No 4251 Vrijdag 9 Jun» i939 54ste Jaarpang Nieuwsblad voor Gost Zeeuwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Waarom R. K. Vredesactic? /Mft.K. Middenstandsbona Voordo Vrouwen Zich zelf beheerschen Kamer van Koophandel en Fabrieken veor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuxen. \/oor de Dames. KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 IV. Laten wij toch niet werkloos blij ven toezien, dat een grijze Paus alleen strijdt voor een ideaal, dat heel het Christendom minstens met dezelfde heldhaftigheid zou moeten verdedigen als de vijanden van God, voor hun zaak, aan den dag leggen In Rome strijdt de Opperherder der H. Kerk een ongeloofelijk zwaren strijd tegen ongeloof en modern heidendom De wereld ziet toe en haalt de schou ders op. Men gebruikt de onmetelijke natuurschatten, de gave van God aan het menschdom, om zich tegen den Schepper te keeren, en Hem uit te ban nen. Hiertegen nemen wij stelling. Wij Christenen, in de eerste plaats. Omdat wij geroepen zijn, als eenige waarachtige waarheid, God bovenal te dienen en te beminnen. Zoolang de aarde draait, zullen wij strijden voor Christus. Omdat wij de „Strijdende Kerk" op aarde zijn. Wie dit niet doet, is geen Christen. Hieruit vloeit voort de naastenliefde. En hierin vooral schieten wij te kort. Wij allen, want geen van ons is het werkelijk ernst, de nooden van anderen te stellen boven eigen nood. Dit doen de Staten onderling niet, nóch zij, die de Staten bevolken. Want de haat en het wantrouwen heerschen, waar liefde en onderling vertrouwen moest zijn Wij spreken van Gods Almacht en vooral van Gods Goedheid, omdat wij die Goedheid verdienen moeten Wij, niet God, dragen schuld aan den waanzin en den overmoed, die de wereld beheerschen, en aan de gevolgen hier van. Wij helpen mede aan de vermateriali- seering der wereld. Wij helpen mede aan de schepping van duivelsche werktuigen, die het menschelijk leven en het menschelijk geluk vernietigen moeten. Wij geven onzen steun aan den oorlog met andere volkeren, om ons met hun goederen te verrijken. Wij bidden zelfs tot God dat Hij ons hierin helpen zal Dit alles is zoo absurd, zoo ongerijmd. Wij leven al zoo vele generaties in den roes der hebzucht, dat wij hierin geen kwaad meer zien. Wij leven rustig voort, totdat het onze beurt is, om onder den voet te worden geloopen. Wij denken niet aan de bittere nooden der millioenen. Wat raakt ons den nood van anderen waar wij zelf overvloed hebben Barbaren zijn wij nog, diep in ons hart. En ons Christendom begrijpen wij niet. Wij begrijpen niet, dat wij hier na 2000 jaar nog aan het begin staan, en dat Christus, nóch Zijn Leer, zullen sterven. Alléén hebben wij deze Leer nog te begrijpen en te onderhouden En naarmate dit besef dieper bij ons wordt, zullen wij, ieder voor zich, ons leven, onze welvaart offeren gaan, voor het heil van den naaste. De tijd telt hier niet. Want wie zal peggen, hoeveel jaren, hoeveel tientallen of honderden jaren nog noodig zullen pijn, alvorens het eindpunt bereikt zal zijn. De stelsels der materie zullen ver dwijnen, de een wat vroeger, de ander wat later. Zij zullen plaats maken voor andere materialistische stelsels. Doch de Goddelijke Zedenwet zal blij ven. En onze Zaligheid zal afhangen van het al- dan niet beoefenen hiervan De R.K. Vredes-actie is een dringende noodzaak en een plicht. Zij staat in het -Ste verband met de Liefde-wet. Zij is v© noodkreet der Pausen der laatste dec "enia, die gehoor en antwoord jiischt Niet alleen in Nederland, doch onder alle volkeren der wereld. Ons Nederlandsche, Volk Is klein, doch hekend, ook bij de grooten der aarde, kunnen, als klein land, een voor- Die steeds terugkeerende hoofdpijn die soms dagen achtereen Uw hersens doorpriemt. Dat gevoel van hopelooze moeheid, van uitputting, de