Crisis-maatregelen det Financieel Nieuws- en Uitlotingsblad Gent St. Niklaas waes Eecloo c. wan tuisieron naar don zon dor uit hot Vijfdo. A. DUMONCEAÜ Uit het buitenland Overzicht Uit de provincie Uit het binnenland uitspansel van de moderne wereld. Ver van haar verwijderd hebben onze tijd- genooten uit het oog verloren, waarheen hun leven moet gericht zijn met de waarlijk menschelijke standvastigheid. Waar zullen zij het licht en den vrede terugvinden? Zonder eenigen twijfel in het volgen van de ster, in de eeuwige boodschap van Christus. Want deze boodschap be zit inderdaad de woorden van het leven, van het intieme persoonlijke leven, van het beroepsleven, van het sociale, zelfs van het leven van de heele wereld. Ik ben er van overtuigd, dat velen, door het lezen en overwegen van de mysteries en de woofden van het evan gelie, zullen ontdekken hetgeen zij hem in staat te stellen zijn studies voort te zetten. De aanleg van den knaap beantwoordde aan de hoedanig heden, die hij reeds van zijn vroegste jeugd af had geopenbaard. Terwijl Kees meer uitblonk in de letteren, wijd de Walter zich met heel zijn hoofd aan de exacte wetenschappen. De natuur kunde, de scheikunde en vooral de meet kunde had hij lief met een soort harts tocht en de examens, xdie hij deed, leg de' hij alle schitterend af. Van zijne professoren ontving hij warme geluk- weiischeh. Het obgenblik was gekomen voor de jongelieden om een bepaalde loopbaar uit te kiezen. Kees verkoos de loopbaan der diplo matie. De verandering van verblijf plaats, die deze positie meebrengt, be antwoordde volkomen aan zijn avon tuurlijke smaak en beloofde hem eer grootere vrijheid; van den anderen kan< was hij met zijn naam, zijn opvoeding zijn beschaafde vormen en zijn groot fortuin, wel verzekerd zijn }veg te zul- jn vinden. Het speet mijnheer De Verbrugge, zochten, hetgeen zij hoopten zonder het zich te kunnen zeggen en zij zullen u zegenen voor het licht en de geestdrift die gij in hun ziel gebracht hebt. Ik verheug mij, dat wij dergelijk werk 'gekregen hebben van deze beroemde Universiteit van Frankrijk, die öndëf haar leden zoo veel vurige christenen telt. Wil aanvaarden de verzekering van mijn hartelijke genegenheid in Onzen Heer. KARDINAAL VERDIER, Aartsbisschop van Parijs. Men schaffe zich dit voortreffelijk boek aan. taien. Aanvankelijk zal de Controle op de naleving van dit voorschrift slechts worden toegepast- voor fabriekmatig tot boter, kaas ën melkproducten verwerkte mëlk. Het ligt evenwel in de bedoeling, binnenkort ook de consumptiemëlk bin nen dezen mfaatregel te betrekken. ..U :V fiïJtó VERLAGING' CRISIS-SUIKERHEFFING Op grond van de belangrijke stijging van de suikerprijzen heeft de minister van Economische Zaken besloten met ingang van 22 Mei de crisis-^uikerhef- fing te verlagen van 30 tot 20 opcenten, hetgeen dus een verlaging beteekent van f 2,25 per 100 KG suiker NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND Het aantal katholiek georganiseerde middenstanders neemt voortdurend toe Een dezer dagen werd alleen voor de standsorganisatie het 30.000ste lid ge boekt, welke getal intussen al weer met een kleine honderd leden is over schreden Het Engelsche Koningspaar is, na een veelbewogen reis^ waarbij mist en ijs bergen den overtocht vertraagden, in Canada aangekomen 12-19 Mei De afgeloopen week bracht in den verwarden en gespannen toestand in europa voor zoover zulks zich uit persberichten laat beoordeelen weinig verandering. De redevoering van Chamberlain be treffende invoering van den dienstplicht m Engeland en die van Daladier inzake de lasten, die het Fransche volk zich zal m'oeten getropsten, beiden getuigend van den vastberaden wil der beide groote mogendheden, om aan hun stand punt ten aanzien van de te voeren in ternationale politiek vast te houden, vonden uiteraard in Duitschland en Italië een weinig gunstig onthaal. Ze werden gevolgd door twee redevoeringen van Mussolini te Turijn, waarin de Duce o.a. verklaarde, „dat er knoopen zijn in de Europeesche politiek, die noodzakelijk ontward moeten worden". Daarmede verkondigde de Italiaansche dictator ongetwijfel weinig nieuws. Zijn verdere uitlatingen „dat het MIS SCHIEN niet.noodig is, naar het zwaard ce grijpen om die knoopen door te hak- xen" en „dat. de harde werkelijkheid