PRESTO Eer en Liefde Luclitiiesclierming. Wat eenieder van de lucht bescherming weten moet. Vdn onze attviifitioïaei's. FEUILLETON Kerknieuws kost enkele centen spaart talloze guldens PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT PER PAK eierèft éi- k&ii töè, klop dit mengsel' iunK tot een zeer dun besiag, voeg ei de geraspte kaas en de zeer fijn ge hakte ui aan toe, druppel er tenslotte de Maggi's Aroma in. Doe dit mengsei in de vuurvaste schotel, verdeel de resi van ae ooter er op, en laat het schoteltje in een warmen oven met onderhitte iiuiK souneeren Rijstschotel 250 G. rijst, i/2 L. kokend water, waarin 2 Maggi's Bouillonblokjes zijn opgelost, 60 G. boter, 1 uitje, 100 G. ham, 4 paar knakwortjes I Jü' Wasch de rijst, jZet ze daarna op een warm plekje, dat ze weer droog wordt. Fruit de uien in de helft van de boter licht bruin, voeg er daarna de rijst aan toe, laat alles te zamen even fruiten, zoodat de rijstkorrels even meekleuren. Snijd de ham in kleine blokjes, roer deze door de rijst, voeg er de bouillon bij, en laat de rijst verder zachtjes gaar worden. Kook intusschen de worstjes. Doe de rijst over in dekschaal en leg de worstjes er kransgewijze omheen. OOK DE BURGERBEVOLKING HEEFT EEN TAAK TE VERVULLEN Ieder weldenkend mensch zal onge twijfeld allervurigst wenschen, dat de wereld en met name ons vaderland voor een oorlog bewaard blijft. Al heeft men ook nooit de verschrikkingen daar van aan aen lijve ondervonden, zoo zal men zich toch, door hetgeen men daar omtrent gehoord, gelezen en o.a. op het witte doek gezien heeft, een denk beeld kunnen vormen van den toestand in een land, dat aan den geesel van den modernen oorlog is blootgesteld. Doch dan moet men daarbij nog bedenken, dat de werkelijkheid met iedere voor stelling dienaangaande spot. Dat kun nen de oud-strijders uit den jongsten Wereldoorlog getuigen Wij hopen dus allen in tegenstel ling met den heer Mussolini dat er NOOIT oorlog mag komen. Dat neemt echter niet weg, dat men steeds reke ning dient te houden met de mogelijk heid, dat hij wèl komt. En nu zal wel r.«iemand kunnen ontkennen, dat die mogelijkheid helaas den laatsten tijd vooral, weer veel grooter is ge worden. Zóó groot zelfs, dat de meeste landen, waaronder ook Nederland, het raadzaam hebben geacht, militaire voor zorgsmaatregelen te treffen, teneinde bij het eventueel geenszins denkbeeldig plotseling uitbreken van een conflict paraat te zijn. Wat de landsverdediging betreft, is men dus op alle gebeurtelijkheden voor bereid, althans voor zoover dit mogelijk is. Kan datzelfde echter óók gezegd worden met betrekking tot de beveili ging der bevolking tegen luchtaanvallen, de z.g.-luchtbescherming, een probleem, dat In den modernen oorlog bijzondere aandacht vraagt. Wegens de ontzettende gevaren, die de non-combattanten van de zijd van vijandelijke (of verdwaalde) vliegeniers bedreigen? In de grootste en grootere steden, die in de z.g. eerste en tweede gevaren- klasse vallen, zijn men heeft dat uit de couranten kunnen lezen op dit gebied reeds uitgebreide voorzieningen getroffen. En óók ten plattelande, in de gemeenten der 3de ge varenklasse (waar de kans voor een georganiseeren vijan delijken overval gering wordt geacht) treft men hier en daar een organisatie van den luchtbeschermingsdienst aan, die respect afdwingt. Dat echter het besef van den ernst van den toestand wij hebben hier uitteraard speciaal het oog op Zeeuwsch- Tlaanderen OVERAL voldoende is doorgedrongen en gezegd mag worden, dat onze burgers op eventueele komen de gebeurtelijkheden zijn voorbereid meenen wij op grond van opgedane irvaringen ten sterkste te moeten oetwijfelen. Het is o.i. goed, doch absoluut onvol doende, dat per circulaire aanwijzin gen