Crisis-maatregelen No 4247 Vrijdag 12 Mei 1239 54eie Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch-Vlaanderen Verschijnt olkon Vrijdag Vierde Radiorede Minister van Economische Zaken ity-crisispolitiek Voor de Vrouwen De Coloradokever Naar een oplossing.... pius xn. Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS van gent. telef. 15 (doorverb.) postrekening 52419 II. (Slot). De sierteelt. Ook bij de bloembollenteelt, de boom- en bloemkweekerij lag de oorzaak van den achteruitgang tijdens de crisis jaren hoofdzakelijk in de sterke ver mindering van den uitvoer. In deze be drijfstakken werden eveneens de opper vlakten, waarop men mag telen, be perkt. Voorts werden ten aanzien van de bloembollen minimumprijzen voor binnen- en buitenland vastgesteld en werden van de bloem- en boomkweekers door de Regeering producten opgekocht tot steun van de markt. Voorts ont vingen de boom- en bloemkweekers credieten, waarmede ondergang van hun bedrijven werd voorkomen. Door toeneming van den uitvoer is de positie van de bloembollenteelt de laatste jaren iets verbeterd en er is goede kans, dat de maatregelen voor dit bedrijf spoedig door de Regeering kun nen worden overgedragen aan het be drijf. De pluimveehouderij. Ook voor de pluimveehouderij werd het 6 a 7 jaar geleden noodig, hulp te bieden. Een teeltregeling was hier ook al daarom geboden, aangezien de pluimveehouderij, althans het onder deel daarvan dat zich met het kunst matig uitbroeden van eieren bezig houdt, als het ware uit haar krachten dreigde te groeien. Door beperking van het aantal broedmachines en bepaling van het aantal eieren, dat in een ma chine mag worden uitgelegd, wordt nu sedert een 5-tal jaren een te groote uit breiding van den pluimveestapel en de eierproductie voorkomen. Door verbete ring van den pluimveestapel te be vorderen en vergrooting van de gemid delde productiviteit per dier, werd voorts getracht, de bedrijfskosten zooveel mo gelijk te verlagen De erkende fokkers staan onder regel matig toezicht; door selectie van de dieren wordt zooveel mogelijk bevor derd, dat alleen het goede pluimvee wordt aangehouden, terwijl de maat regelen ook een prikkel bevatten, dat het materiaal van de fokkers zooveel mogelijk voor verjonging van den pluimveestapel wordt gebruikt. Door een en ander is een grootere eierproductie per dier bereikt. Stelling van het eei )|tstételling afloop waarvan niet !ger kunstmatig mag worden gebroed, wordt de verbetering van den pluimvee stapel in de hand gewerkt. Daar de prijzen van de voedergranen door den steun aan den akkerbouw zijn verhoogd en dus de onkosten van den pluimveehouder zijn gestegen, moet dit weer goedgemaakt worden door hoogere eierprijzen. De pluimveehouderij is ech ter voor een groot deel aangewezen op uitvoer en in het buitenland liggen d* eierprijzen nu eenmaal lager. Door een samenstel van maatregelen worden nu de eierprijzen over de geheele linie kunstmatig op een zoodanig peil ge houden, dat ten minste de productie kosten worden vergoed. De toestand in de pluimveeteelt is de laatste jaren niet ongunstig, hetgeen vooral te danken is aan het herstel van den uitvoer, welke in 1938 zelfs grooter was dan ooit te voren. De visscherij. Overgaande tot de bespreking van de visscherij, waarvoor de steun ook op grond van de Landbouw-Crisiswet wordt verleend, herinnerde de Minister aan de machtige positie, welke de Hollanders als zeevarend volk innamen, waartoe de visscherij in zekeren zin den grondslag heeft gelegd. Als onderdeelen noemde spreker de visscherij op zeevisch, de haring-, garnalen-, zoetwater-, ansjo vis- en wulkenvisscherij, benevens de oester- en mosselcultuur. Deze ver scheidenheid maakte het der Regeering niet gemakkelijk, constructieve - maat regelen van wijde strekking te nemen, daar vrijwel iedere tak zijn eigenaardige