Waarom R. K. Vredesaütie? Crisis-maatregelen Mo 4246 Vrijdag 19Mei 1639 34ste Jaarrang Nieuwsblad voor Oost Zeauwsch" Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Voor de Vrouwen A %A i Liefde voor de waarheid. Wat eten we eiken dag? Het wasschen van een donzen deken. (35) DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaankste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. pér iha&nd. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné'a ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Christelijke beginselen, zonder toe passing in de praktijk, zijn niet meer dan een uithangbord; en een meer bedriegelijk uithangbord, naar mate minder wordt verwezenlijkt van hetgeen op grond daarvan moet worden verwacht. I. Een zeer gewild artikel voor velen in pnzen, bij uitstek naar de materie jstrevenden tijd, is het uithangbord van Christendom zonder praktijk. Het be kende: si, si, nous sommes catholiques, seulement nous ne pratiquons pas, speelt aanhoudend in mijn gedachten, wanneer ik hoor en zie en lees het wereld gebeuren rondom ons. Het leger van niet-practiseerende Katholieken en Christenen groeit met het uur. Daar, waar de materiëele be langen in het gedrang komen, keeren duizenden hun christelijk beginsel open lijk den rug toe. Elders, waar de gods dienststrijd zijn hoogtepunt nog niet hereikt heeft, neemt men een afwach tende houding aan van „je kunt niet weten". Maar Geloof en Naastenliefde worden niet langer beoefend onder de volken. De groote zonden tegen het Eerste Ge bod; egoïsme, hebzucht en jaloersch- heid, genot- en praalzucht, verdrongen dit omdat zij, tengevolge van het vele onrecht, door „Christenen" gepleegd, de kern van de godsdienstleer uit het oog verloren. Men zocht uitkomst in het materiëele. Het militairisme in Europa werd een ontspoorde landsverdediging, en een misdadige wedloop tot bewapening. En de wereldgeschiedenis, sinds 1914, heeft ons geleerd, waarheen de mensch geleid wordt, de mensch zonder geeste lijke ruggegraat, de materieele mensch, voor wien het aardsche bestaan alles is, het Hiernamaals slechts een mooi ver teld sprookje „De wereld, die God vergeet" leverde in den grooten wereldoorlog 13 millioen vermoorden en 11 millioen voor het le ven verminkte jonge menschen. Deze wereld werd oorzaak, dat in 1933 twee millioen, vier £onderd duizend menschen van honger stierven en een millioen, twee honderd duizend zelf moord pleegden. En in dat zelfde jaar werden enorme hoeveelheden levensmiddelen vernietigd, om de prijzen op peil te houden 1.450.000 Kg versch vleesch, 560.000 ton geconserveerd vleesch, 1.680.000 ton granen, 144.000 wagons rijst, 267.000 zakken koffie, 260.000 zakken suiker Deze voorraden waren voldoende ge weest om 1.600.000 menschen te voeden. Daarbij bedenke men, dat van veel ver nietigde levensmiddelen de cijfers niet bekend zijn. Het motief voor deze misdadige ver nietiging was gebrek aan geld, om deze voorraden te vervoeren en af te zetten. Dus stierven er millioenen Maar er was geld in overvloed voor het aanschaffen van vliegmachines en kanonnen, van pantserwagens en slag schepen. Practisch beleefd Christendom was er niet. Volgens officieele mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken in China, waren daar in 1931 200 mil lioen werkloozen. De overstroomingen van Jang-tse-kiang de vrucht baarste en dichtst bevolkte streek van dat '"nd, eischte 30 millioen slacht offers, waarvan er 4 millioen omkwa men van de pest. 40.000 menschen werden met wapengeweld in het water gedreven en verdronken. Het waren door de pest besmetten. Tegelijkertijd was Sjanghai het mid- 'punt der mondaine wereld. Dans, ziek en weergalooze liederlijkheid op 'te schaal. t „christelijk" deel der wereld Jgd \A/olien ondergoed is goed voor Rheumotiek. Een lijder aan