soms te verkiezen is boven een lang durige onzekerheid" kunnen moeilijk geruststellend worden genoemd. Overi gens is aan deze verklaringen in de democratische landen oogenschijnlijk geen bijzondere aandacht geschonken, evenmin als aan de verzekering van den Duce, „dat absoluut zeker, alle Italiaan sche doeleinden zullen worden verwezen lijkt", een verzekering, die zijn Italiaan sche toehoorders misschien in extase kan brengen, doch die door een nuchter denkend mensch, óók met volkomen er kenning van des Duce's groote gaven, moeilijk au sérieux kan worden ge nomen, zoolang zijn erkenning als pro feet nog niet officieel is komen vast te staan. De totstandkoming van een overeen komst tusschen Engeland en Turkije, die in de afgeloopen week een voldongen feit werd, bracht een nieuw succes voor' het streven, dat door de democratische mogendheden „Vredespolitiek" en door de as „Omsingelingspolitiek" wordt ge noemd. Met Rusland hebben de diplomatieke besprekingen varl Engeland nog niet tot resultaat geleid. Te verwonderen valt dan dat wij weer naar Dinard zouden 1 gaan, waar reeds veel volk is, én waar je dikwijls visite zoudt moeten ont vangen. Lieve Kees, zul je je nou eens haasten om ons op te zoeken? Ma heeft evenveel behoefte aan afleiding dan aan rust, en ik ben zeker, dat jouw tegenwoordigheid haar oogenblikkelijk beter zal maken. We gaan dus een paar weken als kluizenaars leven, dat is je wilde, kleine zus d'r lust ën d'r leven. Onze eenzaam heid is verder*, verrukkelijk mooi en niets ontbreekt er, wat het leven ver aangenamen kan. Als je aandachtig mijh- beschrijving wilt volgen, ben ik zekér, dat je aanstonds na het lezen van mijn brief je koffer gaat pakken, je jacht gaat optuigen om ons zoo spoedig .hïogelijk te bereiken. Zoodra je de witte poort van ons tijdelijk buitengoed door bent, kom je in een Engelschëïi tuin; een breede laan is rechts omgeven door dicht, groen houtgewas, dat den moestuin, die er achter ligt, voor het oog verscholen houdt; ter linker zijde ligt een magni fiek grasperk, bezet met rozen en ge- 1 raniums, dat zich uitstrekt tot aan het 1 huis en daarachter voeren schaduw rijke paden naar een groot dennen bosch, dat zich kronkelend opheft tot Je rotsen, die de zee omringen. Ver- jeeld je echter niet, dat de dennen, vaarvan ik spreek, kleine heestertjes 4jn, schraal en klein, als Neurenberg- sche speelgoed-boompjes. Neen, het zijn vverkelijke boomen, oude, mooie boomen, door j Welks- takken men ontwaren kan Jen helder zilveren glimlach van de zee Eendopen laaii, afgezet met bloemen, voert naar een lief, wit kapelletje, ge bouwd op een van de hoogste rotsen. Keer je een weinig naar rechts en je nebt voor je de baai van St. Brieux met haar vlakke goud-zandige oevers pn aan inderen kant over den muur, die het buitengoed met zijn landerijen omgeeft, groene korenvelden, bezaaid met klap rozen van een schitterend rood, dat in trillende beweging komt bij het minste zuchtje van den wind. (Wordt vervolgd). J Hier volgen de voornaamste gebeurten ssen uit de afgeloopen week: Te Stoppeldijk overleed Dinsdag op 85-jarigen leeftijd de heer Aug. De- volder, rustend onderwijzer, nestor van de onderwijzers in Z. Vlaanderen. De overledene, eertijds hoofd der school te Hengstdijk, leeraar in rekenkunde aan de voormalige Normaalschool te Axel en wiskunde-leeraar aan den hoofdacte cursus te Hulst, was een populaire, zeer geachte figuur Te Terneuzen is met aanvankelijk 16 leden een landelijke rijvereeniging op gericht. Zondag jl. herdacht ook de heer J. A. Breepoel te Axel zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer Vrijdag jl. was het 25-jaar geleden, dat de agent van politie J. C. Sol, als zoodanig, te Terneuzen in dienst trad. Bij K. B. is met ingang van 1 Juni 1939 benoemd tot burgemeester van Middelburg, mr dr J. van Walré de Bordes. Bij K. is verleend de eeremedaille verbonden aan de ofde van Oranje- Nassau, in brons, aan P. Willems te Sluiskil, wisselwachter bij de spoorweg maatschappij Mechelen-Terneuzen Naar gemeld wordt, is W. v. P., ge meente-ontvanger te Hoek, die als ver dacht van verduistering werd aange houden, en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, wederom in vrijheid gesteld. INTREKKING VAN OUDE BANK BILJETTEN. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam vestigt de aandacht op de bekendmaking, door haar geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 3 Mei 1939 met betrekking tot het in trekken van bepaalde soorten bankbil jetten van f 300, f 200, f 100, f 60, f 40 en f 10. Bedoelde bankbiljetten zijn: 1. De door de Nederlandsche Bank van 1 Januari 1890 uitgegeven biljetten van: (model 1860/62) f 300, f 200, f 100, f 60 en f 40. De voorzijde der biljetten van f 300, f 200 en f 100 is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding voor van de Ne derlandsche Maagd De biljetten van f 60 en f 40 zijn al leen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van f 60 be staat uit een licht paarsen ondergrond, die van, d^ biljetten van f 40 uit een groenen ondergrond, beide met in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand. In dien rand komt boven den tekst een ïeeuwenmotief voor 2. De door de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van f 100, f 60, f 40 en f 10, die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, bedoeld in de V.pfde alinea van artikel 22 der Bankwet, op 29 Mei 1939 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze biljetten vóór 29 Mei 1939 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van De Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127-129 te Amsterdam. i i Generaal Snijders, die een ernstige operatie heeft ondergaan, verkeert in een toestand, die aanleiding geeft tot groote bezorgdheid i Gemeld wordt, dat het voornemen be staat het provinciaal weggeld in Noord- Brabant af te schaffen Het wetsvoorstel inzake het stemmen bij volmacht door militairen is door\ de kamers goedgekeurd De Nederlandsche militaire Lucht vaart wordt een zelfstandig wapen. Het personeel hiervoor zal niet langer uit sluitend worden verkregen door de tacheering van personeel van andere wapens,, doch men zal overgaan tot in stelling van een zelfstandig wapen met een eigen opleiding van luchtvaart cadetten bij de Kon. Militaire Academie De voorbereidende plannen voor vloot uitbreiding zijn voltooid t Melding wordt gemaakt van een voor genomen reorganisatie van het Rijks- politie-apparaat De eerste nieuwe Hollandsche haring is aangevoerd. CONTROLE OP VETGEHALTE IN MELK. De verplichte betaling van geleverde melk aan melkleveranciers volgens het gewicht in kilogrammen en met inacht neming van het vetgehalte zal met in gang van 1 September a.s. van kracht worden Dit wil zeggen, dat van dien datum af geen steun zal worden uitgekeerd voor melk, verwerkt in bedrijven, die zich aan dit voorschrift onttrekken door b.v. per liter of zonder geregelde nauw keurige bepaling van het vetgehalte en verrekening daarvan, de melk te be- dat zijn zooh hem niet opvolgde op het oanKiersKanroor en nij trachtte daarom Walter aan zijn zaak te verbinden, maar nauwelijks had hij zijn plannen kenbaar gemaakt, of de jonge man weigerde zoo beslist, dat niemand hem dorst tegen te spreken. Aan zijn ouders, die hem op een po lytechnische school wilden doen, ant woordde hij, dat hij liever vrijwillig in dienst trad en dat zij het geld, wat hij hun anders kosten zou, wel konden be sparen voor den uitzet van Dini. En ook van zijn beschermer wilde hij ijeen geldelijke offers meer aanvaarden Ik dank u, mijnheer, ik kan u niet dankbaar genoeg zijn Voor dit nieuwe sewijs van uw goedheid, maar ik mag ïr geen gebruik van maken. -Ik,, ben ichttien jaar, goed gezond, ik kan verken en het is tijd, dat ik op me elf leer staan. En toen mijnheer De Verbrugge aan drong en er op wees, dat hij door in iienst te gaan, zulk een prachtige ge- egenheid liet voorbijgaan om tot de hoogste posities in de maatschappij op ie klimmen, antwoordde hij: Ik zal gaan studeeren voor de krijgs school. En terwijl Kees de asphaltstraten der groote steden doorkruiste en zich op zijn gemak voorbereidde tot de examens, die hem tot een diplomaat of gezant moesten maken, studeerde Walter aan de krijgsschool en verliet haar als tweede luitenant. VI Van Piëta voor haar broer: dat niet, waar de moeilijkheden, die hierbij te overwinnen vallen, bijna on overkomelijk zijn. Het geldt immers een overeenkomst met de bakermat van het bolschewisme, een land, dat de wereld revolutie nastreeft en propageert. In hoeverre hiermee samenwerking moge lijk is zonder