Mo 4244 Vrijdag 21^ AprII 53ste Jaargang Verschijnt eiken Vrijdag Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch-Vlaanderen Tweede Radiorede van den Minister van Economische Zaken omtrent de landbouw-crisispolitiek. Voor de Vrouwen Een warme, dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheumatische pijnen. De Coloradokever 'ür KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw. Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. rt„f„Qri<r0n «rrqti«ï ons Aleemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. anco p. p. p. GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel. SAS VAN GE aardappelen, waarvan de teelt voor den landbouw als wisselvrucht onmisbaar is, In zijn tweede radiovoordracht be sprak de Minister van Economische Zaken den akkerbouw, waarbij hij eerst aandacht schonk aan de regeerings- maatregelen ten behoeve van de rogge- teelt. Al dadelijk noemde hij de wissel werking, die tusschen deze teelt eener- zijds en de varkens- en pluimvee houderij anderzijds bestaat, daar de varkens en het pluimvee voor een groot deel met graan gevoederd worden. Lage prijzen voor voedergraan zijn der. varkens- en pluimveehouders welkom en den graan verbouwers mogelijk tc< schade, terwijl hooge graanprijzen den akkerbouwer verheugen, doch voor de varkens- en pluimveehouders mogelijk nadeel beteekenen Voor 1930 waren de omstandigheden zoodanig, dat elk dezer takken van landbouw en veeteelt een bestaans mogelijkheid bood, doch daarna begon door de enorme prijsdaling der land bouwproducten de ellende, in het bij zonder voor de tienduizenden kleine boeren in ons land, wier bedrijf een oppervlakte van 5 ha. niet te boven gaat, maar waarou in totaal toch een kleine 400,000 menschen werk vinden, voor het grootste deel roggeverbouwers, varkens- «n pluimveehouders. Tot steun aan den bedreigden graan- verbouw ging de Regeering over tot heffingen aan de grens voor buiten- landsche granen. Daardoor worden de binnenlandsche prijzen indirect ver hoogd, terwijl met de opbrengst dezer heffingen andere takken van den land bouw worden gesteund. De verhoogde prijs beteekent echter voor de varkens- en pluimveehouders hoogere kosten. De Regeering pleegt, indien het noodig is, dit bezwaar te ondervangen door op de rogge, welke voor DIERLIJK voedsel bestemd is, een toeslag te geven, waar bij, om te voorkomen, dat over dezelfde rogge meer dan eenmaal deze toeslag zou worden betaald, deze rogge met een onschadelijke stof rood wordt gekleurd Men noemt dat denatureeren en den toeslag „denaturatietoeslag" of „dena- turatiesteun". De roggeverbouwer ontvangt nu den vollen prijs, die gelijk is aan den buiten landschen prijs invoerheffing, de handelaar, echter, die de rogge voor veevoeder verkoopt, krijgt den denatu ratietoeslag uitbetaald en kan dus de rogge aan den varkens- of pluimvee houder verkoopen tegen een veel la geren prijs, nl. den binnenlandschen prijs verminderd met den toeslag. Hier door wordt bereikt, dat de roggever bouwer aan zijn prijs komt, terwijl toch de varkens- of pluimveehouder goed- kooper voedergraan kan betrekken. In den winter van 1936 schenen be tere tijden te zullen aanbreken. In December 1936 en de eerste helft van 1937 stegen de graanprijzen zoodanig, dat de denaturatietoeslag kon worden afgeschaft en de invoerheffing geleide lijk verlaagd tot f 1.- per 100 kg. Helaas trad in 1937 een daling in en bij den overvloedigen wereldgraanoogst van 1938 zakten de graanprijzen weer in tot het peil van 1930. In het voorjaar van 1938 daalde de binnenlandsche rogge- prijs te Groningen tot f 7.10 per 100 kg. Aangezien de Regeering een richtprijs had toegezegd, liggende tusschen f7.25 en f 8.25, moesten dus weer krachtige steunmaatregelen worden genomen: de Invoerheffing, die op 4 April 1938 nog f 1,- per 100 kg bedroeg, werd geleide lijk verhoogd tot zij in November tot f 4.50 was gestegen. Bovendien kocht de Regeering in Mei en Juni van dat Jaar groote hoeveelheden rogge aan hetgeen evenwel niet verhinderde, dat in Juli de prijzen op