No 4249 Vrijdag 29 Mei 1939 S4eio Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeauwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Waarom R. K. Vredesactie? Voordo Vrouwen Wenken voor de zuinige huisvrouw R.-K. Huishoudschool „St. Martha'' te Hulst. DÊZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 II. De wereld, die God vergeet! RuslandSiberië. Het land van den „Heilstaat" zonder God. In Siberië leeft een volk van 65 mil- lioen menschen, bedreigd door den hon gerdood, en vertrouwd geraakt met de gedachte, dat alleen oorlog of revolutie een heilzame verandering kan brengen. DIT zegt de Engelsche socialist Russell: „In Rusland is alléén sprake van technischen vooruitgang". Maar wat heeft men aan die wetenschappelijke vordering, als hun eenig resultaat be staat in een wilden wedloop der tech niek, die millioenen menschen ver zwelgt? Zoo'n toestand verdient aller minst lauwerkransen, en die hoogop- gevoerde productie geen aanmoediging. DE MENSCHHEID HEEFT RU S i. NOODIG, LICHAMELIJKE EN ZIELE- RUST! De machine heeft Siberië herschapen tot het middelpunt van Azië's nijver heid. De Oeral-Kusnetzk-Unie, een lana van ijzer en staal, het hartje van Siberie Hier zijn 11.700 buitenlandsche des kundigen, meestal Duitschers en Ameri kanen. Daar zijn plannen ontworpen voor super-Amerikaansche fabrieken, en installaties gemaakt, zooals nóch Pittsburg, nóch het Roergebied, nóch Lotharingen of Opper-Silezië die be zitten Paleizen voor machines. Voor den mensch geen zak cement, geen plank oi dakpan. Voor de arbeiders tenten, ellen dige hutten of grotholen. 70 der be volking van Magnitogorsk het cen trum der staalproductie, woont in leemen hutten. En daar heerscht, ge durende 8 maanden van het jaar, een koude van 50 graden onder nul. MachinesmachinesEn de menschen tellen er niet. Er is gebrek aan levensmiddelen, aan kleeding en brandstof. De menschen worden er af gebeuld. Maar men neemt met verba zing waar, hoe snel in dit land fabrie ken en hoogovens gebouwd worden. Het Christendom is daar uitgeroeid; van naastenliefde is er geen sprake meer De wereld, die God vergeet! Japan. Vijf en tachtig jaar geleden sommeer de Amerika, gevolgd door Engeland, Frankrijk en Rusland, Japan, zijn ha vens open te stellen. Japan, dat sedert de 17e eeuw hermetisch gesloten was voor de penetratie van het blanke ras. Japan, dat een afgezonderd. Aziatisch en sober leven leidde, werd door de oorlogsschepen van genoemde staten gedwongen, zich te gaan industrialisee- ren, kanonnen en slagschepen te koopen van de „beschaafde" volken. Japan deed het, en wij, die zoo vaak hoorden waarschuwen tegen het „gele gevaar" weten, dat dit gevaar reeds lang de Westersche landen is binnengedron gen. Dat Japan de wereldmarkt over stroomt en geleidelijk de fabrieken ont volkt van Engeland, Frankrijk, Amerika en Nederland. Engeland, Frankrijk en later ook Duitschland en Italië, sluiten vriend schapsverdragen met Japan. Waarom? Omdat men de Japanners waardeert als een schrander wereldvolk, hetgeen zij inderdaad zijn, óf omdat'men bang is voor de Japansche overheersching? Japan, sedert 1854 uitgegroeid van een volk van 26 millioen zielen tot een van 90 millioen. Een eilandrijk van 652.901 KM2 met slechts 17% vrucht- ba~ y.odem, waarop ruim 90 millioen iicnschen moeten leven. Een uiterst wober bestaan, met een gemiddeld loon pér dag en per arbeider van 1.6 yen. Een volk, dat, wil het niet verhonge ren, een expansie naar buiten MOET hebben Dit land voert zijn industrie op met in voor ons, Westerlingen, ongekende lergie. Dit is het verplicht, het is een (Ingezonden mededeeling) Haar handen stijf van rheumatische P'j"- Zijn nu echter weer normaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumatische pijnen lijdt, er is altijd hoop voor U als U regelmatig Kruschen gebruikt: „Ongeveer 2 jaar geleden ging ik bijna nooit uit, want loopen was mij te pijn lijk. Ik probeerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschen, dat ik het nog één keer wilde probeeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voelde, maur ik hield vol en sindsdien voel ik mij uit stekend en gebruik nooit meer een stok. Mijn handen waren stijf, maar zij zijn nu weer normaal". Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, door dat opgehoopte afvalstoffen, waaronder urinezuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ernstig verontreinigen. De ses zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen volkomen langs de natuur- ijke kanalen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, waar door Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen langzamerhand zullen vermin deren, om tenslotte geheel te verdwijnen Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (36) levenskwestie. Want zoowel Amerika als Engeland hebben dit land belet, zich te Koloniseeren op de Philipijnen en in Australië. Australië, een land, 3 maal zoo groot als Frankrijk, met een vrucht- oaar klimaat, rijk aan ertsen en alles, wat een millioenen volk voor zijn levens onderhoud noodig heeft, doch bevolkt met nog niet 8 millioen menschen. Ik weet niet, welke de beletselen zijn, om dit volk van het „gele ras", aan be- noorlijke levensvoorwaarden te helpen. Wél weet ik, dat ééns door Japan met geweld zal worden genomen, wat men het thans onthoudt, en dat dit dan een natuurlijke zaak zal zijn van lijfsbehoud De schuld is dan te zoeken bij DIE landen, die blind zijn geweest voor de toekomst, en uit vermeend eigen belang en gebrek aan naastenliefde, onver schillig bleven voor de natuurlijke en uiterst dringende nooden van een mll- lioenen-volk. WILLEM CRONEMAN. 'Wordt vervolgd) Wordt lid of Donateur v. d. R.K. Vredesbond in Nederland", de eenige Bisschoppelijk goedgekeurde Vredesver- eeniging in Nederland!! MINIMUM-contributie voor leden f 1,-, voor donateurs f 2.50 per jaar. Aanmelding aan het Actie-Comité v d R.K. Vredesbond in Nederland. Secr.: Tongelereschestr. 133 Eindhoven Bijdragen kunnen worden overge maakt op Girorek. 353408 ten name van den Penningm. v d R.K. Vredesbond in Nederland, Raiffeisenstraat 11, Eind hoven. De kleine psycholoog Een geestelijke op een plattelands plaatsje was bezig een klimroos op te binden. Toen hij een aanvang maakte om de krammetjes met een grooten hamer in de schutting te slaan, bleef een kleine jongen aandachtig toezien. Wel, zei de geestelijke na eenigen tijd, sta jij er zoo de kunst van af te kijken? Nee, zei het jongetje, ik sta te wach ten wat u zegt als u zich op uw vingers slaat. tjUv .;v - Geen bewijs Rechter: Maar man, hög kun je nu nog volhouden, dat je onschuldig bent?! Zes getuigen zeggen, dat ze je die kip hebben zien stelen! Beklaagde: ^Edelachtbare, wat bewijst dat? Ik zou wel duizend getui gen kunneh' ahnwijzen, die het niet heb ben gezien! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Aspergesoep, varkensfricandeau, wor teltjes, aardappelen, vruchtensla MAANDAG Koud vleesch, RIJSTSCHOTEL, ge stoofde tomaten, broodschoteltje DINSDAG. Gebakken worstjes, bloemkool, aard appelen, rhabarber-vla WOENSDAG Bloemkoolsoep, gehakt, peulen, aard appelen. DONDERDAG Koud vleesch, MOSTERDSAUS, andij vie, aardappelen, fruit VRIJDAG Koninginnesoep, gekookte eieren, spi nazie, aardappelen ZATERDAG Osselappen, gestoofde zomeruitjes, aardappelen. Rijstschotel 300 G. (3 gewone theekopjes) rijst, 250 G. (V2 pond) uien, l/2 L. kokend water met wat zout, 40 G. (4 afgestreken eet lepels) bloem, 80 G. (4 afgestreken eet lepels) boter, 4 hardgekookte eieren, */2 afgestreken eetlepel kerry, 2 theelepel tjes Maggi's Aroma Kook de rijst op de gewone wijze gaar, maar zorg, dat ze niet pappig wordt. Fruit intusschen met de helft van de boter de fijngesnipperde uien lichtbruin; maak dan de kerrysaus klaar, door