moeilijkheden heeft, waarvan echter de vermindering van den uitvoer aan alle gemeen is. Achtereenvolgens zijn de laatste 5 jaar voor de verschillende vormen van visscherij regelingen ge troffen. De Minister gaf voor enkele van de bedrijfstakken een korte uiteen zetting daarvan Inzake de zeevisscherij, yoor het grootste deel in IJmuiden geconcen treerd, herinnerde spreker aan be paalde moeilijkheden, die reeds vóór de crisisjaren bestonden, en zi$i sterker deden gelden toen omstreeks 1934 tal van belemmeringen den uitvoer in weg werden gelegd Daar het voor een>-aeer wisselvallig bedrijf als de visscherij noodig is over een ruim afzetgebied met zeer uiteen- loopende eischen te beschikken, bracht het verlies van buitenlandsch afzetge bied voor dit bedrijf bijzondere be zwaren mede. Bij de steunmaatregelen is ervan uit gegaan, dat de vloot, waarvan de ge middelde leeftijd zeer hoog ligt, ge moderniseerd moest worden ter ver laging van de bedrijfskosten. Daartoe zijn zeer oude en reeds lang opgelegde visschersschepen uit de vaart genomen en later gesloopt, waarvoor uit het Landbouw-Crisisfonds een slooppremie werd verleend. Inzake den bouw van nieuwe visschersschepen pleegt de Re geering nog overieg. Ook bij de visscherij werd steun op het product verleend: de reeders ont vangen een kleinen toeslag op de be somming ter tegemoetkoming in de be drijfskosten. Kennelijk doelende op het vaak gehoorde bezwaar, dat visch zoo duur is, wees de Minister erop, dat dit bezwaar in minder sterke mate gevoeld zou worden, indien de vraag der con sumenten zich meer richtte op de soor ten, welke op een bepaalden dag in vol doende mate verkrijgbaar zijn Ook de haring visscherij, welke zoowel voor versche als gezouten haring voor een groot deel op den uitvoer aange wezen is, behoefde steun toen in 1933 de prijzen daalden, terwijl de capaciteit van de haringvloot juist was uitgebreid. De productie werd daarom beperkt, ter wijl credieten werden verleend om bij groote najaarsvangsten haring tijdelijk uit de markt te nemen ter voorkoming van een plotselinge inzinking. Verder is het uitvaren der schepen zoodanig ge regeld, dat de aanvoer van nieuwe haring geleidelijk geschiedt. Ook hier zal het van de ontwikkeling van den uitvoer afhangen of de haring- visscherij weer betere tijden zal belven. Door instelling van het verkoop kantoor voor garnalen werd aan de moeilijkheden bij de garnalen visscherij het hoofd geboden. Door middel hiervan wordt aan de visschers onder bepaalde voorwaarden een minimumprijs en een steuntoeslag voor de afgeleverde con sumptiegarnalen gegarandeerd. De minister eindigde deze vierde rede met den wensch, dat hij er in ge slaagd zou zijn, duidelijk te maken, dat de landbouwcrisismaatregelen voor ons volksbestaan noodzakelijk zijn .geweest en nog "feifn. VII (slot) 2. Onder de omstandigheden, waarin de bestrijding hier te lande voorloopig nog moet Worden gevoerd, mag echter niet volledig op de preventieve werking van de arserticiimbespuiting worden af- gegaati. Er moet wel dégelijk getr&cht worden afgegaan. ÉJr moet «wel degelijk getracht worden 'élk optreden van den Colorado-kever onmiddellijk te herken nen om dan nog krachtiger maatregelen voor uitroeiing te nemen. Daarom is het ook de plicht van de aardappelverbouwers om aan hun aard appelgewas voortdurend aandacht te schenken, en zooals dat o.a. ook in Düitschland geschiedt, regelmatig hun veldep langzaam af te zoeken naar ke vers, larven of sporen van vreterij en onmiddellijk van elke waarneming mede deeling te doen. Dit is ook de plicht van ieder-ander, die, waar ook, een spoor van het insect, in welk stadium van ontwikkeling ook, waarneemt. De door déniTPlantenziektenkundigen Dienst ver spreide, gekleurde kaarten met modellen van kever en. larve, zoomede het Vlug schrift No 47 met gekleurde