worden yerstrekt omtrent te treffen maatregelen en te volgen gedragsregels jij eventueele luchtaanvallen. Een der gelijk rondschrijven maakt in den regel vveinig indruk. In het gunstigste geval, zal de inhoud voor kennisgeving worden aangenomen. Uiterst sporadisch zal men de daarin gegeven wenken in zich op nemen en de aanbevolen voorzorgs maatregelen tot zelfbescherming treffen. En toch is dit laatste zoo dringend noo- dig om te voorkomen, dat, als men 'zich plotseling eens voor de fatale werkelijk- neid zou geplaatst zien, een paniek stemming zich van de bevolking meester maakt en men in waanzinnigen angst dingen doet, die voor de betrokkenen zelf niet alleen, doch ook voor hun om geving zeer noodlottige gevolgen kun nen hebben Dat tegen een luchtaanval „toch niets te doen valt", is een evidente onjuist heid. De feiten zijn voor 't grijpen om aan te toonen, dat een behoorlijk voor- oereide bevolking de gevolgen van een zoodanigen aanval grootèlijks kan be perken en groote onheilen kan voor komen. „Ai waren het overigens" zoo als Minister de Wilde bij de Verdediging van het ontwerp luchtbeschermingswet in de Tweede Kamer op 10 December 1935 betoogde „maar tien menschen, die gered konden worden" (wij zouden willen zeggen: al was het er maar één) „dan zou het nog mooi werk zijn". Het is danook van het allergrootste belang, dat niet worde gerust, vóór EENIEDER goed weet en begrijpt, wat hem met betrekking tot de luchtbe scherming te doen staat. Daartoe mede te werken is èn voor de leiding èn voor ieder burger persoonlijk in het bijzonder in deze gevaarvolle tijden, dure plicht I. Volgens de luchtbeschermingswet 1936 hebben de burgemeesters het recht, hun gemeenten,aren te verplichten, bepaalde functies bij den luchtbeschermings dienst te vervullen. Art. 12 van de wet zegt: Ieder is ver plicht, de door den burgemeester schrifr telijk van hem gevorderde medewerking tot uitvoering van deze wet te verleeneh en, indien bij openbare bekendmaking door den burgemeester algemeene of bij zondere gedragsregels zijn voorgeschre ven, zich daarnaar te gedragen. Art. 13.1. Hij, die opzettelijk aan een verplichting, als bedoeld in het vorige artikel, niet voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee aar of geldboete van ten hoogste dui zend gulden 2. Hij, aan wiens schuld is te wijten, dat aan een verplichting, als bedoeld in het vorige lid, niet wordt voldaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden 3. Indien het feit is gepleegd in geval van oorlog of oorlogsgevaar, worden de in de vorige leden gestelde maxima verdubbeld. 4. De feiten, strafbaar gesteld in dit artikel, worden beschouwd als misdrijf. /Wordt vervolgd) ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER", het blad, dat zoowel voor den zakenman als voor het publiek be lang heeft. PRO 38-Q4WA (24) 4) De priester bracht met het H Oliesel tegelijk den troost van zijn gebed en het Goddelijk geneesmiddel, dat alleen de H. Kerk schenken kan Tot tranen bewogen om de ellende; die hij bij de arme familie vond, liet hij den inhoud van zijn bescheiden beurs achter, om de allernoodzakelijkste uitgaven te bekostigen en verwijderde zich met de belofte den volgenden dag te zullen terugkeeren. Lanzamerhand waren allen, die met het ongeluk waren binnengekomen, we der vertrokken. De kleine Dini, waar aan niemand in de verwarring tenge volge van dit droevig ongeval, had ge dacht, was ingeslapen in een hoek van de kamer, zacht haar pop wiegende Walter had wel tien beenen willen heb ben, om al de boodschappen te doen terwijl zijn moeder haar wrijvingen voortzette en gelukkig bemerkte, dat het lichaam niet meer zoo stijf bleef en langzamerhand weer zijn gewone warmte kreeg. Piet leefde nog, zou zij