rheumatiek is buiten gewoon gevoelig voor tocht en kou, door dat zijn huid niet meer normaal func- tionneert. Nu, in het voorjaar, met zijn onverwachte tochtvlagen, is de kans op enkele dagen van kwellende pijn al heel groot! Maak toch een einde aan die eeuwige angst voor tocht en kou! Wol len ondergoed is maar een lapmiddel! Kruschen Salts zal U voorgoed ervan verlossen. Kruschen valt Uw kwaal aan in de oorzaak zelf: een teveel aan urine zuur in het lichaam, dat zich daar heeft verzameld door een trage werking van de organen. Kruschen's „dagelijksche dosis", regelmatig ingenomen, spoort Uw lever, nieren en ingewanden aan tot nieuwe activiteit. Schadelijke zuren worden uit Uw lichaam gefilterd e$ zui ver bloed zal door Uw aderen stroomen. U zult weer kunnen leven als een vrij mensch! Koop nog heden een flacon Kruschen Salts. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (41) ACTIE „VOOR GOD" Verschenen is een overzicht van de werkzaamheden van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" in het afgeloopen winterseizoen Het vormt weer een schitterend bewijs van de onvolprezen activiteit van dit Comité, dat den krachtdadigen steun van alle katholieken ten volle verdient. Katholiek volk van Nederland be scherm Uw heiligste belangen! Steun dit Comité zooveel als in Uw vermogen is In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van rcgecringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor tbonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 12 Mei Steunvergoeding erwten en veldboonen 15 Mei Toepassing controle op vetge halte in melk 15 Mei Verlaging crisis suikerheffing Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Een journalist schrijvé niet zooals de geldmacht het decreteert. Evenals voor Ons komt ook voor U allen, en wie weet, hoe spoedig, het uur van den dood. Hoe rustig zal een journalist kunnen zijn, als hij nooit heeft gewerkt voor het kwaad, maar altijd voor de verbreiding van de waardheid. De ware vrede zal dan in U heerschen, Uw geest zal bereid zijn om God te zien. Dit is de dood dei- rechtvaardigen. Welk grooter goed kan een Patriarch voor zijn vrienden, de journalisten wenschen. Onder U heersche de liefde voor de waarheid, die zoo dierbaar was aan St. Paulus. Richt Uw oog naar omhoog, waar de Waarheid heerscht in alle eeuwigheid. Kardinaal La Fontaine. Voorzichtig Een Engelschman en een Schot zaten in een bus, die geheel leeg was op één plaatsje na, waar een alleraardigst meisje zich had neergezet. De Schot bleef maar naar het meisje kijken, zoo dat zijn Engelsche vriend zei: Ken je dat meisje, Andy? Ja zeker, heel goed, antwoordde Andy Zouden we dan niet bij haar kunnen gaan zitten en zou je mij dan niet willen introduceeren? vroeg zijn vriend. Ja, straks, als ze betaald heeft, ant woordde de Schot geen tijd, daar in te grijpen. Het was HUN zaak niet! 'Wordt vervolgd) WILLEM GRONEMAN. Wordt Lid of Donateur v. d. „R.K. Vredesbond in Nederland", de eenige Bisschoppelijk goedgekeurde Vredesver- eeniging in Nederland! Minimum contributie voor leden f 1,-, voor dona teurs f 2,50 per jaar. Aanmelding aan het Actie-Comité v/d R.K. Vredesbond in Nederland. Secr.: Tongelreschestr. 133 Eindhoven. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op Girorek. 353408 ten name van den Penningm. v d RK. Vredesbond in Ne derland, Raiffeisenstr. 