afbeeldin- -n zullen voor de opsporing en her- "tfiing van het insect van groot nut Het opsporingswerk is zeer belangrijk en als het met zorg gedaan wordt, kan de bestrijding daarin zeer veel steun vinden, doordat de vorming van haar den daardoor kan wcasien voorkomen. Deze zoekarbeid moet ook als noodig in verband met de uitvoeripg der bepalin gen van den^ Coloradoi^ëverwet worden beschouwd, daar hierin de verplichting tót het doen van aangifte van het voor kómen van den Coloradokever in een perceel is opgenomen. Deze verplich ting is geen doode letter, waaraan al leen voldaan moet worden als een ver bouwer toevallig eens waarneemt, dat dë Coloradokever in zijn gewas vo'öy- komt, maar zij is wel degelijk 'bedoeld als voorschrift voor dezen om zijn geWas nauwkeurig op de aanwezigheid van het insect te onderzoeken. Het zal goed zijn, dë verbouwers aan deze plicht te her inneren en aan de naleving dezer ver plichting zal, van overheidswege de hand gehouden worden Hierbij zij opgemerkt, dat dit opr spsporingswerk niet alleen op de per- céelen, waar aardappels verbouwd worden, verricht moet worden, maar ook op die, waarop aardappelopslag voorkomt: Zooals hierboven reeds is medegedeeld, kan het insect ook in der gelijk opslag voorkomen, zooals het vorige jaar verschillende malen geble ken is en dit opslag kan dus zeer ge vaarlijk zijn. Hieraan moet dus in het gebied, waar de kever kan voorkomen, alle aandacht worden geschonken. De bestrijding van den Coloradokever zal dus èn van rijkswege èn door de aardappelverbouwers worden uitgevoerd Van rijkswege zal in de eerste plaats alles gedaan worden om tot een volle dige uitroeiing der vindplaatsen van 1938 te geraken, voor zoover blijken zal dat deze nog niet volledig was geweest. Dit zal geschieden door het regelmatig afzoeken van de op de daarvoor in aan merking komende plaatsen uitgezette vangplanten, waarvoor personen zullen worden aangewezen. Verder zal de bestrijding op de plaat sen, waar het insect dit jaar opnieuw zal blijken op te treden, op dezelfde krachtige wijze van rijkswege geschie den, als dit in 1938 is gedaan. Niemand heeft dan ook maar eénige reden, om de aanwezigheid van den Coloradokever te verzwijgen. Hij is ook, volgens art. 1 v&n de Coloradokever-wet verplicht van elk geval aangifte te doen bij den bur gemeester en tegen hen, die zich aan deze verplichting niet houdèn en die daardoor de bestrijding bemoeilijken, zal worden opgetreden Door de aardappelverbouwers zal, als algemeene, preventieve maatregel, tot bespuiting eenige malen van hun ge heele aardappelgewas met een arsini- cumhoudend middel moeten worden overgegaan. Deze bespuiting kan zeer (Ingezonden mededeeling) Ontwaakte met stijve, pijnlijke knieën Nu alle pijnen verdwenen. Deze man schrijft: „Drie jaar leed ik aan rheumatische pijn onderin mijn rug. 's Morgens werd ik wakker met knieën zóó stijf, dat ik ze slechts met vreeselijke pijnen kon bewegen. Toen raadde een vriend mij aan, Kruschen Salts te probeeren. Ik begon het eiken morgen en tot mijn verwondering be merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen. Ik ging door met Kruschen en hoewel ik den middelbaren leeftijd reeds gepasseerd ben, ben ik al twee jaren vrij van pijn". A. W. Rheumatische pijnen zijn vrijwel al tijd een gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat doordat door onvoldoende werking Uwer inwendige organen afvalstoffen gelegen heid kregen zich op te hoopen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen, doordat zij lever, nieren en ingewanden steeds blijven aansporen tot krachtige, geregelde werking. Hier door wordt voorkomen, dat afvalstoffen zich ooit weer kunnen ophoopen; Uw pijnen zullen afnemen en tenslotte ge heel verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (38) goed met die, welke thans reeds op vele