hem ook be houden? Het gebed en toewijding werken wonderen. Houd moed, mijn kind, had de priester gezegd, toen hij haar verliet En niettegenstaande de weinig-moed gevende voorspelling van den genees leer, bleef zij vertrouwen op de Godde- ijke hulp en hoopte tegen alle hoop in Des avonds opende de zieke een >ogenblik de oogen en zag zijn jonge rrouw strak aan. Maar dat bewustzijn luurde maar een oogenblik, want aan stonds kregen de ijlkoortsen weer de vverhand en gedurende verscheidene lagen bleef hij tusschen leven en dood De liefde van den priester en de wel- villendheid van den geneesheer, die vol bewondering was voor de energieke tracht van die jonge vrouw, maakten iat Christien, niettegenstaande haar armoede, haar geliefden zieke bij haar Rijks H.B.S. Neuzen Ter toelichting van de advertentie in dit blad betreffende de toelating tot de Rijks H.B.S. diene het volgende. Om toegelaten te worden tot de eerste klasse der Rijks H.B.S. te Neuzen, kan men twee wegen volgen. De eerste is de van ouds bekende. De adspirant-leerling doet toelatings examen. Wordt het examen voldoende geoordeeld, dan kan hij als leerling van de eerste klasse worden ingeschreven. Het examen wordt afgenomen ten over staan van enige examinatoren, leraren van de Rijks H.B.S., welke daartoe door den directeur worden aangewezen. De eisen van het toelatingsexamen zijn om schreven in het Kon. Besl. van 19 Maart 1939, St.b. nr 365, De tweede weg is die via de Voor bereidingsklasse. Deze klasse is inge steld om voor de a.s. leerlingen der HBS de overgang geleidelijk te maken Tot deze klasse worden zonder examen toegelaten die leerlingen, welke de 6e klasse van een lagere school geheel door lopen hebben en bevorderd zijn tot de 7e klasse. Het onderwijs in deze klasse is geheel aangepast aan de behoeften van de HBS doch staat ongeveer op het peil van de 7e klasse. Het onderwijs wordt gegeven door leraren van de Rijks HBS en de rooster is geheel in die van de HBS opgenomen Zodoende komt de a.s. leerling geheel in de sfeer van de wijze, waarop aan de HBS gewerkt wordt. Aan het einde van de cursus wordt hij op zijn rapport bevorderd of afgewezen. Een toelatings examen, zoals voorgeschreven voor die gene, die de eerste weg volgen, doen dus de leerlingen van de Voorbereidings klasse niet. Bovendien biedt het geregeld contact tussen leraar en leerling ge durende een geheel cursusjaar meer waarborgen voor een goede beoordeling van een adspirant-leerling der HBS dan een examen, waarbij dit contact slechts korte tijd duurt en de examina toren slechts een vluchtige indruk krij gen kunnen. mocht houden. Maar die troost, dat zij niet van hem behoefde te scheiden kostte haar groote en wreede offers. De enkele meubelen, die nog waren overgebleven, de kleedingstukken, die niet absoluut onmisbaar waren, gingen één voor één naar de bank van leening En voorwerpen, waaraan de dierbaarste herinneringen verbonden waren, moes ten in heldhaftige opoffering afge staan worden. Maar wat waren voor het liefhebbend hart van Christien de persoonlijke ont beringen en de afstand van dierbare voorwerpen, nu het er om ging eenige verlichting te brengen in het lijden van haar geliefden echtgenoot en het weg stroomende leven weer terug te drijven in die levensaderen? Niets, niets waren die offers voor haar toegewijde liefde en zij telde ze niet Om aan den geliefden zieke, die ein delijk aan de betere hand was, het ver sterkend voedsel te kunnen geven, wat de dokter had voorgeschreven, zond juffrouw Lenooy den kleinen Walter met een door haar onderteekend briefje uit, om hun trouwring te gaan ver ÓOK DË K.F.A. MOBILISEERT In dezen tijd van krijgsgeruchten en troepenbewegingen wordt het belang van den strijd voor de goede film niet