middenstands Cursus te Sas van Cent. FEUILLETON Zomerconcert Ver. Vrienden Sas van Gent. Onderwijs Kerknieuws Diversen S o 11 e r n ij. Practiche Handleiding voor Belastingplichtigen Boekhandel ««De Zeeuwsche Koerier* felef. 15 Sas van Gent De Bie Zoon Koepoortkaai 25, Gent. bij abonnement. 30 J 4 1 Zooeven bereikt ons uit Zweden het bericht, dat aan den Zeereerw. heer Jos. Theeuwes, voormalig kapelaan te Sas van Gent, dië\omstreeks 1925/26 als missionaris naar Scandinavië vertrok en resp. in Noorwegen en Zweden (o.a. te Hammerfest (Noorwegen) en laatstelijk te Halsingborg (Zweden) werkzaam was, de hooge onderscheiding te beurt is ge vallen, te worden benoemd tot pastoor der St. Ericskerk (bisschopskerk) te Stockholm. Zijn vele vrienden in dit gewest zullen zich over deze bijzonder eervolle be noeming ten zeerste verheugen en stel lig niet nalaten, hem bij deze gelegen heid van hun meeleven te doen blijken. Te hunner informatie zij berifht, dat het adres van den nieuwbenoemden pastoor vanaf 6 Juli zal zijn: Rev. Pastor Jos. Theeuwes, Götgatan 58 A. Stockholm (Zweden) dit verzacht onmiddellijk en genees spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (10) Dinsdagavond jl. vond in hotel „Rot terdam" te sas van Gent de piecnuige uitreiKing plaats aer diploma's aan ae deelnemers aan de RK middenstands cursus te Sas van Gent, die bij het jongste examen te Huist waren ge slaagd en wier namen in het vorig nummer van ons blad zijn vermeld (als nog aan te vullen met Robert Houte pen, welke naam in het aan ons ter publicatie verstrekte lijstje abusievelijk was weggevallen) Aanwezig waren het voltallig school bestuur alsmede de pastoor (F. Smeltzer) en de burgemeester (mr. G. de Kerf) van Sas van Gent, de leeraren en de geslaagde cursisten De voorzitter van den cursus, de heer M. van Goetnem, opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij de ge slaagden gelukwenschte en hen aan spoorde om, nu zij in het bezit zijn van het diploma, de verworven theoretische kennis ook aan de praktijk dienstbaar te maken en ernaar te streven, dege lijke middenstanders te worden. Tevens verklaarde hij te hopen, dat zij zouden toonen de door den cursus geboden ge legenheid om het diploma te behalen, te waardeeren door allen lid te worden van de plaatselijke middenstandsver- eeniging „De Hanze", aan welke de op richting van den cursus te danken is. De burgemeester heeft daarna even eens de cursisten geluk gewenscht, erop wijzend, dat niet zoozeer het bezit van het diploma, doch veeleer de door hun studie verworven kennis een hechte steun zou vormen voor hun verdere leven. Spr. reikte dan aan de geslaagden de officieele diploma's vanwege het ministerie uit Pastoor Smeltzer sloot zich bij de woorden der vorige sprekers aan. Ook hij wenschte de geslaagden van harte geluk, den wensch uitsprekend, dat al len eenmaal in de gelegenheid zouden mogen zijn, een gezond middenstands- bedrijf te stichten. Speciaal dankte ZijnZeereerw. ook de leeraren, de heeren C. Aarsen en W. van Unen, aan wie het behaalde succes ongetwijfeld voor èen groot gedeelte te danken is. De heer M. van Goethem reikte als dan de diploma's vanwege het school bestuur uit. Nadat door een der geslaagden, den 9) Je zult moeilijkheden te overwinnen hebben, ongetwijfeld, maar je hebt al veel gestudeerd en het zal je bij een beetje goeden wil niet zoo zwaar vallen En je welbekende naam zal je ook over veel moeilijkheden heen helpen. Een weinig inspanning van jouw kant zou pa zoo gelukkig maken. Beloof me er eens over na te denken, wat je aan vangen zult en een flinke beslissing te nemen. Ik verzeker je, dat het in je eigen belang is, zeide zij ernstig Sapperloot, je zou me nog bekeeren gaan, jou kleine Piëta. En dat je oudsten broer. Maar, dat zou te erg zijn. Wacht jk zal je naar Casino brengen, we ko heer H. van den Hemel, namens de cursisten een passend dankwoord was gesproken, werd den beiden leeraren door de aanwezige damescursisten na mens alle leerlingen een geschenk aan geboden. De plechtigheid werd besloten met het aanbieden van de