roe rende de bloem met de overgehouden boter al roerende te verwarmen, voeg er ook de kerry bij; giet bij dit mengsel langzamerhand en steeds roerende het kokende water met wat zout, laat de saus even doorkoken tot ze goed ge bonden is. Roer daarna de goed droog gekookte rijst door de saus, maak het mengsel op smaak af met nog wat zout en voeg er de Maggi's Aroma bij; breng het over in een dekschaal, leg er een rand van de gefruite uien omheen, en garneer het gerecht verder met de in vierde partjes gesneden harde eieren Mosterdsaus 1 Maggi's Justablet, 6 dL. water, 50 G. boter, 2 eetlepels aangemaakte mosterd, 1 uitje Fruit het uitje in de helft van de boter goudbruin, voeg er daarna de rest van de boter aan toe. Roer het justablet aan tot een glad papje. Neem het pan netje boter van het vuur en roer er het aangemengde justablet bij, daarna de rest van het water. Laat de saus een minuut of tien dicht gedekt heel zacht jes koken. Roer er van het vuur af de mosterd door Als wij in het voorjaar het winter- goed gaan opbergen moet dit zo ge beuren, dat de mot geen kans krijgt om er iets aan te bederven. Op de eerste plaats moet alle wintergoed eerst zijn schoongemaakt. Men heeft dan veel minder last van de mot. Dit geldt op de eerste plaats voor wollen goed, maar bovendien ook voor bont. Wanneer U een los bont heeft of een bontkraag op Uw mantel, maak deze dan eerst schoon Meestal is het na een hele winter te zijn gedragen wel de moeite waard. U krijgt het bont goed schoon door het te wrij ven met warme zemelen. Zet hiervoor wat zemelen in een bakje in de oven of op de kachel en laat ze goed warm worden. Leg het bont op een groot papier op tafel en ga het flink wrijven met de warme zemelen. Vernieuw de zemelen zo nodig nog een keer. Het beste gaat het, als U met de vingers flink wrijft tot op de huid. Klop dan de zemelen eruit en borstel even na met een zachte borstel. Als het bont erg lang gedragen is krijgt men een beter resultaat als er een scheut benzine door de zemelen wordt gedaan. Wrijf dan zo lang tot de zemelen weer droog zijn. Dragen de kinderen nog van die mooie wit gekrulde bontjes voor de Zondag? Die laten zich zo fijn opknappen met een heet mengseltje van bloem en zout. Als aan de onderkant de voering ook vuil is, haalt U er deze eerst af om ze in zeepsop uit te wassen. Het bontje legt U op een krant op tafel en wrijft het flink uit met het mengsel. U zult eens zien wat het er van opknapt en de krulletjes komen er ook weer goed in Wel moet U na de behandeling flink tegen de achterkant kloppen om de restjes te verwijderen. Naai de schoone voering er weer tegenaan. Wikkel bont altijd flink in kranten en leg het in een doos die goed gesloten kan worden. U zult ondervinden, dat goed onder houden bont lang meegaat Is de kraag van een mantel, jas of pak erg vuil zodat hij met borstelen al leen niet schoon gaat, hang hem dan niet zo weg, maar borstel hem eens flink met water met een scheut ammo niak en daarna met schoon water. Op deze manier kunt U ook een heel pak opknappen. DE EERSTE TENTOONSTELLING 't Is nog geen jaar geleden, dat wij in dit blad een uitvoerig verslag publi ceerden van de opening der R.K. Huis houdschool St. Martha te Hulst. Bij die gelegenheid werden zeer waardeerende woorden gesproken o.a. door den Com missaris der Koningin, die in hoogst eigen persoon die plechtigheid wilde ver richten. Dat de destijds geuite ver wachtingen niet beschaamd zijn, bewees wel overduidelijk de Zondag jl. geopende tentoonstelling van werk der leerlingen, die de tastbare resultaten bracht, welke in den korten tijd van het bestaan dezer school reeds zijn bereikt. Terecht wees de Hoogeerw heei P. Rops, deken van Hulst, danook in zijn openingswoord, den bij de openings plechtigheid uitgenoodigden dames en heeren (waaronder de Zeereerw. heer Rector Brouwers, de Eerw. Overste en Zusters van het