minder dringend. In tegendeel: nóg noodzakelijker wel dan op rustige oogenblikken is het thans, dat de Ka tholieke Film-Actie goed-willend- Nederland mobiel maakt voor haar vreedzame werk De K.F.A. zet dus haar mobilisatie voort. De K.F.A. roept troepen op: ge- oefenden en ongeoefenden; van alle lichtingen. De K.F.A. bewaakt de gren zen van de goede film; zij werpt ver sperringen op om de minder-goede te keeren. Roept de K.F.A. dus allen in het ge weer:. persoonlijke belangen worden door haar niet in het gedrang gebracht; zij maakt geen slachtoffers en respec teert elk partculier bezit. Haar streven kent slechts één doel: langs den weg van de rede met medewerking van al len de film tot vervulling van die prach tige taak te brengen, welke haar krach tens haar bijzondere eigenschappen toekomt. Die taak is grootsch en veel omvattend: veredelend, verheffend, op bouwend, apostolisch De K.F.A. bouwt mee aan een nieuwe gemeenschap; de K.F.A. voert actie voor God; de K.F.A. wil moreele en geestelijke hèr be wapening. Een talrijk leger strijdt reeds voor deze idealen; 60,000 gezinnen sloten zich binnen een tijdsbestek van twee jaar bij de K.F.A. aan; dit komt neer op minstens 250..000 gezinsleden. Het geeft een imposanten aanblik deze armée te zien optrekken. Maar zie niet belangstellend toe; schaar even eens achter de K.F.A.-banier! Alle inlichtingen verstrekt het Centr. Bureau van de K.F.A., Nieuwstraat 24 te 's-Hertogenbosch Tijdmeter van drinkebroers Hoe laat is het? Twee flesschen wijn na middernacht Zelfkennis Een veehandelaar telegrafeerde aan zijn vrouw: Kan eerst morgen terug komen. De laatste trein neemt geen vee mee. KEKKBEKICHT VOOR HULST Zondag 23 April 6V2 mej. Joanna An- uonia van Dijk; 7% voor de leden van ot Josephskring; 9 voor de parochianen i0 mevr. Verdurmen-Broekaert Maandag 24 April 6y2 Weled. Heer .^orb. Franciscus Verdurmen; 7 mej Agonie Verdurmen; 8 voor een over deden vader Dinsdag 25 April, St Marcusdag; 6 uur H Mis met de Litanie voor de vruchten der aarde; 7 tot zekere intentie; 8 mej Eulalie Coene en fam. Woensdag 26 April 6V2 jaarg. mej Joanna de Koek en echtg.; 7 mej. Elisa Mahu-de Vree en overl. dochter; Huwelijksmis v. d. Lavoir-de Dalie; 8y2 Huwelijksmis v. Esbroeck-v. Hove Donderdag 27 April 6V2 jaarg. mej Elisabeth Borm; 7 dhr Eduardus August Cortvriendt; 8 voor eene overledene Vrijdag 28 April 6y2 voor een overleden familie; 7 dhr Carolus Joannes Burm 8 dhr Henri Maertens-van Waesberghe Zaterdag 29 April 6y2 dhr Petrus Menu; 7 dhr Jacobus v d Voorde en fam. 8 overleden familie Janssen de Bruijn Heden na de HH Missen vereering panden Piet zelf had dien ring willen maken hij had heel hun leven lang kunnen duren, al hadden zij ook den hoogsten leeftijd bereikt, maar wat gaf de jonge vrouw er om afstand te doen van dat gezegend herinneringsteeken, als het naar maar in staat stelde haar gelief den man goed te doen? Was zij niet oneindig veel meer te beklagen geweest,1 als de dood de een heid, door dien gouden ring verzinne beeld, was komen verbreken? Ook was haar hart vandaag zoo op geruimd, want voor de eerste maal sinds zijn ziekte, had haar man op mogen staan, om zijn krachten te be proeven, en hij had enkele stappen ge taan door de kamer. En Piet ook voel le zich minder gedrukt, niettegenstaan de hun diepe armoede, toen hij de in lige voldoening zag op Christien's ge laat. Ik zou er niet aan denken te klagen als we geen schulden hadden, zeide hi, ten antwoord op den blik van de jonge vrouw, die hem angstig gadesloeg. De armoede alleen maakt mij niet bang, e er relikwie van den H Joseph; om 2 uur Lof met rozenhoedje; kleine H Familie voor jongens; om drie uur H Familie voor mannen Na de Hoogmis vergadering voor de zelatricen van