eerewijn namens het ichoolbestuur. Het gezelschap is daarna nog eenigen ijd gezellig bijeen gebleven. Onder leiding van zijn, directeur, den neer G. Vervust, gaf het Harmoniege zelschap „De Vereenigde Vrienden" te Sas van Gent op de kiosk in het fraaie stadspark Woensdagavond zijn eerste zomerconcert Het in ons vorig nummer gepubli ceerde programma genoot een zeer lof waardige vertolking, speciaal de fan- asie op Rossini's Willem Teil en Grand Maman van Langer, die met veel entrain werden gespeeld, en het jammer en onbegrijpelijk genoeg veel te matig op gekomen publiek heeft de nummers aandachtig beluisterd en op een ver diend applaus onthaald Een volgend maal moge het Sassche publiek meer waardeering toonen voor zijn verdienstelijk muziekgezelschap door een veel talrijker opkomst Wij hoorden de veronderstelling op peren, dat het ontbreken van zitgelegen heid <#p het bezoek van invloed zou zijn. Misschien verdient het aanbeveling zulks eens te overwegen Dat de Coloradokever-kwestie zelfs tot dichten kan inspireeren, moge blijken uit de volgende poëtische ontboezeming, welke ons ter plaatsing werd toege zonden Kever, Coloradokever je brengt ons heel veel werk Al ben je nog zulke groote helden en al overvlieg je onze aardappelvelden We zullen je toch wel krijgen met ons Loodarsenaat ja inderdaad Vlieg maar gauw terug naar Amerika' Anders worden jullie allen gescheiden van Pa en Ma Want op 5 Juni beginnen we je te be spuiten Dan zal het schreiën zijn, tranen met tuiten Maak je maar gauw weg;'voor het is te laat De aardappelen zijn niet voor 'je hoor! Keverveelvraat Ten slotte nog dit van den veldwachter: Laat Uwe aardappelen zeker besproeiën tuinier, boer en pachter Zoude je het niet doen, het zal niet zijn pret Want in Holland is er een Colorado- keverwet Westdorpe, 2 Juni 1939 Veldwachter F. W. TEN HAKEN. ABONNEERT U OP DE ZEEUWSCHE KOERIER men juist op tijd voor het concert. Ge loof me, als men twintig jaar oud is, is net beste devies: Leve de vreugde, be sloot hij met een spottenden lach, ter wijl hij. de riemen binnen haalde en den stuurman gelastte aan te leggen. VIII. Het sloeg zeven uur op den ouden toren van Notre Dame-Auxiliatrice, toen de trein uit Parijs op het station aankwam. Walter Lenooy schudde het stof, wat jich tijdens den afstand van Rennes ïaar St. Malo aan zijn kleeren had vast gehecht, van zich af en informeerde, vanneer de eerste pont overstak naar Dinard Met opgeruimd hart bij de gedachte, ;ijn oude bekenden weldra te zullen veerzien, richt de jonge luitenant zich ïaar de plaats van inscheping en het jpeet hem niet, niettegenstaande zijn /urig verlangen om zoo spoedig moge- ijk de plaats van bestemming te be- eiken, dat hij door de lage zee ge dwongen was het kleine eigenaardige Naar wij vernemen, slaagde de heer Joh. Hamerlinck, te Sas van Gent, dezer dagen zeer succesvol voor het eind examen B Gymnasium Augustinianum te Eindhoven. Mejuffrouw Yvonne Diels te Sas van Gent slaagde voor het eindexamen van Hooger Onderwijs van Notenleer aan het Koninklijk Conservatorium te Gent en behaalde den lsten prijs met onder scheiding KEKKBEKICHT VOOR HULST Zondag 11 Juni 6yz Petrus en Joannes Blommaert; 7% voor de parochianen; 9 dhr Pieter Joan, de Potter, echtg. en kinderen; 10 dhr Jacobus v d Voorde en fam Maandag 12 Juni 6y2 dhr Bern. Jac Voet echtg. en kinderen; 7 dhr Polydore Bonte; 8 ter eere H. Antonius Dinsdag 13 Juni 6y2 mevr. Verdurmen Broekaert; 7 ter eere H Antonius van Padua; 8 Weled. Heer Norb. Franc. Ver durmen Woensdag 14 Juni 6y2 mej. Leonie Verdurmen en fam.; 7 tot zekere in tentie; 8 mej. Josephina v Waesberghe; Donderdag 15 Juni 6y2 dhr Camillus Buijsse; 7 dhr Carolus Joannes Burm; 8 mej. Eulalie Coene en fam. Vrijdag 16 Juni, Feestdag van het H Hart van Jezus, 6y2 tot zekere intentie; 7 jaarg. mej. Maria Cornelia Smit; 8 mej. Leonie van Waesberghe en fam. Zaterdag 17 Juni 6y2 dhr Frederik Emmanuel v d Heijden en echtg.; 7 jaarg. dhr Jacobus Burm; 8 dhr Petrus Menu Vandaag na de HH Missen vereering der relikwie van den H Joseph; dezen namiddag om half drie