onmogelijk heid om de handen uit de mouwen te steken, al die verschijnselen zijn in negen van de tien gevallen het gevolg /an onzuiver bloed. Er zijn tienduizen den energieke mannen en vrouwen in NTederland, die daar ook eens het slacht offer van warentot zij Kruschen probeerden. Volg hun voorbeeld. Kru- schen's „dagelijksche dosis" zal ook Uw oloed reinigen door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachti ger werking. Frisch bloed zal weer door Uw aderen stroomen en binnen enkele weken bent U een ander mensch, dat gelukkig en opgewekt door het leven gaat. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (41) Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Hoe willen wij een wereld veroveren, als wij ons zelf niet beheerschen? Hoe willen wij een wereld tot Christus brengen, als wij zelf te ver van Hem afstaan? Hoe willen wij een bovennatuurlijke taak volbrengen, als wij zelf zoo men schelijk zijn? Mgr. Dr. G. Lemmens. j'ataal gebrek Aan Marietje was ter voorzichtige in- .eiding van een belangrijke gebeurtenis meegedeeld, dat vader een broertje had jesteld. Er kwam een drieling en Marietje zei direct, toen ze alleen met .ïaar moeder was: Waarom hebt je 'm ian ook niet zelf besteld, moeder? U wéét toch, dat vader stottert! en niet tevergeefs. De moreele gedachte werkt snel, deelt zich spoedig mede aan anderen. Want velen, zoo niet allen, willen den Vrede; den rust der wapenen sn den economischen Vrede. Helpt ons daarom mede, opdat één maal de vurige wensch van Christus' Opperherder moge vervuld worden, dat net imoreele geweld der wapenen ver- zangen worde door de moreele macht van het recht. ZÓÓ WORDE HET WILLEM CRONEMAN. /Wordt vervolgd) Wordt lid of Donateur v. d. R.K. Vredesbond in Nederland", de eenige Bisschoppelijk goedgekeurde Vredesver- seniging in Nederland!! MINIMUM-contributie voor leden f 1,-, voor donateurs f 2.50 per jaar. Aanmelding aan het Actie-Comité v d R.K. Vredesbond in Nederland. Secr.: Tongelereschestr. 133 Eindhoven Bijdragen kunnen worden overge maakt op Girorek. 353408 ten name van den Penningm. v d R.K. Vredesbond in Nederland, Raiffeisenstraat 11, Eind- Id zijn voor velen. Wij zullen dit zijn-wflhoven. li. De landwegen. Wat de landwegen betreft, werd van wege de provincie Zeeland voltooid een gedeelte van den provincialen weg van af Sluis in de richting Zuidzande, een gedeelte van den verbinddingsweg tus- schen IJzendijke en Philippine, terwijl de weg van Axel naar Roode Sluis vol tooid werd. Een gedeelte van den weg van den St. Annapolder naar Terhole werd ver beterd, terwijl verder gereed kwam de traverse door de gemeente Philippine. Voor 1939 staan op het programma, voor wat de secundaire wegen betreft, het maken van een geheel nieuw stuk weg vanaf Nieuwvliet naar het gehucht Potjes, dat in de toekomst aansluiting zal geven naar de richting Sluis, den weg van Biervliet naar den verbindings weg West-Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, en een gedeelte van den weg van den St Annapolder naar Zaamslag-Veer. Mocht ik het vorig jaar in mijn over zicht gewagen, dat de verbetering der verkeersverbindingen eerst volledig zal zijn, wanneer in de nabije toekomst kan begonnen worden aan de verbetering der tertiaire wegen, het is mij een genoegen, thans te kunnen mededeelen, dat in 1939 hiermede een begin zal worden gemaakt. Waarschijnlijk zal daarvoor in de eerste plaats in aan merking komen een gedeelte van den weg van Cadzand naar Cadzand- haven en een gedeelte van den weg Kloosterzande-Kruispolder, terwijl er ook nog verdere plannen voor verbete ring der tertiaire wegen aanhangig zijn, welke evenwel nog in een zoodanig stadium van voorbereiding verkeeren, dat hieromtrent nog geen m^dedeelin- gen kunnen worden gedaan. Verbetering der afwatering. De in 1935 vanwege het waterschap „Hulster- en Axelerambacht" aange vangen werken tot verbetering van den waterafvoer in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werd in het af geloopen jaar oeëindigd. Naar ik verneem, is hierdoor een verlaging van den grondwaterstand /an niet minder dan 70 centimeter be reikt, waardoor, mits de gereed gekomen werken geregeld worden onderhouden, de verwachting gewettigd is, dat het gebied van het waterschap in de toe komst van wateroverlast verlost zal zijn Veerdiensten over de Schelde Met de werken tot het inrichten van een aanloophaven aan den Perkpolder voor den dienst Kruiningen-Perkpolder, ter vervanging van het veer Walsoor- den-Hansweert, werd in den aanvang van dit jaar een begin gemaakt, zoodat hiermede het twistpunt Walsoorden of Perkpolder is opgelost. De zeevaart op het kanaal van Ter Neuzen. Het verkeer op de haven van Ter- neuzen is in vergelijking met het vorig jaar belangrijk achteruit geloopen. Met inbegrip van die voor Sluiskil kwamen binnen 218 zeeschepen, met een inhoud van 272.289 netto reg. tonnen, terwijl 358 zeeschepen met een inhoud van 322.192 netto reg. tonnen uitvoeren. Onder deze schepen zijn begrepen 73 zeeschepen met een inhoud van 96.141 netto reg. tonnen, welke Terneuzen aan deden om te bunkeren. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, was het totaal van het havenverkeer (in- en uitvoer) te Terneuzen (waaronder Sluis kil en Axel) ter zee 516.671, langs de rivieren en kanalen 568.879, totaal 1.085.550 tonnen, welke cijfers over het jaar 1937 resp. waren 622.149 en 686.634 totaal 1.308.783; ook in deze cijfers wordt de teruggang weergegeven. Met bestemming voor Gent werden opgeschut 1865 zeeschepen met een in houd van 1.929.619 netto reg. tonnen, tegen 2240 met 1.887.246 netto reg. tonnen in het jaar tevoren Bestemd voor Sas van Gent kwamen 34 zeeschepen binnen met een inhoud van 30.052 netto reg. tonnen; het jaar tevoren 23 zeeschepen met een inhoud van 22.165 netto reg. tonnen. Het ver keer op Sas van Gent is alzoo niet on belangrijk toegenomen. Tengevolge van een wijziging in de statistische gegevens is het niet meer mogelijk een overzicht te verstrekken van den minderen of meerderen aan voer van verschillende soorten ladingen De binnenvaart. Om te lossen kwamen te Terneuzen binnen 1420 binnenschepen, met een inhoud van 240.222 scheepstonnen (het jaar tevoren 1721 met 349.328 scheeps tonnen), terwijl met lading vertrokken 2498 binnenschepen, metende 371.693 scheepstonnen (in 1937 2783 met een inhoud van 472.449 scheepstonnen). Er valt dus zoowel in aan- als afvoer, een teruggang te constateeren. Lager was de aanvoer van stuk goederen, gemengde ladingen, steen kolen, hout, kalk, cement enz., natuur steensoorten, aardappelen, peulvruch ten, granen en zaden, licht ontvlam bare stoffen, water, ijzer en erts, veld vruchten; hooger die van gebakken steensoorten, meststoffen. De afvoer van stukgoederen, ge mengde ladingen, hout, kalk, cement enz., natuursteensoorten, beetwortelen, peulvruchten, granen en zaden, ijzer en erts, pijpaarde en veldvruchten, was lager; hooger was die van gebakken steensoorten, meststoffen, aardappelen, zout. Aan de Axelsche Sassing kwamen bin nen 703 schepen, metende 85.577 scheepstonnen, en vertrokken 700 sche pen, met een inhoud van 84.936 scheeps tonnen (het jaar tevoren resp. 631 in houdende 84.217 scheepstonnen aange komen, en 663 metende 84.453 scheeps tonnen vertrokken). Zoowel in het aantal schepen als in de aangevoerde en afgevoerde ladingen was een geringe vooruitgang te consta teeren. Gestegen was de aanvoer van kunstmest, vlas, bouwmaterialen, grind; lager die van aardappelen, kratten, graan, steen, stukgoed en zand. Hooger was de afvoer van aardappelen, vlas, steen, stukgoed; lager die van graan, steen, stukgoed, grind en beetwortelen. (Wordt