het Apostolaat des Ge- oeds. Dinsdag, feestdag van den H Marcus, om zes uur de H Mis met de Litanie van Alle Heiligen De geloovigen worden herinnerd, dat dj geen vreemde Priesters, geestelijke Broeders of Zusters, die om aalmoezen aan hunne huizen komen vragen, moe- een toelaten, tenzij deze daartoe een schriftelijke toestemming hebben van ien Bisschöp, en daarenboven voorzien iijn van een bewijs van den Pastoor of vergezeld zijn van iemand, die hun door Jen Pastoor als geleider is aangewezen Zijn voornemens een christelijk huwe lijk aan te gaan: dhr Joannes Del tour en mej. Jacquline Remij van Parijs Petrus Alphonsus van Esbroek van Hontenisse en Maria Norberta van Hove Gijsbertus Joannes Franciscus van de Lavoir van Hengstdijk en Martha Louisa de Dalie Allen 3 e afk. Aloysius van Waterschoot en Philo- mena Maria Elisabeth van Kampen van Ossenise Petrus Joannes van de1 Wiele en Elisa Paulina Burm. Emilius Victor Maria van de Walle en Maria Apollonia Burm, met verkregen dispensatie in den derden graad van oloedverwantschap. Joseph Camillus van Kerkhoven en Angela Pauwels van St Jansteen Josephus Cornelius Henricus Maria Titulaer van Schiedam en Rosalia Ca- charina de Maat Allen 2e afk. Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen deze huwelijken bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den Pastoor-Deken KERKBERICHT VOOR SLUISKIL 2e Zondag na Paschen (23 April) Vanmiddag om 2 uur Lof en Rozen- aoedje. Om 4 uur moet het Jongens- patronaat in de kerk aanwezig zijn. Om 6 uur Gr. Patronaat en Jongelingen vereeniging^ Om kwart voor vijf Pa tronaat voor de meisjes Dinsdagavond om 7 uur Lof tej eere van den H. Antonius Vrijdagavond om 7 uur Kruisweg oefening j Maandag, feest van den H. Fidelis van Sigmaringen, eerste martelaar van onze _>rde, volle aflaat. Dinsdag, feest van den H Marcus, vóór de H Mis van 6,30 zal de Litanie van Alle Heiligen gebeden worden De HH Missen zijn deze week als ✓oigt: Vandaag om 6,30 yoor een overleden vader; om 8 uur voor de geestelijke be hangen der parochie; om 10 uur voor Je weldoeners Maandag om 6,30 voor overleden ouders, broer en zusters; om 7,30 voor Dom. v. d. Berg en echtg. Dinsdag om 6,30 ter eere van den H Antonius; om 7,30 voor de weldoeners Woensdag om 6,30 voor overleden vader; om 7,30 voor Henricus Stoks Donderdag om 6,30 voor overleden juders en fam; om 7,30 voor Pieter Francis Fermont en echtg. Vrijdag om 6,30 voor Joannes de Rooy; om 7,30 voor de weldoeners Zaterdag om 6,30 om 7,30 Zondag a.s om 6,30 voor een overleden vader; om 8 uur voor Pieter Francis Fermont en echtgenoote; om 10 uur voor de weldoeners van het klooster maar onder schulden gebukt gaan eii geen uitweg te zien om zich er uit te redden, dat is een vreeselijke straf. Beste Piet, 't is op 't oogenblik de tijd niet om daarover te spreken, onder orak zij vastbesloten. Laten wij op de eerste plaats God danken, dat hij je be nouden heeft voor onze liefde. En dan zullen we zorgen, dat je weer sterk wordt, de kinderen zullen grooter wor den en mettertijd, ik verzeker het je, zullen we 3,1 onze schulden kunnen be talen. En al kunnen we niet al onze schulden afdoen, noch voor de wet noch voor ons geweten, wat toch het voornaamste is, iedereen weet toch, dat aet geheel buiten onze schuld is. Waar- jm je dan nog daarover bezorgd te .naken? Dat is verloren tijd. Beloof me 3r niet weer over te spreken, dat heb .k toch wel aan je verdiend. Ja, beste Christien, dat heb je wel ran me verdiend en nog veel meer. En wees overtuigd, dat ik alleen verlang 200 spoedig mogelijk weer mijn gezond heid en krachten terug te hebben oir je dank te kunnen brengen voor f innige toewijding, die je me bet/"

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2