de Groninger markt nog verder inzakten. Werd aan- yankelijk de denaturatietoeslag nog achterwege gelaten wegens de hooge uitvoeringskosten en den administra tieven rompslomp, dien deze maatregel veroorzaakte en ook omdat de lasten an den veehouder, doordat de binnen- \d$che graanprijzen niet gestegen waren, niet waren verzwaard, in Sep tember was de Regeering wel genood zaakt den denaturatiesteun vo9r rogge, ietwat gewijzigd, weer in te voeren. De graanhandel. De maatregelen ten behoeve van den graanverbouw in de afgeloopen negen aren getroffen, raken evenzeer de zee vaart en den koophandel, aldus de Minister. Wanneer een schip met graan de haven invaart, komt er geld het ïand binnen in den vorm van haven-, Kade- en loodsgelden en lossingskosten, Kosten voor sleepbooten en bunkers, werven en dokken, controle en provisie. Daarom dient ook de graanhandel de volle belangstelling te hebben van den oewindsman, die de zorg voor de wel vaart. van Nederland op zich heeft ge nomen. Aan de moeilijkheden van den raanhandel wijdde de Minister dan jok een afzonderlijk woord. De opeenvolgende verhoogingen van •ie invoerheffing op rogge in den zomer van 1938 ontmoette in de kringen der raanhandelaren veel critiek, omdat deze maatregelen het, naar men in die cringen zeide, onmogelijk maakten, de prijzen voor den voorverkoop te be- .ekenen. Dit zou wel mogelijk zijn ge weest, aldus de handelaren, indien een voor langeren tijd ongewijzigde invoer heffing was ingesteld, gepaard aan een meer variabele denaturatietoeslag. Bovendien had verhooging van de hef fing aan de grens volgens den graan handel geen resultaat meer, daar het aanbod van binnenlandsche rogge zóó ?root was, dat de prijs toch niet zou stijgen. Deze zienswijze achtte spreker even wel niet juist. De heffingsverhoogingen ïadden wel degelijk voor het binnen land haar prijsoptrekkende uitwerking behouden. Immers de buitenlandsche prijsdalingen werden opgevangen; al leen door de snelheid ervan kon de binnenlandsche roggeprijs niet steeds boven de f 7.25 per 100 kg worden ge handhaafd Bij uitvoering van plannen, zooals aangegeven in het rapport Westhoff, zal de verbouw van granen in ons land zich uitbreiden en worden de moeilijk heden in verband met belangen van andere groepen der bevolking nog groo- ter. De Regeering heeft daarom ge meend goed te doen het geheele vraag stuk van de graanpolitiek grondig te doen onderzoeken door een Commissie, die in October 1938 is ingesteld en waarin vertegenwoordigers van groepen, die bij de graanpolitiek belang hebben, zijn opgenomen. Fabrieksaardappelen. Overgaande tot de aardappelteelt, besprak de Minister voorts de beteeke- nis van de aardappelmeelindustrie in de veenstreken. In 1930 stortten de prijzen van het aardappelmeel in. De fabrieken zaten met zulke groote on- /erkoopbare voorraden, "dat de Re- peering moest ingrijpen om de veen koloniale aardappelverbouwers voor on dergang te behoeden. Dit geschiedde in den aanvang door het verleenen van redieten aan de genoemde fabrieken, onder voorwaarde, dat deze aan de ooeren een bepaalden prijs betaalden /oor de aardappelen. Later werden op prond van de Landbouw-Crisiswet an- lere maatregelen getroffen. De teelt /an fabrieksaardappelen werd beperkt m een zoodanige prijs werd gegaran- ieerd voor het aardappelmeel, dat het /oor de fabrieken mogelijk is den boeren 3en loonenden prijs voor de geleverde aardappelen te betalen Ondanks deze steunmaatregelen zijn le vooruitzichten zeer ongunstig, van laar dat gezocht wordt naar nieuwe fzetgebieden en -mogelijkheden voor ardappelmeel, zooals de fabricatie van en bepaalde soort veevoeder uit aard- ippelen. Ook wordt het aardappelmeel neer en meer gebruikt voor het ver vaardigen van bakeliet. Consumptieaardappelen. Ook ten aanzien van de consumptie- werden maatregelen getroffen. De min dere kwaliteit werd van de markt af gehouden doordat er een denaturatie- regeling werd ingesteld, volgens welke voor de aardappelen, die voor vee voeder werden bestemd, een toeslag wordt verstrekt, nadat