Waarom R. K. VredesaGtie? Wenken voor de zuinige huisvrouw No 4250 Vrijdag 2 Jum 1939 54ste Jaarnang Nieuwsblad voor Oost Zoauwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Voorde Vrouwen i' Als U doodmoe naar bed gaat. 3n doodmoe opstaat.... Kamar van Koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen (Wordt vervolgd). DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abÓnneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 III. De wereld, die God vergeet! Arabië en Abessynië. Niet de naastenliefdede mate- riëele Statenbelangen regeeren de wereld. Ibn Saoud de Wahhabiet de sou- vereine heerscher van Arabië, heeft tot 1934 een machtigen vijand: de Imas Jahja van Yemen, het hoofd der Seï- dieten. Ibn Saoud heeft ook een politieken vriend Engeland die in het land der Arabieren en ook in Yemen zijn be langen heeft. Aan de oevers der Roode Zee wordt in dat jaar 1934 een gebeurtenis voor bereid, welker gevolgen wij thans nog niet kennen. De Wahhabieten zijn een rusteloos volk, slechts in toom te houden door hen te laten vechten en plunderen. En Ibn Saoud moet onmiddellijk een uit laat hebben voor den ijver zijner Wahhabieten. Die uitlaat is Yemen. Ook hierin vindt hij steun in Engeland. En hier valt eenig licht op het aarzelen van Enge land bij het toepassen der sancties in den Italiaansqh-Abessynischen oorlog, waaraan Italië in groote mate de over winning te danken had. Zonder dat de wereld er iets van ver moedde, was een gewichtige ruil tot stand gekomen Italië, dat langen tijd Zuid-Arabië als zijn invloeds-zöne had beschouwd natuurlijk zeer tot misnoegen van Lon den bood Engeland aan, zich uit Yemen terug te trekken, wanneer men het de vrije hand wilde laten aan den anderen oever van de Roode Zee, in Abessynië, het achterland van zijn kolonie Erythrea, Londen aarzelde, wam, sedert dertig jaar begeerde het Ethiopië voor zich zelf. Maar toen kwam de strijd tusschen Lancashire en Osaka. Voor het eerst in de geschiedenis werd Enge- land's katoenindustrie op de tweede plaats teruggedrongen. Japan over vleugelde ze in 1933; veroverde bijna alle markten, en dreigde, zich thans ook nog in Abessynië te zullen nestelen, in het bronnéngebied van den Blauwen Nijl, dat Engeland's katoenplantages in Egypte en den Soudan bevrucht. Japan moest van Abessynië verwij derd worden gehouden, zelfs al zou Italië met den buit gaan strijken. En zoo kreeg Italië dat immers zonder En geland, dat het Suez-kanaal beheerscht, in Oost-Afrika niets kon ondernemen de vrije hand in Ethiopië. Dat was begin 1934. En terwijl Rome zich ook van Frankrijk's instemming verzekerde, en zich voorbereidde op den veldtocht, werd het ruilgebied Yemen onmiddellijk geïncasseerd. Men liet den man, die de Engelsche belangen in Arabië behartigdeAb- doel Asis Ibn Saoud weten, dat men een opmarsch naar het Zuiden niet ongaar ne zou zien, en dat hij Rome niet be hoefde te vreezen. Dat de weg vrij was. En zóó ontbrandde in April 1934 de strijd tusschen de Wahhabieten en Yemen, tusschep de arme stammen van midden-Arabië en het rijkste, vrucht baarste gebied van het schier-eiland; tusschen de stiefkinderen der natuur en haar gunstelingen. In welk verband deze strijd stond tot het Italiaansch-Abessynisch conflict, be greep de wereld eerst ruim een jaar later. 'WILLEM CRONEMAN. 'Wordt vervolgd) 's Avonds uitgeput naar bed met een hoofd zoo zwaar als lood's morgens geradbraakt met bonzende hoofdpijn, gruwend van 't werk, dat wacht. Dat alles wijst op overmoeidheid door on zuiver bloed.Doe wat tienduizenden mannen en vrouwen deden, die zich eens even ellendig voelden als U. Neem Kruschen Salts. Het zal ook U helpen. Kruschen Salts spoort lever, nieren en .ngewanden aan tot krachtiger werking. Rein, gezond bloed zal weer door Uw aderen stroomen. Voor het heerlijke ge voel van terugkeerende gezondheid en energie zult ge Kruschen Uw leven lang dankbaar blijven. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (38) Wordt lid of Donateur v. d. R.K. Vredesbond in Nederland", de eenige Bisschoppelijk goedgekeurde Vredesver- eeniging in Nederland!! MINIMUM-contributie voor leden f 1,-, >or donateurs f 2.50 per jaar. \anmelding aan het Actie-Comité v d I. Aan de rede, uitgesproken door den Voorzitter, in de openbare vergadering Jer Kamer, op 20 Mei 1939, ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar was, zooals uit de itatistische gegevens blijken zal, voor de werkzaamheden der Kamer een druk jaar. Voor verschillende maatregelen, die door de Regeering zijn genomen in /erband met de crisis, wordt bij de uit voering de tusschenkomst der Kamers ngeroepen, terwijl dit ook in toenemen de mate het geval is voor de uitvoering /an wetten op het gebied van ordening n het bedrijfsleven. Een eervolle taak, Je Kamers gaarne verrichten, doch die /an hen, die met de uitvoering worden jelast, een bijzonder beleid en doorzicht /ereischen. Voor wat betreft een overzicht van aen economischen toestand van ons ge vest over het afgeloopen jaar, doet het nij leed, dat dit niet gunstiger kan .uiden dan dat van voorgaande jaren, jver de geheele linie was geen sprake /an eenige opleving en moet, blijkens ie ingekomen rapporten, gewaagd worden van een bestendiging van den gedrukten toestand die hier ook in de /orige jaren heerschte. Wij zijn voor onzen handel en in dustrie in vele gevallen afhankelijk van net buitenland, en de maatregelen der jns omringende volken of liever van die xanden waarheen in gewone tijden onze export zich richtte, belemmeren ons, jndanks alle conferenties ter zake, steeds meer en meer. Elke natie blijkt in dit opzicht met moeilijkheden te moeten worstelen en de onderhande lingen worden een kwestie van loven en bieden. Tegenover hetgeen verkregen wordt, moeten ook prestaties worden ge steld, netgeen, naar te begrijpen is, zeer groote moeilijkheden oplevert om be paalde voordeelen te verwerven Gewestelijk oefent ook de steeds da lende koopkracht van een groot deel der bevolking een ongustigen invloed uit, die zich meer en meer doet ge voelen, terwijl het verschiet nog niet gunstig is. Werkloosheid. De werkloosheid was, wanneer daar voor als basis wordt aangenomen de in schrijvingen bij de arbeidsbeurs, lager dan in 1935. Bezien we de cijfers over de verschillende maanden in vergelij king met die over 1935 dan zijn deze zoowel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, als voor Terneuzen in het algemeen lager. Het aantal ingeschreven werkloozen in den landbouw was in de jaren 1937 en 1938 ongeveer gelijk. Bevolking. Moest ik het vorige jaar er op wijzen, nee geoooreeoverscnot der bevolking van £eeuiwscn-|Vlaanderen geen vol doende equivalent bood om het be- oiKmgscijier op peil te houden, de af name der bevoiKing zette ook in 193b weer voort. Het cijfer der inwoners daal ae van 84.U93 tot 84.022, dus met 71. Er esciguen zich in de gemeenten in het 6eoieo der Kamer 3510 personen, ter wijl 434y personen naar elders vertrok ken. Het aantal overledenen bedroeg mi, het aantal geboorten 1493. Het jaar oevoren was het cijfer der geboorten iH2, dat der overledenen 767, dat der vestigingen 3730 en der verhuizingen 1561. In 17 gemeenten daalde het be volkingscijfer, in 15 gemeenten nam het toe. Slechts in 3 gemeenten (vorig jaar 4) nam het bevolkingscijfer met meer dan 30 toe; nl. in de gemeenten Sluis, Terneuzen en Westdorpe. De kleinste gemeente, nl. Overslag, welks inwoner aantal ten vorigen jare tot boven de 300, nl. 301 was gestegen, daalde weer met 3 tot 298. dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (10) R.K. Vredesbond in Nederland. Secr.: Tongelereschestr. 