plaatsen met koperhoudende middelen tegen de aardappelziekte worden uitge voerd, gecombineerd worden. Op de juiste uitvoering dezer bespuiting zal toezicht worden uitgeoefend. Het is ook de plicht der aardappel verbouwers nauwkeurig op hun aard appelgewas toezicht uit te oefenen, op dat de aanwezigheid van den Colorado kever of van larven daarvan onmiddel lijk kan worden vastgesteld en alsdan de noodige bestrijdingsmaatregelen ter plaatse kunnen worden genomen. Deze verplichting geldt niet alleen voor de perceelen, waarop aardappelen verbouwd worden, maar ook voor die, waarop opslag van aardappelplanten voorkomt Indien ieder zijn volledige mede werking verleent, kan bij de bestrijding van den Coloradokever, en daardoor ook ter voorkoming van moeilijkheden bij den -uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten, veel bereikt worden. Daarom wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst op aller medewerking gerekend. Heusch, het kan Persil niet schelen Wat voor weefsel of het is: Ook een dikke wollen deken Wascht zij weer mooi, helder, frisch AIjJ Uw man zijn deken t'rugziet, Zegt hij hoogstens: nou, nou, nou, Is dat niet wat erg verkwistend? Nieuwe dekens: Vrouw, Vrouw, Vrouw! 13 Clinge Doorenbos. Wat eten we eiken da*? ZONDAG Champignonsoep, kalfsoesters, wortel tjes, aardappelen, vruchtensla MAANDAG Gekookte worstjes, gestoofde aard appelen, komkommersla, fruit DINSDAG. Gehakt, postelein, aardappelen, rijsten brij WOENSDAG Koud vleesch, macaroni met tomaten saus, gestoofde sla, fruit DONDERDAG Biefstuk, gebakken aardappelen, an dijvie, broodschotel VRIJDAG Koninginnesoep, soldatenbrood, spi nazie met roereieren, vanillevla ZATERDAG Riblappen, stamppot van raapsteel tjes en aardappelen, rhabarber Gestoofde aardappelen 1 KG aardappelen, 50 G. (V2 ons) boter, 1 kleine ui, 1 lepel slaolie, 1 lepel tomatenpurée, y2 Maggi's justablet, 1 eetlepel gehakte peterselie Borstel de aardappelen goed schoon, kook ze met de schil gaar. Pel ze en houd ze warm op stoom Maak de ui schoon, snipper deze en braad de snippers in de olie mooi licht bruin, voeg er de tomatenpurée bij, de boter en het met water tot een gladde brij aangeroerde justablet. Laat alles te zamen even flink doorkoken, voeg zoo noodig wat water er bij. Giet de saus over de gepelde, in blokjes gesneden aardappelen, laat het gerecht goed warm worden, dien het op en strooi er de gehakte peterselie over Soldatenbrood Ongeveer een half witte broodje, 4 eieren, 1 theelepeltjes Maggi's Aroma, ongeveer 1 dX. melk met water, boter om te bakken. Klop de eieren met de Maggi's Aroma en de vloeistof. Snijd het brood in dobbelsteentjes. Giet het eiermengsel er over, zorg, dat er geen vloeistof over blijft, anders zouden de stukjes te pappig worden. Laat het brood een half uurtje staan. Doe een stukje boter in de pan, bedek de bodem met de brood stukjes, en bak deze op niet te fel vuur aan alle zijden mooi bruin. Doe de ge bakken stukjes in een schotel, houd deze warm op stoom (niet dichtdekken, an ders worden ze slap). Bak al het brood op dezelfde wijze, en dien ze warm op met de spinazie, en de roereieren Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Wie met open oog den tegenwoordigen tijd overschouwt en de uit haar groeien de toekomst overweegt, wordt aange grepen door de grootheid van haar taak, door de uitgestrektheid van haar noo- den, door de diepte van haar innerlijke veranderingen, door het gewicht, waar mede oud en nieuw, heilig en onheilig tegen elkander botsen en in geweldige geestelijke frontvormingen tot een op lossing dringt. In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 5 Mei Steunvergoeding erwten en veldboonen 6 Mei Uitbreiding aanplant jonge aardbeien bij vorstschade 9 Mei Regeling HaringvisscherJJ

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1