zij gedena tureerd worden. Hierbij geschiedt de denaturatie door stukprikken, waar door de aardappelen ongeschikt worden voor menschelijk voedsel. Ook hier is de toeslag zoo vastgesteld, dat hij te zamen met den prijs, dien de aard appelen als veevoeder opbrengen, on geveer de productiekosten dekt. Dit heeft tot gevolg, dat de prijs van de aardappelen voor menschelijk gebruik, niet verder kan dalen dan het bedrag van de veevoederwaarde -f denaturatie toeslag. Immers zou de prijs verder dalen dan zal het voor den boer voor- deeliger zijn de aardappelen te laten denatureeren met ontvangst van toe slag en voor veevoeder te. verkoopen. Voor de financiering van dezen steun moet de teler van consumptieaard appelen een teeltheffing van f 50.- per xia betalen. Deze heffing is als het ware een verzekeringspremie, die de teler be deelt om zeker te zijn, dat hij voor zijn aardappelen een loonende prijs zal ontvangen. Kleine verbouwers, die voor eigen gebruik teiin, zijn hiervan geheel of gedeeltelijk vrijgesteld. Hoewel deze xieffing veelal een zware last beteekent voor den teler, is de opbrengst ervan nog lang niet voldoende om de aard appelsteunregeling te financieren. Bij den laatsten oogst b.v. was de opbrengst der heffing op bijna f 3.000.000 te schatten, doch voor den steun, export toeslag en onkosten was in totaal f 4.500.000 noodig. Het tekort van f 1.500.000 wordt uit het Landbouw- Crisisfonds bijgepast. Suikerbieten. De teelt van suikerbieten als wissel vrucht is mede voor den akkerbouw onmisbaar, bovendien geeft zij aan vele handen werk. Door deze cultuur Kunnen wij in eigen behoefte aan i suiker voorzien. Bij den steun aan deze ceelt, welke in 1930 door den diepen prijsval van de suiker noodig werd, moet rekening worden gehouden met de belangen van Nederlandsch-Indië, dat een rietsuikerexport van inter nationale beteekenis heeft. Met onze Overzeesche Gewesten is een afspraak gemaakt, dat Nederland zich een ma ximum stelt van tot suiker te verwerken suikerbieten. Voor den oogst 1938 be droeg deze hoeveelheid 1575 millioen kg bieten, hetgeen ongeveer overeenkomt met onze binnenlandsche behoefte aan tafelsuiker. Indië levert dan wat noodig is voor onze industrie, in het bijzonder voor de conservenindustrie en de pro ductie van gecondenseerde melk. Ook ouriname krijgt van deze leveranties zijn deel. Voor deze steunregeling van de suiker uit onze Overzeesche gebieds- deelen zijn op de Landbouw-Crisis- fondsbegrooting en op de begrooting van het Departement van Koloniën gelden uitgetrokken. De steun voor de suikerbietencultuur hier te lande is zoodanig geregeld, dat de Staat aan de suikerfabrieken een bepaalde geldelijke opbrengst voor haar suiker garandeert, zoodat deze in staat zijn aan de telers een voldoenden prijs te betalen voor de bieten. Wat daartoe aan de werkelijke opbrengst volgens de noteeringen van de Amsterdamsche termij nmarkt ontbreekt, wordt uit het Landbouw-Crisisfonds bijbetaald. Ten slotte roerde de Minister nog even de gevolgen van de inpoldering der Zuiderzee aan voor de aardappel- en suikerbietenteelt, die ook daar als wissel oeelt noodig zijn. Voor de daardoor ver oorzaakte grootere productie zal naar nieuwe afzetmogelijkheden moeten worden gezocht. Reeds zijn proeven ge nomen met het drogen van suikerbieten Dan denkt U, dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrek ken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatieklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht etc. Wees verstandig en neem serieus de be strijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en in gewanden, waardoor afvalstoffen ge legenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw orga nisme reinigt van het overtollige urine zuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts Is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (41) keurigheid alle noodige maatregelen te kunnen uitvoeren, is het gewenscht, dat dit van rijkswege geschiedt. Voor schade, die daarbij aan het gewas wordt toegebracht (de vernietiging