11, Eindhoven Volkomen juist. De strenge huisvrouw liet de bad kamer verven. Ze luisterde eens aan de trap of de schilder wel werkte, maar ze hoorde niets Schilder, riep ze, ben je aan het werk? Ja, mevrouw. Maar ik hoor niets Ik kan toch moeilijk de verf met een hamer op den muur smeren, gaf de man ten antwoord. Flegmatiek Opgewonden stormt een dame op het perron op een kruier toe en gilt: Ik ben mijn koffer kwijt! Maar dame, dan hebt u mij toch niet noodig! ïn stijl Dokter, tot zijn dochter: Heb je dien jongen man gezegd, dat ik vind, dat hij een doordraaier is? Dochter, koeltjes: Ik heb het hem ge zegd. Dokter: En wat had hij toen nog te beweren? Dochter: Hij zei, dat het niet de eerste keer was, dat u een diagnose verkeerd had gesteld. Donzen dekens kan men gemakkelijk zelf wassen. Gebruik hiervoor het vei ligste wasmiddel Lux. Maak de deken eerst goed nat in lauwwarm water, des noods een kwartier hierin laten staan, daar het lang duurt eer de deken door en door nat is. Zij ziet er dan zoo dun uit als een laken, maar daarvoor hoeft men geen vrees te hebben. Maak ver volgens een ruim Lux-sop (een flinke eetlepel voor elke Liter water) en was daarin de deken door het sop er met de handen goed doorheen te persen. Wring niet, daar de véren dan in elkaar gaan zitten. Spoel de deken enkele malen grondig in lauwwarm water uit en knijp het overtollige water er luchtig uit.. Rol dan de deken in een laken of enkele badhanddoeken en kneed de rol flink met de handen om zoveel mogelijk water er uit te verwijderen. Verder de deken zoo snel mogelijk laten drogen, liefst buiten in den wind, maar niet in de zon of te sterk daglicht, daar zij dan kan verschieten. Het verdient aanbeveling de deken tijdens het drogen nu en dan te schudden om de veren los te maken. Wanneer de deken droog is, kan men haar voorzichtig met een matig warm ijzer strijken. ZONDAG Ossenstaartsoep, ossehaas, gestoofde komkommer, aardappelen, vanillerijst. MAANDAG RUNDERNIER, droge rijst, worteltjes, fruit. DINSDAG. Roastbeef, LINZENGERECHT, zomer- uitjes, beschuit met rhabarbercompote. WOENSDAG Koud vleesch, spinazie, aardappelen, broodschotel. DONDERDAG Gekookte ham, witte boonen, ge stoofde tomaten, fruit. VRIJDAG Koninginnesoep, gebakken visch, aard appelpurée, sla. ZATERDAG Gesmoord rundvleesch, postelein, aard appelen, gedroogde appeltjes RUNDERNIER. 1 rundernier, 100 G. boter, wat peper, Vz Maggi's Justablet, des verkiezende een gesnipperd uitje, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie Splijt de nier in twee gelijke helften, verdeel elke helft in dezelfde richting in plakken van V2 c.M. Wasch ze, wrijf ze in met peper en wat zout en bak ze in de helft van de boter aan weers kanten bruin (niet langer dan 10 mi nuten). Wordt er een uitje gebruikt, dan kan dit meefruiten. Roer intus- schen het fijngewreven stukje justablet aan met ongeveer V4 L. water. Voeg de rest van hnt.Ar J goed warm worden, giet er daarna het aangemengde justablet bij en laat alles te zamen nog even doorstoven. Doe het gerecht over op een verwarmde schotel en strooi er de gehakte peterselie over. LINZENGERECHT 500 G. (1 pond) linzen, 1 ui met een paar kruidnagelen bestoken, 1 laurier blad, 1 plukje peterselie, 60 G. (3 afge streken eetlepels) boter, 2 theelepels Maggi's Aroma, wat nootmuskaat, 1 lepel kruidenazijn, 10 G tarwebloem Wasch de uitgezochte linzen, zet ze een nacht in ruim water te weeken. Kook ze den volgende dag in hetzelfde water langzaam gaar (ongeveer in 1 uur), met de ui, het laurierblad en de peterselie. Giet ze daarna af, vang het kooknat echter op, verwijder ui en laurierblad Verwarm in een pannetje roerende boter en bloem, voeg onder roeren er het kooknat bij, wat nootmuskaat en de azijn en laat deze saus even doorkoken. Moch de saus te dik zijn, dan voegt men er wat water en zout bij. Giet de saus daarna over de linzen en laat het ge recht nu heel zachtjes sudderen, zoodat het vocht ongeveer ingekookt is. Spren kel er voor het opdoen de Maggi's Aroma over en proef of het gerecht vol doende zout is. ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER", het blad, dat zoowel voor den zakenman als voor het pnbliek b«-

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1