pensionaat „St Joseph", de Edelachtb. Heeren B. Truffino en Mr F. J. Schlüter, resp. burgem. van Hulst en Graauw en Langen- dam met hunne dames als mede verschillende notabelen uit Hulst) op de degelijkheid van het hier gegeven onderwijs, dat in een streekbehoefte voorziet, den wensch uitende, dat de school steeds meer belangstelling zou mogen trekken in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, wat zij ten volle verdient. De directrice der school, Soeui Leonide, heeft daarop uitvoerige bij zonderheden medegedeeld over de tal rijke kundigheden, die hier dit zij met bijzondere nadruk vermeld op uiterst weinig kostbare wijze kunnen worden verworven. Gezien het groote practische nut vooi onze vrouwelijke jeugd en het feit, dat naar wij meenen, over het algemeen nog veel te weinig ouders weten, wat hur dochters door deze school geboden wordt, meenen wij goed te doen, deze bij zonderheden hier nog eens in extensc weer te geven. Het doel van de school is: 1) Meisjes op te leiden voor de taak van husvrouw en voor beroepen van vrouwenarbeid, waardoor ze in eigen levensonderhoud kunnen voorzien. 2) Meisjes en vrouwen door korte cur sussen enige bedrevenheid bij te bren gen in de verschillende vakken van vrouwenarbeid. OPLEIDINGEN. Voorbereidende Opleiding. De voorwaarden voor toelating hier voor zijn: Leeftijd tenminste 12 jaar en 8 maanden indien 6 leerjaren der lager* school doorlopen zijn; tenminste 12 jaar indien met goed gevolg 7 leerjaren der lagere school zijn doorlopen. Opleidingsduur: 2 jaar. Aanvang: 1 September. Schoolgeld: Progressieve regeling naar gezinsinkomen. De Leervakken dezer opleiding zijn: lingerie- en costuumnaaien, knippen, verstellen, breien, stoppen, mazen, ko- xen, wasbehandeling, huishoudkunde en algemeen vormend onderwijs. Getugschrift: Aan h;*,ar, die deze op leiding met goed gevolg doorlopen heb- oen, wordt een getuigschrift uitgereikt. Opleiding tot naaister. Voorwaarden tot toelating: Bezit van een getuigschrift van de voorbereidende opleiding. Opleidingsduur: 2 jaar. Aanvang: 1 September Sehoolgeld: 150 van het schoolgeld voor de primaire opleiding. De leervakken dezer opleiding zijn: lingerie- en Costuumnaaien en knippen, rekenen, stofversieren, wasbehandeling, warenkennis, en eenvoudige administra tie. Getuigschrift: Aan haar, die deze op leiding met goed gevolg doorlopen heb ben, wordt het getuigschrift „Naaister" uitgereikt. Middagcursus van ongeveer 20 uur per week. Leeftijd: Minstens 16 jaar. Opleidingsduur: 2 jaar. Aanvang: 1 September Schoolgeld: progressieve regeling naar gezinsinkomen. De Leervakken zijn als voor primaire opleiding, doch zonder algemeen vor mend onderwijs. Getuigschrift: Aan haar, die deze op leiding goed hebben doorlopen, wordt een getuigschrift uitgereikt. Driejarige Avondopleiding Voorwaarde voor toelating: 1) Het met goed gevolg doorlopen nebben van de lagere school 2) Het niet volgen van een dagschool voor algemeen vormendonderwijs of een dagnij verheidsschool. Opleidingsduur: 3 jaar. Van 1 Sep- oember tot 1 Juli 6 uur per week. Schoolgeld: progressieve regeling vol gens gezinsinkomen. De leervakken dezer opleiding zijn: Koken, wasbehandeling, huishoudkunde, lingerie- en costuumnaaien en knippen Getuigschrift: Aan haar, die deze op leiding met goed gevolg hebben door lopen, wordt een getuigschrift uitgereikt AFZONDERLIJKE CURSUSSEN Voorwaarden van toelating. Tot de avondcursussen kunnen alleen worden toegelaten leerlingen, die geen dagschool voor algemeen vormend on derwijs volgen, of geen volledige nijver heidsschool. Cursus in verstellen. Dag- en avondcursus. Cursusduur: 5 maanden. Aanvang: September en Februari. Lesgeld: Damescursus 10 gulden per cursus. Cursus voor meisjes uit de werkende stand f 5.- 2 lessen van 2 uur per week. Cursus in knippen en naaien van onder*

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1