der aan getaste en de daarom heen staande planten), kan een vergoeding worden toegekend. Naast deze, van rijkswege uit te voeren, bestrijdingsmaatregelen moet echter ook door de aardappelverbouwers het noodige gedaan worden om de ver breiding en vermeerdering van den Co loradokever tegen te gaan. Als de ver bouwers krachtig medewerken, is het in elk geval mogelijk de vermeerdering van het insect sterk te remmen en wel licht kan het verspreidingsgebied zelfs ingekrompen worden. Er wordt dan ook op vertrouwd, dat deze medewerking volledig verleend zal worden. Elko aardappelverbouwer moet er van doordrongen zijn, dat, zooals hierboven reeds meermalen is geschreven, de be strijding van den Coloradokever voor- loopig nog op volkomen uitroeiing moet zijn gericht. Daarvoor is noodig: le dat nieuwe besmettingen worden voorkomen; 2e dat als, ondanks deze daarvoor te nemen maatregelen, het insect ergens toch optreedt, dit onmiddellijk wordt waargenomen, opdat dan de noodige maatregelen kunnen worden genomen. (Wordt vervolgd). V. En nu de bestrijding in 1939. Ten einde alles te doen om eventueel levend in den grond overgebleven ke vers te vangen en te dooden, en daar door de vorming van nieuwe haarden te voorkomen, wordt het verbouwen van aardappelen in 1939 op de besmette perceelen verboden (art. 6 sub 1 van de Coloradokeverwet)maar worden rond om de-haarden een beperkt aantal aard appelplanten als zg. vangplanten uitge zet (art. 6 sub 2 van deze wet), die zoo lang de mogelijkheid bestaat, dat daar ter plaatse nog kevers uit den grond kunnen komen, dagelijks zullen worden afgezocht. Hiermede kan een volledige aanvulling van de bestrijding van 1938 en dus een volkomen uitroeiing ter plaatse verkregen worden; daarnaar zal met alle middelen gestreefd worden Daar het van zeer groot belang is, dat deze aanvullende bestrijding van de haarden van 1938 buitengewoon zorg vuldig wordt uitgevoerd, zal zij in 1939 geheel van overheidswege en op kosten van het Rijk worden uitgevoerd. Er bestaan echter nog twee moge lijkheden voor het opnieuw optreden van den Coloradokever in 1939 in ons land en wel: door de kevers, die overgebleven zijn op plaatsen, waar de aanwezige haard niet ontdekt is (wat vooral op perceelen waar aardappelopslag gestaan heeft maar ook in aardappelperceelen van 1938 het geval kan zijn), en door een nieuwe vlucht van uit het Zuiden aangevlogen kevers In het algemeen belang zal, indien ergens een Coloradokever of een haard van dit insect gevonden wordt, de be strijding op dezelfde wijze van rijkswege worden ter hand genomen, als dit in 1938 is geschied. Aan de volledige uit roeiing op alle vindplaatsen zijn voor de geheele aardappelcultuur en voor onzen uitvoerhandel van lalnd- en tuinbouw producten zoo groote belangen verbon den, dat financiering van de uitgaven voor deze maatregelen door het Rijk volkomen verantwoord is. Ook om on Laat in een vuurvast schoteltje de ïelft van de boter licht bruin worden. •aardoor 't product langer houdbaar blijft "middellijk en met zeer groote nauw- -Vermeng de bloem met de melk, voeg d< Ja Mevrouw, 'tis niet te g'looven, Maar tóch is het éérlijk waar: Wollen deken - koud Persilsop - Spoelen - scheut azijn - en klaar. Di&rna ziet U, dat Uw deken Weer een échte deken is Net als nieuw, zoo lekker wollig, Zacht en soepel, en zoo frisch 1 Clinge Doorenbos. 18 Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, kaasschoteltje, gehakt, andijvie, aardappelen, fruit MAANDAG Gebakken spek, bruine boonen met uiensaus, aardappelen, gedroogde appel tjes DINSDAG. Kalfslappen, worteltjes, aardappelen, griesmeelpap WOENSDAG Rijstschotel, komkommersla, drie in de pan DONDERDAG Biefstuk, gestoofde knolraap, aard appelen, fruit VRIJDAG Tomatensoep, spiegeleieren, spinazie, aardappelen ZATERDAG Runderrolletjes, roode kool, aard appelen, rijst met pruimen Kaasschoteltje 4 eieren, 50 G geraspte kaas, 1 kleine ai, 30 G. boter, 1 theelepeltje Maggi's Iroma, ongeveer 1 d.L. melk, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1