vervolgd). Het Congres 1939. Het Congres 1939 van de Ned. R.K. Middenstandsbond zal wordlen gehou den op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Aug. a.s. te Arnhem in Musis Sacrum Op het Congres zal een drietal onder werpen aan de orde worden gesteld, na melijk de inschakeling van de zelfstan digen in de sociale verzekering; het concentratieverschijnsel in industrie en handel in het bijzonder in verband met de positie van het zelfstandig klein bedrijf; en de betekenis van de katho lieke gemeenschapsgedachte in de mo derne tijd. Over het vraagstuk van de positie der zelfstandigen ten aanzien van de sociale verzekering zal een prae-advies worden geschreven door Dr. F. v. d. Ven, lector in de sociale wetgeving aan de Katho lieke Handelshogeschool te Tilburg Over de betekenis van de katholieke gemeenschapsgedachte in de moderne tijd zal worden geprae-advlseerd door Dr H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genewfal Omtrent de wijze, waarop het vraag stuk van het concentratie verschijnsel in de industrie ten congresse zal worden behandeld, hoopt het bestiiur van de Ned. R.K. Middenstandsbond spoedigst nadere mededelingen te kunnen doen Wat eten we el&en dag? ZONDAG Bouillonsoep, kalfnierstuk, peulen, aard appelen, chocoladevla MAANDAG Ragout, rijstrand, gestoofde tomaten, wentelteefjes. DINSDAG. Gehakt, gestoofde asperges, aardap pelen, citroenvla WOENSDAG Rollade, andijvie, aardappelen, fruit DONDERDAG Koud vleesch, postelein, aardappelen, griesmeelpap met rhabarber VRIJDAG Koninginnesoep, kaasballetjes, spina zie, aardappelen 2.ATEKDAU Varkenslappen, stoofsla, aardappelen, rij sten brij Ragout 3uu G. gekookt kalfspoulet, 4 d.L. uielK, 30 G. tarwebloem, 50 G. boter, 1 uitje, peper, zout, stukje laurierblad, 2 «neelepels citroensap, 2 theelepels Mag ers Aroma, 1 ei Laat de kruiden zachtjes in de melk «rekken, zeel' daarna de vloeistof. Ver- vvarm roerende boter en bloem tot een giadde massa, voeg daarbij langzaam, steeds roerende de vloeistof. Laat de saus nog even doorkoken. Snijd het poulet in nette stukjes, druppel er het citroensap op, laat het vleesch in het sausje warm worden en doe er voor het opdienen de Maggi's Aroma bij. Kaasballetjes 250 G. (i/2 pond) jonge kaas, 1 ei, 1 Klein uitje, 1 lepel gehakte peterselie, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, 2 a 3 Koude aardappelen, l snee oud brood zonder korst (te zamen ongeveer 200 G.) peper, zout en nootmuskaat naar smaak, ooter of slaolie i Druk het in wat melk geweekte brood .net een vork fijn, evenals de aardap pelen, snipper het uitje heel fijn, maal jf rasp de kaas, klop het ei en vermeng au alle ingrediënten goed. Vorm hiervan kleine balletjes en bak ieze in het vet aan alle zijden licht- oruin. Dien ze zoo warm mogelijk op. Iets over strijken. We lezen in een aandleiding voor de dames, dat vóór iet strijken een weinig zout bij de stijf sel gedaan kan worden om het plakken «an de strijkbout te voorkomen. Er noet vooral ook voor gezorgd worden, -tat de stijfsel niet te dik mag zijn. Ge steven stukken moeten heel goed uitge slagen worden en beslist glad opgehan gen. Ze moeten altijd heelemaal droog (jn vóór ze afgenomen worden en noeten vóór het strijken of mangelen, odijkmatig ingevocht worden en eenige iren opgerold blijven liggen. Naar aanleiding van deze wenken ver- .oekt de fabrikant van de nieuwe mo- lerne Edelstijfsel „Crackfree" ons de lames er op te willen attendeeren, dat ieze stijfsel na de bereiding zoo dun is ils water, waardoor de behandeling der vasch veel eenvoudiger wordt, terwijl le resultaten prachtig zijn. Er wordt ge- egeld door den fabrikant van Crakfree n dit blad geadverteerd en we verwijzen oor de bijzonderheden naar de adver tentie in dit nummer. (30) VDVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1