de essentieele belangen van Europa in gevaar te brengen, zal -ritfg moeten blijken. De Duitsche diplomatie boekte een échec door de beleefde doch besliste af wijzing van haar uitnoodiging tot het afsluiten van een niet-aanvalsverdrag met Zweden, Noorwegen en Finland. Denemarken, dat zich ongetwijfeld gaarne bij deze afwijzing zou hebben aan gesloten, doch alle reden heeft, zich voor het misnoegen van zijn overmach- fcigen buurman te hoeden, zal aan den druk van Duitsche zijde wel moeilijk weerstand kunnen bieden. Vermelden we ten slottê nog de pu blicatie van een z.g. Witboek door En geland, waarbij de Palestijnsche kwestie wordt geregeld (echter zeer ten onge noegen van de Joodsche bevolking, die een staking heeft geproclameerd) en een door Japan uitgelokt conflict in het Verre Oosten, de bezetting nl. van de internationale nederzetting op Koe Lang Soe, waartegen Engeland zich krachtig verzet. Er zijn inderdaad nog genoeg knoopen te ontwarren, ook BUITEN Europa! Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 17 Mei Openstelling denaturatie klei- aardappelen 17 Mei De Boterheffing de vraagbaak voor eiken Koopman en effectenbezitter. Het verschaft betrouwbare adviezen voor solide belegging en voor een goed en winstgevend beheer voor Uw fondsen bezit. De redactie is bereid aan abonnées op aanvraag inlichtingen te geven in zake rijks- en gemeentebelastingen. Verschijnt eiken Vrijdag. Abonnement per halfjaar f 3.75. Vraagt proefnummer ter kennismaking. ADM. HET FINANCIEEL NIEUWS- en UITLOTINGSBLAD, Doezastr. 1, Leiden B. Beste Kees, wij zijn juist in Bretagne -aangekómen. We hebben er óns voor drie maanden gevestigd/ in de liefe lijkste oase, dië je maar denken Pa heeft onfc gebracht: ma4r hij is maar een padi^ dagen kunnen blijven, hij zal waarschijnlijk niét eèrder kun nen komen dah éihde Juli. Met ma gaat 't beter, maar zij is nog erg zwak en dadelijk moe. De dokter heeft een maand absolute rust voorgeschreven in de open lucht. Daarom heeft pa be sloten, dat huis hier te huren, liever H33E3S DADELIJKE VERLOSSING en VERBETERING VAN ONGEMAK ËN PIJN door toepassing dag en nacht zonder ongemak der nieuwsoortige REGELBARE VEERLOOZE toestellen en Breukcorseletten, laatste ver betering der wetenschappelijke methode: nieuwe BREVETTEN van 1933 en '34; officieel erkend en toegestaan aan Specialist-Breukmeester Belgische Firma opgericht in 1885 DIPLOMAS, GOUDEN MEDAILLES, Brussel 1910, GENT 1913 en *23; LYON 1914; ANTWERPEN en LUIK 1930; PARIJS (Vincennes) 1931, Jurylid, bulten wedstrijd en GROOTE PRIJS; Brussel 1935 „GROOTE PRIJS" met gelukwenschen der Jury (hoogste belooning) voor be wezen diensten, bekroond door de Belgische regeering met het Eereteeken „GOUDEN MEDAILLE DER KROONORDE". SPECIALE BUIKBANDEN met buigzame sluitingen, voor zwaarlljvigen en gevolg van operaties; onze toestellen worden afzonderlijk volgens ieder geval op maat gemaakt, zijn voorzien van kunstmatige wederheffende PROPPEN met zachte regelbare drukking, weder houden onder sciix an dere verbinding de ZWAARSTE BREUKEN. SPECIALE STERKE WERKHANDEN zonder gummie, zonder VEEREN, draagbaar dag en nacht en voor alle werken zonder eenlg ongemak, begeven zich met alle oefeningen zonder zich te ver plaatsen. Door de toestellen DUMüNCEAU bekomt men dadelijke hulp en verlossing van het ongemak en de pijn. NOTA: Onze toestellen worden speciaal volgens leder geval ge plaatst, volledig gewaarborgd, tegen matigen prijs. NA DRIE MAANDEN toepassing worden zij terug genomen en verwisseld of verbeterd ln geval zij den beloofden uitslag niet volbrengen. Ons bezoek brengen verplicht U tot niets en is volkomen kosteloos: na onderzoek van uw geval verklaart de specialist rechtzinnig of gij door zijne toestellen hulp kunt bekomen en geeft alle uitleg ln Nederlandsche taal van 9 tot I ure te: alle VRIJDAGEN, Gasthof «Vlaanderen», Elisabeth- laan 28, (hoek der Loostraat, nabij St. Pietersstatie). do a 4den DON DERDAG*,der maand Hotel Terminus (Statie) de 3de DONDERDAG der maand Café »Gouden Pltim* 38, Markt. RpIIQQpI a^e Woensdagcu van 9 tot 4 ure (Bijzonder Dl Uuuül huis) 65-67 Ru». de la Meuse 65-67 (bij Leopold 11 laan). 120: Op vraag bekomt U kosteloos alle schriftelijke uitleg in Neder landsche taal.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3