plechtig Lof met processie buiten de Basiliek A.s. Vrijdag feestdag van het H Hart van Jezus; de geloovigen worden ver zocht om eene H Communie van eer herstel op te offeren. Deze week 8e lesweek van den Katech. herhaling vr 54-105; Donderdag biech ten voor de jongen van 7-9 jaar Zijn voornemens een christelijk huwe lijk aan te gaan: Leonardus de Booy en Maria Geense van Terhole, 2e afk. Zij, aan wie eenig huwfelijfcsbeletsel tegen dit huwelijk bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den Pastoor-Deken Het gebed wordt verzocht voor mej. Josephina van Waesberghe en voor Jo seph van Bunder, die overleden zijn. Verschenen zijn de volgende crlsis- oublicatiën: 2 Juni Steun vergoeding erwten en veldboonen 3 Juni Uitvaarregeling Haringdrijf- netvisscherij 5 Juni Beëindiging denaturatie con sumptieaardappelen 8 Juni Steun Zoetwater- en Drijfwant- visscherij stadje van de oude zeeschuimers door te trekken om den dijk te bereiken, waar reeds verschillende reizigers stonden te wachten op de aankomst van de pont, aan den voet van de rots, welke de on sterfelijke Chateaubriand als zijn laat ste rutplaats had uitgezocht. Een doorzichtige nevel dreef tusschen de zee en de lucht in en onderschepte met haar gazen sluier het licht van de rijzende zon. Maar plotseling scheurde dat zwakke zonnescherm vaneen, de stralen openden zich zegevierend uit en strooiden over de heldere golven een onoemlijke menigte gouden vonken. Walter ging op het bruggetje zitten. En terwijl hij rechtop zit en zijn oogen laat weiden, nu eens over de bewege lijke onmetelijkheid, die zich eindeloos ver voor hem uitstrekt, dan weer over iet prachtige panorama van de steden Dinard, St. Servan, Si. Malo en Paramé, naait hij met vofie teugen de frissche ucht in zijne longen en overdenkt, hoe leerlijk toch het leven is en dat zij, die het tegendeel beweren, verbitterde, on dragelijke karakters moeten zijn. ZIJN JONGEN MOEST GEWAAR SCHUWD WORDEN. O Hoe Kees' vader honderd kilometer fietste naar de Peel 'n Man op jaren, gebogen over het stuur van zijn fiets, trapt moeizaam xangs Brabant's wegen. Heel vroeg is hij van Roosendaal weggereden en het is cegen 7 uur'des avonds als hij het eind doel van zijn tocht nadert, zoo vertelt „De Grondwet" Z'n zoon moet hij sprekenz'n ge trouwde jongen, die bij de grenswacht dient in de Peel! En hortend en stootend komt het er uit: Kees mot naar huis komen, da delijkwant z'n vrouw is ziek veul ziek.D'r moest 'n kleintje ko men en nuge begrèpt wel Doodelijk vermoeid is de oude man.. Krijgsmakkers van Kees, wiens vrouw zoo ziek is, bemoeien zich met het ge val compies-commandant komt er ook bij te pas. Maar.waarom toch niet getele foneerd, waarom geen telegram ge zonden? En dan komt het hooge woord er uit. Er was geen geld om het telegram te betalen, geen geld om te telefoneeren. En toch, Kees moest gewaarschuwd wordenen daarom is vader maar op z'n oude fiets gestapt en heeft hij meer dan 100 KM gereden. Saamhoorigheidsgevoel is een der sterkste deugden van den Nederland- schen soldaat. De luitenant, de sergeant, de doodgewone soldaat, zij tasten allen in hun beurs; vader eet mee met de soldaten-menage, hij slaapt heerlijk op het harde stroo en 's morgens krijgt hij een spoorkaartje voor Roosendaal, men zet z'n fiets op den trein, zelfs 'n reis- centje krijgt hij mee En bij den Roosendaalschen burge meester komt een postwisseltje: het geld, dat overbleef van de collecte en men verzoekt den burgervader dit be drag, zonder kosten, te willen bezorgen bij de vrouw van den krijgsmakker, die versterkende middelen wel zal kunnen gebruiken En een schrijven vól waardeering gaat er van het gemeentebestuur naar de compie in de Peel, een schrijven, waar in tevens de erkentelijkheid van de vrouw, die gelukkig weer aan de beter hand is, tot uitdrukking komt. Tenslotte zei hij een beetje stotterend: lk was hier Maandagavond, nietwaar, Elsie? Jazeker, zei Elsie En ik was hier Woensdagavond, is het niet zoo, Elsie? Ongetwijfeld, zei Elsie En nu is het Donderdagavond en nou ben ik er weer Ja, zei Elsie alleen