133 Eindhoven Bijdragen kunnen worden overge maakt op Girorek. 353408 ten name van den Penningm. v d R.K. Vredesbond in Nederland, Raiffeisenstraat 11, Eind hoven» Sluisbouw te Terneuzen. Een vraagstuk, dat nog steeds in het zelfde stadium verkeert, is dat der ver betering van het kanaal Terneuzen- Gent op het Nederlandsche gedeelte, en daarmede gepaard gaanden bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen, waar mede ook verband houdt de positie van ae haven van Terneuzen ten opzichte van de speciale tarieven op de Belgische spoorwegen. Af en toe duiken berichten op, dat pogingen worden aangewend om deze kwestie tot een oplossing te bréngen, doch dat een oplossing aanstaande is, laat zich nog niet voorzien. Wel zijn er teekenen die er naar wij zen, dat dé thans aan het bewind zijnde Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken er naar wil streven een oplossing te verkrijgen van de nog aanhangige geschillen tusschen Nederland en België, inzake herziening van het Verdrag van 1839, en zal onge twijfeld ook de bovengenoemde kwestie aan de orde komen. De spoorwegen. Meende ik het vorig jaar te kunnen gewagen van een oplossing van de moei lijkheden die zich voordeden met be trekking tot de exploitatie van de maat schappij Mechelen-Terneuzen, nader moest ik vernemen, dat dit nog niet tot een oplossing is gekomen, en nog steeds in een stadium van onderhandelingen verkeert. De havenuitbreiding te Terneuzen De nieuwe kanaalhaven in den Ze- venaarpolder werd in het afgeloopen jaar voltooid. Het blijft echter een leemte, dat daar de outillage met kra nen voor overslag van goederen ont breekt. Besprekingen, die daaromtrent zijn gevoerd tusschen de autoriteiten van den Rijkswaterstaat, het gemeente bestuur en belanghebbenden, hebben tot nu toe nog niet tot het resultaat gèleid, dat er eenig uitzicht bestaat, dat daarin zal worden voorzien, ofschoon dit voor een gebruik der nieuwe haven onmisbaar moet worden geacht. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Zomersoep, biefstuk, gebakken aard appelen, sla, chocoladepudding met schuimsaus MAANDAG Gevulde slakropjes, aardappelen, wen telteefjes met rhabarber DINSDAG. Roastbeef, gestoofde komkommer, aardappelen, fruit. WOENSDAG Koud vleesch, macaroni met kaas, to rna tensla, flensjes DONDERDAG Gebakken kalfslever, bloemkool, aard appelen, watergruwel VRIJ DAG Windsorsoep, gebakken schol, wortel tjes, aardappelen ZATERDAG Kalfslappen, peulen, aardappelen, fruit. Zomersoep 2 tabletten Maggi's Aspergesoep, 1 L. Kokend water, 5 worteltjes, een paar takjes peterselie, een plukje kervel, 1 zomeruitje, een paar peulen, een handje spinazie, 20 G. Boter Maak de groenten schoon, snijd alles ïijn en smoor de groenten een kwartier tje in de boter. Wrijf intusschen de soep tabletten fijn, meng ze aan met wat Koud water tot een dunne, gladde brij, voeg deze daarna bij de groenten en iaat het mengsel weer aan de kook Komen, voeg er daarna onder voort durend roeren de rest van het water bij en laat de soep een half uurtje op een neel klein vuurtje koken. Desgewenscht Kan men in de soepterrine voor het óp- doen nog een ei met wat melk geklopt doorroeren Gevulde slakropjes 8 kropjes sla (ongeveer 2.y2 pond), 300 G. gehakt (half varkens- half runder gehakt), peper, zout, nootmuskaat naar smaak. 1 flinke snee brood zonder korst, 2 dL. water met 1 Maggi's bouillon- olokje, 40 G. boter (ongeveer 2 afge streken eetlepels), beschuitkruim. Maak de kropjes goed schoon, wasch ze en laat ze met het aanhangende wa ter met wat zout even flink doorkoken (5 minuten). Laat ze op een vergiet uit lekken, neem daarna de kropjes een voor een uit het vergiet en schik ze in een vuurvasten schotel. Tijdens het koken van de groente werd het gehakt met het geweekte brood de kruiden en het zout vermengd en in een klein pannetje onder voortdurend roeren een paar minuten gekookt. Dit mengsel verdeelt men nu over de sla kropjes, haalt de kropjes wat uit elkaar en vul ze met het gehakt. Leg de blaad jes er zooveel mogelijk weer overheen, zoodat de kropjes weer in hun model komen. Giet er daarna de bouillon over, verdeel de boter er in kleine klontjes op, nadat de oppervlakte van boven met beschuitkruim bedekt werd. Laat het schoteltje in den oven een minuut of 20 stoven, zoodat de slakropjes geheel gaar zijn. ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCH! KOERIER", het blad, dat zoowel vooi den zakenm'ui als voor het publiek be lang heeft. Kook U ook al geregeld stampot? Zo gauw U kunt moet U weer veel spinazie, sla, andijvie e.d. groenten gaan gebrui ken. U weet, dat vooral de kinderen ze na de lange wintermaanden weer hard 'nodig hebben. Heeft U ook rabarber in de tuin? Misschien vindt U hem te duur aan suiker. Suiker kunt U uit sparen voor een gedeelte als U de ra barber opzet met wat water en het moes later bindt met aardappelmeel. Ook kunt U zodra de rabarber kookt een mespunt zuiveringszout toevoegen. Hierdoor wordt het zuur gebonden. Ook scheelt het als U de suiker pas toevoegt als de rabarber al is afgekoeld. Geeft U hem de kinderen ook wel eens zo op de ooterham gesmeerd? Het is nog lekker der dan jam en de boterham glijdt eens zo goed naar binnen. Kookt U wel eens rabarberstamppot? Probeert U het eens als volgt: Zet on geveer 1 kg aardappels op met een oodempje water. Leg hierop de stukjes rabarber zodra de aardappels flink doorkoken. U heeft ongeveer 1 kg ra- oarber nodig. Giet er, zodra alles gaar is, een flinke scheut melk door en als U het heeft wat vleesjus; voeg een paar iepels suiker toe en zout naar smaak en maak de stamppot af met wat vet ofwel vet en een klontje boter. Als nagerecht is rijst met rabarber erg voedzaam en toch goedkoop, terwijl net bovendien erg smakelijk is. Voor 4 personen neemt U: 2 kommetjes rijst. U wast de rijst goed in koud water en brengt ze met ruim 4 kopjes water aan de kook en een paar Korreltjes zout om de flauwe smaak weg te nemen. Was 2 stevige stengels rabarber en snijdt ze in stukjes. Deze worden bovenop de rijst gelegd zonder er in te roeren. Laat alles zachtjes nog een kwartier koken en roer er met een bouten lepel voorzichtig de suiker door, zodat de korrels niet te veel stuk ge drukt worden. Denkt U er ook aan om elke drie weken een klein beetje slazaad uit te strooien? U heeft dan altijd malse sla. Als de vatenkwast versleten is moet U eens het volgende proberen: Haak van katoenen garen no 8 een koord van ruim i/2 meter lang van hele losse steken (kettingsteek). Hierop een toer gaatjes van een stokje, een losse, een stokje, een losse, enz. Hierop de laatste toer: een vaste, 40 losse, een vaste, 40 losse, enz. Wil men een grote vatenkwast heb ben, dan neemt men om te beginnen een meter kettingsteek, en haakt bij Üe iaatste toer 50 a 60 steken tussen de vaste. Met zo'n kwast kunt U het afwas- water altijd kokend heet nemen. Wees zuinig op het afwasmateriaal door pan nen, die in het vuur hebben gestaan, eerst af te wrijven met een krant. Als er iets is aangebrand of aangezet ga dan niet in de pan krabben en schuren, maar week het korstje in sodawater, waarmee U de pan het beste achter op de kachel kunt zetten. Dit is beter voor de pannen en bespaart U werk en tijd. STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE. Twijfelachtig genoegen In een enthousiaste speech zei de voorzitter van een vereeniging: „In de meeste vereenigingen is het zoo gesteld, dat de ééne helft van de leden het werk doet en de andere helft niets. Het doet me genoegen te kunnen constateeren, dat in deze vereeniging het omgekeerde het eeva.1 is"

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1