maar Toen barstte hij uit: Maar Elsje, be gin je nou nóg geen lont te ruiken? Voldoende verklaring De Bruin staat wegens mishandeling voor den rechter. Deze vraagt: Hoe kwam u er toe den aanklager een stomp te geven? Edelachtbare, zegt de Bruin, bekijkt u dat snuit eens goed! Niet meer noodig De baas vertelde een van zijn bekende moppen aan zijn personeel en allen bulderden van het lachen op één na U vindt dus dat mopje van mij niet zoo erg aardig? vroeg de baas hem kwaadaardig, dat u niet lacht! Dat hoef ik niet, antwoordde de man, bent U vergeten, dat ik de volgende maand weg ga? Dat werd hem te machtig De jonge man was zeer verliefd op het jonge meisje, maar hij kon maar steeds niet voldoende moed bijeen garen om haar te vragen. Tenslotte nam hij een kloek besluit. Dienzelfden avond zou hij de beslissende vraag stellen. Maar toen het zoo ver was, zag hij er tegen op als tegen een berg jjH Weet U, over welke bronnen van in komen geen belasting verschuldigd is? JU Weet U, hoeveel U moogt afschrijven en wat afgetrokken kan worden als U Uw aangifte doet voor Inkomsten en Vermogensbelasting? JU Als U het niet nauwkeurig weet, be- teekent dit nadeel voor U. Raadpleeg daarom de bekende Belasting-gids: door J. D. HAMSTRA PIK Inspecteur der Directe Belastingen Deze gids is geheel bijgewerkt; zij bevat alle wetswijzigingen, de nieuwe tarieven, enz. Ruim 150 bladzijden, van a tot z belangrijk alvorens U de belasting aangifte invult! Prijs f2,franco per post f 2,10. Deze gids is onmisbaar; zij verdient geld voor U! Bestel nog heden een exemplaar aan: Aan hen, die reeds in het bezit zijn van bovengenoemde Practische Handleiding kan een „Aanvullingsblad voor het be-* lastingsjaar 1939-1940" worden geleverd, waarmee de belastinggids weer geheel „up to date" is. De prijs bedraagt 20 ct., franko per post 23 ct. Telef. No. 4875 Leveranciers van Schrijfmachines en Rekenmachines en andere <antoor- benoodigheden, nieuw en occasie Reparatie-Inrichting Belast zich ook met het nazien van Machines --1 De gestalte van den jongen man biedt een merkwaardig beeld van kracht en lenigheid, zijn hoog, breed voorhoofd en zijn donkerbruine oogen weerspiege len verstand en wilskracht; zijn mond zou streng zijn, als van zijn lippen niet steeds een glimlach zweefde, geheel zijn uiterlijk spreekt van een edelmoedig heid, een beminnelijke vrijheid, die aanstonds sympathie wekt en die, om zoo te zeggen, een onmisbare eigen schap zijn van een goed officier. Bij het afstijgen aan land raadpleegt Walter zijn horloge; het is nog vroeg en hij kon daarom gemakkelijk te voet zich naar St. Brieux begeven. Hij zal ze ker nog wel voor het ontbijt op de „Zeemeeuw" aankomen. Zijn besluit is spoedig genomen. Hij zet zijn koffer op de omnibus, beklimt zelf de steile kust en wandelt langs de zee en de over hangende rots;|x Het is een schitterend mooie dag, de zon begint te schijnen, het verschiet bakent zich duidelijk af. Naar welken kant de oogen van den wandelaar zich wenden, altijd rijzen op voor zijn oogen de wonderen van die smaragden kust. Achter hem teekent St. Malo tegen de, azuren lucht het beeld af van zijn fieren klokketoren, verderop bij St. Ser van liggen het kasteel Aleth en de toren Solidor, die de bewondering van den jongen man opwekken en hem spreken van lang vervlogen tijden Voor hem liggen de kloosterbezittin gen met haar frisch-groene bosschen, daaromheen spreidt Dinard zijn ele gante villa's, zijn deftige kasteelen, opgetrokken in groen en bloemen. Daar ligt Malouine met zijn glazen huisje, zijn krans van kleine villatjes in alle stijlen, met elkaar wedijverend in luxe en oor spronkelijkheid, zijn gouden zand met mica vermengd, zijn badkoetTjes in on berispelijke rangorde opgesteld. Verde op ontrollen zich Paramé en Rothéneu*. 3n verdoezelen in bekoordijke zacfct- tinten. Kleine schepen met ontplooipe zeilen glijden over de oppervlakte van het water, -gelijkend op een zwerm witte zee meeuwen. De pijp van een stoomboot uit Southampton, blaast krullef rook in Y

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2